کفش موکاسین چیست؟ چطور آن را ست کنیم؟

به‌جرأت می‌توان گفت یکی از بهترین کفش‌هایی که علاوه بر راحتی و کاربردی‌بودن، ظاهر جذابی هم دارد، کفش موکاسین است. اگر دوست دارید بدانید کفش موکاسین چیست و چطور باید آن را ست کنید، این مطلب را از دست ندهید.

کفش موکاسین چیست؟

کفش موکاسین چیست - کفش موکاسین

به‌طور خلاصه، موکاسین در گذشته کفشی بود که زیره و پاشنه نداشت و معمولا آن را از چرم تهیه می‌کردند. موکاسین‌های امروزی زیره دارند که باعث شده است راحت‌تر و کاربردی‌تر باشند، بااین‌حال هنوز هم پاشنه ندارند و خطوط درز آنها برجسته است. روی این کفش را اغلب با منگوله، مهره یا گاهی گلدوزی تزئین می‌کنند. یک درز یو شکل هم روی پنجه پا قرار دارد که ویژگی مشخص همه موکاسین‌هاست.

این کفش برای هر موقعیت یا آب‌وهوایی مناسب است. اگر کفی و زیره استانداردی داشته باشد، تمام طول روز می‌توانید آن را بپوشید بدون اینکه احساس خستگی یا ناراحتی کنید.

ویژگی‌های مشترک همه انواع کفش موکاسین

موکاسین‌های امروزی را در سبک‌های متنوعی عرضه می‌کنند. بااین‌حال معمولا ویژگی‌های مشترک زیر را دارند:

پاشنه ندارند: با اینکه بیشتر موکاسین‌های کنونی یک زیره جداگانه دارند، بازهم دارای پاشنه مشخصی نیستند.

درز یو شکل: معمولا یک درز یو شکل (U) برجسته روی رویهٔ موکاسین‌ها طراحی می‌کنند. ممکن است گاهی شکل آن تغییر کرده باشد؛ اما همیشه وجود دارد.

کمی گشاد هستند: کفش‌های موکاسین نسبت به کفش‌های دیگر کمی گشادترند که باعث می‌شود راحت‌تر باشند. مخصوصا برای بهار و تابستان انتخاب بهتری هستند.

تاریخچه موکاسین و کاربرد آن در فرهنگ‌های مختلف

کفش موکاسین چیست - تاریخچه موکاسین
بومیان آمریکا جزو اولین کسانی بودند که موکاسین می‌پوشیدند.

موکاسین قرن‌هاست وجود دارد. واژه موکاسین از Mo chasin گرفته شده است که در زبان گالیک اسکاتلند به‌معنای «پاهای من» است. ریشه اصلی این کلمه ماکاسین (makasin) است که در زبان پوهاتان (Powhatan) متعلق به قبایل بدوی آلگونکوین (Algonquian) به‌معنای پای‌افزار یا کفش است.

ظاهرا در حدود ۳۰هزار سال پیش این کفش برای اولین بار از آسیا وارد آمریکا شده است و بومیان آمریکا آن را به‌عنوان یک کفش راحت و کاربردی پذیرفته‌اند.

هر قبیله با توجه به اقلیم و محیطی که در آن زندگی می‌کرد نیاز به کفش متفاوتی داشت. به همین خاطر موکاسین در سبک‌های متفاوتی وجود داشته است و حتی اعضای قبایل مختلف را از روی موکاسینی که پوشیده بودند شناسایی می‌کردند.

بومیان آمریکا هیچ بخشی از حیواناتی را که شکار می‌کردند دور نمی‌ریختند. آنها با پوست حیوانات لباس درست می‌کردند و مابقی آن را که سخت بود و برای لباس مناسب نبود، برای تهیه موکاسین استفاده می‌کردند.

موکاسین در فرهنگ‌های مختلف

موکاسین فقط برای بومیان آمریکا نبوده است. قدیمی‌ترین کفشی که پیدا شده است، شباهت زیادی به موکاسین دارد. این کفش در غاری در ارمنستان پیدا شده و قدمت آن به ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.

از سوی دیگر، شکل و طرح مشابهی از موکاسین در نروژ هم که زادگاه کفش لوفر است یافت شده است.

مهاجران اروپایی در آمریکا هم تا زمانی که کفش‌های ساخت اروپا را وارد این کشور نکرده بودند، موکاسین آمریکایی می‌پوشیدند. به‌دلیل راحتی و محافظت از پاها، بسیاری از اروپایی‌ها همچنان بعد از ورود کفش‌های اروپایی به بازار آمریکا، باز هم به پوشیدن موکاسین ادامه دادند. تا اواخر قرن نوزدهم، بیشتر مناطق اروپایی‌نشین آمریکا از کفش‌های برفی و موکاسین به‌وفور استفاده می‌کردند.

انواع مختلف موکاسین

کفش موکاسین چیست - انواع موکاسین

حقیقت این است که موکاسین‌ها کفش‌های ساده‌ای هستند و انواع خاصی ندارند. حداقل موکاسین‌های امروزی تنها تفاوتشان در تزئینات و گلدوزی روی آنهاست و یکی که برای رانندگی مناسب است. بااین‌حال در گذشته دو نوع موکاسین وجود داشت:

موکاسین با زیره سخت؛ برای زمین‌های سخت

این موکاسین‌ها معمولا از دو یا چند تکه پوست ساخته می‌شدند و دوخت آن نسبت به سایر طرح‌ها سخت‌تر بود. به‌دلیل سخت‌بودن این زیره، برای پوشیدن در دشت‌ها و بیابان‌های غرب مناسب بود و از پاهای افراد در هنگام راه‌رفتن روی کاکتوس‌ها و علف‌های تیز چمنزارها محافظت می‌کرد.

موکاسین با زیره نرم؛ برای مناطق جنگلی

برخلاف موکاسین‌های با زیره سخت، این موکاسین‌ها از یک تکه چرم دوخته می‌شدند. زیره این کفش را تا روی پنجه و اطراف پا می‌کشیدند و سپس چرم را روی پشت‌پا به‌عنوان رویه کفش می‌دوختند. این کفش برای سفر در جنگل‌هایی که روی زمین با شاخ و برگ درختان مخصوصا برگ‌های کاج سوزنی پوشانده شده بود مفید بود.

درایوینگ موکاسین؛ مناسب برای رانندگی

این مدل همان موکاسین معمولی است با این تفاوت که زیره آن برآمدگی‌هایی دارد که با سطح پدال چسبندگی ایجاد می‌کند و به شما کمک می‌کند بدون اینکه پایتان سر بخورد، راحت و ایمن رانندگی کنید.

موکاسین با حاشیه چین‌دار؛ برای زیبایی و پوشاندن ردپاها

این هم همان موکاسین معمولی است، با این تفاوت که روی لبه آن حاشیه چین‌دار دوخته شده است. امروزه این حاشیه برای مد و زیبایی کفش به کار می‌رود؛ اما در گذشته کاربرد دیگری داشت. بومیان آمریکا این تکه چرم را به پاشنه موکاسین وصل می‌کردند که ردپای آنها را روی زمین بپوشاند.

تفاوت موکاسین و لوفر

کفش موکاسین چیست - تفاوت موکاسین با لوفر

بسیاری از افراد موکاسین را با لوفر (در ایران به لوفر کالج می‌گویند.)  و اسپادریل اشتباه می‌گیرند. واقعیت این است که در اصل آنها شباهت زیادی به هم دارند؛ اما یکسان نیستند. به‌لحاظ تاریخی لوفر و موکاسین در دو منطقه کاملا متفاوت ریشه دارند. موکاسین متعلق به آسیا و بومیان آمریکاست ولی لوفرها از اسکاندیناوی آمده‌اند. لوفر را اولین بار یک ماهیگیر نروژی اختراع کرد. در آن زمان ماهیگیران دو تکه چرم را با نواری از وسط به هم متصل می‌کردند تا هنگام کارکردن راحت باشند. این در حالی است که بومیان آمریکا موکاسین را از یک تکه چرم که در بالا به هم وصل می‌شد تهیه می‌کردند.

یکی دیگر از تفاوت‌های اساسی لوفر و موکاسین این است که لوفر می‌تواند پاشنه داشته باشد؛ اما موکاسین همیشه بدون پاشنه است.

هم لوفر و هم موکاسین را می‌توان از چرم‌های مختلف مثل گاو و گوسفند، جیر و نوبوک هم تهیه کرد. گاهی از پوست آهو، گاومیش یا گوزن هم برای تهیه آن استفاده می‌کنند که امروزه کمتر معمول است.

بااین‌حال اسپادریل‌ها هم شبیه موکاسین هستند. تفاوت بارز آنها در مواد مصرفی آنهاست. اسپادریل معمولا از پارچه تهیه می‌شود نه چرم. همچنین در تهیه اسپادریل از برای زیره کفش از طناب اسپادریل استفاده می‌کنند.


حتما بخوانید: همه نکات درباره کفش لوفر یا کالج؛ چطور آن را ست کنیم؟

موکاسین دمپایی نیست

برخی افراد هم هستند که موکاسین را با دمپایی اشتباه می‌گیرند. موکاسین‌ها کفش‌های رسمی یا کژوال هستند و می‌توان آنها را در داخل یا بیرون از منزل پوشید. بااین‌حال می‌توان دمپایی را به سبک موکاسین درست کرد. بنابراین دمپایی می‌تواند شبیه موکاسین باشد ولی موکاسین‌ها کفش هستند.

موقعیت‌های مناسب برای پوشیدن موکاسین

موکاسین‌ها را در بیشتر مواقع می‌توانید بپوشید. برای مثال در موقعیت‌های خاص مانند جشن تولد خوب است زیرا ظرافت و استایل بیشتری به شما می‌بخشد. برای صرف ناهار یا شام با دوستان یا اعضای خانواده که بیرون می‌روید، موکاسین هم راحت است و هم جذاب. از سوی دیگر برای موقعیت‌هایی که رسمی نیست ولی دوست دارید شیک به نظر بیایید، این کفش مناسب خواهد بود. البته در این حالت نوع جیر آن کژوال است و بهتر است.

به‌طورکلی موکاسین برای رویدادهای تجاری و رسمی مناسب نیست. دلیلش این است که شلوارهای رسمی نمی‌توانند مچ پا را به نمایش بگذارند و این با ماهیت کفش موکاسین که نباید شلوار روی آن قرار بگیرد جور نیست. بااین‌حال اگر محل کارتان نه خیلی رسمی و نه خیلی غیررسمی است، می‌توانید نوع چرمی تیره‌رنگ و ساده موکاسین را با کت‌وشلوار بپوشید. می‌توانید از رنگ مشکی، قهوه‌ای یا خرمایی آن استفاده کنید.

نحوه ست کردن کفش موکاسین برای خانم‌ها و آقایان

یکی از دلایل محبوبیت موکاسین‌ها تطبیق‌پذیری خوب آنهاست. می‌توان آنها را با بسیاری از لباس‌ها پوشید و همیشه عالی به نظر می‌رسد. در این بخش می‌خواهیم درباره نحوه ست کردن موکاسین صحبت کنیم.

یک نکته مهم درباره موکاسین وجود دارد که بهتر است از همین جا آن را بدانید. موکاسین را نباید با جورابی بپوشید که دیده می‌شود. بااین‌حال این تابو نیست، یعنی اگر دوست داشتید می‌توانید با جوراب هم آن را بپوشید. بهترین انتخاب جوراب مچی است.

ست‌کردن موکاسین برای خانم‌ها

در بسیاری از مواقع، پوشیدن کفش پاشنه بلند نه لزومی دارد و نه ایمن است. برای مثال موقع پیاده‌روی، در محل کار یا پیک‌نیک چه لزومی دارد کفشی بپوشید که با آن راحت نیستید و به سلامتی‌تان آسیب می‌رساند. کفش‌های موکاسین در این مواقع به دادتان می‌رسند.

۱. موکاسین با پیراهن یا دامن؛ برای روزهای بهاری

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با پیراهن یا دامن

موکاسین‌ها برای هوای گرم فصل بهار و تابستان عالی هستند. پیراهن یا دامنی را انتخاب کنید که کمی گشاد و شل باشد. از پوشیدن لباس‌های تنگ با موکاسین خودداری کنید؛ زیرا باعث می‌شود پاهایتان بزرگ به نظر برسد. بهتر است رنگ لباستان با موکاسین هماهنگ باشد و ترکیب زیبایی درست کند. این کار برایتان ظاهری کژوال و کاربردی ایجاد می‌کند.

۲. با شومیز یا مانتوی پیراهن مردانه‌ای؛ برای بیرون‌رفتن

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با پیراهن مردانه

اگر برای لباس بیرون این ترکیب را می‌خواهید، یک شومیز با یک مانتوی سبک جلوباز روی آن یا مانتوی پیراهن مردانه‌ای ساده با موکاسین خیلی قشنگ می‌شود. سعی کنید رنگ آن را طوری انتخاب کنید که با موکاسین جور در بیاید.

۲. با شلوار جین؛ برای ظاهری کژوال

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با شلوار جین
وقتی موکاسین می‌پوشید لبه شلوار جین را بهتر است تا بزنید.

شلوار جین با موکاسین عالی است. فقط یادتان باشد بلندی شلوار باید تا جایی باشد که قوزک پا مشخص باشد. اگر لبه شلوار را تا بزنید هم عالی است؛ زیرا تمرکز را به‌سمت کفش‌هایتان می‌کشاند. اگر جین رنگی می‌پوشید، موکاسین را از رنگی انتخاب کنید که تضاد زیادی با جین نداشته باشد.

۳. با شلوار چسبان؛ برای ظاهری امروزی

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با شلوار چسبان

شلوارهایی که به‌تدریج به‌سمت مچ پا مخروطی می‌شوند با موکاسین عالی هستند. شلوار بگی یا مام استایل که ناگهان مخروطی می‌شوند با موکاسین خوب درنمی‌آیند. ساپورت یا لگ بیشتر با موکاسین جور هستند.

شلوارهای کاپری هم که کوتاه‌تر از شلوارهای عادی هستند، با موکاسین مناسب‌اند.

۴. با ژاکت یا پلیور؛ برای روزهای سرد

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با ژاکت یا پلیور
رنگ موکاسین را با پلیور ست کنید.

ترکیب موکاسین با ژاکت یا پلیور برای روزهای پاییز بهتر است. وقتی دما کاهش می‌یابد یک موکاسین ساق‌دار می‌تواند به گرم‌نگه‌داشتن شما کمک کند. یک شلوار جین و یک پلیور یا ژاکت آن را تکمیل می‌کند. می‌توانید از ژاکت پشمی کشباف یا فلانل استفاده کنید. ظاهری غیررسمی یا کژوال خواهید داشت. بهتر است رنگ ژاکت یا پلیور با موکاسین هماهنگ باشد.

۵. پیشنهادهای بیشتر

کت سرمه‌ای، پیراهن آبی، شلوار سفید و موکاسین قرمز

کفش موکاسین چیست - پیشنهادهای بیشتر

ژاکت مشکی خزدار، موکاسین متالیک نقره‌ای و کیف کلاچ چرمی مشکی

کفش موکاسین چیست - پیشنهادهای بیشتر

پانچوی آبی، شلوار جین سفید و موکاسین آبی روشن

کفش موکاسین چیست - پیشنهادهای بیشتر

پالتوی صورتی، موکاسین مشکی و شلوار مشکی

کفش موکاسین چیست - پیشنهادهای بیشتر

تاپ سفید، شلوار مشکی و موکاسین قهوه‌ای (می‌توانید روی آن یک مانتوی بژ روشن هم بپوشید)

کفش موکاسین چیست - پیشنهادهای بیشتر

 مدل‌های جذاب کالج و موکاسین زنانه

ست‌کردن موکاسین برای آقایان

۱. با شلوارک و تی‌شرت یا پیراهن؛ برای بهار و تابستان

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با شلوارک

برای روزهای گرم بهاری در ساحل دریا می‌توانید تی‌شرت آستین‌بلند و شلوارک را با موکاسین بپوشید. این ترکیب شما را خنک نگه می‌دارد. مخصوصا اگر دوست ندارید در ساحل پاهایتان پر از شن شوند، می‌توانید به‌جای صندل موکاسین بپوشید.

۲. با جلیقه و پیراهن، تاپ یا پلیور؛ بسته به نوع آب‌وهوا

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با جلیقه

یک پلیور یا پیراهن را با جلیقه بپوشید و با یک شلوار چینو آن را تکمیل کنید. این ترکیب با موکاسین بسیار جذاب خواهد بود. انتخاب پیراهن یا پلیور به فصلی بستگی دارد که می‌خواهید آن را بپوشید. به این ترتیب ظاهری کژوال یا نیمه‌رسمی خواهید داشت.

۳. موکاسین با کاپشن چرم؛ برای ظاهری جدی و جذاب

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با کاپشن چرم

کاپشن چرمی می‌تواند با بیشتر کفش‌ها جور در بیاید. موکاسین هم جزو کفش‌هایی است که اگر ترکیب رنگ خوبی با چرم ایجاد کند ظاهری محکم و جدی به شما خواهد داد. یک تاپ راحت با یک کاپشن چرم مشکی یا قهوه‌ای بپوشید، سپس یک جفت موکاسین مشکی یا قهوه‌ای (بسته به رنگ کاپشن) را به آن اضافه کنید.

اگر موکاسین قهوه‌ای را با کاپشن چرم قهوه‌ای ست کنید ترکیب ملایم‌تری به ظاهرتان می‌بخشد.

۴. با شلوار چینو؛ برای ظاهری اسمارت کژوال

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با چینو

شلوار چینو شلوار مناسبی برای موقعیت‌های اسمارت کژوال است؛ یعنی موقعیتی که نه رسمی است و نه خیلی کژوال. از سوی دیگر موکاسین‌ها جایگزین مناسبی برای این موقعیت‌ها هستند، زیرا کفش‌های چرمی زیادی رسمی‌اند و کفش‌های کتانی زیاد غیررسمی هستند. موکاسین با شلوار چینو و یک پیراهن مردانه زیبا یا تی‌شرت، می‌تواند ظاهری شیک و حرفه‌ای برای مهمانی یا محل کار نیمه‌رسمی ایجاد کند.

۵. با کت‌وشلوار؛ برای ظاهری نیمه‌رسمی

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با کت و شلوار

گفتیم موکاسین با کت‌وشلوار برای موقعیت‌های خیلی رسمی و تجاری مناسب نیست. بااین‌حال می‌توانید آن را با کت‌وشلوار و یک پیراهن زیبا همراه با کراوات یا بدون کراوات ست کنید و در موقعیت‌های رسمی معمولی بپوشید.

۶. با شلوار جین؛ برای ظاهری راحت و کژوال

کفش موکاسین چیست - ست کردن موکاسین با جین

یکی از بهترین ترکیب‌ها برای آقایان در موقعیت‌های کژوال، ست‌کردن شلوار جین با موکاسین است. می‌توانید جین را آبی روشن یا تیره انتخاب کنید؛ موکاسین قهوه‌ای یا آبی با آن جور در می‌آید.

۷. پیشنهادهای بیشتر

شلوار چینو سرمه‌ای، پیراهن سفید و موکاسین جیر برنزی

کفش موکاسین چیست - پیشنهادهای بیشتر

شلوار جین آبی تیره، ژاکت سرمه‌ای و موکاسین قهوه‌ای

کفش موکاسین چیست - پیشنهادهای بیشتر

چینو بژ یا کرم، پیراهن آبی و موکاسین قهوه‌ای تیره

کفش موکاسین چیست - پیشنهادهای بیشتر

شلوار سفید، کت سافاری قهوه‌ای روشن و موکاسین قهوه‌ای

کفش موکاسین چیست - پیشنهادهای بیشتر

شلوار سرمه‌ای، پیراهن چهارخانه، موکاسین برنزی

کفش موکاسین چیست - پیشنهادهای بیشتر

 مدل‌های جذاب کالج و موکاسین مردانه

ترکیب رنگ موکاسین با رنگ لباس‌های دیگر

  • اگر موکاسین را از رنگ‌های خنثا مانند سفید، مشکی، خاکستری و طوسی انتخاب کرده‌اید، لباس‌هایی با رنگ خنثا بپوشید که با آن هماهنگ باشد. با سایه‌های تیره و روشن بازی کنید که بهترین ترکیب دستتان بیاید.
  • موکاسین قهوه‌ای با رنگ‌های آبی و قهوه‌ای جور است. برای مثال جین آبی که می‌پوشید، موکاسین را قهوه‌ای و ژاکت یا لباس را هم از قهوه‌ای یا بژ انتخاب کنید. می‌توانید کفش و کیف را با هم ست کنید.
  • لباس‌های مشکی را با موکاسین نقره‌ای یا مشکی ست کنید.
  • موکاسین‌ها در رنگ‌های متنوعی وجود دارند و با بیشتر رنگ‌ها ست می‌شوند. فقط تلاش کنید تضاد شدیدی بین رنگ آن با لباس‌ها ایجاد نشود.

جمع‌بندی

با اینکه قرن‌هاست از تولید اولین موکاسین‌ها می‌گذرد، این کفش همچنان شکل و طرح اولیه خود را ثابت نگه داشته است. ممکن است نحوه تهیه آنها و مواد مورداستفاده در آنها تغییر کرده باشد، اما همچنان همان ظاهر اصلی را دارد. اگر به‌دنبال کفشی راحت و کاربردی و درعین‌حال شیک می‌گردید، همیشه می‌توانید روی موکاسین حساب کنید.

اهل پوشیدن موکاسین هستید؟ بیشتر برای راحتی از آن استفاده می‌کنید یا ظاهرش را دوست دارید؟ لطفا در دیدگاه‌ها برایمان بگویید چطور آن را با لباس‌هایتان ست می‌کنید و در چه موقعیت‌هایی می‌پوشید.


در ادامه بخوانید: کفش کالج (لوفر) را با چه شلواری ست کنیم؟ برای خانم‌ها و آقایان
منبع yogifootwear wikihow fashioncanons
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.