بوت چلسی چیست؟ چطور آن را ست کنیم؟

بوت چلسی یکی از انواع بسیار معروف بوت است که در اصل آن را برای آقایان تولید می‌کردند، اما به‌مرور بین خانم‌ها هم محبوبیت یافته است. راز محبوبیت این بوت در سادگی و راحتی آن است. اگر این دو ویژگی برایتان اهمیت دارد ولی نمی‌دانید چطور آنها را با شیک‌پوشی تلفیق کنید، راه‌های ست کردن بوت چلسی را در این راهنمای جامع یاد بگیرید.

بوت چلسی چیست؟

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی
مشخصه بوت چلسی پنل کشی دو طرف آن است

این بوت همیشه در بازار پیدا می‌شود و همه جای دنیا آن را می‌پوشند. هم آقایان آن را دوست دارند و هم خانم‌ها به آن علاقه‌مندند. فقط هم به دو دلیل: یکی اینکه بیش‌ازحد ساده است، دوم اینکه می‌توان راحت آن را با لباس‌های دیگر ست کرد که این هم از دلیل اول ناشی می‌شود.

بارزترین نشانه این بوت، دو پنل کشی است که در دو طرف آن قرار گرفته است و باعث انعطاف‌پذیری آن می‌شود.

برخی از ویژگی‌های بوت چلسی عبارت‌اند از:

  • معمولا پشت آن یک زبانه دارد که با کشیدن آن می‌توانید راحت بوت را بپوشید؛
  • پاشنه‌اش تقریبا کوتاه و زیره‌اش تخت است (انحنای زیادی ندارد)؛
  • قسمت پنجه بیشتر گرد است تا نوک‌تیز؛
  • دو پنل کشی در طرفین آن هست که مشخصه بوت چلسی است.

بوت چلسی از چه زمانی مد شد؟

بوت چلسی چیست؟ - تاریخچه بوت چلسی
گروه بیتلز – به بوت‌هایشان دقت کنید، بوت چلسی جزئی لاینفک از تیپ آنها بود

پیشینه بوت چلسی به دوران ملکه ویکتوریا می‌رسد، بنابراین خیلی قدیمی‌تر از آن است که فکر می‌کنید. در سال ۱۸۳۰ مردی به نام جی. اس. هال (J.S. Hall) که کفاش ملکه ویکتوریا بود، برای اولین بار در چلسی لندن این بوت‌ها را برای مردان طراحی کرد. به همین دلیل آنها را بوت چلسی نامیدند و در اصل برای مردان طراحی شده بودند. اکنون بعد از صدها سال، هم آقایان و هم خانم‌ها این نوع بوت را می‌پوشند.

ویژگی‌ای که بیشتر از هر چیزی باعث محبوبیت این بوت‌ها شد، زبانه‌های پشت بوت بود. با کشیدن این زبانه به‌راحتی می‌شد بوت را پوشید، چیزی که در بوت‌های سنتی آن زمان که دارای بندهای زیادی بودند و بستن آنها به‌شدت خسته‌کننده بود، وجود نداشت. همچنین پنل‌های کشی دو طرف بوت در آن زمان در هیچ کفش یا بوتی دیده نمی‌شد و درواقع نوعی نوآوری در صنعت تولید کفش به حساب می‌آمد.

در طول دهه ۱۹۶۰، گروه بیتلز این بوت را به محبوبیت بیشتری رساندند. آنها در کنسرت‌هایشان بوت چلسی می‌پوشیدند و به‌نوعی به بخشی اساسی از لباس‌هایشان تبدیل شده بود. البته نوعی از بوت چلسی که به «بوت بیتلز» معروف است،‌ پنجه‌اش نوک‌تیز و پاشنه‌اش بلندتر است. از آن زمان به بعد این بوت‌ها هرگز از مد نرفته‌اند.

چه نکاتی را برای خرید آن باید بدانیم؟

بوت چلسی به‌طورکلی تنوع زیادی ندارد، بنابراین انتخاب آن واقعا آسان است. تنها نکته‌ای که هنگام خرید باید در نظر بگیرید این است که این بوت فقط در قسمت کشی آن انعطاف‌پذیر است، نه در قسمت‌های دیگر. بنابراین باید مراقب باشید پنجه‌اش زیاد تنگ نباشد.

همچنین بهتر است نوع باکیفیت آن را بخرید وگرنه قسمت کشی آن خیلی سریع خاصیت الاستیک خود را از دست داده و شکل خود را از دست می‌دهد. بوت چلسی که رویه آن از چرم درجه یک باشد و دوردوزی از نوع بلیک استیچ داشته باشد، بهترین و بادوام‌ترین نوع چلسی است که سال‌ها می‌توانید آنها را بپوشید. بوت جیر یا چرم مصنوعی دوام چندانی ندارند.

از چه مواداولیه‌ای دوخته می‌شود؟

به‌طورکلی برای دوخت بوت چلسی، فقط از دو نوع ماده اولیه استفاده می‌کنند: چرم، جیر.

چرم؛ شیک و زیبا

بوت چلسی چیست؟ - بوت چرمی

برای دوخت بوت چلسی هم از چرم طبیعی و هم از چرم مصنوعی استفاده می‌کنند. البته بوت چرم مصنوعی کیفیت اصل را ندارد ولی برای کسانی که حامی حقوق حیوانات هستند مناسب است.

بوت چلسی چرمی به‌لطف زیبایی خاصش با بیشتر لباس‌های مجلسی ست می‌شود. چون چرم کمی رسمی‌تر است می‌توانید آن را با کت‌وشلوار هم بپوشید. البته یادتان نرود که به‌طورکلی همه انواع بوت ذاتا غیررسمی به حساب می‌آیند و بنابراین هرگز نباید آنها را با تاکسیدو یا کت‌وشلوار در موقعیت‌های کاملا رسمی بپوشید.

چرم مشکی کمی رسمی‌تر از چرم قهوه‌ای است و می‌توانید در مجالس آن را بپوشید. از چرم قهوه‌ای فقط در موقعیت‌های کژوال، اسمارت کژوال و نیمه‌رسمی استفاده کنید.


حتما بخوانید: بهترین برندهای چرم ایرانی؛ با خیال آسوده خرید کنید

جیر؛ نرم و راحت

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی

جیر به‌دلیل بافت خاصی که دارد، غیررسمی‌تر از چرم به نظر می‌رسد. می‌توانید بوت چلسی جیر را با لباس‌های غیررسمی و اسمارت کژوال ست کنید. بوت‌های جیر چلسی به رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای تولید می‌شوند. البته رنگ‌های دیگر ازجمله زرد، زرشکی، طوسی و خاکستری هم وجود دارند، اما متداول نیستند.

به این موضوع توجه داشته باشید که بوت جیر به‌آسانی خیس می‌شود و گزینه مناسبی برای روزهای بارانی نیست و به‌اندازه چرم هم بادوام نیست. بنابراین اگر کفش بادوام‌تری می‌خواهید که در هر موقعیتی آن را بپوشید، چرم انتخاب بهتری است.

خانم‌ها چطور بوت چلسی را با لباس‌هایشان ست کنند؟

اگر خانم هستید این بخش متعلق به شماست. آقایان می‌توانید از این قسمت بگذرید.

۱. شلوار جین چسبان

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی با شلوار جین چسبان

شلوار جین تنگ و چسبان مخصوصا با لبه تا زده برای ست‌کردن با بوت چلسی بی‌نظیر است. این ترکیب با هر چیزی که برای بالاتنه بپوشید جور در می‌آید. از پالتو و مانتو گرفته تا لباس‌های بافتنی؛ فقط کافی است تناسب رنگی به سلیقه خودتان ایجاد کنید.

۲. دامن میدی

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی با دامن میدی

یکی از راحت‌ترین راه‌های ست کردن بوت چلسی پوشیدن آن با دامن میدی است. این دامن شیک و زیباست و نه زیاد کوتاه است که پاهایتان را نشان دهد نه آنقدر بلند است که کفش را بپوشاند. اگر با دامن‌پوشیدن در بیرون راحت هستید می‌توانید آن را با یک جوراب‌شلواری ضخیم‌تر و بوت چلسی ست کنید. یک مانتو هم که از نظر رنگ با آنها تناسب داشته باشد برای بالاتنه خوب خواهد بود. می‌توانید در مهمانی‌های غیررسمی که در فضای باز برگزار می‌شود، بوت و دامن میدی را با یک بلوز مجلسی ساده بپوشید.

۳. مانتوی بافتنی

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی با بافتنی بلند

اگر اهل مانتوهای بافتنی هستید، می‌توانید آنها را با بوت چلسی بپوشید. این بافتنی‌ها گرم و راحتند و می‌توانید آنها را در اندازه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی پیدا کنید.

اگر پلیور هم بخواهید می‌توانید آن را با شلوار جین راسته روپوتینی (بوت کات) و بوت چلسی ست کنید و روی آن یک مانتوی سبک بپوشید.

۴. اورکت یا پالتو

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی با پالتو

اگر در روزهای زمستانی اورکت یا پالتو می‌پوشید (مگر اینکه خیلی گرمایی باشید)، صرف‌نظر از مدل آن، بهتر است رنگ پالتو یا اورکت را مشابه با بوت یا نزدیک به آن انتخاب کنید و با یک شلوار چسبان یا لگ آن را تکمیل کنید.

۵. شلوار جین مام استایل

بوت چلسی چیست؟ بوت چلسی با شلوار مام استایل

شلوار جین مام استایل ده، بیست سال پیش به‌شدت محبوب بود اما حالا دوباره به صنعت مد بازگشته است. این شلوار شبیه شلوارهای بگی است اما به‌اندازه آن گشاد یا شل نیست و فاق بلندی دارد. شلوار مام استایل با بوت چلسی برای داشتن ظاهری زیبا، آرام و جذاب بهترین است.

این شلوار را با یک تی‌شرت ساده سفید و روی آن یک مانتوی جلوباز بپوشید و با بوت چلسی‌تان ست کنید؛ ظاهری کاملا امروزی پیدا خواهید کرد.

۶. شلوار چرمی

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی با شلوار چرم

هرکسی با شلوارهای چرم راحت نیست، ولی اگر اهل پوشیدن این شلوارها هستید، باید بگوییم با بوت چلسی کاملا جور است. برای نمونه شلوار چرمی مشکی را هم با بوت چلسی مشکی و هم با بوت قهوه‌ای می‌توانید بپوشید. یک بلوز سفید با هر مانتویی که دوست دارید، می‌تواند ظاهر شما را تکمیل کند.

۷. سرهمی یا اورال

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی با سرهمی

سرهمی و اورال مدتی است که در کشور ما محبوبیت یافته است. این لباس هم برای بوت چلسی مناسب است و می‌توانید آن را با هر مانتویی که می‌پوشید و زیر آن یک کشباف ظریف یقه‌اسکی بپوشید. البته اگر شلوار آن بلند و دم‌پاگشاد است، بی‌خیال این ست شوید. شلوار نباید بوت چلسی را بپوشاند.

۸. کت‌وشلوار

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی با کت‌وشلوار

هرچند کت‌وشلوار درواقع مخصوص آقایان است، برخی خانم‌ها هم به پوشیدن آن علاقه نشان می‌دهند. البته در کشور ما کت‌هایی که خانم‌ها با شلوار می‌پوشند بیشتر مانتو کتی است. اگر اهل پوشیدن مانتو کتی هستید، بسته به ساده یا طرح‌دار بودنش می‌توانید آن را با بوت چلسی چرم یا جیر ست کنید. اگر طرح دارد می‌توانید بوت را از رنگ زمینه آن انتخاب کنید.

۹. شلوار کارگو

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی با شلوار کارگو

شلوار کارگو مخصوصا در بین تینیجرها به‌شدت محبوب است. اگر ظاهری غیررسمی می‌خواهید اما نمی‌خواهید جین بپوشید، کارگو جزو بهترین شلوارهای انتخابی است. البته می‌توانید شلوار بگی را هم انتخاب کنید ولی کارگو جمع‌وجورتر است.

می‌توانید بوت چلسی را با این شلوار و یک ژاکت یا پلیور بلند ست کنید.

۱۰. کت خز مصنوعی

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی با خز

کت خز مصنوعی با بوت چلسی ترکیبی شیک و زیبا ایجاد می‌کند که بیشتر به‌سبک تیپ‌های پاریسی است. می‌توانید پاشنه بوت را کمی بلندتر انتخاب کنید.

نیم‌بوت‌های زنانه چلسی اینجاست

از اینجای مطلب به بعد مخصوص آقایان است.

آقایان چطور بوت چلسی را با لباس‌هایشان ست کنند؟

همان طور که گفتیم بوت چلسی در اصل برای آقایان طراحی شده بود. در اینجا می‌خواهیم برایتان بگوییم که چطور می‌توانید لباس‌هایتان را در موقعیت‌های مختلف با بوت چلسی ست کنید.

ظاهری کژوال می‌خواهید؟

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی برای ظاهر کژوال

بوت‌های چلسی برای داشتن ظاهری کژوال عالی هستند و می‌توانید آنها را جایگزین کتانی کنید. معمولا نوع جیر آن برای این سبک بهتر است.

۱. بوت چلسی جیر قهوه‌ای را با شلوار جین قالبِ‌تن و تی‌شرت سفید ست کنید. روی آن یک پیراهن جین بپوشید تا ظاهری کژوال و کاملا امروزی پیدا کنید. اگر هوا سرد بود می‌توانید به‌جای پیراهن جین یک کاپشن خلبانی یا بمبر بپوشید.

۲. اگر قرار ملاقات دارید بوت‌های جیر برنزی را با شلوار جین و ژاکت کشمیر خاکستری ترکیب کنید.

۳. می‌توانید بوت جیر قهوه‌ای را با لباس‌های تک‌رنگ خنثا کمی رسمی‌تر نشان دهید. شلوار جین تنگ مشکی، تی‌شرت مشکی و یک کاپشن بمبر مشکی می‌توانند آن را تکمیل کنند.

سبک‌تان اسمارت کژوال است؟

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی برای ظاهر اسمارت کژوال

این بوت‌ها هرچند برای ظاهر کژوال مناسب هستند، به‌راحتی می‌توانید از آنها برای ظاهر اسمارت کژوال هم استفاده کنید. این بوت‌ها به‌لطف ظاهر شیکی که دارند، با لباس‌های سبک کلاسیک ست می‌شوند. چرم مشکی را برای لباس‌هایی استفاده کنید که صاف و براق‌اند. اگر سطح لباس‌تان بافت‌دار و ناهموار است جیر قهوه‌ای مناسب‌تر خواهد بود.

۱. شلوار جین مشکی، پلیور با یقه دوبل، کت یا پالتو چهاردکمه همگی وقتی با بوت‌های چلسی ست شوند بسیار زیبا خواهند بود. اگرچه می‌توانید از هر دو نوع چرم و جیر برای ظاهر اسمارت کژوال استفاده کنید، چرم مشکی بیشتر با آن جور درمی‌آید.

۲. بوت قهوه‌ای را با شلوار جین، ژاکت و پالتوی خوش‌ترکیب ست کنید تا تیپی شیک داشته باشید. برای اوایل بهار می‌توانید کت رنگ روشن بپوشید ولی برای زمستان بهتر است از رنگ مشکی یا سرمه‌ای استفاده کنید. کت‌های قهوه‌ای و قرمز مایل به قهوه‌ای برای پاییز بهترند.

۳. بوت جیر برنزی را با شلوار جین سفید، پیراهن نخی روشن و ژاکت شتری‌رنگ ست کنید. بسته به آب‌وهوا روی آن بارانی یا کاپشن بپوشید.

دنبال سبک کژوال اداری هستید؟

بوت چلسی چیست؟ - بوت چلسی برای ظاهر کژوال اداری

درست است که بوت‌ها و حتی بوت‌های چلسی برای محیط‌های رسمی مناسب نیستند، اما دلیل نمی‌شود که نتوانید آنها را در محیط‌های اداری کژوال و غیررسمی بپوشید. کافی است تا حدی تعادل را برقرار کنید و خواهید دید که ظاهری عالی به شما خواهد بخشید. نکته مهم این است که از بوت چلسی چرمی برای این کار استفاده کنید. این بوت را با شلوار کتان چینو، پیراهن آکسفورد و کت بلیزر ست کنید. برای اینکه هوشمندانه‌تر لباس انتخاب کرده باشید، بلیزر بهتر است طرح‌دار یا چهارخانه باشد.

۱. برای اینکه تیپی مدرن و حرفه‌ای داشته باشید، بوت چرم مشکی را با شلوار چینو تیره که قالبِ‌تن باشد و با کت خاکستری و پیراهن دکمه‌دار ست کنید.

۲. به‌عنوان ترکیبی دیگر، بوت مشکی را با شلوار خاکستری، پیراهن و کمربند مشکی ست کنید. آستین‌ها را تا آرنج تا بزنید و یک ساعت اسپرت شیک ببندید. از این جذاب‌تر؟

بوت را برای موقعیت‌های نیمه‌رسمی می‌خواهید؟

بوت چلسی چیست؟ - برای ظاهر نیمه‌رسمی

این بوت‌ها برای ظاهر نیمه‌رسمی هم گزینه مناسبی هستند و می‌توان آنها را جایگزین کفش آکسفورد، وینگ‌تیپ (بروگ) و سایر کفش‌هایی کرد که زیادی رسمی‌اند. برای ایجاد تعادل تنها کاری که باید انجام دهید این است که جفت مناسبی از آن را انتخاب کنید. مثلا اگر کت‌وشلوار مشکی یا خاکستری می‌پوشید، بوت را مشکی انتخاب کنید. کت‌وشلوار سرمه‌ای یا قهوه‌ای، هم با بوت مشکی و هم با بوت قهوه‌ای جوردرمی‌آید و انتخاب آن به سلیقه خودتان بستگی دارد. نکته مهم این است که شلوارتان اندازه مناسبی داشته باشد تا کفش به‌زیبایی خودش را نشان دهد. اگر خیلی بلند باشد آن را می‌پوشاند و اگر خیلی کوتاه باشد ظاهری مضحک پیدا خواهید کرد.

۱. اگر کت‌وشلوارتان خاکی‌رنگ روشن است، بوت جیر تیره را برای ایجاد کنتراست انتخاب کنید. اگر کت‌وشلوارتان رنگ روشن دارد، بوت جیر با رنگ سردتر مثلا در مایه‌های خاکستری یا کبالت بپوشید.

دو شلوار که همیشه با بوت چلسی جور هستند

دو شلوار بسیار مهم که بهتر است همیشه برای پوشیدن با بوت مدنظر داشته باشید:

شلوار جین

هیچ ترکیبی نمی‌تواند از لحاظ هماهنگی به پای ترکیب جین و بوت چلسی برسد. انگار این دو برای هم ساخته شده‌اند. حتی یک تی‌شرت و شلوار جین ساده با بوت چلسی ظاهری عالی به شما می‌بخشد. برای اینکه خوش‌تیپ‌تر باشید، می‌توانید آن را با یک ژاکت تارتان هرینگتون تکمیل کنید.

شلوار چینو

وت چلسی چیست؟ - ست پیشنهادی

چینو از شلوار جین شیک‌تر است، اما به‌اندازه شلوار مخصوص کت‌وشلوار رسمی نیست. این شلوار هم واقعا با بوت چلسی زیبا می‌شود. فقط دو نکته را باید رعایت کنید:

  • شلوار چینو نباید آن‌قدر تنگ باشد که کاملا به ساق پایتان بچسبد (کلا هیچ شلوار چسبانی برای آقایان جذاب نیست!)، زیرا ترکیب نامتناسبی با بوت چلسی ایجاد خواهد کرد؛
  • شلوار چینو باید به زیبایی روی بوت قرار بگیرد؛ یعنی نه بیش‌ازحد کوتاه باشد نه زیاد بلند.

برای تکمیل ست شلوار چینو با بوت چلسی، پیراهن‌های غیررسمی مانند چهارخانه و راه‌راه با رنگ‌های تندتر بپوشید که ظاهری جذاب‌تر داشته باشید. وقتی هوا سرد است، می‌توانید روی آنها بلوز زیپ‌دار یا کاپشن گرم یا فقط یک پلیور بافتنی بپوشید.

باز هم پیشنهادهای بیشتری می‌خواهید؟

باز هم برایتان پیشنهادهای دیگری داریم. می‌توانید ست‌های زیر را امتحان کنید:

۱. شلوار جین خاکستری، کت مخمل کبریتی، بوت چلسی مشکی

بوت چلسی چیست؟ - کت آبی - شلوار خاکستری - بوت چلسی

یک کت مخمل کبریتی آبی تیره به شما سبکی کلاسیک می‌بخشد. ترکیب آن با بوت چلسی مشکی و شلوار جین خاکستری برای یک روز پاییزی یا زمستانی عالی خواهد شد.

۲. پیراهن جین آبی، شلوار جین آبی، بوت چلسی قهوه‌ای روشن

بوت چلسی چیست؟ - ست پیشنهادی

اگر از طرفداران تیپ جین هستید می‌توان پیراهن و شلوار جین آبی را با بوت جیر قهوه‌ای روشن و تی‌شرت سفید ست کنید. کنتراست مناسبی ایجاد می‌کند.

۳. بلوز زرشکی، شلوار آبی روشن و بوت چلسی بژ

بوت چلسی چیست؟ - ست پیشنهادی

در این ترکیب رنگ بلوز تیره است و به‌نوعی با رنگ شلوار و بوت کنتراست ایجاد کرده است.

۴. پیراهن چهارخانه، شلوار جین طوسی و بوت مشکی

بوت چلسی چیست؟ - ست پیشنهادی

بوت چلسی مشکی دارید؟ آن را با شلوار جین و پیراهن چهارخانه بپوشید. این ظاهر برای جلسه با یک دوست یا قرار ملاقات مناسب خواهد بود. اگر زیاد سرد نیست آستین‌هایتان را تا بزنید که جذاب‌تر به نظر برسید.

نیم‌بوت‌های مردانه چلسی اینجاست

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟ دوست دارید نحوه ست‌کردن کدام بوت‌ها را بدانید؟ لطفا برایمان در دیدگاه‌ها بنویسید.


در ادامه بخوانید: ست کردن کفش آکسفورد برای خانم‌ها و آقایان
منبع nextlevelgents
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.