لباس پپلوم چیست؟ سیلوئت جذاب ساعت‌شنی بسازید

لباس پپلوم یکی از مدل‌های قدیمی لباس است که در آن، یک تکه پارچه موج‌دار به خط کمر لباس دوخته می‌شود. دوست دارید بدانید لباس پپلوم چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد و چطور باید آن را ست کرد؟ این مطلب را بخوانید.

تعریف لباس پِپْلوم (peplum) چیست؟

لباس پپلوم و ویژگی‌های آن

واقعیت این است که پپلوم اصلا لباس نیست؛ بلکه تکه پارچه‌ای است که از خط کمر به لباس وصل شده است و می‌تواند گشاد یا راسته باشد. درواقع، لباس پپلوم به لباسی می‌گویند که پپلوم دارد. لباس پایه که پپلوم به آن دوخته می‌شود، می‌تواند تاپ، بلوز، پیراهن، دامن یا کت باشد.

جزئیات ظاهر پپلوم

اگر به ظاهر لباس پپلوم نگاه کنید، بخش پپلوم آن درست شبیه یک دامن بسیار کوتاه است که در خط کمر به لباس دوخته شده است. بعضی از پپلوم‌ها ساده و برخی گشاد هستند؛ اما گشادی آنها خیلی زیاد نیست که شبیه دامن کلوش به نظر برسد.

لباس پایه باید دقیقا تا خط‌کمر طبیعی بدن کوتاه باشد و پپلوم از همان‌جا به لباس اضافه شود. اگر بالاتر از آن قرار گیرد روی خط زیرسینه می‌افتد که به آن امپایر می‌گویند. اگر پایین‌تر باشد، روی خط باسن کوچک قرار می‌گیرد که باز هم پپلوم نخواهد بود.

مشخص‌کردن خط کمر

مشخص کردن خط کمر در لباس پپلوم

هدف از طراحی لباس پپلوم، مشخص‌کردن خط کمر برای افرادی است که انحنای اندام آنها استاندارد نیست و کمر مشخصی ندارند. برای مثال، افراد با اندام‌های مستطیلی و اندام سیب‌شکل، در قسمت میانی کمر صاف یا پر هستند. پپلوم خط کمر را مشخص می‌کند و عرض باسن را کمی افزایش می‌دهد تا انحناهای اندام آنها به ساعت‌شنی نزدیک شود.

سیلوئت ساعت‌شنی جذاب

لباس پپلوم حالت ساعت‌شنی دارد و به همین دلیل، سیلوئت شکل‌های مختلف اندام را به ساعت‌شنی نزدیک می‌کند. پپلوم تقریبا برای هر فرم بدن مناسب است. این لباس می‌تواند شکل ساعت‌شنی به اندام مستطیلی بدهد، تعادل بین بالا و پایین تنه را برای اندام گلابی‌شکل یا مثلث وارونه برقرار کند، کمر مشخص برای اندام سیب‌شکل ایجاد کند و سیلوئتی جذاب برای اندام ساعت‌شنی ایجاد کند.


حتما بخوانید: سیلوئت لباس چیست و انواع سیلوئت لباس کدامند؟

تنوع در پیاده‌سازی یقه

تنوع در پیاده‌سازی یقه در لباس‌های پپلوم
لباس پپلوم با یقه آفشولدر

یکی از ویژگی‌های لباس پپلوم این است که انواع یقه را می‌توان روی آن پیاده کرد. هرکسی بسته به سلیقه شخصی یا فرم بالاتنه‌اش، می‌تواند یقه موردعلاقه‌اش را روی لباس پپلوم انتخاب کند. برخی از انواع رایج یقه برای پپلوم شامل یقه دلبری، یقه‌هفت، یقه قایقی، یقه اسکوپی و دکلته بدون بند هستند.

قد دامن در لباس‌های پپلوم

لباس‌های پپلوم را می‌توان با دامن‌های مینی و میدی و ماکسی پوشید. همه‌چیز به استایل شخصی شما و موقعیتی که قرار است لباس را بپوشید، بستگی دارد. لباس‌های پپلوم با دامن کوتاه جذاب و شیک هستند؛ اما با دامن‌های بلندتر به استایل شما ظرافت و پیچیدگی می‌بخشند.

تنوع در پارچه انتخابی

تنوع در پارچه لباس پپلوم

لباس‌های پپلوم را می‌توان با پارچه‌های مختلف تهیه کرد. از پارچه‌های ضخیم و ساختارمند مانند پنبه و پشم گرفته تا پارچه‌های لَخت و سبک‌وزن نظیر ابریشم یا حریر برای دوخت لباس پپلوم مناسب هستند. طرح پارچه را می‌توان ساده یا طرح‌دار از چهارخانه و خالدار گرفته تا گلدار و راه‌راه انتخاب کرد.

تاریخچه مختصری از پپلوم

منشأ لباس پپلوم به یونان باستان برمی‌گردد؛ بنابراین تاریخچه‌ای بسیار قدیمی دارد. بیایید تاریخچه پپلوم را با هم بررسی کنیم.

۱. واژه‌شناسی پپلوم

لباس پپلوس در یونان باستان
لباس پپلوس که در یونان باستان رایج بود و ریشه پپلوم از آن است.

ریشه واژه پپلوم (peplum) از کلمه یونانی پپلوس (peplos) گرفته شده است که به نوعی تونیک یونانی در یونان باستان اشاره دارد. این تونیک بلند درواقع نوعی پارچه پُرچین بود که دور بدن پیچیده می‌شد و سپس در قسمت کمر، با پارچه اضافی یا بند آن را می‌بستند. طراحی پپلوس طوری بود که به بخش میانی تنه شکل می‌داد و در عوض، باسن پرتر به نظر می‌رسید.

۲. مد دوره رنسانس

لباس پپلوم در دوران رنسانس
پرتره ماریا ترزا، جوان‌ترین دختر پادشاه اسپانیا با لباس پپلوم/ تصویرگر: دیه‌گو ولاسکز، نقاش معروف قرن هفدهم

در دوران رنسانس، نسخه‌های اولیه پپلوم مدرن هم برای مردان و هم برای زنان، مد بود. مردان در دوران بین قرون وسطا و قرن هفدهم، کت‌هایی را می‌پوشیدند که بلندی آن تا روی باسن می‌رسید. بالاتنه این کت‌ها اندامی بود؛ ولی از قسمت کمر به بعد گشاد می‌شد که می‌توان گفت به همین پپلوم امروزی شباهت داشت. لباس‌های اشراف هم اغلب دارای پپلوم‌هایی بودند که روی دامن لباسشان قرار می‌گرفت.

۳. مد قرن نوزدهم

لباس پپلوم قرن نوزدهم میلادی

در قرن نوزدهم، پپلوم جایگاه مشخصی در مد پیدا کرد و به‌عنوان تزئین لباس تعریف شد. اغلب مردم در اواسط قرن نوزدهم لباس‌های پپلوم‌دار می‌پوشیدند. زنان در این دوره از دامن‌های ساده و راسته که بالای آنها پپلوم داشت استقبال کردند؛ زیرا این سبک جدید لباس را راحت‌تر می‌دانستند.

برخی از مورخان مد، ظهور پپلوم را با افزایش محبوبیت لباس‌های استاندارد آن دوران که شامل یک دامن راسته یا کلوش با مقدار زیادی پارچه جمع‌شده در پشت لباس بود، مرتبط می‌دانند. دلیل این نوع طراحی، پرتر نشان‌دادن باسن بود.

۴. محبوبیت دوباره مد دوران قرون وسطا

لباس پپلوم دیور
لباس پپلوم از مجموعه نیولوک دیور

در اواخر دهه ۱۹۴۰، با ظهور مدهای پس از جنگ جهانی دوم که بر سیلوئت ساعت‌شنی تأکید داشتند، مد دوران قرون وسطا ازجمله پپلوم‌ها، دوباره محبوب شدند. طراحان مد به‌وفور از پپلوم در مجموعه‌لباس‌های خود استفاده می‌کردند. احتمالا یکی از مشهورترین طراحان آن دوره یعنی کریستین دیور را به یاد دارید که چطور در مجموعه نیولوک (New Look) خود از لباس‌های پپلوم‌دار استفاده کرد.

دیور یکی از برجسته‌ترین طراحان لباس‌های آماده بود. به این ترتیب، پپلوم‌ها به‌لطف لباس‌های آماده، به کمد لباس روزانه افراد راه یافتند. در این زمان کت و پیراهن زنانه پپلوم‌دار به‌شدت رایج شد.

۵. لباس‌های پپلوم دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی

لباس پپلوم دهه ۱۹۹۰
لباس پپلوم نمادین با عنوان تولد ونوس. مدل: سیمونتا جیان‌فلیسی/ طراح: تیه‌ری موگلر/ پاییز، زمستان ۱۹۹۵

در دهه ۱۹۸۰، ظاهر دهه ۱۹۴۰ دوباره به مد روز تبدیل شد. بااین‌حال، هرگز به غنای لباس‌های آن دهه نمی‌رسید. به‌گفته بسیاری از کارشناسان مد، دهه ۱۹۸۰ بدترین دهه تاریخ صنعت مد بوده است. در هر صورت، در این دوران کت‌های پپلوم‌دار اندامی با کمر تنگ که با یک دامن مدادی از همان پارچه ست می‌شد، محبوبیت زیادی پیدا کرد. در همین دوران بود که تیه‌ری موگلر (Thierry Mugler)، طراح مد معروف، با طراحی کت‌های پپلوم که بسیاری از آنها سبک‌های هندسی داشتند، به شهرت رسید.

۶. لباس‌های پپلوم در مد امروزی

لباس پپلوم امروزی

لباس پپلوم، لباس همیشه‌مد به شمار نمی‌رود. هرچند طی دهه‌های مختلف بارها مد شده و دوباره از مد رفته است، هیچ‌وقت پای ثابت دنیای مد نبوده است. با همه این اوصاف، در اوایل دهه ۲۰۱۰، مجددا ترند شد و خرده‌فروشان بزرگ مد سریع، برای مدت کوتاهی باعث رونق آن شدند.

در سال‌های اخیر، کاربرد پپلوم‌ها روی پوشاک بسیار خلاقانه‌تر شده است و فقط به بلوز یا کت محدود نیست. امروزه پپلوم‌ها را روی پیراهن، دامن‌های به سبک بوهو، تی‌شرت‌ها، یقه‌اسکی‌ها، لباس‌های یقه هفت و تاپ‌های یقه اسکوپی هم پیاده می‌کنند. گاهی پپلوم‌های توری روی لباس‌های کودکانه می‌دوزند که برای دختربچه‌ها بسیار جذاب است.

انواع لباس پپلوم

انواع لباس پپلوم
لباس پپلوم انواع زیادی دارد. پپلوم در این لباس با چین به تاپ وصل شده است.

همان‌طور که گفتیم، لباس‌های پپلوم در سبک‌ها، مواد اولیه و طرح‌های مختلفی در دسترس هستند. برای مثال، لباس‌های پپلوم می‌توانند آستین‌دار یا بدون آستین باشند و پیاده‌سازی انواع یقه روی آنها امکان‌پذیر است.

برخی از انواع پپلوم صاف و برخی رافل‌مانند با چین و پیلی هستند که گشادی آنها را تغییر می‌دهد. در بخش‌های بعد خواهیم دید که چطور گشادی پپلوم با شکل اندام خانم‌ها ارتباط دارد.

نحوه انتخاب لباس های پپلوم برای فرم‌های مختلف بدن

گفتیم لباس پپلوم تقریبا برای هر فرم بدن مناسب است. بااین‌حال، هرکسی باید باتوجه‌به شکل اندام خود، از مدل خاصی از پپلوم استفاده کند. بیایید آنها را به‌تفکیک بررسی کنیم.

اندام گلابی‌شکل

لباس پپلوم برای اندام گلابی شکل

لباس‌های پپلوم می‌توانند کمر را مشخص کنند و به اطراف باسن حجم اضافه کنند. بنابراین برای اندام گلابی‌شکل باید نکات زیر را رعایت کنید تا تعادل برقرار شود:

 • لباس‌های پپلوم گشاد یا ای‌لاین انتخاب کنید که روی باسن و ران‌ها را بپوشاند و توجه را از پایین‌تنه دور کند.
 • برای جلوگیری از افزایش حجم غیرضروری به باسن، پپلوم لباس شما باید کمی پایین‌تر از خط کمر طبیعی شروع شود.
 • بالاتنه لباس را طوری انتخاب کنید که توجه را به سمت بالا جلب کند.

اندام ساعت شنی

پپلوم برای اندام ساعت‌شنی

لباس‌های پپلوم به‌زیبایی بر منحنی‌های طبیعی اندام ساعت شنی تأکید می‌کنند. بنابراین، اگر اندام ساعت‌شنی دارید، هرنوع پپلومی بپوشید برایتان مناسب خواهد بود.

 • اگر لباس پپلومی که انتخاب کرده‌اید خط کمر مشخصی داشته باشد انحنای کمر شما را زیباتر نشان می‌دهد.
 • لباس پپلوم شما اگر درست از روی خط کمر یا کمی پایین‌تر از آن شروع شود، تناسب اندام ساعت‌شنی شما را بهتر نشان می‌دهد.

اندام سیبی‌شکل

لباس پپلوم چیست؟ - لباس پپلوم برای اندام سیبی شکل

لباس‌های پپلوم می‌توانند توهم یک خط کمر مشخص را ایجاد کنند که برای اندام‌های سیب‌شکل ضروری است:

 • به‌دنبال لباس‌های پپلوم با ترکیب ساختار یافته باشید که بالاتنه را به‌خوبی شکل دهد.
 • اندام سیب‌شکل در قسمت میانی بدن پر است. بنابراین برای ایجاد خط کمر و جلب‌توجه به‌سمت بالاتنه، پپلومی را انتخاب کنید که درست از زیر سینه شروع شود.
 • بخش پپلوم باید به اندازه کافی گشاد باشد که باسن را پوشش دهد و با کمر مشخص‌شده شکل ساعت‌شنی برایتان ایجاد کند.

اندام مستطیل‌شکل

لباس پپلوم برای اندام مستطیلی

بدن مستطیل‌شکل از بالا تا پایین به یک اندازه است و هیچ انحنای خاصی ندارد. لباس‌های پپلوم می‌توانند منحنی‌هایی به این اندام بدهند و توهم کمر مشخص ایجاد کنند.

 • به‌دنبال لباس‌های پپلومی باشید که بخش پپلوم آن از خط کمر طبیعی شروع شود. این کار به اندام شما انحنا می‌بخشد.
 • پپلومی را انتخاب کنید که رافل‌دار یا چین‌دار باشد و به باسن بیشتر حجم بدهد تا منحنی کمر مشخص شود.
 • بالاتنه لباس هم باید بخش قفسه سینه را مشخص‌تر نشان دهد تا به انحنای اندام کمک کند.

اندام افراد ریزه‌اندام

لباس پپلوم برای اندام ریزنقش

لباس‌های پپلوم می‌توانند ابعاد بیشتری به افراد ریزنقش بدهند و منحنی‌هایی ظریف در اندام آنها ایجاد کنند.

 • به‌دنبال لباس‌های پپلوم با طول کوتاه‌تر باشید که کامل شما را در خودش غرق نکند.
 • برای کشیده‌تر کردن پاها، پپلوم لباستان بهتر است به‌اندازه بسیار کمی بالاتر از خط کمر طبیعی شروع شود. البته نه آن‌قدر که به خط سینه نزدیک شود و به مدل امپایر تبدیل شود.
 • لباس بالاتنه بهتر است متناسب و قالب تن باشد؛ زیرا اندام ریزنقش در لباس‌های بزرگ و خیلی گشاد محو می‌شود.

موقعیت‌های مناسب برای لباس پپلوم

حال سؤال اینجاست که بهترین موقعیت‌ها برای پوشیدن لباس پپلوم چیست؟

لباس پپلوم لباسی چندمنظوره است که می‌توان آن را در موقعیت‌های زیادی پوشید. انواع پرچین و رافل‌مانند آن برای مهمانی کوکتل و مدل‌های ساده‌تر آن برای رویدادهای رسمی ایدئال‌اند. البته باید به پارچه آن هم توجه کنید. پپلوم‌هایی که از پارچه‌های محکم تهیه شده‌اند، می‌توانند برای مراسم رسمی و آنهایی که از پارچه‌های نخی و معمولی‌تر تهیه شده‌اند می‌توانند برای موقعیت‌های کژوال مناسب باشند.

مدل لباس هم مهم است؛ برای مثال کت پپلوم را برای مهمانی یا موقعیت‌های رسمی بپوشید و بلوز و تاپ پپلوم را برای تولد یا مهمانی‌های کژوال دوستانه انتخاب کنید.

چند طرح زیبا و جذاب لباس پپلوم

در این بخش چند ایده برای لباس پپلوم به شما ارائه می‌دهیم که می‌توانید از آنها ایده بگیرید و امتحانشان کنید:

۱. لباس پپلوم با یقه قایقی

لباس پپلوم یقه قایقی

این لباس پپلوم دارای الگوی یقه قایقی است. کاملا اندامی است و دامن آن تا روی زانو است. قسمت کمر لباس با کمربند پارچه‌ای محکم شده است که پاپیون آن با پپلوم موج‌دار لباس ترکیب زیبایی دارد. برای پوشیدن این لباس باید اندام ساعت‌شنی داشته باشید.

۲. لباس پپلوم با کمربند متالیک

لباس پپلوم با کمربند متالیک

این لباس پپلوم با اینکه ساده است، بسیار شیک و جذاب است. یقه آن حالت مربعی و کمی پهن دارد که بهتر خودش را نشان دهد. آن را با یک کمربند متالیک طلایی روی درز کمر لباس ست کنید.

۳. لباس پپلوم با آستین‌های بلند

لباس آستین‌بلند پپلوم

این لباس آستین بلند از پارچه سرمه‌ای محکم و ساختارمند تهیه شده است. یقه آن نامتقارن است و با یک سنجاق زیبا تزئین شده است. آن را با دامن بلند ماکسی ست کنید تا لباسی مناسب برای مهمانی‌ها و مجالس رسمی داشته باشید.

۴. لباس پپلوم با پارچه پولکادات

لباس پپلوم پولکادات

این لباس پپلوم از پارچه پولکادات قرمز و سفید تهیه شده است و ظاهری شاد و جذاب دارد. دامن آن هم از پارچه همسان تاپ است. فقط برای اینکه ظاهر کلی لباس یکنواخت نباشد، پپلوم را از پولکادات با طرح درشت‌تر انتخاب کرده‌اند.

۵. لباس پپلوم کلد شولدر

لباس پپلوم کلد شولدر

مدل این لباس کلد شولدر است و با دامن میدی مدل شانل ست شده است که با قسمت پپلوم تاپ، ترکیب مناسبی ایجاد می‌کند. این لباس را با صندل‌های شیشه‌ای ست کنید.

۶. لباس پپلوم با طرح نامتقارن

لباس پپلوم نامتقارن

این لباس آستین‌دار آبی‌رنگ دارای پپلوم با الگوی نامتقارن است. کل لباس از نظر طراحی، ساده و بدون هیچ گونه طرح خاصی است. آستین‌های سه‌ربع لوله‌ای آن با دامن خمره‌ای ترکیب مناسبی ایجاد کرده است. یک صندل سفید یا سایر رنگ‌های خنثا برای تکمیل آن کافی است.

یک مدل دیگر از پپلوم نامتقارن، این بلوز و دامن صورتی روشن است که روی یقه چین‌کش شده است. یک طرف آن حلقه‌ای است و طرف دیگر آن، دارای آستین کوتاه رافل‌دار است. این لباس را با دامن روی زانو ست کنید و با کفشی به رنگ خنثا استایل خود را تکمیل کنید:

لباس پپلوم صورتی روشن نامتقارن

۷. لباس پپلوم برای افراد اورسایز

لباس پپلوم برای خانم‌های اورسایز

این لباس قرمز پپلوم برای افراد اورسایز مناسب است و کمربند پارچه‌ای آن خط کمر را مشخص می‌کند. با یک شلوار جین تیره آن را ست کنید و برای تکمیل آن، از کیف و کفش پاشنه‌دار طرح پلنگی استفاده کنید.

۸. دامن پپلوم‌دار با کمربند

دامن پپلوم‌دار

پپلوم فقط برای لباس نیست، می‌تواند بخشی از دامن هم باشد. برای نمونه این مدل که می‌بینید، یک دامن پپلوم‌دار است که با یک تاپ سفید ست شده است. ظاهر کلی لباس طوری به نظر می‌رسد که انگار پپلوم انتهای لباس است.

سخن پایانی

در این مطلب درباره لباس پپلوم صحبت کردیم. با تاریخچه و ویژگی‌های آن آشنا شدیم و برای هر فرم اندام، مدل مناسب آن را به‌شکل جداگانه بررسی کردیم. پپلوم‌ها برای ایجاد اندام ساعت‌شنی برای همه اندام‌ها از سیبی گرفته تا گلابی و مستطیلی، مناسب هستند. لباس پپلوم را بسته به پارچه و مدل آن هم می‌توان در مراسم رسمی پوشید و هم در موقعیت‌های کژوال. این لباس چندمنظوره به‌خوبی با دامن و شلوار ست می‌شود. می‌توانید مدل‌ها و ایده‌هایی را که در این مطلب پیشنهاد دادیم امتحان کنید.

نظرتان درباره لباس پپلوم چیست؟ آیا لباس‌های دیگری را می‌شناسید که مشابه لباس پپلوم، برای بیشتر اندام‌ها مناسب باشند؟ لطفا دیدگاه‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: استایل اولد مانی چیست؟ جذابیت بی‌انتهای یک استایل شیک
منبع instyle stylesatlife startupfashion
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.