۱۰ درس شیک‌پوشی از استایل جود لا

جود لا یکی از معدود وارثان نسل نجیب‌زاده اصیل انگلیسی و یکی از فشن‌آیکن‌های قابل‌احترام دوران معاصر است. او دانش خوبی از استایل دارد و در ۴۹ سالگی، استایل واقعی خود را یافته است؛ چیزی که از ظاهر زیبای پسرانه‌اش فاصله زیادی دارد. اگر دوست دارید اصول استایل جود لا را بدانید، این مطلب را به او اختصاص داده‌ایم.

زندگی‌نامه مختصری از جود لا

زندگی‌نامه مختصر از جود لا

جود لا با نام کامل دیوید جود هیورث لا (David Jude Heyworth Law) در ۲۹ دسامبر ۱۹۷۲ در لویشام انگلستان به دنیا آمد. پدرش پیتر و مادرش مارگارت، هر دو معلم بودند. جود فقط یک خواهر بزرگتر به نام ناتاشا دارد که هنرمند است.

جود فقط ۱۳ سال داشت که به تئاتر ملی جوانان در مدرسه ملحق شد و بعد از اینکه استعدادش را در بازیگری با نقش یک نوجوان فراری نشان داد، مدرسه را ترک کرد و دنبال تئاتر رفت. اولین حضورش در والدین وحشتناک (Les Parents terribles) به‌حدی خوب بود که نامزد دو جایزه لارنس اولیویه و تونی شد.

اگر از فیلم‌های اولیه ناامیدکننده جود در آمریکا بگذریم، بزرگ‌ترین موفقیت او را می‌توان فیلم آقای ریپلی با استعداد (محصول ۱۹۹۹) با بازی مت دیمون و گوئینث پالترو دانست. جود ۲۷ ساله با بازی درخشانش در این فیلم تحسین همگان را برانگیخت؛ به‌طوری‌که نامزد دو جایزه اسکار و گلدن گلاب شد و البته جایزه بفتا را برد.

موفقیت بزرگ بعدی او، فیلم کوهستان سرد (محصول ۲۰۰۳) همراه با رنی زلوگر و نیکول کیدمن بود. او برای کوهستان سرد هم نامزد جایزه اسکار و گلدن گلاب شد.


حتما بخوانید: بررسی استایل نیکول کیدمن؛ انتخاب پارچه‌هایی چشم‌نواز به‌همراه آرایشی ملیح

برخی از بهترین فیلم‌های جود لا

فیلم‌های جود لا
استایل جود لا در فیلم الفی/ عکس برگرفته از سایت آلامی

از سایر فیلم‌های جذاب جود لا، الفی (۲۰۰۳)، تعطیلات (۲۰۰۶)، شرلوک هلمز (۲۰۰۹) و آنا کارنینا (۲۰۱۲) با بازی کایرا نایتلی هستند. به جز این‌ها بازی فوق‌العاده او در فیلم کارآگاه در مقابل مایکل کین را نباید فراموش کرد. فیلم کارآگاه فقط در یک لوکیشن و طی ۲۳ روز ساخته شد و تنها بازیگران آن، جود لا و مایکل کین هستند:

فیلم‌های جود لا
استایل جود لا در فیلم کارآگاه

او در نقش دامبلدور در فیلم «جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندلوالد» هم بازی کرد و همبازی جانی دپ بود. وقتی جانی دپ را با ناجوانمردی از این فیلم کنار گذاشتند، جود لا از او حمایت کرد.

جود لا در سال ۲۰۰۹ با هملت به صحنه تئاتر بازگشت و بار دیگر مورد تحسین قرار گرفت. در سال ۲۰۱۶، جود لا در فیلم پاپ جوان، نقش پاپ را به زیبایی بازی کرد:

فیلم‌های جود لا
استایل جود لا در نقش پاپ در فیلم پاپ جوان/ عکس برگرفته از سایت آلامی

زندگی خانوادگی جود لا

جود لا یک بشردوست و فعال اجتماعی برجسته است؛ ولی ترجیح می‌دهد زندگی خصوصی خود را از توجه دور نگه دارد. عاشق بچه‌هاست؛ هفت فرزند دارد و تقریبا می‌توان گفت از هر شریک‌زندگی‌اش یکی دو تا بچه داشته است. او در سال ۱۹۹۷ با همبازی خود سدی فراست در فیلم خرید (۱۹۹۲) ازدواج کرد که از او دو پسر به نام‌های راف و رودی و یک دختر به نام آیریس دارد. آنها سال ۲۰۰۳ از هم جدا شدند.

بعد از فیلم الفی، جود با سیه‌نا میلر آشنا شد و با هم نامزد کردند. مدتی بعد، جود لا با پرستار فرزندانش وارد رابطه شد و به همین دلیل به‌شکل رسمی از سیه‌نا عذرخواهی کرد. آنها در سال ۲۰۰۶ به رابطه خود پایان دادند. بعد از دو رابطه ناموفق، جود در سال ۲۰۱۹ با فیلیپا کوان ازدواج کرد.

۱۰ درس مهم از استایل جود لا

اگر می‌خواهید استایل خود را با الهام‌گرفتن از استایل جود لا طراحی کنید، ابتدا ۱۰ درس مهم زیر را فرا بگیرید:

۱. روی کت‌وشلوارهای خوش‌دوخت سرمایه‌گذاری کنید

درس اول از استایل جود لا

جود لا اغلب با کت و شلوارهای خوش‌دوخت و شیک دیده می‌شود که کاملا به او می‌آید. اگر قرار است فقط یک دست کت و شلوار داشته باشید، روی آن سرمایه‌گذاری کنید و نوع باکیفیت آن را بخرید. این کت‌وشلوارهای شیک میتواند تفاوت زیادی در ظاهر کلی شما ایجاد کند.

چند مدل کت و شلوار شیک در دیجی‌کالا

۲. از پوشیدن لباس شفاف نترسید

درس دوم از استایل جود لا
عکس از GettyImage

ده سال قبل از اینکه هری استایلز، خواننده بریتانیایی محبوب، در مراسم مت گالا ۲۰۱۹، با یک بلوز شفاف ظاهر شود، جود لا در سال ۲۰۰۹ در وست اند (West End) لندن این کار را انجام داده بود. او زمانی که تئاتر ویندهام در خیابان چرینگ کراس را ترک می‌کرد، یک پولو شرت نازک و شفاف به تن کرده بود؛ چیزی که در آن زمان فقط در مجموعه‌های تام فورد در گوچی پیدا می‌شد.

امروزه برندهای بزرگی مانند ایو سن لوران، دیور و بیانکا ساندرز (Bianca Saunders) برای مردان خوش‌تیپ لباس‌های شفاف طراحی می‌کنند. البته در کشور ما این موضوع کمی محدودیت دارد؛ خیلی جاها هستند که نمی‌توانید چنین لباسی را بپوشید.

۳. اکسسوری‌های مناسب خودتان را پیدا کنید

درس سوم از استایل جود لا
یکی از اکسسوری‌های موردعلاقه جود لا کلاه است

جود لا مانند بسیاری از مردان دیگر از اکسسوری‌ها در حد تعادل استفاده می‌کند و بر این باور است که اکسسوری‌ها می‌توانند ظاهری پیچیده به لباس شما ببخشند. برخی از اکسسوری‌های محبوب جود لا شامل عینک آفتابی، ساعت و کلاه هستند. بااین‌حال، او یک اکسسوری را به امضای خود تبدیل کرده است و آن شال‌گردن است. جود لا را بیشتر مواقع به‌ویژه در مراسم فرش قرمز، با شال‌گردن می‌بینیم.

جود لا در کمد کت‌وشلوارهای شیک خود، شال‌گردن‌های نازک و ابریشمی زیادی دارد و مدام به تعداد آنها می‌افزاید. درواقع چیزی که در استایل جود لا اهمیت دارد، خود شال‌گردن نیست، بلکه نوع بستن آن است. جود بارها شال‌گردن را در استایل خود تکرار کرده است؛ ولی هرگز به شیوه‌ای تکراری آن را انجام نداده است.

مدل اول: شال‌گردن را زیر کت قرار می‌دهد و دکمه کت را می‌بندد که شال‌گردن در جای خود بماند. به این ترتیب، همیشه از زیر کت می‌توانیم انتهای شال‌گردنش را ببینیم:

درس سوم از استایل جود لا

مدل دوم: شال‌گردن را به‌صورت شل دور گردن می‌پیچد:

درس سوم از استایل جود لا

مدل سوم: شال‌گردن را یک دور می‌پیچد و زیر کت محکم می‌کند:

درس سوم از استایل جود لا

۴. درباره لباس‌های رویی، گاهی ریسک کنید

درس چهارم از استایل جود لا
کت بمبر مخمل

جود لا گاهی در انتخاب لباس‌هایی که بیرونی‌ترین لایه استایل هستند، مانند پالتو پشمی، کت مخملی، ژاکت یا اورکت، ریسک می‌کند و سعی می‌کند ظاهری متمایز ایجاد کند.

برای مثال، این کت بمبر مخملی را ببینید. زمانی که جود در سال ۲۰۱۹ در مراسمی برای فیلم کاپیتان مارول شرکت کرده بود، کار جسورانه‌ای انجام داد و به‌جای پوشیدن کت‌وشلوار رسمی، این کت مخمل را پوشید. مخمل پارچه‌ای مجلل است اما کت بمبر هرگز در رویدادی که درس کد آن کاملا رسمی است جایی ندارد. بااین‌حال، جود لا این کار را انجام داد. جالب اینکه این کت از برند ایو سن لوران بود؛ برندی که نامش مترادف با رویدادهای کراوات مشکی است.

۵. لباس رسمی حتما نباید شامل کراوات باشد

درس پنجم از استایل جود لا

جود لا می‌گوید همیشه قرار نیست لباس رسمی شامل کراوات یا پاپیون باشد. گاهی می‌توانید کت‌وشلوار بسیار شیک با پیراهن زیبایی بپوشید و فقط پاپیون یا کراوات را حذف کنید. البته در کشور ما مردان بیشتر در رویدادهای رسمی مانند جشن عروسی کراوات می‌بندند و کراوات جزو لباس‌های روزمره آنها نیست.

در این عکس جود لا با کت و شلوار کاملا رسمی و پیراهن زیر آن دیده می‌شود؛ بدون اینکه کراوات داشته باشد. شاید همین نبود کراوات باعث شده است پیراهن سفید شیک زیر کت، به‌خوبی در فضای یقه هفت آن خود را نشان دهد.

۶. یقه اسکوپ هنوز هم جذابیت خود را دارد

درس ششم از استایل جود لا

تقریبا ده بیست سال پیش بود که مردان به پوشیدن لباس‌های یقه اسکوپ روی آوردند. بسیاری از ستارگان پاپ به این نوع لباس علاقه پیدا کرده بودند. بااین‌حال، بعد از مدتی از رونق افتاد. جود لا کسی است که همچنان از این مدل یقه استقبال می‌کند. او بیشتر از هر کسی ترجیح می‌دهد زیر کت خود تی‌شرت یقه اسکوپی بپوشد.

دقت کنید پارچه تی‌شرت نباید نخ‌نما و نازک باشد که شبیه زیرپیراهنی به نظر برسد. حتما باید آن را ضخیم و باکیفیت انتخاب کنید تا وقتی روی آن کت می‌پوشید، ساختار خود را حفظ کند.

۷. لباس‌های گشاد و راحت عالی‌اند

درس هفتم از استایل جود لا

شاید فکر کنید هیچ‌کس نمی‌تواند مانند ریچارد گر کت و شلوار گشاد بدون ساختار بپوشد؛ از همان مدلی که در جوایز گلدن گلاب سال ۱۹۹۰ برای فیلم ژیگولوی آمریکایی پوشیده بود. اما واقعیت این است که جود لا این استایل را به‌شکلی جذاب‌تر طراحی می‌کند. او می‌تواند شلوار را گشاد و کت را متناسب انتخاب کند. جود لا اندامی کشیده و ۱.۷۸ سانتی‌متر قد دارد؛ اما وقتی شلوار گشاد می‌پوشد، قد او کوتاه‌تر به نظر می‌رسد. البته اهمیتی هم ندارد، زیرا حتی در این حالت هم جذابیت استایل او زیر سؤال نمی‌رود.

امروزه مردان بیشتر به‌دنبال استایل راحت هستند و تلاش می‌کنند از آن حالت عصا قورت داده فاصله بگیرند. به همین دلیل، بسیاری از برندها مانند گوچی، آمی (Ami)، جورجیو آرمانی و لوه (Loewe) امروزه مجموعه‌هایی را ارائه می‌کنند که با کت و شلوارهای راحت‌تر همراه است.

۸. رنگ‌های پاستلی فقط مال خانم‌ها نیست

درس هشتم از استایل جود لا
جود لا در فیلم الفی؛ رنگ‌های پاستلی برای مردان هم هست.

جود لا به‌خاطر عشقی که به رنگ‌های پاستلی دارد معروف است. البته این رنگ را بیشتر برای پیراهن، شال‌گردن یا کراوات استفاده می‌کند نه برای کت و شلوار و لباس‌های رویه. اگر دوست دارید پاستلی بپوشید و جسارت استفاده از این رنگ را در لباس‌های خود ندارید، آن را در اکسسوری‌های خود بگنجانید.

۹. کفش‌های کلاسیک همه‌جا قابل استفاده هستند

درس نهم از استایل جود لا
کفش‌های کلاسیک همه‌جا کاربرد دارند/ عکس از: Craig McDean برای برند بریونی

جود لا به‌شدت به کفش‌های کلاسیک علاقه دارد. به همین دلیل، در بیشتر موقعیت‌ها کفش‌های آکسفورد، لوفر یا بروگ می‌پوشد و به‌ندرت او را با اسنیکر یا کتانی می‌بینیم. کفش‌های کلاسیک ماندگار هستند و می‌توان آنها را با لباس‌های رسمی، نیمه‌رسمی و کژوال ست کرد. همچنین، می‌توانید در هر موقعیتی و هر مراسمی، روی این کفش‌ها حساب کنید.

۱۰. سبک‌های مختلف را امتحان کنید

درس دهم از استایل جود لا

جود لا از امتحان‌کردن سبک‌های مختلف هراسی ندارد. او مردی است که می‌تواند وقتی در زادگاهش لندن قدم می‌زند، لباس‌های بسیار راحت مانند شلوارهای گشاد و فاق‌بلند بپوشد و همان شلوار را با یک کت مرتب و شیک برای مراسم فرش قرمز ست کند؛ به‌طوری که ظاهرش مد روز باشد. او همیشه راحت به نظر می‌رسد و این نشان می‌دهد که دانش خوبی از طراحی استایل دارد.

اگر می‌خواهید مانند جود لا لباس بپوشید، از سبک او الهام بگیرید و آن‌قدر استایل‌های مختلف را با هم امتحان کنید تا بهترین ظاهر را برای خودتان کشف کنید.

چند مدل کفش مردانه شیک ببینید

بررسی استایل شخصی جود لا

استایل جود لا را می‌توان نوعی مدرسه استایل دانست که چیزهای زیادی به ما می‌آموزد. جود لا با سبک آراسته و با کلاس خود شناخته شده است. او اغلب با کت و شلوارهای مجلسی، پیراهن‌های جذاب و کفش‌های کلاسیک دیده می‌شود. سبک او کلاسیک و زیبا با لمسی از مدرنیته است. او با سلیقه و با ظرافت دارد پیر می‌شود.

بااین‌حال، سبک جود لا محدود به لباس‌های رسمی نیست. لباس‌های کژوال او به همان اندازه لباس‌های رسمی زیبا هستند. او می‌تواند یک جلیقه چرم یا جین را با شلوار جین یا چینو و یک تی‌شرت ساده ست کند. انتخاب کفش‌های او نیز قابل‌توجه است. اغلب اوقات کفش‌های کلاسیک مانند آکسفورد، لوفر و بروگ می‌پوشد.

در مجموع، سبک جود لا ترکیبی ایدئال از کلاسیک و مدرن است. او از آزمایش سبک‌های مختلف نمی‌ترسد و همیشه به شکلی ‌بی‌نقص لباس پوشیده است. او یک آیکن واقعی در دنیای مد است.

تکامل سبک شخصی جود لا در طول زمان

سبک جود لا از سال‌های نوجوانی شکل گرفته و به‌مرور زمان تکامل یافته است. او همیشه به کاراکترهای مورد علاقه‌اش در فیلم‌ها و کتاب‌ها دقت می‌کرد و کنجکاو بود که آن کاراکترها چطور لباس می‌پوشند و او لباس را صرفا به‌عنوان یک لباس نمی‌بیند، بلکه فرصتی برای ابراز وجود می‌داند. از نظر او لباس‌ها نوعی شخصیت دارند.

جود لا می‌گوید:

به آب‌وهوا دقت می‌کنم، به احساسم توجه می‌کنم تا لباس‌ها را طوری کنار هم قرار دهم که تناسب بین آنها با احساس آن لحظه‌ام هماهنگ باشد.

جود عاشق لباس‌های سبک کلاسیک دهه ۱۹۴۰ است و لباس شخصیت‌هایی را دوست دارد که در آن زمان در فیلم‌ها دیده است؛ شلوارهای فاق بلند و گشاد که امروزه دیگر کاربرد زیادی ندارند. او هم در ۲۰ یا ۳۰ سالگی‌اش، شلوارهای تنگ می‌پوشید، لباس‌های متناسب به تن می‌کرد؛ اما به مرور زمان، سبک خود را تغییر داد. حالا می‌خواهد راحت باشد و لباس‌های گشاد بپوشد؛ فقط کافی است خوش‌دوخت باشند.

با همه این‌ها، جود لا هرگز راحتی خود را به قیمت بی‌احترامی به دیگران نمی‌خواهد. گاهی با اضافه‌کردن یک عنصر هوشمندانه، لباس کژوال راحتش را به چیزی شیک تبدیل می‌کند و در موقعیتی رسمی‌تر می‌پوشد. بااین‌حال، اگر لازم باشد جایی برود که برای مثال، کراوات زدن الزامی است، این کار را انجام می‌دهد و به دیگران بی‌احترامی نمی‌کند.

جود لا می‌گوید زمانی که پسرم جوان شد، متوجه شدم که باید از پوشیدن برخی چیزها دست بردارم؛ زیرا فکر می‌کردم چیزی که مناسب اوست، برای من مناسب نخواهد بود. جود پسرش را شجاع‌تر از خودش می‌داند و می‌گوید:

گاهی حسادت می‌کنم که او چقدر در لباس‌پوشیدن آزاد است.

یکی از نمونه‌های بارز این امر، اسنیکر است؛ چیزی که شاید هیچ‌وقت به پای جود ندیده‌ایم.

شال‌گردن؛ امضای جود لا

جود لا عاشق شال‌گردن است. همان‌طور که گفتیم تعداد شال‌گردن‌های او بسیار زیاد است. جود دلیل خوبی برای این انتخابش می‌آورد: شال‌گردن‌ها شخصیت خاص خود را دارند. به نظر جود لا، شال‌گردن خلاقیت شما را شکوفا می‌کند. کراوات، پاپیون و دستمال‌گردن‌ها معمولا فقط به یک شیوه بسته می‌شوند؛ اما برای بستن شال‌گردن، می‌توانید ده‌ها روش اختراع کنید.

ارتباط لباس‌ها با احساسات انسانی از نظر جود لا

جود لا همیشه درباره ارتباط لباس با احساسات کنجکاو بوده است. از نظر او، همه لباس‌ها با احساسات انسانی پیوندی عمیق دارند. او می‌گوید:

لباس نشان می‌دهد شما چه کسی هستید و چه احساسی دارید. گاهی دلتان می‌خواهد هیچ‌کس حتی نگاهتان نکند. گاهی می‌خواهید از شر احساسات بدی که دارید خلاص شوید. همه اینها را می‌توانید با انتخاب یک لباس مناسب انجام دهید.

شنا کردن خلاف جهت آب

جود لا گاهی اوقات دوست دارد درست متضاد آنچه از یک موقعیت انتظار می‌رود، حرکت کند. برای مثال، در مراسم‌ها و رویدادهای رسمی که بیشتر افراد لباس‌های رسمی استاندارد می‌پوشند، او می‌تواند با یک کت بمبر مخمل زیپ‌دار شرکت کند. البته همان‌طور که گفتیم، هرگز این کار را زمانی که امکان بی‌احترامی وجود داشته باشد انجام نمی‌دهد.

نحوه انتخاب و خرید لباس و اکسسوری به روش جود لا

وقتی از جود لا می‌پرسند چطور لباس‌ها و اکسسوری‌هایش را می‌خرد و هنگام خرید به چه آیتم‌هایی فکر می‌کند، پاسخ می‌دهد که مردی با ۵۲ سال سن با یک کمد لباس بزرگ، دیگر به لباس‌های اصلی نیاز ندارد و لازم نیست چیزی به آنها اضافه کند. او فقط باید آنها را کنار هم قرار دهد تا استایل خوبی از آنها طراحی کند. بنابراین، فقط زمانی که لباس یا اکسسوری خاصی ببیند و از آن خوشش بیاید، آن را می‌خرد.

جود لا فقط از چند مغازه مشخص خرید می‌کند و اهل پرسه‌زدن در فروشگاه‌ها و پاساژها نیست. صاحبان آن مغازه‌ها با او دوست هستند و هروقت جود به آنها مراجعه می‌کند، دور هم می‌نشینند و قهوه می‌خورند و آیتم‌هایی را که به نظرشان برای جود مناسب است به او نشان می‌دهند.

از سوی دیگر، جود به دختر و پسرش اعتماد زیادی دارد و بسیاری از مواقع، از آنها نظرخواهی می‌کند. دختر جود، آیریس، در سنترال سنت مارتینز در رشته نساجی تحصیل می‌کند، بنابراین مشاور خوبی برای پدرش است.

همکاری با برند بریونی

یکی از برندهایی که جود لا با آن همکاری می‌کند، برند ایتالیایی بریونی (Berioni) است. او دلیل انتخاب این برند را نزدیکی با فرهنگ ایتالیایی عنوان می‌کند. جود زمان زیادی را در ایتالیا گذرانده است و حس می‌کند به‌عنوان یک کشور و یک فرهنگ، رابطه نزدیکی با آن دارد. جود تیم خلاق این برند را حرفه‌ای می‌داند و می‌گوید کارکردن با آنها به این شکل است که احساس می‌کنید خودتان هستید، نه صرفا یک آدمک که لباس‌هایشان را به تن شما می‌پوشانند.

تلفیق سبک کلاسیک با سبک مدرن

جود لا دارای توانایی اثبات‌شده‌ای برای تلفیق سبک کلاسیک و معاصر برای ایجاد استایلی کاریزماتیک و قابل‌اعتماد است. مدرک؟ تمایل طبیعی او به ست کردن تی‌شرت، بلیزر و شلوار جین یا مجلسی به سبک اسمارت کژوال.

ذات‌گرایی مونوکروماتیک کژوال

جود لا اغلب اوقات سعی می‌کند از نظر زیبایی‌شناختی، استایل خود را ساده و تک‌رنگ نگه دارد. دقیقا به همین دلیل است که تی‌شرت‌های خاکستری یا سفید، شلوار جین تنگ مشکی، کلاه فدورا مشکی، روسری ابریشمی خاکستری و بوت‌های چلسی جیر مشکی، بیشترین لباس‌های او را تشکیل می‌دهند.

جذابیت سلطنتی جود لا

جود لا به لباس‌های چهاردکمه علاقه زیادی دارد که معمولا آن را با تی‌شرت‌های چسبان ست می‌کند. به‌ویژه اگر خاکستری یا سرمه‌ای باشند. این کت بلیزر سرمه‌ای زیبا که آن را با شلوار کتان، پیراهن سفید و پوشت رنگارنگ هنگام حضورش در ویمبلدون پوشیده بود، به طرز غیرقابل‌انکاری شیک به نظر می‌رسد. استایلش تمیز و صیقلی است و همزمان، به‌طرز جذابی پیچیده و سلطنتی است.

فاصله‌گرفتن از چهره زیبای پسرانه

جود لا بسیار متواضع و عاری از خودنمایی‌های ناخوشایندی است که معمولا به مردان زیبا نسبت داده می‌شود. او می‌دانست که چهره زیبای پسرانه‌ای دارد و نمی‌خواست به همان صورت باقی بماند. او هرگز ژولیده یا نامرتب به نظر نمی‌رسد و همیشه آراسته و جذاب است؛ اما لباس‌هایش را طوری انتخاب می‌کند که ظاهرش شبیه یک مدل نباشد و هنر استایل‌سازی او را نشان دهد.

دو استایل مهم جود لا در پرده سینما

در این بخش، استایل دو شخصیت مهمی را که جود لا نقش آنها را بازی کرده است بررسی می‌کنیم.

۱. دیکی گرینلیف، در آقای ریپلی با استعداد (۱۹۹۹)

جود لا در این فیلم نقش دیکی را بازی می‌کند. پسر بی‌خیال و طنازی که با سبک نمادین خود در سرتاسر فیلم، تا مدت‌ها تأثیر مهمی بر بسیاری از مردان جوان گذاشت. استایل او نشان‌دهنده چیزی است که می‌تواند شبیه یک کتاب درسی درباره لباس مردانه و زیبایی‌شناختی شیک و همیشه‌مد ریویرای ایتالیا باشد. از لباس شنای دیکی گرفته تا مجموعه کامل کت‌وشلوارهای ایتالیایی با دوخت دقیق، پولوشرت‌های زیبا و بافتنی، شلوارهای چینو و کلاهی که امضای او بود، لباس‌های دیکی طوری انتخاب شده بودند که داد می‌زدند این مرد چه کسی است و چه سرگرمی‌هایی در زندگی دارد و برای چه چیزی در زندگی ارزش قائل است.

همزمان با پیچیده‌تر شدن داستان، کمد لباس انتخابی دیکی هم تغییر می‌کند و بالغ‌تر و عمدا تیره‌تر می‌شود. پالت رنگی روشن و دریایی جای خود را به رنگ‌های سرمه‌ای و مشکی می‌دهند. این فیلم نوعی مطالعه اجتماعی درباره این موضوع است که چطور استایل شخصی و لباس‌های یک فرد می‌تواند شخصیت او را نشان دهد و چطور یک مرد حسود (آقای ریپلی) می‌تواند جوهر سبک مرد دیگری را تسخیر کند تا سبک زندگی او را که از او بتی برای خود ساخته است تجسم بخشد.

۲. الفی الکینز در فیلم الفی (۲۰۰۴)

در الفی، لا نقش پسری جوان را بازی می‌کند که تمایل شدیدی به پوشیدن کت‌وشلوار شیک و برازنده، شال‌گردن‌های رنگی و صورت خوش‌آب‌ورنگ دارد که زنان زیبا را اغوا می‌کند. از نظر مد، می‌توان سبک کلاسیک الفی را مشابه مایکل کین دانست. کراوات‌های باریک، برگردان‌های یقه باریک، یقه پیراهن کوچک و به‌طور کلی جزئیات برجسته در لباس و رویکرد مینیمالیستی دهه ۱۹۶۰. الفی در انتخاب کمد لباس پیچیده و در رفتار جذابش، مظهر جنتلمن‌های مدرن انگلیسی است.

کت و شلوار ۲ تکه باریک راه‌راه سرمه‌ای با کراوات باریک و یک شال‌گردن چهارخانه، عینک آفتابی و کفش‌های آکسفورد مشکی براق، خاص‌ترین ظاهر الفی بودند.

سخن پایانی

در این مطلب استایل جود لا را بررسی کردیم و با ایده‌های این فشن آیکن بریتانیایی برای طراحی استایل آشنا شدیم. جود لا درست مانند یک جنتلمن انگلیسی لباس می‌پوشد و به‌گفته خودش، لباس را نه به‌عنوان لباس، که به‌عنوان چیزی دارای شخصیت می‌بیند. او بر این باور است که باید سبک‌های مختلف را امتحان کرد و از ریسک‌کردن نترسید. جود لا یک کلاسیک‌پوش مدرن است؛ کسی که دانش زیادی درباره سبک دارد و آنها را در لباس‌پوشیدن خود رعایت می‌کند.


در ادامه بخوانید: استایل ایتالیایی چیست؟ اصول لباس پوشیدن با این سبک چشم‌نواز
منبع gq-magazine esquire mreero
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.