رنگ موی سه صفر چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

رنگ موی سه صفر رنگ‌دانه‌های مو را بی‌رنگ می‌کند و افرادی که نمی‌خواهند با دکلره کردن، به موهایشان صدمه بزنند، برای روشن کردن موهایشان از این نوع رنگ استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید بدانید رنگ موی سه صفر چیست؟ و از آن چگونه استفاده می‌شود، با این مقاله از «منومد» همراه شوید.

رنگ موی سه صفر چیست؟

رنگ موی سه صفر درواقع رنگ موی روشن‌کننده است که با کم‌رنگ کردن رنگ‌دانه‌های مو و در نتیجه تارهای مو، موها را برای پذیرش رنگ‌هایی که روی مو گذاشته می‌شود آماده می‌کند. رنگ موی سه صفر می‌تواند رنگ موها را بسته به جنس مو ۴ الی ۶ پایه روشن‌تر کند.

می‌توان گفت رنگ موی سه صفر عملکردی شبیه دکلره یا سفید کردن مو دارد اما موها را به جای سفید کردن، چند سطح روشن‌تر می‌کند و مجبور به رنگ کردن دوباره موهایتان نیستید. درواقع وجود آمونیاک و رنگدانه‌های بیشتر در روشن‌تر شدن موها موثر است. آمونیاک کوتیکول مو (بیرونی‌ترین لایه از ساختار ساقه مو) را باز کرده و وارد کورتکس مو (قسمت اصلی و بیشترین حجم مو) می‌شود و رنگ موهایتان را روشن‌تر می‌کند. این روش رنگ‌کردن مو صدمه کمتری به تولید ملانین در موها می‌زند.

رنگ موی سه صفر همراه با اکسیدان ۴۰ استفاده می‌شود. اکسیدان ۴۰ (که همان ۱۲درصد است)، عامل روشن‌کننده رنگ مو را فعال و موهایتان را روشن‌تر می‌کند. البته برخی از آرایشگرها توصیه می‌کنند اگر می‌خواهید رنگ موهایتان روشن‌تر شود و به روشنی دلخواه برسید، از رنگ موی سه صفر دوبار پشت سر هم استفاده کنید.

دکلره و روشن کردن مو چه تفاوتی با رنگ موی سه صفر دارد؟

فرق دکلره با رنگ موی سه صفر
عکس: ZenShui

پیش از اینکه کاملا دکلره را کنار بگذارید و تصمیم بگیرید، فقط از رنگ موی سه صفر استفاده کنید، بهتر است تفاوت‌های این دو روشن‌کننده مو را بشناسید:

۱. اولین و مهم‌ترین تفاوت بین این دو محصول این است که دکلره، رنگ موهایتان را از ۳ تا ۸ درجه روشن‌تر می‌کند، اما موهایتان با رنگ موی سه صفر حداکثر تا ۵ درجه روشن‌تر می‌شود. این بدین‌معناست فقط افرادی که رنگ موهای بلوند تیره دارند، می‌توانند با استفاده از رنگ موی سه صفر، رنگ موهای خود را به بلوند روشن تغییر دهند. اگر رنگ موهایتان تیره، مثلا قهوه‌ای تیره است، برای تغییر آن به بلوند روشن باید از دکلره استفاده کنید.

۲. همانطور که گفته شد، برای روشن‌تر کردن موهایتان می‌توانید ۲ بار پشت سر هم از رنگ موی سه صفر استفاده کنید، اما دکلره کردن موها معمولا موهایتان را به رنگ نارنجی یا قرمز درمی‌آورد و مجبورید آن را حتما رنگ کنید. درضمن بعد از دکلره، برای رسیدن به رنگ دلخواه باید موهایتان را رنگ کنید. اما پس از استفاده از رنگ موی سه صفر، موهایتان بی‌رنگ نشده و فقط چند درجه روشن‌تر می‌شود. بنابراین نیازی ندارید که موهایتان را رنگ کنید.

۳. موقع دکلره‌کردن موها بیشتر مواقع سرتان دچار خارش و سوزش می‌شود اما رنگ موی سه صفر این مشکل را ندارد.

۴. از رنگ موی سه صفر نمی‌توان روی موهای رنگ‌شده استفاده کرد و رنگ موهایتان باید رنگ طبیعی خود را داشته باشد. اما دکلره این محدودیت را ندارد.

۵. رنگ موی سه صفر کمتر از دکلره موجب حساسیت پوستی و صدمه به موهایتان می‌شود. به‌طورکلی این رنگ مو، برای سلامت موها بهتر است. البته اگر از این رنگ درست استفاده نکنید هم موهایتان صدمه خواهد دید. تفاوت دیگری که بین دکلره و رنگ موی سه صفر وجود دارد، این است که دکلره و سپس رنگ کردن مو، تعادل pH و رطوبت موهایتان را مختل می‌کند و درنتیجه موها خشک می‌شوند. اما رنگ موی سه صفر به این تعادل صدمه کمتری می‌زند و کمتر از دکلره موجب خشکی موها می‌شود.

۶. رنگ موی سه صفر بیش از دکلره، آمونیاک و رنگدانه دارد و موقع استفاده باید دو برابر حجم رنگ مو، از اکسیدان ۴۰ استفاده شود.

محبوب‌ترین روغن‌های آرگان برای رفع خشکی مو

 چه کسانی به استفاده از رنگ موی سه صفر بیشتر تمایل دارند؟

طرز استفاده از رنگ موی سه صفر
عکس از: Eric Audras

بیشتر افرادی که برای اولین بار می‌خواهند موهایشان را رنگ کنند و نگران آسیب‌هایی هستند که دکلره به موها یا پوست سرشان می‌زند، از رنگ موی سه صفر استقبال می‌کنند. همچنین آن دسته از افرادی که می‌خواهند در خانه موهای خود را رنگ کنند و روش استفاده از دکلره را به‌خوبی نمی‌دانند ترجیح می‌دهند به‌جای دکلره از رنگ موی سه صفر استفاده کنند.

معمولا در شرایط زیر دکلره به موهایتان صدمه می‌زند:

  • عدم توجه به راهنمای استفاده از دکلره
  • اشتباه کردن هنگام ترکیب مواد دکلره
  • استفاده از دکلره بسیار قوی
  • استفاده دکلره به‌طور نامناسب و غیریکنواخت روی موها
  • استفاده از دکلره روی موهایی که قبلا صدمه‌دیده است.
  • باقی ماندن دکلره روی موها بیشتر از زمان مورد نیاز یا برداشتن زودتر از موعد آن از روی موها

این خطاها باعث می‌شود بیشتر افراد به‌جای دکلره از رنگ موی سه صفر استفاده کنند.

 چگونه می‌توان از رنگ موی سه صفر استفاده کرد؟

پیش از استفاده از رنگ موی سه صفر، باید به یکسری نکات توجه کنید:

۱. همانطور که پیش از این گفته شد، رنگ موهایتان باید رنگ طبیعی خود را داشته باشد. رنگ موی سه صفر روی موهای رنگ‌شده کار نمی‌کند.

۲. رنگ موی سه صفر با روشن‌تر کردن رنگ موهای فرد کار می‌کند و وقتی موهایتان تیره باشد، حداکثر چند درجه (تا ۵ درجه) موهایتان روشن‌تر می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید موهای بلوند روشنی داشته باشید، باید رنگ طبیعی موهایتان بلوند تیره یا قهوه‌ای روشن باشد. اگر رنگ موهایتان تیره‌تر است، استفاده از دکلره مناسب‌تان است.

۳. اگر موهایتان را تحت کارهای زیبایی، مثل پرپشت یا صاف‌کردن قرار داده‌اید، پیش از رنگ‌ کردن با استفاده از رنگ موی سه صفر، حداقل دو هفته صبر کنید. سپس موقع رنگ کردن موهایتان مراقب باشید ساقه موهایتان به‌خوبی رنگ شود. همچنین وقتی مواد رنگ موی سه صفر را آماده کردید، آن را خیلی زود به موهایتان بزنید. زیرا اگر رنگ مو مدت طولانی باقی بماند، از توان و اثربخشی آن کم می‌شود.

و در آخر اینکه، موقع انتخاب رنگ موی سه صفر با رنگ دلخواه‌تان، بهتر است با آرایشگر حرفه‌ای مشورت کنید. این افراد معمولا با تئوری رنگ و استفاده از چرخه رنگ آشنا هستند.

آیا استفاده از رنگ موی سه‌صفر به مو آسیب می‌زند؟

وقتی صحبت از صدمه و عوارض رنگ موی سه صفر است، بیشتر مردم تصور می‌کنند این نوع رنگ مو کوچکترین صدمه‌ای به موها نمی‌زند. اما این تصور اشتباهی است. زیرا هر محصولی که رنگدانه مو را حذف کند، درواقع به موها صدمه رسانده است. یعنی بدون صدمه زدن به مو نمی‌توان موها را روشن‌ کرد. اما رنگ موی سه صفر همانطور که پیش از این گفتیم، کمتر از دکلره به موها صدمه می‌زند و عوارض کمتری چون خشکی مو دارد.

وقتی موهایتان را دکلره یا رنگ می‌کنید، رنگ موها از فرآیند شیمیایی به نام اکسیداسیون ناشی می‌شود. این واکنش روی رنگدانه ملانین، که رنگ طبیعی موهایتان از آن است، و پروتئین کراتین، که ساختار موهایتان را تشکیل می‌دهد، اثر منفی می‌گذارد.

اکسیداسیونِ ملانین، موجب روشن شدن موها و اکسیداسیونِ کراتین، موجب تجزیه پیوندهایی که موهایتان را محکم نگهداشته است، می‌شود.

متاسفانه در حال حاضر هیچ روشی ابداع نشده که بتوان هنگام دکلره یا رنگ کردن مو، فقط رنگدانه مو را هدف گرفت و به همین دلیل خود فرایند روشن کردن مو به موها صدمه می‌زند. با توجه به این توضیح می‌توان فهمید که آسیب به موها با مقدار روشن کردن موها مرتبط است و هرچه موها را روشن‌تر کنید، به همان اندازه به موهایتان صدمه بیشتری زده‌اید.

بنابراین مثلا، اگر موهایتان را با دکلره یا رنگ موی سه صفر، سه درجه روشن کنید، مقدار صدمه‌ای که موهایتان می‌بیند، تقریبا یکسان خواهد بود. چراکه خود فرایند روشن کردن مو مضر است. اکسیداسیون، موهایتان را روشن‌تر می‌کند و عارضه جانبی هم از خود به جا می‌گذارد.

آیا رنگ موی سه صفر به تعادل رطوبت و pH مو آسیب می‌زند؟

رنگ موی سه صفر
عکس از: Liliya Krueger

عامل دیگری هم وجود دارد که هنگام دکلره و رنگ کردن موها به موهایتان صدمه می‌زد و آن اختلال در مقدار pH و رطوبت مو است. وقتی از رطوبت مو کاسته شود، موهایتان خشک شده و ساختار مو ضعیف و بسیار شکننده می‌شود. البته خوشبختانه رنگ موی سه صفر بسیار کمتر از دکلره چنین صدمه‌ای به موهایتان می‌زند.

از طرفی وقتی موهایتان را با رنگ موی سه صفر، روشن می‌کنید، دیگر نیازی به رنگ کردن ندارید. موهایتان چند درجه (تا ۵ درجه) روشن‌تر می‌شود. اما با دکلره، موها سفید شده و آماده رنگ کردن می‌شود. این مرحله بیشتر، موهایتان در صدمه بیشتری قرار می‌دهد. بنابراین اگر نمی‌خواهید موهایتان خیلی روشن شود، به‌جای دکلره از رنگ موی سه صفر استفاده کنید.

چگونه موهای خود را با رنگ موی سه صفر روشن کنیم؟

اکنون که با رنگ موی سه‌ صفر و تفاوت آن با دکلره آشنا شدید، بهتر است به چگونگی رنگ کردن موها با این نوع رنگ مو نگاهی بیندازیم.

رنگ موی سه صفر موارد استفاده خاصی دارد و اگر به روش صحیح از آن استفاده کنید، نتیجه خوبی از آن می‌گیرید. پیش از هر چیز باید بدانید که این رنگ مو را نمی‌توانید روی رنگ‌های مشکی یا قهوه‌ای تیره بگذارید و در نهایت انتظار رنگ موی بلوند را داشته باشید.

برای استفاده از رنگ موی سه صفر، دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

لوازم مورد نیاز

برای رنگ کردن موهایتان به لوازم زیر نیاز دارید:

رنگ موی سه صفر
اکسیدان۴۰
برس مو
برس رنگ‌مو
تی‌شرت‌کهنه
دستکش پلاستیکی
یک عدد کاسه
کلیپس برای تقسیم کردن مو
شامپو و نرم‌کننده

روش رنگ کردن مو با رنگ موی سه صفر

 

روش رنگ کردن مو با رنگ موی سه صفر

۱. در برابر هر مقدار رنگ مو، دو برابر آن اکسیدان ۴۰ به درون کاسه بریزید و رنگ و اکسیدان را کاملا با هم مخلوط کنید.

۲. بهتر است پیش از رنگ کردن موها، تی‌شرت قدیمی‌تان را بپوشید تا لباس خوبتان رنگی نشود.

۳. دستکش‌های پلاستیکی‌تان را به دست کنید.

۴. اکنون موهایتان را ابتدا به‌صورت افقی و سپس عمودی به ۴ بخش تقسیم کنید. سپس ۳ بخش از آن را با کلیپس نگهدارید و با رنگ کردن یک بخش باقیمانده، رنگ زدن را شروع کنید.

۵. رنگ زدن هر بخش که تمام شد، به سراغ بخش دیگر بروید تا تمام موهایتان رنگ شوند.

۶. وقتی تمام موهایتان را رنگ زدید، با دست‌تان روی موهایتان بکشید تا مطمئن شوید تمام موهایتان از بالا تا پایین رنگ شده باشند.

۷. اکنون با توجه به راهنمای روی جعبه رنگ، به موهایتان زمان بدهید. این زمان معمولا از ۴۵ تا ۶۰ دقیقه است. البته هرازگاهی نگاهی به رنگ موهایتان بیندازید. اگر به روشنی دلخواه رسیدید، می‌توانید سرتان را بشویید.

۸. پس از گذشت زمان لازم، سرتان را با آب گرم آنقدر بشویید تا رنگ از روی موهایتان کاملا پاک شود.

۹. در پایان موهایتان را شامپو و سپس نرم‌کننده بزنید و با آب گرم شستشو دهید.

چند پرسش و پاسخ

۱. آیا می‌شود پس از استفاده از رنگ موی سه صفر، تونر به موهایمان بزنیم؟

ترکیب آماده‌شده رنگ موی سه صفر، حاوی آمونیاک، رنگدانه پروکسید هیدروژن و اکسیدان ۴۰ است. این مواد به‌سرعت رنگ موهایتان را چند درجه روشن‌تر می‌کنند. البته برای رسیدن به نتیجه دلخواه می‌توانید پس از رنگ موی سه صفر، تونر به موهایتان بزنید.

البته برای دوباره رنگ کردن موهایتان، حداقل ۲ روز پس از رنگ موی سه صفر اولیه، صبر کنید. پس از گذشت این مدت می‌توانید رنگ موی دلخواه‌تان را به موهایتان بزنید تا به نتیجه‌ای خوب برسید. اگر این قانون را رعایت نکنید، به رنگ موی دلخواه‌تان نمی‌رسید.

۲. رنگ موی سه صفر می‌تواند موهای خاکستری را بپوشاند؟

رنگ موی سه صفر، رنگ‌ دائمی است و پوشش خوبی به موهایتان می‌دهد. بنابراین این رنگ مو می‌تواند موهای خاکستری را به‌خوبی بپوشاند.

۳. آیا به غیر از اکسیدان ۴۰ می‌توان از اکسیدان دیگری استفاده کرد؟

  • اگر می‌خواهید رنگ موهایتان ۱ تا ۲ درجه روشن‌تر شود، از اکسیدان ۲۰ (۶درصد)استفاده کنید.
  • اگر می‌خواهید رنگ موهایتان ۲ تا ۳ درجه روشن‌تر شود، از اکسیدان ۳۰ (۹درصد) استفاده کنید.
  • اگر می‌خواهید رنگ موهایتان ۳ تا ۵ درجه روشن‌تر شود، از اکسیدان ۴۰(۱۲درصد) استفاده کنید.

 

محبوب‌ترین مدل‌های اکسیدان در دیجی‌کالا

کلام آخر

با توجه به نکات مطرح شده در این مقاله و کمی دقت می‌توانید از رنگ موی سه صفر به‌راحتی استفاده کنید. اگر شما هم تجربه‌ای در این خصوص دارید، خوشحال می‌شویم با ما هم در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: ۱۳ روش مفید و موثر برای تثبیت رنگ مو
منبع stylecraze bellatory
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.