راهنمای کامل ست کردن لباس راه راه برای آقایان

وقتی صحبت از الگوهای کلاسیک لباس مردانه می‌شود، آنهایی که فقط از خطوط ساده، یعنی راه راه، تشکیل شده‌اند، امروزه به همان اندازه محبوب هستند که قرن‌ها پیش بودند. در این راهنما درباره لباس راه راه برای آقایان و نیز انواع مختلف الگوهای راه راه و شیوه ست کردن آنها صحبت خواهیم کرد.

الگوی راه راه و ویژگی‌های آن

الگوی راه راه از خطوط موازی که یکدیگر را قطع نمی‌کنند تشکیل شده است. راه‌راه‌ها می‌توانند عمودی، افقی یا مورب باشند. معمولا برای دوخت کت و شلوارها و پیراهن‌های مردانه از پارچه‌های راه‌راه عمودی استفاده می‌کنند. تی‌شرت‌ها و لباس‌های کژوال می‌توانند خطوط افقی داشته باشند و پوشت‌ها، کراوات و سایر اکسسوری‌ها اغلب راه‌راه مورب دارند. به‌دلیل تلاقی‌نکردن خطوط، الگوهای راه‌راه از چهارخانه ساده‌ترند و به همین دلیل رسمی‌تر هستند.

اصطلاحات مربوط به الگوی راه‌راه

قبل از اینکه ادامه مطلب را بخوانیم، خوب است با اصطلاحات مربوط به الگوی راه‌راه آشنا شویم. تشخیص راه‌راه‌ها کمی دشوار است. برخی از آنها در دو یا چند دسته دیگر هم قرار می‌گیرند و به‌سختی می‌توان گفت آنها را باید در کدام دسته در نظر گرفت. بااین‌حال برخی راه‌راه‌ها کاملا متمایز هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را شناخت. تقریبا همه این الگوها در پارچه مخصوص لباس راه راه برای آقایان به کار می‌روند و فقط برخی از آنها دیگر برای دوخت لباس کاربرد ندارند.

خود راه‌راه؛ الگویی بافته‌شده در پارچه

لباس راه راه برای آقایان - پارچه خودراه‌راه

 

الگوی خود راه‌راه (self-stripe) چاپی نیست و بعد از بافت اضافه نمی‌شود؛ بلکه جزئی از خود بافت است. نوعی پارچه راه‌راه نخی که به Seersucker معروف است، نمونه‌ای از پارچه خود راه‌راه است.

تارهای راه راه؛ الگوی نواری عمودی

لباس راه راه برای آقایان - تارهای راه راه

 

تارهای راه‌راه (Warp Stripes)، راه‌راه‌های عمودی با استفاده از رنگ متفاوت نخ‌های تار یا افزایش تعداد آنها در لباس ایجاد می‌شوند. بیشتر لباس‌های راه‌راه مردانه ازجمله راه‌راه‌های باریک، راه‌راه گچی و راه‌راه‌های آب‌نباتی از این نوع هستند.

پودهای راه راه؛ الگوی نواری افقی

لباس راه راه برای آقایان - پودهای راه راه

 

پودهای راه‌راه (Weft Stripes)، راه‌راه‌های افقی با استفاده از رنگ متفاوت نخ‌های پود یا افزایش تعداد آنها در کنار هم ایجاد می‌شوند. این الگو بیشتر در پارچه‌های مخصوص تی‌شرت و لباس‌های کژوال دیده می‌شود.

راه‌راه‌های متعادل؛ الگوی نواری متقارن

لباس راه راه برای آقایان - راه راه متعادل

راه راه متعادل (Balanced Stripes)، الگوی متقارن دارد و نوارها از نظر عرض و فاصله بین هر دو نوار یکسان هستند. معمولا این الگو برای پارچه پیراهن کاربرد دارد. یک نمونه از آن راه‌راه بنگال است.

راه‌راه‌های نامتعادل؛ الگوی نواری بدون تقارن

لباس راه راه برای آقایان - راه راه نامتعادل

راه راه نامتعادل (Unbalanced Stripes)، دارای الگوی نامتقارن است و عرض نوارها باریک‌تر یا پهن‌تر از فاصله بین دو نوار است یا اینکه خود راه‌راه‌ها با هم مساوی نیستند. راه‌راه‌های سوزنی نوعی از این راه‌راه هستند.

راه‌راه‌های فانتزی؛ راه‌راه‌هایی بی‌قاعده

لباس راه راه برای آقایان - راه راه فانتزی

اصطلاحی برای بافت یا الگویی که با هیچ تعریف خاص دیگری مطابقت ندارد. ممکن است در برخی موارد جزو راه‌راه‌های متعادل باشد.

راه‌راه‌های جرمین؛ پارچه محبوب خیاطان خیابان جرمین لندن

لباس راه راه برای آقایان - راه راه جرمین

جرمین در اصل پارچه است نه الگوی راه‌راه. این پارچه به پارچه‌های راه‌راه با سبک جسورانه و رنگ روشن اشاره دارد که تولیدکنندگان پیراهن‌های سفارشی واقع در خیابان جرمین لندن یا اطراف آن به آن علاقه زیادی دارند. جرمین می‌تواند هریک از انواع راه‌راه‌هایی باشد که در بالا توضیح دادیم.

نکته: اگر در پارچه‌ای هم تارهای راه‌راه داشته باشیم همه پودهای راه‌راه، الگوی چهارخانه ایجاد می‌شود.

حالا بیایید با انواع پارچه‌های مخصوص لباس راه راه برای آقایان آشنا شویم.

انواع راه‌راه‌های متعادل؛ از باریک به پهن

در این بخش راه‌راه‌های متعادل را از باریک به پهن بررسی می‌کنیم. یک‌سری ساده هستند و یک‌سری دو یا چند رنگ.

راه‌راه بنگال؛ محصولی از کلکته هند

لباس راه راه برای آقایان - راه راه بنگال

راه‌راه‌های بنگال، الگویی عمودی و دورنگ هستند که عرض نوارها و فاصله آنها روی پس‌زمینه با هم یکسان است. نوارهای بنگال از نوارهای گچی پهن‌ترند ولی از نوارهای آب‌نباتی باریک‌ترند. معمولا یکی از دو رنگ آن سفید است. راه‌راه‌های بنگال جزو راه‌راه‌های متعادل به شمار می‌روند. این پارچه در ابتدا از بنگال، واقع در کلکته هند، به بازارهای جهانی راه یافت. به همین دلیل نام آن را بنگال گذاشته‌اند.

مناسب برای: دوخت پیراهن. برای تهیه کت‌وشلوار مناسب نیست.

راه‌راه آب‌نباتی؛ شبیه آب‌نبات‌های راه‌راه

لباس راه راه برای آقایان - راه راه آب‌نباتی

پارچه راه‌راه آب‌نباتی دارای نوارهایی با عرض یکسان از سفید و یک رنگ دیگر است. نوارهای پارچه راه‌راه آب‌نباتی، پهن‌تر از نوارهای راه‌راه بنگال هستند و طرح آن آدم را به یاد آب‌نبات می‌اندازد.

مناسب برای: دوخت پیراهن و لباس‌های ورزشی.

راه‌راه ساندویچی؛ نوارهای عمودی و پهن

لباس راه راه برای آقایان - راه راه ساندویچی

راه‌راه ساندویچی نوعی سبک راه‌راه عمودی است و هریک از نوارهای آن، پهن‌تر از دو راه‌راه آب‌نباتی و بنگال است.

مناسب برای: دوخت لباس‌های ورزشی، شلوار و برخی لباس‌های کژوال. هرگز برای پیراهن از آن استفاده نمی‌کنند.

راه‌راه‌های ریجنسی؛ طرحی با راه‌راه‌های متناوب

لباس راه راه برای آقایان - راه راه ریجنسی

پارچه راه‌راه ریجنسی (Regency Stripes) از نوارهای عمودی با عرض مساوی تشکیل شده است که ظاهرا متعلق به دوره نیابت سلطنت انگلستان که به عصر ریجنسی معروف است بوده است. مانند راه‌راه‌های بنگال، نوارهای ریجنسی اغلب سفید هستند که با رنگ دیگری به‌شکل متناوب قرار می‌گیرند، به‌صورت عمودی هستند و می‌توان آنها را به‌عنوان راه‌راه‌های متعادل طبقه‌بندی کرد.

مناسب برای: لباس‌های کژوال. راه‌راه‌های ریجنسی نسبتا پهن هستند و برای دوخت پیراهن مناسب نیست.

راه‌راه سایبانی یا کابانا

لباس راه راه برای آقایان - راه راه سایبانی

راه‌راه‌های سایبانی معمولا برجسته، عمودی و متعادل هستند و به پارچه‌هایی شباهت دارند که برای سایبان و مبلمان در فضای باز از آن‌ها استفاده می‌شود. این راه‌راه‌ها پهن‌تر از آن هستند که برای کت‌وشلوار رسمی مناسب باشند.

مناسب برای: دوخت لباس‌های ورزشی و دکوراسیون. برای پیراهن مردانه یا کت‌وشلوار کاربرد ندارد ولی برای تک‌کت‌های جسورانه می‌توان از آن استفاده کرد.

راه‌راه‌های راگبی؛ شامل نوارهای افقی

لباس راه راه برای آقایان - راه راه راگبی

این طرح نوارهای افقی دارد که ازنظر عرض شبیه به نوارهای سایبانی است. اغلب در پیراهن‌های غیررسمی‌تر، به‌ویژه پیراهن‌هایی که به‌طور سنتی بازیکنان راگبی آنها را می‌پوشند، کاربرد دارد. معمولا در رنگ‌های سفید با یک رنگ دیگر یا دو رنگ متناوب تهیه می‌شود. نسخه‌های دورنگ آن گاهی با نوار سفید باریک‌تر طراحی می‌شوند که در این صورت آن را در دسته نامتعادل قرار می‌دهد.

مناسب برای: پیراهن‌های کژوال، لباس‌های ورزشی و کراوات‌های بافتنی که راه‌راه افقی در آنها رایج است.

راه‌راه‌های متناوب؛ رنگ پس‌زمینه ثابت، نوارها متغیر

لباس راه راه برای آقایان - راه راه متناوب
همان‌طور که می‌بینید پس‌زمینه سفید ثابت است و آبی و نارنجی یک در میان عوض می‌شوند

این الگویی است که در آن رنگ پس‌زمینه ثابت می‌ماند، اما رنگ راه‌راه‌ها تغییر می‌کند. گاهی با نخ‌های تک‌رنگ دیگری مثلا مشکی طرحی برجسته پیدا می‌کند که در این صورت، جزو راه‌راه‌های نامتعادل خواهد بود.

مناسب برای: دوخت پیراهن.

سیرساکر؛ پارچه راه‌راه نخی محبوب

لباس راه راه برای آقایان - راه راه سیرساکر

این پارچه راه‌راه‌های عمودی دارد که در آن برخی از راه‌راه‌ها در فرایند بافت چروک می‌شوند. برای این کار نخ‌های تار عمودی را انتخاب کرده و محکم می‌کشند، ولی سایر نخ‌ها را به صورت شل رها می‌کنند تا بافتی متمایز ایجاد شود. این پارچه اغلب از پنبه تهیه می‌شود، به‌راحتی شسته می‌شود، نیازی به اتو ندارد، چین و چروک‌ها در آن مشخص نمی‌شوند و برای لباس‌های تابستانی ایدئال است. پارچه مشابه دیگری هست که پلیسه (plissé) نام دارد و بافت چروکیده آن مشابه همین پارچه است، با این تفاوت که یک پوشش شیمیایی در ساختار آن این بافت را ایجاد می‌کند.

مناسب برای: پیراهن مردانه رسمی و کژوال.


حتما بخوانید: همه چیز درباره پارچه سیر ساکر (Seersucker)؛ پارچه بادوام، تنفس‌پذیر و محبوب

پارچه راه‌راه هیکوری یا راه‌آهنی

لباس راه راه برای آقایان - راه راه راه‌آهنی

در اواخر قرن نوزدهم، نوعی پارچه سیرساکر آبی تیره سنگین به نام راه‌راه هیکوری برای تهیه لباس کار، کت و کلاه مهندسان قطار و کارگران راه‌آهن تولید شد. این پارچه پنبه‌ای مانند جین بادوام و مانند سیرساکر استاندارد قابل‌تنفس بود. امروزه هم گاهی شرکت‌های راه‌آهن در یونیفرم کارکنان خود از این مدل راه‌راه‌ها استفاده می‌کنند.

مناسب برای: دوخت پیراهن و یونیفرم کارکنان.

انواع راه‌راه‌های نامتعادل؛ از باریک به پهن

در این بخش، راه‌راه‌های نامتعادل را از باریک به پهن معرفی می‌کنیم. این‌ها هم می‌توانند ساده یا دورنگ باشند.

راه‌راه‌های مویی؛ به اندازه تار مو

لباس راه راه برای آقایان - راه راه تار مویی

این راه‌راه‌ها بسیار باریک و به‌اندازه عرض تار مو هستند. برای تهیه آن، رشته‌های تار رنگی متضاد با پس‌زمینه بافته می‌شود. عمدتا در پارچه‌های پیراهن مردانه، کراوات و سایر اکسسوری‌ها به کار می‌روند. کمتر ممکن است از آن برای دوخت کت‌وشلوار استفاده کنند.

مناسب برای: پیراهن و اکسسوری. برای کت‌وشلوار مناسب نیست.

راه‌راه‌های سوزنی یا بنکر؛ به ضخامت یک سوزن

لباس راه راه برای آقایان - راه راه سوزنی

این راه‌راه‌ها که عرض آنها به‌اندازه سوزن است، برای لباس‌های رسمی مناسب‌تر است. دلیلش این است که نه بیش از حد باریک‌اند که دیده نشوند و نه آن‌قدر پهن هستند که زیاد به چشم بیایند. بیشتر کت و شلوارهای مردانه از این پارچه دوخته می‌شوند.

مناسب برای: دوخت پیراهن مردانه و کت‌وشلوار.

راه‌راه‌های مدادی؛ به پهنای اثر مداد

لباس راه راه برای آقایان - راه راه مدادی

این راه‌راه‌های ظریف در پارچه‌های کت و شلوار مردانه به کار می‌روند. برای تهیه آنها دو یا سه نخ تار تقریبا پهن نسبت‌به سوزن در رنگ متضاد با پس‌زمینه بافته می‌شود. اندازه نوارها به پهنای عرض ردّ مداد است. این مدل از سوزنی پهن‌تر و از گچی باریک‌تر است.

مناسب برای: دوخت پیراهن مردانه. به‌ندرت برای کت‌وشلوار کاربرد دارد.

راه‌راه‌های گچی؛ به پهنای اثر صابون خیاطی

لباس راه راه برای آقایان - راه راه گچی

پارچه‌های راه‌راه گچی نوارهایی دارند که ظاهر آن شبیه رد گچی است که خیاط‌ها خطوط الگو را روی پارچه رسم می‌کنند. قبلا برای توصیف هر راه‌راهی که سفید یا مایل به سفید باشد و روی زمینه تیره پارچه قرار بگیرد از آن استفاده می‌کردند، اما حالا به پارچه‌ای می‌گویند که اندازه و سبک راه‌راه مشخصی دارد و می‌تواند از هر رنگی باشد. این نوارها از نوع مدادی پهن‌ترند.

مناسب برای: دوخت کت و شلوار. برای دوخت پیراهن کاربرد ندارد.

راه‌راه‌های طنابی؛ طرحی با نوارهای ریسمانی

لباس راه راه برای آقایان - راه راه طنابی

این راه‌راه‌ها شکلی طنابی دارند و پهن‌تر از مدل گچی هستند. البته تعریف استاندارد مشخصی ندارد و شکل طنابی آن خیلی واضح قابل‌تشخیص نیست.

مناسب برای: دوخت پیراهن.

راه‌راه‌های دوتایی؛ تشکیل‌شده از چند راه‌راه

لباس راه راه برای آقایان - راه راه دوبل

راه‌راه‌های دوتایی (و حتی چندتایی) از کنار هم قرارگرفتن راه‌راه‌های متعدد سوزنی، مدادی و سایر نوارهای باریک تشکیل می‌شوند.

مناسب برای: دوخت پیراهن. برای کت و شلوار کاربرد ندارد.

راه‌راه‌های چند مسیری؛ راه‌های با فواصل مختلف

لباس راه راه برای آقایان - راه راه چندمسیری

الگویی که در آنها نوارها با اندازه‌های مختلف و در فواصل متفاوت از هم قرار دارند.

مناسب برای: دوخت پیراهن. به‌ندرت با آن کت‌وشلوار می‌دوزند.

راه‌راه‌های بلیزری؛ راه‌راه‌های چندرنگ قدیمی

لباس راه راه برای آقایان - راه راه بلیزری

راه‌راه‌های عمودی پهن که در بلیزرهای قدیمی در مدرسه و تیم‌های محلی ورزشی در انگلستان استفاده می‌شد. هرگز از این راه‌راه در پیراهن استفاده نشده است. این راه‌راه‌ها معمولا می‌توانند چندرنگ باشند.

مناسب برای: کت و شلوار برای موقعیت‌های کژوال.

راه‌راه‌های سایه‌ای؛ نوارهایی سایه‌دار

لباس راه راه برای آقایان - راه راه سایه‌دار
عکس برگرفته از: gentlemansgazette

این نوارها عمودی‌اند و اغلب در یک یا هردو طرف آنها، نوارهایی روشن‌تر دیده می‌شود که انگار نوار سایه دارد. راه‌راه‌های سایه‌ای کلاسیک، دارای سایه‌هایی است که رنگ آنها مشابه رنگ نوارهای اصلی است؛ اما در نوع مدرن آن خود سایه‌ها هم چندرنگ هستند.

در پارچه‌های خودراه‌راه هم این مدل دیده می‌شود. به این صورت که در آنها نخ‌هایی که در جهت مخالف نوارهای اصلی پیچیده شده‌اند و بنابراین در یک نور خاص قابل‌مشاهده هستند، سایه‌های نوارها را ایجاد می‌کنند.

مناسب برای: دوخت پیراهن، جوراب‌بافی و تهیه اکسسوری.

راه‌راه‌های میله‌ای؛ زیر مجموعه راه‌راه‌های سایه‌ای

لباس راه راه برای آقایان - راه راه میله‌ای

نوعی راه‌راه سایه‌ای که در آن، نوارهای کوچک‌تر با رنگ متضاد به‌شکل متقارن هر دو طرف نوار اصلی را پوشش می‌دهند.

مناسب برای: دوخت پیراهن و لباس‌های ورزشی.

راه‌راه‌های هاله‌ای؛ دارای هاله‌ای در اطراف نوارها

لباس راه راه برای آقایان - راه راه هاله‌ای

این الگو به این صورت است که به نظر می‌رسد وسط هر نوار همرنگ زمینه است، اما با رنگ دیگری در یک هاله احاطه شده است.

مناسب برای: دوخت کت‌وشلوار. البته چندان رایج نیست.

راه‌راه‌های یونانی؛ راه‌راه‌هایی با طرح‌های باستانی

لباس راه راه برای آقایان - راه راه یونانی
عکس برگرفته از: gentlemansgazette

این راه‌راه‌ها شکل‌دار هستند و با فاصله از هم دوخته شده‌اند. روی آنها گلابتون‌های یونانی می‌دوزند که به آنها طرح می‌دهد.

مناسب برای: کراوات، دستمال‌گردن و اکسسوری‌هایی از این دست.

راه‌راه‌های رومی؛ الگوی رنگین‌کمانی راه‌راه

لباس راه راه برای آقایان - راه راه رنگین‌کمانی

در این پارچه، راه‌راه‌های روشن در گروه‌های رنگی متضاد، معمولا در جهت تار، یعنی در طول پارچه ایجاد می‌شوند.

راه‌راه‌های آمبره؛ راه‌راه‌هایی سایه روشن

لباس راه راه برای آقایان - راه راه آمبره

این راه‌راه‌ها تصویری آمبره‌ای یا گرادیان سایه‌دار از خود به نمایش می‌گذارند. معمولا این سایه‌ها در داخل خود نوار و برخلاف رنگ پس‌زمینه هستند.

راه‌راه‌های شکسته؛ الگوی تشکیل‌شده از خط تیره

لباس راه راه برای آقایان - راه راه شکسته

الگویی که از دور شبیه راه‌راه گچی است؛ ولی اگر از نزدیک آن را ببینید، شبیه خط‌تیره است که به‌صورت هم‌تراز با هم بافته شده‌اند.

مناسب برای: دوخت پیراهن و کت‌وشلوار.

راه‌راه‌های نقطه‌ای یا مهره‌ای؛ الگوی تشکیل‌شده از نقاط

لباس راه راه برای آقایان - راه راه دانه‌ای

این الگو زیرمجموعه راه‌راه شکسته است، با این تفاوت که به‌جای خط تیره از نقطه در آنها استفاده شده است.

مناسب برای: دوخت پیراهن و کت‌وشلوار.

راه‌راه‌های ساتن؛ الگویی با نوارهای براق و مات

لباس راه راه برای آقایان - راه راه ساتن

الگویی از نوارهای براق و مات متناوب که در بافت پارچه ایجاد شده است. ممکن است پهنا یا رنگ‌های متفاوتی داشته باشد ولی معمولا رنگ آن ثابت است و با بافت متضاد سایه‌روشن ایجاد می‌کند.

مناسب برای: دوخت پیراهن.

راه‌راه‌های ترمه‌ای یا کشمیری

لباس راه راه برای آقایان - راه راه کشمیری

الگویی از راه‌راه که آنها را کشمیری یا اسفنجی می‌نامند و برای دوخت شلوار به کار می‌رود. توجه داشته باشید که خیاط‌ها به این شلوار راه‌راه کشمیری می‌گویند ولی اصلا آن شلوار ممکن است از پارچه کشمیر نباشد.

مناسب برای: دوخت شلوار.

راه‌راه‌های مَدرَس (Madras)

لباس راه راه برای آقایان - راه راه مدرس

این پارچه همنام شهر مدرس یا چنایی در هند است. بیشتر دارای طرح‌های چهارخانه، شطرنجی یا هندسی است؛ اما گاهی آن را با الگوی راه‌راه تولید می‌کنند. در این پارچه نوارهای پهن به سبک کابانا با رنگ روشن که لزوما متعادل نیستند بافته شده است که آن را مدرس می‌نامند.

مناسب برای: دوخت پیراهن.

راه‌راه‌های میل (Mille Stripe)

لباس راه راه برای آقایان - راه راه میل

این پارچه از راه‌راه‌های بسیار ریز تهیه شده است که فقط از فاصله کم قابل دیدن است. دلیلش این است که پارچه تقریبا نخ به نخ راه‌راه است. درواقع نوارها از گروه‌هایی متشکل از دو یا سه تار تشکیل می‌شوند و حالتی راه‌راه به پارچه می‌دهند.

مناسب برای: فقط برای دوخت پیراهن کاربرد دارد و هرگز برای کت‌وشلوار استفاده نمی‌شود.

نحوه پوشیدن و ست کردن لباس راه راه برای آقایان

پوشیدن لباس‌های راه‌راه به شخصیت شما و میزان علاقه‌ای دارد که به الگوهای طرح‌دار دارید. بیایید ببینیم هرلباس راه‌راه را به چه سبک‌هایی می‌توان پوشید.

پیراهن راه‌راه؛ انتخابی مطمئن برای هر موقعیت

لباس راه راه برای آقایان - پیراهن

پیراهن‌های راه‌راه معمولا انتخاب‌های مطمئنی هستند. اگر پیراهنی می‌خواهید که به‌راحتی آن را با هر کراواتی ست کنید، راه‌راه‌های استاندارد دو رنگ مانند راه‌راه‌های بنگال انتخاب خوبی است. از آن بهتر، راه‌راه‌های مدادی یا مویی هستند؛ زیرا این راه‌راه‌ها از راه دور کاملا تک‌رنگ و بدون طرح دیده می‌شوند. برای استایل کژوال کاری یا اسمارت کژوال، راه‌راه‌های آب‌نباتی با یک کراوات تک‌رنگ مناسب‌تر است. برای ظاهر کژوال بدون کراوات، راه‌راه‌های آب‌نباتی یا ریجنسی برای تابستان و راه‌راه‌های چند مسیری برای زمستان انتخاب بهتری است.

اگر استایل مشخص‌تری می‌خواهید، پیراهن راه‌راه با یک کت راه‌راه می‌تواند جذاب باشد. بهتر است اندازه راه‌راه‌های آن دو را متفاوت انتخاب کنید. برای مثال، پیراهن راه‌راه مدادی با کت راه‌راه ساندویچی انتخاب خوبی است. دلیلش این است که اگر تراکم الگوها شبیه به هم باشند، هیچ‌کدام به‌خوبی به چشم نمی‌آیند. هنگام انتخاب کراوات هم الگوی پیراهن را متفاوت با آن انتخاب کنید. اگر پیراهن راه‌راه‌های مشخصی دارد، کراوات تک‌رنگ ساده بهتر است ولی کراوات‌های با نوارهای پهن برای پیراهن‌هایی با راه‌راه‌های ریز بهتر است.

چند مدل پیراهن راه‌راه مردانه در دیجی‌استایل

تک کت‌های راه‌راه؛ انتخابی جسورانه

لباس راه راه برای آقایان - تک کت

کت‌های راه‌راه انتخابی جسورانه هستند؛ اما این بستگی به پهنای نوارهای آنها دارد. هرچه نوارها پهن‌تر باشند، شما را از جمع متمایزتر می‌کند. برای نمونه، کت‌های دارای نوارهای ساندویچی، گچی و کت‌وشلوارهای راه‌راه رنگ روشن، بسیار جسورانه‌تر از کت‌هایی است که از راه‌راه‌های ریز ساده تشکیل شده است و رنگ تیره‌ای دارد.

اگر دوست دارید کت و شلوار خود را عادی‌تر جلوه دهید، کت‌وشلواری به رنگ آبی سرمه‌ای با نوارهای سوزنی سفید ظریف محافظه‌کارانه است، اما کت اسپرت تابستانی راه‌راه کابانا یا راه‌راه‌های رومی به‌خوبی خودش را نشان می‌دهد. یادتان باشد که کابانا معمولا برای کت‌وشلوار استفاده نمی‌شود؛ اما تک‌کت آن انتخاب جسورانه‌ای است.

به این نکته دقت کنید که کت‌های راه‌راه بالاتنه شما را بلندتر نشان می‌دهند. لباس‌های مردانه همیشه طوری طراحی می‌شوند که ظاهر مردانه را برجسته‌تر کنند. خطوط عمودی روی سینه نگاه افراد را به بالاتنه معطوف می‌دارد. تک‌کت راه‌راه خود را با شلوار تک‌رنگ ست کنید تا از تضاد الگوها جلوگیری شود.

درباره انتخاب کراوات، می‌توانید آن را ساده انتخاب کنید یا اینکه از الگوی راه‌راه‌های مورب استفاده کنید که با الگوی عمودی کت کنتراست داشته باشد.

محبوب‌ترین مدل‌های کراوات در دیجی‌استایل

کت‌وشلوار راه‌راه؛ رسمی‌تر از الگوی چهارخانه

لباس راه راه برای آقایان - کت‌وشلوار

الگوی راه‌راه نسبت‌به الگوی شطرنجی یا چهارخانه کمتر مشخص است و راحت‌تر می‌توان از آنها برای کت‌وشلوار استفاده کرد. راه‌راه‌های گچی پهن‌تر یا نوع طنابی برای استایل کژوال مناسب‌ترند و نباید از آنها در استایل رسمی استفاده کنید. در استایل ایتالیایی، کت‌وشلوارهای راه‌راه طرح‌های منظم و فاصله‌دار دارند؛ ولی به‌سختی می‌توان از آنها در هرموقعیتی استفاده کرد.

پالتوهای راه‌راه؛ با راه‌راه‌های ظریف‌تر

لباس راه راه برای آقایان - پالتوی راه راه
عکس برگرفته از: gentlemansgazette

برخلاف کت‌ها، پالتوها می‌توانند بافت‌ها و طرح‌های برجسته‌تر و مشخص‌تری داشته باشند. بنابراین استفاده از الگوی راه‌راه هم برای آن‌ها مناسب است. البته برای پالتو، پارچه‌های راه‌راه دارای خطوط خیلی پهن و برجسته جالب نیستند و شما را مانند توده حجیمی از پارچه راه‌راه نشان می‌دهند. راه‌راه‌های نازک‌تر و ظریف‌تر انتخاب‌های بهتری به شمار می‌روند.

شلوارهای راه‌راه؛ برای موقعیت‌های کژوال

لباس راه راه برای آقایان - شلوار

یکی از انواع لباس راه راه برای آقایان شلوارهای راه‌راه هستند. شلوار راه راه با کت‌های ساده یا کت‌های بلند دنباله‌دار جذاب می‌شوند. امروزه کمتر رایج است که کسی شلوار راه‌راه تکی و بدون کت راه‌راه بپوشد؛ درحالی‌که در گذشته کاملا مد بود. شلوار راه‌راه رسمی به شمار نمی‌رود و فقط درصورتی‌که با کت ست می‌کنید می‌توانید در موقعیت‌های رسمی آن را بپوشید. اگر شلوار راه‌راه با الگوی پهن و رنگ‌های روشن دارید، برای موقعیت خاص آن را کنار بگذارید.

جلیقه‌های راه‌راه؛ پرکاربردترین لباس‌های راه‌راه

لباس راه راه برای آقایان - جلیقهجلیقه‌های راه‌راه بسیار رایج هستند. از دیرباز جلیقه‌های دارای رنگ و الگوی جسورانه را زیر کت‌وشلوارهای محافظه‌کارانه می‌پوشیدند که کمی آنها را مشخص‌تر نشان دهد. برای ست‌کردن جلیقه می‌توانید رنگ یا طرح آن را با کت خود ست کنید.

چند مدل جذاب جلیقه رسمی مردانه

اکسسوری‌های راه‌راه؛ راهی برای طراوت‌بخشیدن به استایل

لباس راه راه برای آقایان - اکسسوری

اکسسوری‌های راه‌راه اصلا خسته‌کننده نیستند و چون اندازه آنها اغلب کوچک‌تر از همه اجزای دیگر استایل است، هر الگویی را به اندازه کمی نشان می‌دهند و می‌توان به‌راحتی از آنها برای تکمیل لباس‌های دیگر استفاده کرد بدون اینکه زیاد جلب‌توجه کنند. رایج‌ترین راه‌راه‌ها برای کراوات، مویی و سایه‌دار هستند و اغلب طرح آنها مورب است. گاهی در کراوات‌های بافتنی طرح راه‌راه افقی هم به کار می‌رود. برای استایل‌های کژوال، راه‌راه‌های چندتایی انتخاب بهتری است.

دستمال‌گردن یا شال‌گردن راه‌راه هم در هوای سرد زمستانی گزینه خوبی است. بهتر است آنها را کم‌رنگ‌تر انتخاب کنید تا صورتتان را در خود محو نکند:

لباس راه راه برای آقایان - شال‌گردن

در تابستان هم کلاه حصیری با روبان‌های راه‌راه می‌تواند استایلی اسپرت به شما ببخشد و در برابر نور خورشید از شما محافظت کند:

لباس راه راه برای آقایان - کلاه تابستانی

تی‌شرت‌های راه‌راه؛ بهترین برای استایل کژوال

لباس راه راه برای آقایان - تی‌شرت

الگوی راه‌راه تی‌شرت‌ها می‌تواند هم عمودی و هم افقی باشد؛ هرچند افقی آن رایج‌تر است. ست‌کردن تی‌شرت راه‌راه بسیار راحت است. می‌توانید آن را با شلوار جین یا با شلوارهای تک‌رنگ ست کنید. تی‌شرت راه‌راه سیاه و سفید هم با شلوار مشکی و هم با شلوار سفید هم جذاب است. اگر هم راه‌راه رنگی می‌پوشید، شلوار را از رنگ زمینه تی‌شرت انتخاب کنید تا استایل کژوال فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

ایده‌هایی برای لباس راه راه برای آقایان

۱. اگر استایل ساده و شیک می‌خواهید، پیراهن تک‌رنگی بپوشید که یا سفید باشد یا به رنگ کت راه‌راه شما نزدیک باشد. با یک کراوات با طرح ساده‌تر یا رنگ خنثا آن را تکمیل کنید:

لباس راه راه برای آقایان - ایده‌هایی برای لباس راه راه

۲. برای ظاهر جسورانه متمایز، کت‌وشلوار راه‌راه خود را با پیراهن راه‌راهی که کمی چشمگیرتر است بپوشید ولی کراوات را راه‌راه انتخاب نکنید. راه‌راه‌ها بهتر است اندازه و عرض یکسانی نداشته باشند:

لباس راه راه برای آقایان - ایده‌هایی برای لباس راه راه

۳. برای ایجاد استایل اسمارت کژوال، راه‌راه‌های بافتنی و تی‌شرت را از نوع افقی انتخاب کنید. به‌خاطر داشته باشید که لباس راه راه برای آقایان در صورتی که نوارهای افقی داشته باشد، بیشتر برای مردانی مناسب است که باریک و بلندبالا باشند. اگر توپر هستید، راه‌راه افقی عریض‌تر نشانتان می‌دهد. استایل اسمارت کژوال با بلیزر، پیراهن‌های مردانه، شلوار چینو و جین تیره مترادف است:

لباس راه راه برای آقایان - بلوز راه راه
بلوز راه راه ازنوع راگبی

 

محبوب‌ترین مدل‌های کت بلیزر در دیجی‌استایل

۴. برای پیراهن، راه‌راه‌های عمودی نازک مناسب‌تر است. هرچه پهنای نوارها بیشتر باشد، از شیکی آن کاسته می‌شود. راه‌راه‌های عمودی توهم قد بلند ایجاد می‌کنند و بدن را صاف‌تر یا باریک‌تر نشان می‌دهند:

لباس راه راه برای آقایان - پیراهن

۵. شلوار راه‌راه برای افرادی که اعتمادبه‌نفس کافی دارند مناسب است. البته یادتان نرود این شلوار رسمی نیست:

لباس راه راه برای آقایان - شلوار راه راه

۶. اگر برای ساحل لباس راه‌راه می‌خواهید، باید گفت الگوی راه‌راه اصلا برای ساحل ساخته شده است. قانون سفت‌وسختی وجود ندارد؛ اما رعایت برخی نکات شما را خوش‌تیپ نشان می‌دهد. بهترین لباس راه راه برای آقایان در ساحل، رنگ سفید و آبی آن است. این رنگ ظاهری کلاسیک به شما می‌بخشد و برای هر مردی می‌تواند مناسب باشد:

لباس راه راه برای آقایان - ایده‌هایی برای لباس راه راه

شلوارک راه‌راه اگر می‌پوشید، تی‌شرت را راه‌راه انتخاب نکنید. این دو با هم استایلی شلوغ به شما می‌دهند. فقط به این دلیل که روی شن‌ها دراز کشیده‌اید و از آفتاب لذت می‌برید، دلیل نمی‌شود که آراستگی را فراموش کنید:

لباس راه راه برای آقایان - ایده‌هایی برای لباس راه راه
اگر شلوارک راه‌راه دوست دارید، بلوزتان را ساده انتخاب کنید

سخن پایانی

لباس راه راه برای آقایان به همان اندازه محبوب است که برای خانم‌ها. الگویی که انواع بسیار زیادی دارد و هر دسته از آنها برای استایل رسمی، کژوال، اسمارت کژوال و نیز استایل ساحلی عالی است. در این مطلب، با انواع لباس‌های راه‌راه و اینکه کدام الگو برای چه لباسی مناسب است آشنا شدیم. همچنین، دیدیم که لباس‌های راه‌راه را اگر به‌درستی انتخاب کنید، می‌توانید استایلی فوق‌العاده در هر موقعیتی داشته باشید.

آیا لباس راه‌راه دوست دارید؟ این الگو را برای لباس ترجیح می‌دهید یا اکسسوری یا دکوراسیون؟ لطفا دیدگاه‌هایتان را با ما در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: مهم‌ترین اصول لباس پوشیدن برای مردان لاغراندام
منبع gentlemansgazette
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.