شلوار بگی چیست و چطور آن را ست کنیم؟

شلوار بگی همیشه مدل محبوب جوانان است و هر چند سال یکبار هم تبدیل به مد روز می‌شود. در این مقاله از «منومد» تاریخچه این سبک از شلوار و روش‌های ست کردن آن را برایتان گفته‌ایم.

شلوارهای بگی سبکی از شلوار است که در دهه ۱۹۸۰ وقتی خوانندگان رپ برای اینکه بتوانند روی صحنه اجرای راحتی داشته باشند، از آنها استفاده کردند. بعد از مدت کوتاهی این سبک شلوار تبدیل به مد اصلی روز شد. دهه ۹۰ شلوارهای جین حتی گشادتر هم شدند و ورزشکارهایی مانند اسکیت‌بازها و نوازندگان نوعی راک به نام هاردکور پانک به پوشیدن این نوع شلوار متمایل شدند.

این شلوارها از اوايل دهه ۱۹۹۰ تا اواسط سده ۲۰۰۰ میلادی محبوب شدند. ابتدا تعداد کمی از مردهای جوان از این مد استقبال کردند. اما بعد از اینکه گروه‌های «هیپ‌هاپ» از این مدل شلوار استقبال کردند، نوجوانان و به‌تدریج جوانان علاقه‌مند به پوشیدن شلوارهای کوتاه بگی شدند. در این موقع بود که جوانان مشتاق پوشیدن شلوارهای جین بگی شدند و تقاضای این مدل شلوار در بازار به شدت افزایش یافت.

شلوار بگی در دهه ۹۰ میلادی
نمونه‌ای از شلوارهای بگی ذر دهه ۹۰ میلادی

 

البته شلوار جین که یک لباس غیررسمی بود، مدت زمان زیادی بود که در بازار حضور داشت و کاملا رایج بود. اما با ظهور شلوارهای بگی، جوانان می‌خواستند مدل شلوارهای جین را به نوع بگی تغییر دهند. سپس شرکت‌هایی مانند گپ (GAP) و اولد نیوی (Old Navy) خط تولید شلوارهای جین بگی خود را راه‌اندازی کردند.

بعدها تامی هیل‌فیگر (Tommy Hilfiger)، شروع به تولید شلوار جین بگی و آن را با پیراهن سفید دکمه‌دار مردانه هماهنگ کرد.

از طرفی برخی مدعی‌اند که شیک‌پوش‌های جامعه هیپ‌هاپ بودند که از شلوار بگی استقبال کردند. اما باید گفت زمانی این مدل شلوار، خاص لباس‌های زندانیان بود. زندانی‌ها اجازه نداشتند از کمربند استفاده کنند. زیرا ممکن بود خودشان را حلق‌آویز کنند.

برخی دیگر می‌گویند که این مدل شلوار به وسیله ستاره‌های بسکتبال مانند مایکل جوردن مد روز شد که از  پوشیدن شورت‌های کوتاه مخصوص بسکتبالیست‌ها شکایت داشتند و شروع به پوشیدن شورت‌های بلندتر و گشادتر کردند.

با اینحال برخی دیگر بر این باورند که شلوارهای جین بگی میان ورزشکارهای اسنوبردسواری و اسکیت‌بردینگ رواج پیدا کرده است. زیرا این ورزشکارها باید لباس‌هایی می‌پوشیدند که آزادی عمل‌شان را از دست ندهند. در ضمن آنها می‌خواستند نوع لباس‌شان در جامعه متمایز باشد.

بعدها شلوار بگی به شکل شلوارهای بانداژ (شلوارهایی که پر از جیب‌نماهای زیپی هستند و زنجیر و حلقه و نواردوزی و سگک دارند) مد روز شدند.

شلوار بگی، سگگ دار و جیب‌نما
شلوار بگی بانداژ

شلوار جین بگی، هر منشائی که داشته باشد، مدلی است که اثر بسیاری عمیقی روی صنعت لباس‌های ورزشی گذاشته است.

شلوار بگی در گذر زمان

در طول تاریخ، شلوار مدل‌های مختلفی به خود گرفته است. از سده ۱۵۰۰ تا اوائل قرن ۱۷، شلوارک‌های بسیار گشاد میان طبقه ثروتمند بسیار محبوب بود. پس از مدتی در دهه ۱۶۶۰میلادی این شلوارها جای خود را به شلوارهای تنگ‌تر دادند که این مد تا زمان انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۸ و دوره نیابت سلطنت جرج چهارم در انگلستان باقی ماند و سپس نوعی از شلوارهای بلند بگی با نام پنتالون (Pantaloon) مد روز شد. این نوع شلوار مانند شلوارهای بگی گشاد بودند اما در مچ پا جمع می‌شدند.

شلوار پنتالون
شلواری مشابه شلوار پنتالون

شلوارهای بگی در اصل برای کار تولید شده بودند و معمولا کارگران شهری فرانسه از این مدل لباس می‌پوشیدند تا از ثروتمندان اشرافی قبل از انقلاب فرانسه که معمولا شلوارک‌های تنگ تا روی زانو می‌پوشیدند متمایز شوند.

در دنیای اسلام مردها شلوارهای دمپاگشاد و البته شلوارهایی که به سندبادی یا حرم معروف هستند، می‌پوشیدند. این نوع لباس که امروز به نوع بگی معروف است، در ایران، افغانستان و البته کردها رواج داشته است.

در دوران جنگ‌های بین امپراتوری عثمانی و امپراتوری رم، شلوارهای گشاد اروپایی مد شد و  بعدها یونانی‌ها،‌ بلغاری‌ها، مجاری‌ها، هلند و اوکراینی‌ها هم شلوارهای بگی را همچون لباس محلی و سنتی خود پذیرفتند.

همچنین سربازهای فرانسوی از زمان جنگ کریمه تا جنگ جهانی اول، شلوارهای بگی قرمز رنگ می‌پوشیدند، که از شلوار سربازهای آفریقای شمالی و ترکیه الهام گرفته بودند.

اوائل قرن ۲۰‌ام میلادی شلوارهای بگی علامت اعتراض و سرکشی بود. دهه ۱۹۲۰میلادی، دانشجویان ورزشکار دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج، به این نوع شلوار علاقه‌مند شدند. زیرا آنها می‌توانستند این شلوار را روی Knickerbockers (نیم‌شلواری گشاد که سرزانو جمع می‌شود)، بپوشند و فوتبال راگبی بازی کنند. بعدها سیاهپوستان، ایتالیایی‌ها و مکزیکی‌هایی که به سهمیه‌بندی زمان جنگ اعتراض داشتند این نوع شلوار را ‌پوشیدند. زیرا به دلیل گشادی این نوع شلوار می‌توانستند اسلحه‌های همراه خود را پنهان کنند.

شلوار بگی اگرچه گاهی اوقات از مد می‌افتد اما پس از مدتی باز سروکله‌اش در بازار لباس‌های مد روز پیدا می‌شود. شلوار جین بگی امسال به یکی از شلوارهای مد روز تبدیل شده است.


حتما بخوانید: شلوار اسلش چیست؟ +ایده‌هایی جذاب برای ست کردن این لباس

اندازه شلوار بگی

شلوارهای بگی با شلوارهای دمپاگشاد که گشادی شلوار از زانو شروع می‌شود فرق دارد. شلوارهای بگی یا جین بگی باید از بالای شلوار تا دمپای آن حداقل به اندازه ۵۰ سانتی‌متر گشادی داشته باشند. اندازه قطر شلوارهای سوپربگی گاهی به ۵۸ تا ۶۶ سانتی‌متر هم می‌رسد. البته نوع بسیار گشاد شلوارهای بگی تا ۱۲۷ سانتی‌متر گشادی دارند.

شلوار بگی مناسب نوع و اندازه بدن خانم‌ها

این روزها دوباره شلوارهای گشاد و بگی وارد بازار شده است. با مطالعه این بخش از مقاله یاد می‌گیرید، چه نوع شلوار بگی مناسب نوع و اندازه بدن‌تان است:

۱. اگر ریزاندام هستید

اگر ریزاندام هستید، در شلوارهای بسیار گشاد گم می‌شوید. بهتر است شلواری بپوشید که در قسمت باسن، متناسب با بدن‌تان باشد و گشادی شلوار از ران شروع شود. درضمن پارچه‌های راه‌راه بیشتر مناسب‌تان است.

شلوارهای بگی مناسب افراد ریزاندام

۲. اگر باسن بزرگی دارید

اگر باسن‌ بزرگی دارید، مسلما شلوارهای بگی شما را چاق‌تر هم نشان می‌دهد. بهتر است شلوار بگی‌تان خیلی گشاد نباشد و دمپای آن طرح گل لاله داشته باشد. این نوع شلوار اندام‌تان را متناسب نشان می‌دهد.

شلوار بگی، طرح گل لاله

۳. اگر کمر پهنی دارید

اگر کمر‌باریک نیستید و کمرتان به‌ نظر پهن و مربعی می‌‌آید، باید به دنبال آن نوع شلوار بگی بروید که انحناهای کمرتان را بهتر نشان دهد. البته بهتر است شلوارتان هم کمربند داشته باشد. همچنین اگر در قسمت کمر، چند پلیسه هم داشته باشد که ایده‌آل می‌شود.

شلوار بگی مناسب افراد با کمر پهن

۴. قدتان بلند است؟

اگر قدتان بلند است، بهتر است از شلوار‌های بگی که کنار شلوار چاک دارد استفاده کنید. این مدل شلوار واقعا به شما جلوه می‌دهد.

شلوار بگی، راه‌راه و چاک‌دار

جذاب‌ترین مدل‌های شلوار بگی را ببینید

روش‌های ست کردن شلوار بگی

۱. ژاکت و شلوار بگی

شلوار بگی، همراه با ژاکت

می‌توانید شلوار بگی را با ژاکت‌های کوتاه یا بلند ست کنید. پوشیدن شلوارهای بگی با بافت‌های بلند و کوتاه ظاهر بسیار شیک و جذابی به شما می‌دهد. همراه با ژاکت و شلوار بگی، بهتر است یک تاپ ساده با زیورآلات و کفش ساده استفاده کنید. اینطوری بسیار خوش‌لباس به نظر می‌آیید.

۲. کت و شلوار بگی

شلوار بگی، همراه با کت

پوشیدن شلوار بگی با کت، به‌ویژه کت بلند، می‌تواند ظاهر شیک و زیبایی به شما بدهد. پوشیدن کت برای زمانی که می‌خواهید بدون دردسر ظاهر مرتب و خوش‌پوشی پیدا کنید،  ایده‌آل است و ظاهر شیکی به شما می‌دهد.

با توجه به طرح شلوار بگی‌تان می‌توانید از کت با طرح‌ها و الگوهای متفاوت استفاده کنید. بلندی کت هم انعطاف‌پذیر است و هر اندازه که بخواهید خوب است. البته اگر می‌خواهید قدبلند به نظر برسید، کت‌ بلند بپوشید.

۳. پلیور و شلوار بگی

شلوار بگی و پلیور

یکی از آسان‌ترین ست کردن شلوار بگی با لباس، پوشیدن آن با پلیور است. این دو نوع لباس آنقدر با هم هماهنگ هستند که ظاهر بسیار خوبی به شما می‌دهند. می‌توانید جلوی پلیور را داخل شلوار کنید و قسمت پشت آن را بیرون بگذارید.

۴. تی‌شرت ساده و شلوار بگی

شلوار بگی، تی‌شرت ساده

اگر با شلوار بگی یک تی‌شرت ساده بپوشید، باز هم ظاهرتان خوب می‌شود. می‌توانید پایین تی‌شرت را داخل شلوار کنید یا روی شلوار بگذارید.

۵. کت جین و شلوار بگی

شلوار بگی و ژاکت جین

شلوار بگی از هر جنسی که باشد با کت‌های جین خیلی خوب ست می‌شود. اگر می‌خواهید ظاهرتان غیررسمی باشد و در عین حال مد روز باشید، از این مدل لباس استقبال کنید.

کت‌های جین راحت هستند و هیچ وقت از مد نمی‌افتند و آنها را در هر فصلی می‌توانید بپوشید.

۶. تاپ بدون بند و آستین و شلوار بگی

 

تاپ‌های بدون بند و همینطور بنددار یا آستین‌دار هم با شلوارهای بگی به‌راحتی هماهنگ می‌شوند. با این دست لباس می‌توانید یک جفت کفش پاشنه بلند بپوشید و ظاهر بسیار شیک و جذابی پیدا کنید. البته وقتی تاپ بنددار یا آستین‌دار می‌پوشید، صندل‌های بنددار هم خوب و عالی هستند.

۷. کت خز مصنوعی و شلوار بگی

شلوار بگی و کت خز مصنوعی

پوشیدن شلوار بگی با کت خز مصنوعی ظاهرتان را بسیار زیبا و آراسته می‌کند. بنابراین اگر به اندازه کافی وقت ندارید به لباس‌تان برسید، می‌توانید یک کت خز مصنوعی بخرید و همراه با شلوار بگی‌تان در کمد لباس‌هایتان داشته باشید. اینطوری با هزینه کمتر لباس‌هایتان شیک و گران به‌نظر می‌آیند.

۸. تی‌شرت عکس‌دار و شلوار بگی

شلوار بگی، تی‌شرت عکس‌دار

تی‌شرت‌هایی که تصاویر مختلف روی آنها حک شده است، به‌خوبی با شلوارهای بگی جین یا پارچه‌ای ست می‌شوند. فقط موقع استفاده از این تی‌شرت‌ها باید مراقب باشید، رنگ آنها با شلوارتان هماهنگی داشته باشد. البته تی‌شرت‌هایی که روی آنها عبارات یا کلماتی که پیامی دارند نوشته شده است هم می‌توانند به اندازه تی‌شرت‌های عکس‌دار با شلوارهای بگی ست شوند.

۹. کت بلیزر و شلوار بگی

کت بلیزر و شلوار بگی
عکس از:
Hanna Lassen

 

اگر دوست دارید حتی در مواقع رسمی مانند حضور در اداره، باز هم شلوار بگی بپوشید، می‌توانید از کت‌های بلیزر استفاده کنید. ترکیب کت بلیزر و شلوار بگی ظاهرتان را مرتب و بسیار شیک نشان می‌دهد. می‌توانید زیر کت بلیزرتان یک تاپ ساده بپوشید. کت‌های بلیزر با رنگ‌های روشن پیشنهاد خوبی است اما اگر به لباس‌های رنگی علاقه‌ای ندارید، کت‌های با رنگ خنثی مانند مشکی، سفید یا خاکستری هم مناسب‌اند.

۱۰. سویتشرت و شلوار بگی

سویتشرت و شلوار بگی

 

سویتشرت همراه با شلوار بگی بهترین روش برای پوشیدن لباس غیررسمی و در عین حال شیک و جذاب است. سویی‌شرت می‌تواند برای روزهایی که حال و حوصله ندارید مناسب باشد. بدون دردسر ظاهرتان مرتب می‌شود.

۱۱. تاپ یقه قایقی و شلوار بگی

شلوار بگی، تاپ باردوت

این مدل از تاپ‌ها به همراه با شلوار بگی، به‌ویژه از پارچه جین، بسیار عالی است. اگر می‌خواهید ظاهرتان شیک و جذاب باشد، بهتر است از تاپ‌هایی استفاده کنید که طرح‌‌دار و رنگی نباشند. رنگ خنثی مثل سفید با شلوار جین بگی پیشنهاد ماست.

۱۲. بارانی و شلوار بگی

شلوار بگی، بارانی

پالتو و بارانی از زمان‌های قدیم از لباس‌های مهم مردم بوده است. البته طبیعی است؛ چراکه این مدل لباس نه‌تنها ظاهر بسیار شیک و مد روزی به شما می‌دهد، بلکه گرم‌تان هم نگه‌ می‌دارد. بارانی‌های کوتاه و بلند وجود دارد و آنها بیشتر مناسب روزهای خنک‌ سال هستند. پوشیدن بارانی یا پالتو با شلوار بگی همزمان شما را شیک و جذاب و البته  تا حدودی غیررسمی نشان می‌دهد. ترکیب این دو لباس، قدتان را بلندتر هم نشان می‌دهد.

۱۳. کت چرمی و شلوار بگی

کت چرمی و شلوار بگی

 

کت چرمی، چه بلند و چه کوتاه، لباسی است که هرگز از مد نمی‌افتد و وقتی آن را با شلوار بگی بپوشید، ظاهری بسیار عالی و مد روز خواهید داشت. این نوع کت را می‌توان به‌راحتی با شلوار بگی ست کرد.

۱۴. تونیک و شلوار بگی

شلوار بگی، تونیک

شاید به نظر عجیب بیاید، اما تونیک با وجود اینکه قد آن بلند است و تا بالای زانو می‌آید، می‌تواند با شلوار بگی به‌خوبی ست شود.

۱۵. جلیقه و شلوار بگی

شلوار بگی، جلیقه

علاوه‌بر کت، همراه با شلوار بگی جلیقه یا وست هم می‌توان پوشید. در واقع جلیقه هم برای مواقع غیررسمی و هم مواقع رسمی مناسب است. در هوای نسبتا گرم می‌توانید به جای کت، جلیقه بپوشید و از ظاهر زیبا و شیک خود لذت ببرید. جلیقه کوتاه یا بلند فرقی نمی‌کند، هر دو نوع جلیقه با شلوار بگی عالی هستند.

ایده‌هایی برای پوشیدن شلوار بگی برای آقایان

تضاد ایجاد کنید

شلوار بگی، تضاد

عمده‌ترین اشتباهی که معمولا مردم موقع پوشیدن شلوار بگی انجام می‌دهند، پوشیدن پیراهن گشاد است و تقریبا هرچیزی که به تن می‌کنند، گشاد است.  این نکته را مدنظر داشته باشید که موقع پوشیدن شلوار بگی، بهتر است پیراهن‌تان متناسب و اندازه بالاتنه‌تان باشد.

پلیسه‌ها دوست شما هستند

شلوار بگی، پلیسه

وجود چند پلیسه روی شلوار بگی،  علاوه بر اینکه  مدل شلوار زیباتر می‌کند، ظاهر شیک و جذابی هم به شما می‌بخشد.

کفش‌تان را هوشمندانه انتخاب کنید

شلوار بگی، کفش مناسب

اگر همراه با شلوار بگی کفش نامناسب به پا داشته باشید، تمام جلوه شلوار  از بین می‌رود. با شلوارهای بگی بهتر است کفش‌هایی به پا کنید که قسمت پنجه آن پهن باشد. هرگز از کفش‌های نوک‌باریک استفاده نکنید.

رنگ‌های خنثی به‌کار ببرید

شلوار بگی، رنگ‌های خنثی

شلوارهای بگی به اندازه کافی خودنمایی می‌کنند، بنابراین بهتر است از رنگ‌های شلوغ استفاده نکنید. شلوار و پیراهن‌هایی با رنگ‌های سیاه، خاکستری، سرمه‌ای ایده‌آل هستند. اگر هم می‌خواهید لباس‌تان غیررسمی به نظر بیاید، از رنگ خاکی استفاده کنید.

کلام آخر

اگر می‌خواهید در هوای گرم تابستان احساس خنکی کنید، شلوارهای بگی ایده‌آل‌اند. شما استایل بگی را می‌پسندید؟ پیشنهادتان برای بهتر شدن استایل با شلوار بگی چیست؟


در ادامه بخوانید: بهترین برندهای ایرانی برای خرید شلوار جین با قیمت مناسب کدامند؟
منبع encyclopedia.com petitedressing.com purewow.com
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.