شلوار کاپری چیست؟ چطور آن را استایل کنیم؟

شلوار‌های کاپری شلوار‌هایی هستند که از نظر بلندی بین شلوارک و شلوار قرار می‌گیرند و جایگزینی راحت و درعین‌حال شیک برای شلوار هستند. این شلوارها در دهه‌های اخیر به آیتمی بسیار محبوب در طراحی استایل راحتی تبدیل شده‌اند. اگر دوست دارید بدانید شلوار کاپری چیست این مطلب را بخوانید.

شلوار کاپری چیست؟

شلوار کاپری - معرفی

اصطلاح شلوار کاپری به‌طور کلی برای هرنوع شلوار که کوتاه باشد، به کار می‌رود؛ بااین‌حال، اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم، به شلوار‌هایی گفته می‌شود که ظاهری شیک و متمایز از شلوار‌های دیگر دارند. شلوار کاپری با نام‌های دیگری مانند شلوار پاچه سه‌ربع، شلوار کراپ و مان – پریس نیز شناخته می‌شوند.

تاریخچه شلوار‌ کاپری چیست؟

خانم سونجا د لنارت

تاریخچه شلوار‌های کاپری مربوط به اواسط قرن بیستم است. زمانی که در سال ۱۹۴۸، یک طراح لباس خلاق آلمانی به نام سونیا د لنارت (Sonja de Lennart) تصمیم گرفت لباسی برای زنان طراحی کند که علاوه‌بر کاربردی بودن، شیک هم باشد و فردی که آن را می‌پوشد، احساس راحتی کند. این تصمیم به طراحی و دوخت شلوار‌هایی ختم شد که کوتاه‌تر از بقیه شلوار‌ها بودند و همین تنوع باعث شد که لنارت، صنعت مد را در سراسر دنیا تحت تأثیر قرار دهد. او نام این شلوار‌ها را با الهام از نام جزیره خیره‌کننده کاپری واقع در دریای تیرنین در نزدیکی ناپل ایتالیا، به‌نام کاپری نام‌گذاری کرد. تولید شلوار کاپری، یک تغییر بزرگ و جسورانه در مد قرن بیستم محسوب می‌شود.

عوامل تأثیرگذار در شهرت شلوار‌ کاپری چیست؟

یک‌سری عوامل مهم در شهرت شلوارهای کاپری نقش داشتند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. سینمای کلاسیک و درصدر همه، آدری هپبورن

شلوار کاپری
آدری هپبورن، از زنان زیبای سینمای کلاسیک با شلوار کاپری

یکی از عوامل کلیدی در تاریخچه شلوار‌های کاپری، بازیگران زن محبوب سینمای کلاسیک هستند. برای مثال، در سال ۱۹۵۳، آدری هپبورن در سکانس‌های معروف فرار خود در فیلم تعطیلات رومی، با پوشیدن شلوار‌های کاپری محبوبیت این شلوار‌ها را رقم زد. همچنین مرلین مونرو در عکس‌های شخصی‌اش بارها با شلوار‌های کاپری دیده شده است.

۲. ریویرا ایتالیا و مردمان راحت‌پوش آن

به‌دنبال استقبال ستارگان سینما، شلوار‌های کاپری در دهه ۱۹۵۰ به مد محبوب روز تبدیل شد. علاوه بر چهره‌های مشهور، مردم عادی هم به خرید شلوار‌های کاپری روی آوردند؛ تا جایی که این شلوار‌ها به‌عنوان نمادی از استایل راحت بین مردم محبوب شدند.

یکی از مکان‌های تأثیرگذار در محبوبیت شلوارهای کاپری، جزیره ریویراست. این جزیره مشهور در ایتالیا واقع است و مردم آن، به‌خاطر زندگی راحت و آرامش‌طلبی خود شناخته شده‌اند. از آنجا که بسیاری از مردم ریویرا روزانه شلوار‌های کاپری می‌پوشیدند، در تاریخچه شلوار‌های کاپری به‌عنوان یک عامل تأثیرگذار جایگاه خود را تثبیت کردند.

۳. اقدام‌های ضدفرهنگی دهه ۱۹۶۰

در طول دهه ۱۹۶۰ شلوار‌های کاپری به‌دلیل نفوذ به جنبش ضد فرهنگ جوانان به محبوبیت زیادی رسیدند. چون این شلوار‌ها نماد نوعی تابوشکنی بودند و تمام‌قد در برابر مد سنتی آن زمان قرار گرفتند. جوانان سنت‌شکن، با پوشیدن شلوار‌های کاپری به‌عنوان یک آیتم جدید که هنجار‌های مد سنتی را به چالش می‌کشید، در این اقدام تاریخ‌ساز نقش مهمی ایفا کردند.

همچنین شلوار کاپری به یک استایل تک‌جنسیتی تبدیل شد که چشم‌انداز اجتماعی رو به تکامل را به تصویر می‌کشید.

در طول‌ سال‌ها، هم‌زمان با روند نکاملی صنعت مد، شلوار‌های کاپری برای سازگاری با تغییرات مد روز اصلاح شدند و در مدل‌ها و انواع مختلف ازجمله شلوار‌های کاپری گشاد، شلوار‌های کاپری جین تنگ و مدل‌های خلاقانه دیگری تولید شد. همچنین طراحان پارچه‌ها، رنگ‌ها و الگو‌های مختلف دیگری را در جهت تولید مدل‌های به روز‌تر آزمایش کردند و توانستند طیف وسیعی از انتخاب‌ها را در اختیار مشتریان قرار بدهند.

انواع شلوار‌های کاپری

انواع شلوار کاپری

این شلوار‌ها شامل جنس‌ها و مدل‌های مختلفی هستند که متناسب با موقعیت‌ها و سلیقه‌های مختلف تولید می‌شوند. اگر بخواهیم جزئی‌تر بررسی کنیم، انواع شلوار‌های کاپری شامل موارد زیر هستند:

۱. کاپری‌های جین؛ با کاربردهای متعدد

شلوار کاپری جین

انتخاب این نوع شلوار‌های کاپری ایده خوبی برای استفاده در چندین موقعیت است. برای مثال، هم برای استفاده روزانه و هم برای دیدار‌های صمیمانه کژوال مناسب است.

۲. کاپری‌های نخی؛ برای روزهای خنک

شلوار کاپری نخی

شلوار‌های نخی همانطور که از نامشان مشخص است، بسیار سبک و راحت هستند. این شلوار یک انتخاب عالی برای روز‌های گرم تابستان و ساحل‌گردی است. اگر گرمایی هستید، هنگام خرید شلوار‌های کاپری نخی به نوع رنگ آن هم توجه داشته باشید؛ چون برخی رنگ‌ها نور خورشید را کمتر جذب می‌کنند.

۳. کاپری‌های کتانی؛ شیک و زیبا

کاپری کتانی

این جنس از کاپری‌ها بسیار شیک و چشمگیر هستند. برای حضور در موقعیت‌های نیمه‌رسمی یا اسمارت کژوال، می‌توانید آنرا بپوشید.

۴. کاپری‌های اسپندکس؛ برای محیط‌های ورزشی

شلوار کاپری مناسب ورزش

به‌دلیل ویژگی کشسانی و انعطاف‌پذیری نامحدود پارچه اسپندکس، لباس‌هایی که از آن تولید می‌شوند بسیار راحت و مناسب برای پوشیدن در محیط‌های ورزشی مانند باشگاه هستند. از‌این‌رو شلوار‌ کاپری اسپندکس بدون شک بهترین انتخاب شما هنگام انجام ورزش‌های تناسب اندامی و یوگا یا ورزش‌هایی مانند سنگ‌نوردی است.

۵. کاپری‌های کارگو؛ محبوب‌ترین نوع کاپری

شلوار کاپری کارگو

شلوار کارگو، مدل‌ محبوب و جوان‌پسند شلوار‌های کاپری است. شلوار کارگو به شلوارهایی می‌گویند که به‌طور معمول جیب‌های متعددی دارد، روی آنها از دکمه‌های پرسی استفاده می‌کنند و البته برخی از آنها در پاچه قابلیت تنگ و گشاد شدن دارند. کاپری‌های کارگو بسیار پرطرفدار هستند.

محبوب‌ترین شلوارهای زنانه در دیجی‌استایل

۶. لگ کاپری؛ با ویژگی کشسانی زیاد

لگ کاپری

این شلوار‌ها تناسب اندام شما را به‌خوبی نشان می‌دهند؛ چون به‌طور کامل در تماس با پوست بوده و بیشتر برای استفاده در موقعیت‌هایی مانند رقص، ورزش و دیدار‌های کژوال مناسب‌اند.

نوع دیگری از شلوار‌های کاپری را به‌عنوان کاپری یوگا می‌توانیم نام ببریم که با پارچه‌های کششی و ضدرطوبتی دوخته می‌شوند تا فرد هنگام انجام ورزش یوگا، بتواند به‌راحتی پاهای خود را در طول تمرین حرکت بدهد.

اندازه قد شلوار کاپری چقدر باید باشد؟

شلوار‌های کاپری به‌طور معمول طوری طراحی می‌شوند که تا بالای ساق پا قرار بگیرند، اما طول دقیق آنها ممکن است بر اساس ترجیح شخصی طراحان یا افراد ممکن است متفاوت باشند. در حالت ایدئال و استاندارد بهتر است اندازه قد آنها تا بالای باریک‌ترین قسمت ساق پا باشد تا بتوانید استایل متعادل و متناسب با آن داشته باشید.

تفاوت بین شلوار‌های کراپ و کاپری در چیست؟

شلوار کاپری و کراپ

با اینکه هر دو مدل شلوار از نظر قد کوتاه هستند، تفاوت‌های ریزی بینشان وجود دارد. برای مثال ارتفاع شلوار کاپری درست بالای ساق پا است، در حالی که شلوار کراپ می‌تواند بین هر قسمتی از زانو و مچ پا قرار بگیرد. همچنین شلوار‌های کاپری ظاهر شیک و ساده‌تری نسبت به شلوار‌های کراپ دارند.

آیا شلوار‌های کاپری برای همه مناسب‌اند؟‌

شلوار کاپری برای همه

بسیاری از افراد با هرنوع اندام می‌توانند از شلوار‌های کاپری استفاده کنند؛ اما این موضوع به استایل و نحوه دوخت شلوار هم بستگی دارد. همچنین توجه به این نکنه نیز مهم است که ما شلوار کاپری را با چه آیتم‌های دیگری ست می‌کنیم.
در حالت کلی شلوار‌های کاپری بیشتر برای افراد قدبلند مناسب هستند، البته منظورمان این نیست که اقرادی قد متوسط دارند، نمی‌توانند شلوار کاپری بپوشند. مدل پیشنهادی برای افرادی که قد متوسطی دارند شلوار‌های کاپری دمپا گشاد است زیرا این مدل حالتی متعادل در استایل به وجود خواهد آورد.

آیا مردان هم می‌توانند شلوار کاپری بپوشند؟

شلوار کاپری برای مردان

البته!‌ چون شلوار کاپری فقط به مد زنانه محدود نمی‌شود و مرد‌ها هم می‌توانند از سبک‌ها و رنگ‌های مختلف شلوار‌های کاپری استفاده کنند.

شلوار‌های کاپری را چگونه استایل کنیم؟

روش ست کردن شلوار کاپری

انواع شلوار‌های کاپری را بررسی کردیم؛ حالا بیایید روش ست کردن این شلوار‌ها را با دیگر اجزای لباس‌ بررسی کنیم.

ست کردن شلوار کاپری با کفش‌های مختلف

اولین اصل مهمی که بهتر است هنگام طراحی استایل با شلوار‌های کاپری به آن توجه داشته باشیم، انتخاب کفش مناسب است. برای این کار گزینه‌های زیادی داریم؛ اما باید توجه داشته باشیم که نوع کفشی که انتخاب می‌کنیم در عین اینکه می‌تواند استایل ما را زیبا کند، در صورت انتخاب نادرست به همان اندازه نیز می‌تواند استایل ما را خراب کند. پس قبل از اینکه خرید کنید حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • کفش و شلوار خود را متناسب با موقعیتی که قرار است در آن حضور داشته باشید، انتخاب کنید؛
  • به هماهنگی استایل کفش و شلوار کاپری خود دقت کنید؛
  • کفش‌های خود را در رنگ‌هایی انتخاب کنید که با رنگ شلوارتان مطابقت داشته باشد.

با کفش‌های اسپرت

شلوار کاپری با کفش اسپورت

تمام انواع شلوار‌های کاپری با کفش‌های اسپرت ترکیب زیبا و شیکی به وجود می‌آورند. یک انتخاب عالی برای انجام ورزش‌های مختلف و دیدار‌های غیردوستانه است. در کل اگر می‌خواهید استایل‌تان شیک و در عین حال راحت باشد، این ترکیب را فراموش نکنید.

با کفش‌های تخت رو باز

صندل روباز باشلوار کاپری

این کفش‌ها نه تنها راحت هستند بلکه ظاهری رسمی و کلاسیک در استایل شما به وجود خواهند آورد. همچنین از جهت سبکی و خنکی انتخاب مناسبی برای روز‌های گرم تابستان است.

 با صندل‌ها برای تابستان

شلوار کاپری با صندل

صندل گزینه قابل‌دسترس‌تری برای ست کردن با شلوار کاپری است. البته به همان اندازه هم غیررسمی است. بهتر است برای تکمیل استایل خود از بدلی‌جات تابستانی نیز استفاده کنید.

با کفش‌ لوفر برای استایلی ساده و شیک

شلوار کاپری و کفش لوافر

این هم یک ترکیب کلاسیک و اصیل برای طراحی استایل در فصل بهار است که همیشه می‌توانید به آن اعتماد کنید. کفش‌های لوفر ظاهری متعادل و شیک به استایل شما خواهند داد.

 با کفش‌های پاشنه‌بلند

کفش پاشنه دار با کاپری

ترکیب این دو برای دیدارهای رسمی یک انتخاب مناسب است. البته اینکه پاشنه کفش تا چه اندازه بلند یا کوتاه باشد، به انتخاب شما بستگی دارد.

با نیم‌بوت‌های نه‌زیاد بلند

نیم بوت و کاپریشلوار‌های کاپری با نیم‌بوت برای تمام فصول و همچنین برای تمامی موقعیت‌های رسمی بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که انتخاب نوع نیم‌بوت باید متناسب با موقعیت شما نیز باشد. برای مثال، اگر به یک مهمانی رسمی دعوت شده‌اید، سعی کنید بوت ساده و در عین حال شیک بپوشید. اندازه نیم‌بوت بهتر است تا مچ پا باشد وگرنه جذابیت شلوار کاپری را از بین می‌برد.

یادتان باشد ترکیب بوت‌های بلند با شلوار کاپری جذاب نیست؛ زیرا اگر بوت بلند روی شلوارتان را بپوشاند، کاپری بودن شلوارتان مشخص نمی‌شود. برای بوت همان شلوار کراپ را که شباهت زیادی به شلوار کاپری دارد انتخاب کنید.

ست کردن شلوار کاپری با لباس‌های مختلف

ازآنجاکه شلوار‌های کاپری در جنس‌ها و انواع مختلف در دسترس هستند، طراحی استایل با آنها در هیچ فصلی از سال سخت نیست. نظرتان راجع‌به ایده‌های زیر در طراحی استایل با شلوار کاپری چیست؟ همان‌طور که می‌بینید، این شلوارها خیلی ساده با لباس‌های مختلف ست می‌شوند:

شلوار کاپری با کاپشن‌های پفی

پافر و شلوار کاپریبهتر است برای ساخت یک استایل شیک، این دو ترکیب را با یک کلاه و بولیز بافت همراه جوراب‌های رنگی متناسب با رنگ کاپشن و در نهایت بوت یا نیم‌بوت‌هایی که پیشتر بررسی کردیم امتحان کنید.

شلوار کاپری با بارانی

برای ایجاد تنوع و رهایی از یکنواختی، این دو آیتم را باهم ترکیب کنید. کفش‌های پلتفرم پاشنه متوسط استایل شما را تکمیل می‌کند.

شلوار‌ کاپری با بلوز‌ها و کت‌های بافت

بولیز بافت و کاپریاین ترکیب اصیل برای هر مناسبت در فصل زمستان مناسب است. اگر گرمایی هستید، جنس شلوار خود را نازک‌تر انتخاب کنید تا دمای لباس‌هایتان متعادل باشد.

شلوار‌های کاپری با پیراهن کارگو

پیراهن‌های کارگو هم درست مانند شلوار‌ها در انواع مدل و جنس‌ها در دسترس هستند. ترکیب این دو با یک جفت کفش اسپرت یک استایل راحت برای روزهای نسبتا سرد است. همچنین این استایل را هم در زمستان و هم در فصول گرم‌تر می‌توانیم امتحان کنیم.

شلوار کاپری با کت بلند

این یک استایل مدرن و شیک است. همچنین مناسب برای محیط کاری، دیدار‌های رسمی و قرار‌های مهم نیز عالی است. انتخاب رنگ اجزای لباس متناسب با موقعیت، اصل بسیار مهمی است که حتما باید به‌ آن توجه داشته باشید. همچنین حمل یک کیف دستی شیک با کفش‌های پاشنه‌بلند زیبایی استایل شما را دو برابر خواهد کرد.

شلوار کاپری با کت جین

شلوار کاپری جین با کت جین یک استایل مونوکروم و شیک است که در زمستان نیز می‌توانید آن را استایل کنید. لباس زیر کت بهتر است به نسبت کلفت باشد تا سردتان نشود. همچنین یک جفت چکمه پلتفرم هم ایده خوبی است.

سخن پایانی

در این مطلب درباره شلوار کاپری و نحوه ست کردن آن با لباس‌ها و آیتم‌های مختلف صحبت کردیم. این شلوار شیک و زیبا در مدل‌های مختلفی وجود دارد و با پارچه‌های مختلفی آن را تهیه می‌کنند. البته فراموش نکنیم که می‌توان آن را برای موقعیت‌های رسمی هم پوشید، ولی اغلب مناسب موقعیت‌های کژوال و اسمارت کژوال هستند.

نظرتان درباره شلوار کاپری چیست؟ آیا هرگز استایل خود را با این شلوارها طراحی کرده‌اید؟ لطفا دیدگاه‌های خود را با ما درمیان بگذارید.


در ادامه بخوانید: استایل ایتالیایی چیست؟ اصول لباس پوشیدن با این سبک چشم‌نواز
منبع jeansfact
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.