استایل بوهو چیست؟ همه نکات درباره این استایل خاص و منحصربه‌فرد

برای خانم‌ها و آقایان

درباره استایل بوهو چیزی شنیده‌اید؟ اگر کمی در دنیای مد و فشن گشت بزنید، حتما با این اصطلاح آشنا خواهید شد. اما استایل بوهو یا بوهمین استایل دقیقا چیست و چه تیپی برایتان فراهم می‌کند؟ در این مقاله برایتان از این سبک پوشش نوشته‌ایم همچنین از روش‌های ست کردن این استایل گفته‌ایم.

آشنایی با استایل بوهو

استایل بوهو نماینده سبک پوششی است که آزادی و رهایی در زندگی را می‌پسندد. اما چند سالی است که با استقبالی که از آن به عمل آمده و توجهی که سلبریتی‌ها به آن نشان داده‌اند، انگار از حالت رهای خود کمی فاصله گرفته است و کمتر از گذشته نشان از بی‌خیالی ریشه‌ای خود دارد. در هر حال، ماجرا از این قرار است که چنین استایلی برای قرن‌هاست که مورد توجه همه قرار می‌گیرد و می‌تواند الگویی برای زندگی رها و بی‌دغدغه باشد.

ریشه‌های اصلی و اساسی استایل بوهو و فرهنگ آن به عقیده بسیاری از کارشناسان به بعد از انقلاب فرانسه در قرن ۱۹ میلادی بازمی‌گردد. یعنی زمانی که هنرمندان فرانسوی در قرن ۱۹ میلادی شروع به ابراز واکنش‌های خود به فرهنگ قالب آن زمان کردند و نوعی ضدفرهنگ را شکل دادند. آنها می‌خواستند در مخالفت با حال و هوای رایج در آن زمان، واکنشی داشته باشند که این را در پوشش خود هم به نمایش می‌گذاشتند.

بسیاری از هنرمندان در آن زمان بیکار شده بودند و مجبور به پوشیدن لباس‌هایی بودند که با استانداردهای مد در آن روزگار فاصله زیادی داشت. به همین دلیل به بوهو روی آورده بودند. استایل بوهو با فاصله‌گرفتن از لباس‌های اتوکشیده و گران شروع به جان‌گرفتن کرد.

البته درباره تاریخچه و ریشه‌های استایل بوهو اتفاق نظر وجود ندارد و برخی ادعا می‌کنند که این استایل متعلق به کولی‌هاست و مردمانی از سرزمین رومانی در جایی از جمهوری چکه که بوهِمیا نام دارد، مبدع این استایل و پوشش بوده‌اند. کولی‌ها هم از نژاد سرخ‌پوست‌هایی هستند که خارج از استانداردهای رایج زندگی، اوقات را می‌گذراندند و با کوچ‌کردن از سرزمینی به سرزمینی دیگر می‌رفتند.

ملزومات یا شاخصه‌های داشتن استایل بوهو برای خانم‌ها

در ادامه از چندین لباسی خواهیم گفت که در استایل بوهو جایگاه مهمی دارند و می‌توانند تیپ و ظاهرتان را به این استایل نزدیک کنند.

دامن ماکسی ساده

استایل بوهو

دامن‌های ترجیحا ساده ماکسی یا با طرح‌های مینیمال، از مهم‌ترین بخش‌های استایل بوهو هستند. یادتان باشد که این دامن‌های بلند فاقد پُف هستند و خیلی ساده از کمر تا مچ پا می‌ریزند. به پیشنهادهای ترکیب‌های دامن ساده بوهویی و دیگر اجزای این استایل دقت کنید:

 • دامن ساده و بلند در همراهی با تاپ و کلاه آفتابی بزرگ تلفیق جذابی برای دوست‌داران بوهو است.
 • پوشیدن دامنی بلند با تی‌شرتی با نوشته یا شکلی چاپی به همراه کمربند و صندل می‌تواند شما را هم بوهویی کند.
 • دامن ماکسی با شومیزی نخی به همراه رژ لبی ملایم و کتانی هم می‌تواند استایل بوهوی دیگری را برایتان فراهم کند.

نیم‌بوت با رنگ خنثی

نیم‌بوت‌های زنانه به رنگ خنثی هم از بخش‌های مورد علاقه دوست‌داران بوهو هستند. تنوع این نیم‌بوت‌ها زیاد است. یعنی می‌توانید هر نیم‌بوتی را با رنگی خنثی و در مدلی متنوع انتخاب کنید. پاشنه‌داشتن یا نداشتن نیم‌بوت‌ها مهم نیست. اما باید دقت کنید که پاشنه خیلی بلند نباشد و راحتی هنگام راه‌رفتن حفظ شود. نیم‌بوت‌ها را هم می‌توانید به شرح زیر بپوشید:

 • پوشیدن نیم‌بوتی با رنگ خنثی مانند خاکستری یا کرم به همراه شلواری دم‌پاگشاد فکر خوبی است. ژاکتی گشاد و کلاه هم برای تکمیل این ترکیب توصیه می‌شوند.
 • پوشیدن دامن و پیراهن به همراه نیم‌بوت هم ایده خوبی است و می‌تواند از شما یک بوهویی تمام‌عیار بسازد.

توربان و هدبند

استایل بوهو

هدبندها و توربان‌ها هم گزینه‌هایی هستند که استایل بوهوی شما را کامل می‌کنند. از آنها غافل نشوید و حواستان باشد که از این موارد هم در تیپ خودتان نهایت استفاده را ببرید. توربان و هدبند را روی پیشانی بگذارید یا کمی از موها را روی پیشانی بدهید و هدبند را عقب‌تر بگذارید. آرایش موی دم‌اسبی با پارچه‌ها هم می‌تواند آرایش بخش سر را وارد دنیای بوهو کند.

توربان و هدبند در همراهی با موهای مجعد و تاب‌دار بسیار زیباتر می‌شوند. پس اگر می‌خواهید به دنیای کولی‌های دوست‌داشتنی وارد شوید، سبک آرایش موهایتان را هم از حالت مرتب و اتوکشیده به شکل تاب‌دار و پریشان تغییر حالت بدهید.

پیراهن ماکسی طرح‌دار

پیراهن‌های بلند طرح‌دار هم در استایل بوهو جایگاه ویژه‌ای دارند. این پیراهن‌ها را با کتی جین هماهنگ کنید یا روی آنها بلوز بپوشید. این تیپ شما را همان دختر رویایی استایل بوهو می‌کند که به‌خوبی دنیای این استایل را درک می‌کند و در تلفیقی از رهایی و سلیقه به پوشش خود دقت دارد.

صندل‌های چرمی

استایل بوهو

زمانی که هوا گرم می‌شود، دیگر امکان پوشیدن نیم‌بوت نیست. حتی اگر یک بوهویی اصیل هم باشید، باید نیم‌بوت‌ها را در سه ماه گرم سال و اندکی از بهار زیبا کنار بگذارید. در این فصول به سراغ صندل‌های چرمی بروید. یادتان باشد که بوهو طرف‌دار صندل‌هایی است که ساختاری ساده دارند و پوشیدن‌شان سخت نیست. سهل‌گیری و راحتی از جمله ویژگی‌های مهم استایل بوهو به شمار می‌رود. پس دور صندل‌هایی با بندهای زیاد و مدل‌های پرزرق و برق خط بکشید.

رویه‌های گشاد و زیورآلات

رویه‌ها و سوئیشرت‌های گشاد هم در استایل بوهو اهمیت دارند. در پاییز و بهار می‌توانید از این لباس‌ها استفاده کنید. گشادی و جلوبازبودن آنها باعث می‌شود که راحت‌تر بتوانید لباس‌هایتان را به شکل لایه‌لایه بپوشید. رویه‌ها و سوئیشرت‌ها در معیت زیورآلاتی از جنس صدف، مرجان، چوب، سنگ و فیروزه عالی می‌شود.

گوشواره‌ها و وسایل زینتی بزرگ و چندلایه از دوست‌داشتنی‌های دنیای بوهو هستند. پس اگر می‌خواهید که چنین تیپ و استایلی برای خودتان ترتیب بدهید، حتما به زیورآلات بوهویی هم دقت کنید.

گزینه‌های دیگر موجود در استایل بوهو

استایل بوهو

 • کیف‌هایی که به طور مورب روی شانه قرار می‌گیرند و به دست‌ها آزادی عمل می‌دهند، از گزینه‌های ناب بوهو هستند. کیف‌های حصیری یا کیف‌های پارچه‌ای طرح‌دار هم برای ترتیب‌دادن استایل بوهو کاربرد دارند.
 • جلیقه‌های مختلف مانند جلیقه‌هایی جیر شبیه کابوهای قدیم یا جلیقه‌هایی از جنس جین هم می‌تواند به زیبایی و خاص‌شدن هر چه بیشترتان کمک کند.
 • شلوارهای دم‌پاگشاد هم بخش جدایی‌ناپذیری از استایل بوهو است و اگر قرار به پوشیدن دامن نداشته باشید، حتما باید یکی از آنها را در کمدتان نگهداری کنید.
 • عینک‌های آفتابی با فریم‌های بزرگ یا عینک‌های جان‌ لنونی با آن شیشه‌های گرد را هم فراموش نکنید.
 • دستمال‌گردن‌های بزرگ و طرح‌داری که دور گردن پیچیده می‌شوند در بوهو نقش زییایی دارند و تیپ را دل‌نشین می‌کنند.

ملزومات یا شاخصه‌های داشتن استایل بوهو برای آقایان

در ادامه از چندین لباس مردانه‌ای خواهیم گفت که در استایل بوهو جایگاه مهمی دارند و می‌توانند تیپ و ظاهر آقایان را به این استایل نزدیک کنند. اگر دوست دارید که بوهو را در مردان هم بشناسید، با ما همراه باشید.

شلوارهای بوهویی

استایل بوهو

شلوار جین ستاره کمد لباس‌های آقایانی است که استایل بوهو را دوست دارند. این شلوارهای جین نباید شلوار جینی معمولی باشد که سر کار هم پوشیده می‌شود. جین‌های استایل بوهو معمولا به رنگ آبی کم‌رنگ یا نیمه‌کم‌رنگ هستند و زاپ‌دارند (منظور همان پارگی‌های روی شلوارهای جین است).

جین‌ها از جمله شاخصه‌های راحتی در دنیای بوهو هستند. به جز شلوارهای جین، شلوارهای گشاد و پیله‌داری که با کمربند پوشیده می‌شوند هم از دیگر نمادها و نشانه‌های استایل بوهو در مردان هستند. بالازدن دم‌پای شلوار جین یا پارچه‌ای هم از کارهای دیگری است که می‌توانید برای داشتن استایل بوهو انجام بدهید.

پیراهن‌های نقش‌دار

استایل بوهو

داشتن پیراهنی با طرح‌ونقش از ملزومات استایل بوهوی مردانه است. معمولا در دنیای فشن سنتی و محافظه‌کارانه، مردان پیراهن‌های ساده می‌پوشند. اما استایل بوهو است و آزادی ساختارشکنانه‌اش؛ پس اگر می‌خواهید این تیپ و استایل را داشته باشید، باید حتما پیراهنی پر از نقش‌ونگار هم بخرید.

پیراهن‌های بوهوییِ پُر نقش‌ونگار معمولا آستین‌های کوتاه دارند و گشاد هستند. جنس این پیراهن‌ها هم بیشتر از نخ است و اگر می‌خواهید آنها را بپوشید، چندان نیاز به اتوکردن ندارید. به‌طور کلی، اتو جایگاه چندان مهمی در استایل بوهو ندارد. اینجا، حرف از راحتی و رهایی است.

ژاکت و لباس گرم

استایل بوهو

اگر می‌خواهید که در فصل پاییز و زمستان، استایلی بوهویی داشته باشید به ژاکت‌های بافت و مدل‌های گشاد فکر کنید. گشادبودن، طرح‌داشتن و خیلی نو و اتوکشیده‌نبودن از لباس‌های زمستانی و پاییزی‌تان استایل بوهویی می‌سازد. بازبودن دکمه ژاکت‌های بافت گشاد و بلندِ نه‌چندان نو می‌تواند شما را یک بوهوی تمام‌عیار کند.

پوشیدن کتی اتوکشیده، کاپشنی به‌شدت اسپورت از برندهای معروف یا پالتویی خوش‌برش اصلا با بوهو سازگار نیست. بوهویی‌ها دوست دارند که لباس‌هایی گشاد و راحت بپوشند و برای فصل‌های سرد هم بیشتر به سراغ بافت‌های گشاد و رنگارنگ و گاهی طرح‌دار می‌روند.

کفش بوهویی

استایل بوهو

استایل بوهو استایلی هنری است. علاقه‌مندان به آن دوست دارند که طرح‌ها و رنگ‌هایی متفاوت و رها برای خود انتخاب کنند. برای پاپوش هم از همین اصل پیروی می‌کنند. بوهودوستان (عجب ترکیب عجیبی!) معمولا صندل‌هایی چرمی و بندی می‌پوشند. اگر هم فصل و هوا به آنها اجازه پوشیدن چنین چیزی ندهد، به‌سراغ کفش‌های راحتی تخت بسته می‌روند.

کفش‌های تخت و صندل‌هایی بندی بار دیگر نشان می‌دهند که در استایل بوهو، رهابودن و راحتی بسیار مهم است. اگر دقت کرده باشید، این استایل در ایران با عنوان «تیپ هنری» شناخته می‌شود. حالا که دیگر نام و نشانش را می‌دانید، بهتر است از آن به عنوان بوهو یاد کنید.

شلوارک بوهویی

استایل بوهو

همان‌طور که دیگر کاملا متوجه شده‌اید، استایل بوهو تیپ و طرحی است که می‌خواهد صاحبش کاملا آزاد و راحت باشد. برای همین است که شلوارک‌های گشاد با طرح‌هایی از گل‌های درشت و اَشکال مختلف از جمله شاخصه‌های این استایل است. اگر می‌خواهید تیپ بوهویی‌تان کامل باشد، حتما باید یکی از این شلوارک‌ها را در کمدتان داشته باشید.

اگر از طرح‌های گل‌دار و نقش‌های درشت شلوارک خوشتان نمی‌آید، ایرادی ندارد. بهتر است که پارچه‌ای ساده انتخاب کنید. فقط گشاد و راحت‌بودن لباس را در نظر داشته باشید. گشادی و راحتی عضوی جدانشدنی از استایل بوهو است.

اکسسوری‌های بوهویی

استایل بوهو

استایل بوهوی مردانه بدون اکسسوری‌ معنا ندارد. البته استایل زنانه بوهو هم همین‌طور است. به‌طور کلی، اکسسوری‌ها در دنیای بوهو نقش مهمی دارند و از کلیدهای اصلی این استایل هستند. در دنیای مُد مدرن به استایل‌های مینیمال توجه زیادی می‌شود. استایل مینیمال مختصر و مفید است؛ مثلا در زمینه اکسسوری، داشتن عینک آفتابی و ساعتی ساده را کافی می‌داند.

اما بوهو دقیقا برعکس است. بوهو سعی دارد که با استفاده از اکسسوری‌های مختلف ابعاد هنری این تیپ و شیوه از پوشش را به نمایش بگذارد و شخصی‌بودن استایل را به رخ بکشد. منظور این است که با انتخاب اکسسوری‌های متنوع و باب سلیقه فردِ دارنده استایل، درباره شخصیت فردی او چیزهای زیادی دستگیرمان می‌شود.

دستمال گردن‌های رنگارنگ و طرح‌دار، کلاه‌های شاپو و زیورآلاتی که از مواد طبیعی ساخته می‌شوند (دست‌بند و گردن‌بند چوبی) از نمونه‌های اکسسوری‌های بوهویی هستند.

تعداد اکسسوری‌هایی که در این استایل استفاده می‌شود هم زیاد است و معمولا به یک دست‌بند یا گردن‌بند اکتفا نمی‌شود. بوهویی‌ها مجموعه‌ای از دست‌بندها و گردن‌بندها و… را به خود می‌آویزند. دستمال‌گردن‌های طرح‌دار هم که به مچ دست یا دور گردن و کلاه بسته می‌شود از قلم نیاندازید.

نکات دیگر موجود در استایل بوهوی مردانه

استایل بوهو

 • گشاد و راحت‌بودن بخشی جدایی‌ناپذیر از استایل بوهو است. پس در ترتیب‌دادن این استایل حتما حواستان به این موارد باشد.
 • جزئیات در استایل بوهو از اهمیت زیادی برخوردارند. شما با تیپی ساده روبه‌رو نیستید و در آن، از اکسسوری‌ها و طرح و رنگ استفاده زیادی می‌شود.
 • در این استایل، ریش و مدل موهای پریشان هم نقش مهمی دارد. یعنی اگر طرفدار اصلاح سه‌تیغه صورت، ته‌ریش‌های خیلی مرتب یا موهای کوتاه و شانه‌شده هستید، بوهو اصلا و ابدا استایل شما نیست.
 • در استایل بوهو ارزش زیادی برای اتو قائل نمی‌شوند. چروک‌بودن بخش‌های مختلف لباس چندان مهم نیست.

اگر بخواهیم از میان افراد مشهورِ علاقه‌مند به شما شخصی را معرفی کنیم، بی‌تردید باید به سراغ جانی دپ برویم. جانی دپ در بیشتر اوقات و حتی در جشنواره‌های معروف هم از استایل بوهویی استفاده می‌کند و به نظر می‌رسد که از طرفداران این سبک است.

تصویر او را با استایلی بوهویی در عکس بالا می‌بینید. این سبک از پوشش خاص است و شخصیت کسی که آن را می‌پوشد هم ویژه و غیرمحافظه‌کار است. خاص و متفاوت‌بودن در کنار راحتی و رهایی از جمله شاخصه‌های بوهو است.

در آخر

این سبک از پوشش که سابقه دور و درازی دارد، از سوی جوانان همیشه مورد استقبال قرار می‌گیرد. نظر شما چیست؟ آیا دوست دارید که چنین استایلی را امتحان کنید؟ حس و حالی که از بوهو در ذهنتان شکل می‌گیرد دقیقا چیست؟ برایمان بگویید.


در ادامه بخوانید: استایل مینیمال و اصول ست کردن لباس با این استایل خلوت جذاب
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.