همه چیز درباره برند ورساچه؛ از تاریخچه تا داستان موفقیت این برند لوکس

ورساچه شرکت پوشاک و خانه مد ایتالیایی است که توسط جیانی ورساچه تاسیس شد. در این مقاله از «منومد»، هر آنچه که می‌خواهید درباره این برند معروف بدانید، گفته‌ایم.برند جیانی ورساچه (S.r.l) یا به اختصار ورساچه، برندی است که به شرکت مد لوکس ایتالیایی تعلق دارد. این شرکت با نام خانه مد ایتالیایی به وسیله جیانی ورساچه در سال ۱۹۷۸ در شهر رجیو کالابریا (زادگاه جیانی و یکی از شهرهای ایتالیا) راه‌اندازی شد و در زمینه پوشاک، کیف و کفش، عطر و لوازم لوکس خانه فعالیت می‌کند. امروزه برند ورساچه، یکی از بزرگترین خانه‌های مد در جهان به‌شمار می‌رود.

تاریخچه و آغاز امپراتوری ورساچه

برند ورساچه

 

بیش از ۴۰ سال است که خانه مد ورساچه با محصولات باشکوه خود که آنها را با صنعت تفریح و سرگرمی و موسیقی پاپ ترکیب کرده، شناخته شده و به شهرت رسیده است.

جیانی ورساچه، یکی از بااستعدادترین طراحان اواخر قرن بیستم ایتالیایی، خانه مد ورساچه را سال ۱۹۷۸ در شهر رجیو کالابریای ایتالیا تاسیس کرد. او در همان سال اولین مجموعه مستقل مد خود را تولید کرد و بعدها با کمک برادر و خواهر خوش‌قریحه‌اش، امپراتوری بسیار موفق ورساچه را راه‌اندازی کرد.

ورساچه به دلیل خلاقیت‌های پرزرق و برق خود در تولید لباس و همینطور لباس‌های باشکوه صحنه‌های دیدنی تئاتر و همچنین طراحی‌های نوآورانه لباس‌های مردانه به شهرت جهانی دست یافت.

نام ورساچه با سبک زندگی مجلل و باشکوه گره خورد و در میان ثروتمندان به برندی که «باید» از آن خرید می‌کردند، تبدیل شد.

جیانی ورساچه اولین کسی در دنیا بود که جهان مد و موسیقی را به هم پیوند داد و میراثی فرهنگی از خود به جای گذاشت که پس از فوت او، خواهرش دناتلا ورساچه، طراح فعلی ورساچه، آن را اداره می‌کند.

درحقیقت، جیانی ‌ورساچه برای اولین بار مد و موسیقی «راک‌ ‌اند رول» را در فضای مد با هم تلفیق کرد و اثر قابل توجه‌ای روی موسیقی پاپ گذاشت. ورساچه سال‌ها طراح لباس هنرمندان مشهوری از جمله مایکل جکسون، تینا ترنر، التون جان و مدونا بود.

ادغام دو فرهنگ مد و موسیقی به‌سرعت تبدیل به روال قرار گرفتن هنرمندان در صف اول دنیای مد شد و آنها موجب اعتبار برندها در ذهن مصرف‌کنندگان شدند. جیانی ورساچه که خود تبدیل به یکی از افراد مشهور شده بود، توانست طراح لباس برجسته‌ترین افراد دنیا همچون پرنسس دایانا شود.

برند ورساچه، دایانا
دایانا، شاهدخت ولز و لباسی از برند ورساچه

دیدگاه خانه مد ورساچه که در واقع دیدگاه خود جیانی ورساچه بود، تولید محصولاتی بود که حس زیبایی و قدرت در زنان ایجاد کند.

لباس‌های ورساچه موجب شهرت بسیاری از بازیگرها و مدل‌های آن زمان شد. مثلا، الیزابت هارلی بازیگر معروف پیش از پوشیدن لباس «سنجاق سینه» شهرتی نداشت و وقتی او در فیلم «چهار عروسی و یک تشییع جنازه» این لباس را پوشید بسیار مشهور شد.

لباس سنجاق سینه با نام «آن لباس» هم معروف شد. بیشتر قسمت‌های لباس با استفاده از سنجاق‌های بزرگ طلا به هم متصل شده بود. در فیلم چهار عروسی و یک تشییع جنازه، بازیگر زن (الیزابت هارلی) باید لباسی خاص به تن می‌کرد. هارلی با خانه‌های مد متعددی برای اجاره لباس تماس گرفت و از آنجایی‌که هارلی شهرت چندانی نداشت، آنها با درخواست او موافقت نکردند. سرانجام هارلی با یکی از فروشگاه‌های برند ورساچه تماس گرفت و دین اسلت (Dean Aslett)، مدیر بخش اجاره لباس، با این فکر که در رسانه‌ها دیده شوند، لباس سنجاق سینه را به او قرض داد.

لباس مشکی سنجاق سینه از پارچه‌های ابریشم و لاکرا و چندین سنجاق سینه دوخته شده است. این لباس در قسمت جلو و پشت آن از گردن تا نیمه بالاتنه باز است و با دو بند نازک روی شانه لباس روی تن باقی می‌ماند و یکی از پهلوهای لباس با ۶ سنجاق سینه بزرگ  طلا به‌ هم متصل شده‌اند.


حتما بخوانید: بررسی استایل پرنسس دایانا، شاهدخت الهام‌بخش دنیای مد
برند ورساچه، سنجاق سینه
لباسی از برند ورساچه با نام سنجاق سینه

این لباس را که می‌توان یکی از بهترین تولیدات ورساچه دانست، شهرت جهانی پیدا کرد و تا مدت‌ها بر سر زبان‌ها بود و الیزابت هارلی هم به لطف آن بسیار مشهور شد.

در طراحی‌های جیانی ورساچه از تزئینات بسیاری استفاده می‌شود که توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند. او سال ۱۹۹۳ موفق به دریافت جایزه اسکار مد آمریکایی شد و همچنین جایزه ایتالیایی Maschera D’Argento را برای بهترین طراحی‌های لباس تئاتر برد.

برند ورساچه، لباس تئاتر
لباسی برای صحنه تئاتر از برند ورساچه
برند ورساچه، لباس ورساچه
لباسی از برند ورساچه برای بازیگران تئاتر

طراحی‌های ورساچه در موزه‌های معروف جهان مانند موزه میدان ملی شیکاگو، کالج سلطنتی هنر لندن و کوبه‌سیتی ژاپن و موزه Kunstgewerbe در برلین آلمان به نمایش گذاشته شده است.

برند ورساچه، موزه برلین
نمایش لباس‌های ورساچه در موزه برلین

مرگ نابهنگام جیانی ورساچه

 

جیانی ورساچه
جیانی ورساچه

خانه مد ورساچه پس از اینکه روی دنیای مد تاثیر بسزایی گذاشت، بنیانگذار خود را در یک حادثه مهلک از دست داد. سال ۱۹۹۷، جیانی ورساچه در مقابل خانه خود در میامی به وسیله یک قاتل زنجیره‌ای به نام اندرو کونانان هدف گلوله قرار گرفت و جان خود را از دست داد. سپس قاتل او پس از این حمله، با همان اسلحه به زندگی خود پایان داد و پلیس و خانواده او هرگز دلیل مورد هدف قرار گرفتن ورساچه را نفهمیدند. کونانان در مدت سه ماه، حداقل ۵ نفر، از جمله ورساچه، را بی‌دلیل به قتل رسانده بود.

مرگ جیانی ورساچه مورد توجه رسانه‌های جهانی قرار گرفت و به دنبال آن این برند افت شدیدی را تجربه کرد. برای مدتی به‌ نظر می‌آمد که این برند شکوه و جلال خود را از دست داده است اما داناتلا ورساچه خواهر جیانی جان این برند را از سقوط به ورطه نابودی نجات داد. داناتلا ورساچه جهت تازه‌ای به ورساچه داد و امپراتوری جدیدی ایجاد کرد.

داناتلا ورساچه، دیدگاهی نو

داناتلا ورساچه
داناتلا ورساچه

داناتلا ورساچه که تحت تاثیر برادر خود قرار داشت، با احیاء و بازتعریف سبک‌ ورساچه برای زمان مدرن توانست جایگاه و قدرتی در میان برندهای مد جهان کسب کند. او که در خانه مد برادرش طراحی می‌کرد، تصمیم گرفت راه برادر را ادامه دهد. طرح‌های دوناتلا ورساچه در عین ظرافت، سرکش و جسور است و توانسته با جسورترین هنرمندان موسیقی همچون لیدی گاگا و نیکی میناژ ارتباط برقرار کند.

برند ورساچه، لیدی گاگا
لیدی گاگا در لباسی از ورساچه

داناتلا با موفقیت توانست از خاکستر برخیزد و نام ورساچه را نجات دهد. او همچنان به تاثیر این برند روی فرهنگ عامه از طریق موسیقی ادامه داد و با جنیفر لوپز با لباس معروف «پیراهن سبز ورساچه» به شهرت خود افزود. لوپز این لباس را در مراسم اهدای جوایز گرمی (Grammy) در سال ۲۰۰۰ پوشیده بود.  یکی از موضوعات جالب این است که موتور جستجوگر تصویر گوگل، پس از اینکه این لباس به تن جنیفر لوپز رفت، راه‌اندازی شد.

جنیفر لوپز می‌گوید برای شرکت در مراسم جوایز گرمی، نمی‌دانسته چه لباسی ببوشد که متخصص مد او به او لباس سبز ورساچه را پیشنهاد می‌دهد. جنیفر در مورد لباس چندان هیجانی نداشته و بیشتر خود برنامه جوایز گرمی او را هیجان‌زده کرده یوده است و وقتی روی فرش قرمز  قدم می‌زده‌ است، توجه همه را به خود جلب می‌کند و در آن زمان عبارت «لباس سبز جنیفر» تبدیل به یکی از عبارت‌های پر جستجو در گوگل می‌شود و دقیقا از همان زمان مدیران موتور جستجوی گوگل، بخش جستجو با تصویر در گوگل را راه‌اندازی می‌کنند.

این مدل لباس ورساچه از جنس شیفون ابریشمی است. پارچه آن شفاف و با تصاویر چاپ‌شده از برگ‌ و الگوهای درخت بامبو مناطق استوایی است. قسمت یقه برش کمی دارد و جلوی لباس بسیار باز است. همچنین کمر با سنگ‌های کوارتز لیمویی رنگ تزیین شده است.

برند ورساچه، پیراهن سبز ورساچه
لباس سبز جنیفر لوپز

این لباس هم مانند لباس مشکی الیزابت هارلی توجه رسانه‌های دنیا را به خود جلب کرد و در میان برجسته‌ترین لباس‌های برند ورساچه قرار گرفت. جنیفر لوپز هنوز این لباس را در کمد لباس خود نگه داشته است و البته یک نمونه دیگر از این لباس در موزه گرمی نگه داشته می‌شود.

ورساچه به‌تدریج تبدیل به نمادی درخشان از ثروت و نفوذ آمریکا شد. از وقتی که شهرت دوناتلا به عنوان طراح به دنیای هالیوود رسید، برند ورساچه با طرح‌های اوت-کوتور (Haute couture)، مد پوشاک آماده (پوشاکی که در سایزهای استاندارد و نه به سفارش یک فرد خاص دوخته و آماده فروش می‌شود)، کفش و لوازم جانبی (اکسسوری) که تمامی آنها مورد استفاده مشاهیر قرار گرفتند، بر دنیای مد تسلط یافت.

اوت-کوتور واژه‌ای فرانسوی و به معنای دوخت در سطح بالا یا دوخت سفارشی است و به تولید پوشاک و لباس‌های انحصاری و سفارشی در صنعت طراحی مد اطلاق می‌شود. در واقع به لباسی اوت-کوتور گفته می‌شود که مختص مشتری و مطابق با اندازه‌های او آماده شود. در این نوع دوخت، لباس از ابتدا تا انتها با دست و با استفاده از پارچه‌های مرغوب و با کیفیت بالا و گرانقیمت دوخته می‌شود. این لباس‌ها را دوزندگان ماهر و با تجربه با دقت بسیار بالایی می‌دوزند. با توجه به اینکه برای دوخت هر لباس اوت-کوتور وقت و زمان و هزینه بالایی صرف می‌شود، این نوع لباس‌ها بسیار گران هستند.

در حال حاضر ورساچه تحت برند آته‌لیر (Atelier) ورساچه لباس‌های اوت-کوتور تولید می‌کند و مجموعه بهار و تابستان امسال آن، طرح‌هایی بسیار زیبا در خود دارد.

ورساچه در فرهنگ پاپ

نام خانوادگی ورساچه با تلاش جیانی و دوناتلا به برند ورساچه تبدیل شد و به دلیل ادغام آن با موسیقی پاپ مورد توجه دنیای موسیقی و رسانه‌های سرگرمی و به‌ویژه مخاطبان جوان و شهری قرار گرفت.

لیدی گاگا که تحت تاثیر شکوه این برند قرار گرفته است برای ادای احترام به داناتلا، آهنگی با همین نام و در وصف او و طراحی‌هایش خوانده است.

گروه رپ Migos هم ترانه‌ای با نام «ورساچه» خواند که بسیار معروف شد. همچنین فیلمی از خانه مد ورساچه برای برنامه تلویزیونی «لایف‌تایم» ساخته شد. این فیلم در مورد آغاز کار جیانی ورساچه، مرگ او و افول این برند و ظهور دوباره آن و قدرت گرفتن دوناتلاست. اما دوناتلا ورساچه این فیلم را اثری تخیلی نامید و آن را تایید نکرد.

مدوسا، لوگوی ورساچه

برند ورساچه، مدوسا

لوگوی ورساچه با سر مدوسا، زنجیره یونانی و بخش‌های مربوط به طراحی زنجیر طلا شناخته شده است. دوناتلا در مورد سر مدوسا می‌گوید، «در افسانه‌های اساطیری یونان، مدوسا زنی اغواگر بود که می‌توانست با یک نگاه دیگران را سنگ و در واقع میخکوب کند، که به نظر من این ویژگی برای یک برند عالی است. اما مدوسا نماد منحصر به‌فردی است که قدرت را نشان می‌دهد. قدرتی که ادامه راه کاری را میسر می‌کند.»

این لوگو با استفاده از سر مدوسا می‌خواهد کاری کند زنان و مردان با استفاده از سبک زیبا و جسور برند ورساچه احساس قدرت و جسارت کنند.

محصولات ورساچه

نام ورساچه، علاوه‌بر پوشاک، در حال حاضر با طیف وسیعی از لوازم مد روز، از اوت-کوتور گرفته تا وسایل خرده‌فروشی، اکسسوری، ساعت، عینک، کیف و کفش گره خورده است و تمامی تولیدات این برند در دسترس همه قرار دارد.

محبوب‌ترین محصولات ورساچه را ببینید

خط تولید آته‌لیر ورساچه یک خط تولید سفارشی لباس دست‌دوز و منحصر‌ به‌فرد در زمینه مد و لباس مجلسی است که مسئول دوخت لباس مجلسی برای مشتریان بین‌المللی، مانند جنیفر لوپز، کلودیا شیفر و آنجلینا جولی است.

پوشاک آماده برند ورساچه هم بسیار زیبا و مناسب زنان و مردانی است که از ظاهر شیک و جذاب خود برای نشان دادن قدرت و ابهت خود بهره می‌برند.

مجموعه اوت کوتور ورساچه بسیار ظریف و خاص هستند اما باز هم از خطوط قوی و رنگ استفاده می‌کند تا تضادی زیبا بین خطوط سخت و نرم ایجاد کند. برند ورساچه به خاطر سبک شیک و مد روز خود مشهور و مورد توجه است.

جیانی ورساچه قبل از مرگ، سال ۱۹۸۹ ورسس ورساچه، اولین خط  تولید ساعت را ایجاد کرد و آن را به خواهرش دوناتلا هدیه داد. بعدها سال ۲۰۰۹ این خط دوباره فعال شد و از همان موقع تاکنون فعالیت خود را حفظ کرده و زیبایی محصولات خود را به نمایش می‌گذارد.

برند ورساچه، ساعت

ورساچه همچنین در تولید کفش‌های بسیار زیبا و جذاب، کیف دستی و عینک آفتابی معروف است.

طراحی کفش‌های آنها الهام گرفته از کفش‌های یونان باستان با طراحی مدل جدید است.

کفش ورساچه

کفش‌های ورساچه از باکیفیت‌ترین و گران‌قیمت‌ترین مواد تولید می‌شود و بسیار باشکوه و دیدنی هستند.

کیف دستی و عینک

برند ورساچه، کیف‌های پرفروش

 

وسیله‌ای که می‌تواند کفش‌های ورساچه را تکمیل کند، کیف است. کیف‌های برند ورساچه بسیار زیبا و دیدنی هستند. این کیف‌ها معمولا در سایزهای بالا تولید می‌شوند و روی آنها طرح‌هایی از سر مدوسا، کلید یونانی یا سوزن و سنجاق سینه طلا دیده می‌شود.

عینک‌های تولید ورساچه هم ویژگی‌های خاص این برند را دارند و با اندازه‌های بزرگ و طرح‌های دیدنی خود توجه همه را به خود جلب می‌کنند.

لوازم دیگر ورساچه

ورساچه دستی هم در تولید عطرهای مردانه و زنانه، مبلمان و لوازم لوکس خانه، مثل میز و صندلی و ظروف زیبا دارد. این برند مدام خط تولید محصول جدیدی راه‌اندازی می‌کند و زیر نظر دوناتلا ورساچه به رشد خود ادامه می‌دهد.

برند ورساچه، مبلمان

همچنین ورساچه با الهام گرفتن از نوعی زره سبک، پارچه‌ای به نام اورتون (Oroton) را طراحی کرد که به نمادی برای این برند تبدیل شد. علاوه‌بر این، ورساچه نوعی لباس باله برای تئاتر «لا اسکالا» طراحی کرد.

ورساچه و شبکه‌های اجتماعی

برند ورساچه، شبکه اجتماعی اینستاگرام ورساچه

 

ورساچه برای جلب توجه خریداران غرق در دنیای دیجیتال، به‌ویژه جوانان، از شبکه‌های اجتماعی هم استفاده می‌کند و بخشی از تبلیغات بازاریابی خود را از طریق فضای مجازی انجام می‌دهد. این برند در فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام حساب کاربری دارد و محصولات خود را در آنجا تبلیغ می‌کند. در گذشته و پیش از حذف گوگل‌پلاس، ورساچه از شبکه اجتماعی گوگل‌پلاس بیشتر برای تبلیغ ساعت‌های ورسوس استفاده می‌‌کرد.

شرکت ورساچه و حقوق کارگران

با وجود اینکه ورساچه در مرام‌نامه شرکت از توجه به حقوق کارکنان خود صحبت کرده است، این برند در میان برندهایی جا دارد که از نظر شفافیت در مورد حقوق کارگران و وضعیت کاری آنها سابقه خوبی ندارد. معمولا برندهای مختلف براساس چگونگی تولید محصولات و میزان توجه آنها به حقوق کارگران و مسائل جنسیتی رتبه‌بندی می‌شوند و برند ورساچه در کنار برندهای دیگر مانند دیور، شانل، مارک جکوبز و دالس ‌اند گابانا بدترین رتبه را دارند.

ورساچه از نظر شفافیت در مورد مسائل کاری و مالی کارگران خود و همچنین توجه به محیط‌زیست، فقط ۱۰درصد شفافیت داشته است.

در واقع مالکان برندها اول از همه، باید روی تمام روند تولید محصولات‌شان، از ابتدا تا انتها و زمانی که به بازار می‌رسند، نظارت داشته باشند و بدانند در کدام بخش کارگران تحت چه شرایطی کار می‌کنند. دوم‌ اینکه، خریداران محصولات هم باید بدانند کالاهایی که می‌خرند، چگونه تولید شده‌اند. برند ورساچه در به انجام رساندن این دو مورد اقدام موثری انجام نداده است.

اثر محصولات ورساچه روی محیط‌زیست

سال ۲۰۱۴ به دنبال شکایت از این برند مبنی بر یافتن اثراتی از مواد شیمیایی مضر در کفش و لباس کودکان تولید ورساچه، این شرکت اعلام کرد قصد دارد در استفاده از محصولات نساجی از قوانین اتحادیه اروپا پیروی کند و در نظر دارد از مواد اولیه و فناوری دوستدار محیط‌زیست و پایدار بهره ببرد. سپس این برند تصمیم گرفت محصولات خود را به‌گونه‌ای طراحی کند که آسیب کمتری به محیط‌زیست وارد شود. با این حال ورساچه هنوز در این زمینه اقدامات خود را به روشنی اعلام نکرده است.

محصولات ورساچه و حیوانات

ورساچه، حقوق حیوانات

دو سال گذشته (۲۰۱۹)، ورساچه تصمیم گرفت که از پوست کانگورو برای تولید محصولات خود استفاده نکند. سالانه ۳/۲ میلیون کانگورو به خاطر پوست‌شان کشته می‌شوند. البته این تصمیم پس از فشار از سوی بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر جانوران (PETA) اتخاذ شد. قرار شد این شرکت بدون استفاده از خز طبیعی محصولات خود را تولید کند.

اما این برند همچنان به استفاده از پوست حیوانات دیگر از کروکودیل گرفته تا مارهای پیتون و مارمولک‌ها ادامه می‌دهد. مخالفان استفاده از پوست و بخش‌های مختلف حیوانات برای تولید لباس می‌گویند، هیچ حیوانی نمی‌خواهد جان خود را فدای مد کند.

در واقع برای تولید محصولات با پوست حیوانات، پوست آنها را زنده زنده از بدن‌شان جدا می‌کنند تا پوست سالم و بی‌نقص بماند. به‌طور مثال، مارها را به درخت میخ می‌کنند و پوست آنها را همانطور که زنده هستند، می‌کنند. این حیوانات به دلیل سوخت‌وساز آرام بدن‌شان، ساعت‌ها طول می‌کشد تا بمیرند.

هر کدام از این حیوانات برای اینکه مشتریان از زیبایی کیف، کفش، کمربند و هر محصول دیگر لذت ببرند، زجر و عذاب فراوانی را تحمل می‌کنند.

همچنین ورساچه هنگام تولید عطر و دیگر لوازم آرایشی و بهداشتی از آزمایش روی حیوانات استفاده می‌کند و از این نظر هم حقوق حیوانات را نقض کرده است.

کلام آخر

خرید لباس‌ و لوازم باکیفیت که مدتی طولانی از آنها استفاده شود به محیط‌زیست کمک فراوانی می‌کند. اگر می‌خواهید از محصولات برند استفاده کنید، امیدوارم این مقاله بتواند راهنمای خوبی برای شما باشد و خرید خوبی داشته باشید. اگر تجربه‌ای از خرید از این برند دارید که می‌تواند راهنمای خوبی باشد، خوشحال می‌شویم با ما در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: همه چیز درباره برند کارتیه؛ لوکس و چشم‌نواز
منبع gevrilgroup.com highsnobiety.com luxity.co.za
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.