همه چیز درباره کفش مری جین، این کلاسیک دوست‌داشتنی را دریابید

کفش مری جین یکی از محبوب‌ترین کفش‌ها در سراسر دنیاست. امسال هم که حسابی مد شده. اگر می‌خواهید دلیل محبوبیتش را بدانید و بدتان نمی‌آید خودتان هم یک جفت از این کفش بخرید، این مطلب را بخوانید تا هم با سرگذشت آن آشنا شوید و هم ببینید که چقدر تنوع دارد و چطور می‌توان با لباس‌های مختلف ترکیبش کرد.

ظاهر کفش مری جین؛ ساده با کمترین برش

کفش مری جین - شکل کفش مری جین

شک ندارم که این کفش را قبلا در ویترین بسیاری از کفش‌فروشی‌ها دیده‌اید، اما شاید نمی‌دانستید نامش مری جین است. خود من به‌محض جستجوی عبارت «کفش مری جین» و دیدن تصویر آن گفتم: «پس این مری جینه»!

مری جین یک اصطلاح آمریکایی و برندی قدیمی است که کفش‌های تولیدی آن با تغییرات نه‌چندان زیاد، هنوز محبوبیت خودشان را حفظ کرده‌اند. کفش‌های مری جین کاملا ساده هستند و برش زیادی در رویه آنها دیده نمی‌شود. این کفش‌ها یک یا چند بند دارند که روی پشت پا بسته می‌شود. این بندها در یک طرف ثابت‌اند و در طرف دیگر، با دکمه یا سگک بسته می‌شوند. به‌تازگی برخی از انواع آن را به‌جای دکمه و بند، با چسب ولکرو تولید می‌کنند. زیره این کفش معمولا تخت است ولی نوع پاشنه‌دار آن هم وجود دارد.

بیشتر کفش‌های مری جین از چرم یا ورنی دوخته می‌شوند، بااین‌حال پارچه‌های دیگری مانند مخمل یا جیر هم برای دوخت آن به کار می‌رود.

سرگذشت جذاب کفش مری جین

کفش مری جین - تاریخچه کفش مری جین
مری جین در مجموعه کمیک استریپ باستر براون این کفش‌ها را می‌پوشید

 

کفش مری جین برای اولین بار در اوایل قرن نوزدهم طراحی شد، اما تا اوایل قرن بیستم هنوز به این نام مشهور نبود. مری جین یک شخصیت کارتونی در مجموعه کمیک استریپ باستر براون بود که کمیک‌ساز مشهور، ریچارد فلتون اوتکالت (Richard Felton Outcault)، آن را خلق کرد. او و پدرش در این کمیک همین کفش‌ها را می‌پوشیدند. این کمیک اولین بار در سال ۱۹۰۲ منتشر شد. مری جین دختر عزیزدردانه باستر براون بود و ریچارد اوتکالت این نام را از نام دختر واقعی خودش، مری جین، گرفته بود. هر چند سعی کرده بود به جز این شباهت اسمی، هیچ شباهت دیگری بین مجموعه باستر براون و زندگی واقعی خودش وجود نداشته باشد، اما شخصیت خانم براون داخل کمیک، تا حدودی به همسر خودِ ریچارد شبیه بود.

در سال ۱۹۰۴، ریچارد به سنت لوئیسِ میزوری سفر کرد و در نمایشگاه بین‌المللی که برگزار شده بود، مجوز استفاده از کاراکترهای باستر براون را به ۲۰۰ شرکت مختلف فروخت. آن شرکت‌ها می‌توانستند از این شخصیت‌ها در تبلیغ محصولاتشان استفاده کنند. از جمله این شرکت‌ها، شرکت کفش براون بود که با همین راهبرد توانست به مشهورترین برندی تبدیل شود که از کاراکترهای این کمیک استریپ استفاده می‌کند. به این ترتیب کفش‌های تولیدی این شرکت که باستر براون و دخترش مری جین می‌پوشیدند، به «کفش مری جین» معروف شدند.

کفش مری جین فقط مخصوص دختران نوجوان نیست

کفش مری جین - کفش مری جین فقط مخصوص دختران نیست
نمونه‌ای از یک آقای مری جین پوش – هری استایلز (بازیگر) با کفش مری جین

 

در زمان قدیم در اصل هم دختران و هم پسران این کفش را می‌پوشیدند، اما در دهه ۱۹۳۰ در آمریکای شمالی و در دهه ۱۹۴۰ در اروپا، تصور بر این بود که این کفش مخصوص دختران است و به همین دلیل تا حدودی فقط دختران نوجوان از آن استفاده می‌کردند. تا اینکه در دهه ۱۹۲۰ در میان زنان بزرگسال هم محبوبیت یافت.

دختران این کفش را با جوراب شلواری یا جوراب به‌همراه پیراهن یا دامن و بلوز می‌پوشیدند. پوشیدن آن در بین پسران کمتر معمول بود، اما در هر صورت آن را با جوراب، شلوارک و پیراهن ست می‌کردند.

باور بکنید یا نه، کفش مری جین در طول تاریخ بین آقایان هم کلی طرفدار داشته است! برای نمونه:

 • برخی از مردان در دوره رنسانس، از جمله پادشاهانی مانند هنری هشتم در انگلیس، فرانسیس اول و چارلز نهم در فرانسه؛
 • برخی از مردان و پسران در پادشاهی چین؛
 • پس از جنگ جهانی دوم هم مردان برخی از خانواده‌های مشهور از جمله پسر جان اف کندی رئیس‌جمهور آمریکا و شاهزادگان ویلیام و هری، پسران ملکه الیزابت در اواخر دهه ۱۹۸۰ هم کفش مری جین می‌پوشیدند. البته در این دوران، پوشیدن این کفش در بین آقایان کمتر رواج داشت؛
 • مردان امروزی هم به دلایل مختلف ممکن است کفش مری جین بپوشند. نمونه آن آقای هری استایلز خواننده و بازیگر بریتانیایی است.

تغییراتی که در سبک این کفش صورت گرفته است

بااینکه کفش مری جین هنوز هم جذابیت کلاسیک خود را حفظ کرده است، اما سبک آن تا حدودی از اواخر دهه ۱۹۹۰ تغییر کرد. زیره این کفش که همیشه تخت بود، از ۱ به ۳ سانتی‌متر و نوع پاشنه‌دار آن از ۸ به ۱۳ سانتی‌متر رسیده است. این سبک‌ها در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ در خرده‌فرهنگ‌های پانک راک، سایکوبیلی و گوث در ایالات متحده محبوب شدند. آنها این کفش را با جوراب‌شلواری یا جوراب بافتنی ساق بلند تا زانو که نوارها و طرح‌های تیره‌رنگ داشت می‌پوشیدند و با دامن پلیسه چهارخانه یا شطرنجی آن را تکمیل می‌کردند.

امروزه کفش‌های مری جین بیشترین کاربرد را برای کودکان دارند. آنها در مدرسه و مهمانی می‌توانند با این کفش‌ها راحت باشند. بااین‌حال تعداد زیادی از زنان بزرگسال هم هستند که سبک‌های مدرن کفش مری جین را هم در محل کار، هم در مهمانی و هم برای بیرون‌رفتن می‌پوشند. کفش مری جین نوع ورزشی هم دارد.

انواع پاشنه برای کفش‌های مری جین

در این بخش انواع مختلف پاشنه برای کفش‌های مری جین را می‌بینید:

پاشنه کوتاه

کفش مری جین - مری جین با پاشنه کوتاه

پاشنه یکسره

کفش مری جین - مری جین با پاشنه یکسره

پاشنه بلند باریک

کفش مری جین - مری جین با پاشنه بلند باریک

پاشنه بلند بزرگ

کفش مری جین - مری جین با پاشنه بلند بزرگ

پاشنه تخت

کفش مری جین - مری جین با پاشنه تخت

پاشنه بلاک

کفش مری جین - مری جین با پاشنه بلاک

کفش مری جین برای چه سبک‌هایی مناسب است؟

برای هر لباسی از سبک کلاسیک گرفته تا ترند روز، می‌توان یک کفش مری جین مناسب پیدا کرد.

این کفش با جین دم‌پا گشاد، جین راسته با پاچه لول‌شده، شلوار کوتاه یا بلند، انواع دامن، کاپشن با طرح لحافی، سبک‌های نئوگرانج، پانک و راکابیلی، لباس‌های اسپرت یا پرزرق‌وبرق، شلوار پیچازی و هر لباس دیگری که فکرش را بکنید جوردرمی‌آید.

کفش مری جین با شلوار جین راسته

معمولا کفش‌های مری جین را می‌توان با شلوار جین راسته پوشید. ترکیب کفش مری جین مشکی یا آبی تیره با شلوار جین تیره یا مشکی عالی است و پاهایتان را بلندتر نشان خواهد داد. اگر دوست دارید شاداب‌تر به نظر بیایید، لباس بالاتنه مثل مانتو، بلوز یا تی‌شرت را با طرح شلوغ و رنگ روشن بپوشید.

نکته: معمولا شلوار جین تنگ یا شلوار کاپری با کفش مری جین تناسب ندارند. زیرا پاهایتان را بزرگ‌تر نشان می‌دهند و این طور به نظر خواهد رسید که پاها با ساق پایتان تناسب ندارد. بااین‌حال امروزه حتی با همان شلوارها هم کفش مری جین می‌پوشند. به تصویر زیر نگاه کنید:

کفش مری جین - مری جین با هر سبکی جور در می‌آید
کفش مری جین را می‌توانید با شلوار جین پاچه لول‌شده هم بپوشید

 

با شلوار جین گشاد یا دم‌پا گشاد

اگر با شلوار جین کاملا گشاد یا فقط دم‌پا گشاد این کفش را می‌پوشید، بهتر است کفش را از نوع وج یا پاشنه یکسره (wedges) انتخاب کنید.

اما چرا پیشنهاد ما پاشنه یک‌سره است؟ دلیلش این است که اگر پاشنه کفش بلند و باریک باشد، در لبه داخلی شلوار دم‌پا گشاد گیر می‌کند، مخصوصا اگر در حال پایین‌آمدن از پله‌ها باشید. در این صورت احتمال زیادی دارد نقش زمین شوید.

با پیراهن یا بلوز دامن

این کفش در سبک‌های مختلف موجود است و پاشنه‌های متنوعی دارد. اگر دوست دارید آن را با پیراهن یا بلوز دامن بپوشید، پاشنه آن را متناسب با قدتان انتخاب کنید. اگر دوست دارید قدتان بلندتر به نظر برسد، دامن تنگ و راسته (دامن خمره‌ای) بهتر است.

البته این کفش با دامن بالای زانو هم زیبا می‌شود. کافی است از کفش‌های مری جین پاشنه بلاک استفاده کنید. مخصوصا اگر آن را با جوراب‌شلواری مشکی و لباس تیره ست کنید، عالی خواهد شد.


حتما بخوانید: همه نکات درباره کفش آکسفورد؛ این کفش همیشه جذاب

با جوراب‌های مختلف

کفش مری جین هم با جوراب شلواری، هم با جوراب زیر زانو و هم با جوراب کوتاه از هر رنگی که فکرش را بکنید زیبا می‌شود. بااین‌حال بهترین حالت آن جوراب تا ساق پا به رنگ مشکی یا سفید است.

با جوراب سفید

کفش مری جین - کفش مری جین با جوراب سفید

با جوراب مشکی

کفش مری جین - با جوراب مشکی

کفش مری جین برای محیط کار

کفش مری جین - کفش مری جین برای محیط کار
کفش مری جین نوک تیز و پشت باز، با پاشنه بلند باریک برای محیط کار مناسب است

 

ازآنجاکه باید در محیط کار ظاهر رسمی‌تری داشته باشید، سبک کلاسیک این کفش بهتر است. جلوی کفش می‌تواند نوک‌تیز یا مربعی و پشت آن باز باشد. پاشنه آن را باریک‌تر انتخاب کنید اما کوتاه یا تخت نباشد. پاشنه‌های بلند یا متوسط برای محیط کار بهتر هستند، زیرا با این پاشنه‌ها باوقارتر راه می‌روید. ترکیب کفش مری جین با لباس اداری، می‌تواند تصویری کاملا مدرن و باسلیقه از شما در محیط کار ارائه دهد.

چطور این کفش را با لباس‌های مختلف ست کنیم؟

کفش مری جین - ست کردن کفش مری جین با لباس‌های مختلف
تصویر برگرفته از سایت styledumonde

در این بخش می‌خواهیم چند ترکیب مری جین با لباس‌های مختلف به شما پیشنهاد کنیم:

 • کفش مری جین مشکی با سارافون یا مانتوی بدون آستین مشکی و شومیز آبی‌خاکستری؛
 • کفش رنگ روشن یا مشکی با شلوار سفید و گشاد، مانتوی مشکی یا سرمه‌ای، تاپ خاکستری و کیف دستی خاکستری؛
 • کفش مشکی و پاشنه‌دار با مانتوی خاکستری روشن و شومیز سفید؛
 • کفش آبی (ترجیحا از جنس چرم مخمل‌نما) با پاشنه تخت به‌همراه شلوار گشاد آبی تیره که کمی کوتاه باشد؛
 • کفش مشکی با پاشنه سه‌سانتی و سارافون چهارخانه مشکی کوتاه به‌همراه تاپ و جوراب سفید یا شیری رنگ. اگر سارافون کمربند چرم مشکی داشته باشد عالی است؛
 • کفش مشکی ساده کلاسیک با پاشنه تخت و تاپ یا مانتوی مشکی به‌همراه شلوار جین ساده راسته.

تمام موارد بالا پیشنهاد هستند و شما می‌توانید از هر ترکیبی که خودتان دوست دارید و می‌پسندید استفاده کنید. به‌طورکلی دنیای امروز با دنیای کلاسیک که لباس‌پوشیدن آداب و اصول خاصی داشت متفاوت است. هیچ قانون سفت و سختی برای ترکیب لباس‌های مختلف با هم نداریم، فقط کافی است از دیدگاه خودمان خوش‌تیپ به نظر برسیم.

مدل‌های جذاب و شیک کفش زنانه ببینید

اگر کفش مری جین می‌پوشید، برای ما و منومدی‌ها بنویسید که چطور با لباس‌های مختلف آن را ترکیب می‌کنید؟ ترکیب پیشنهادی شما می‌تواند کامل‌کننده این مطلب باشد.


در ادامه بخوانید: اصول صحیح ست کردن جوراب و کفش برای خانم‌ها
منبع herstylecode factory-shops-cape-town-south-africa.blaauwberg
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
 1. بدنبال کفش مری جین می‌گوید

  از کجا میتونیم این کفش رو خریداری کنیم؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.