تکنیک کالربلاکینگ چیست؟ چطور با کمک آن یک استایل شیک بسازیم؟

اگر به رنگ‌ها علاقه‌مند باشید بدون‌شک نوع ترکیب آنها نیز برایتان جذاب است. بدیهی است وقتی حرف از ترکیب به میان می‌آید باید به عناصر اولیه توجه ویژه داشته باشیم تا به نتیجه دلخواهی که مدنظرمان است برسیم. کالربلاکینگ نام اصطلاحی در دنیای مد است که ما را با رنگ‌ها و نحوه صحیح ترکیب آنها آشنا می‌کند. در این مطلب قصد داریم این تکنیک و تمام ابعاد مربوط به آن را بررسی کنیم.

کالربلاکینگ چیست؟

کالربلاکینگ را می‌توان به‌عنوان ترکیب چند رنگ با هم در یک مجموعه برای خلق یک اثر منحصربه‌فرد تعریف کرد. این مجموعه ممکن است طراحی استایل لباس و یا طراحی دکوراسیون نیز باشد.

تاریخچه تکنیک کالربلاکینگ

کالربلاکینگ - تاریخچه
اولین کسی که از تکنیک کالربلاکینگ استفاده کرد، ایو سن لوران در سال ۱۹۶۵ بود. این لباس از نقاشی‌های پیت موندریان الهام گرفته است.

منشأ اصلی این تکنیک به سال‌ ۱۹۶۵ برمی‌گردد؛ زمانی که طراح مد برجسته فرانسوی، ایو سن لوران، لباس نمادین خود را در فستیوال مد همان سال، با الهام از آثار فاخر نقاش هلندی به‌نام پیت موندریان به نمایش گذاشت. ایو در این لباس، از همان ترکیب ضدونقیض رنگ‌ها در اشکال هندسی (مخصوصا مربع و مستطیل) که موندریان در آثارش ایجاد می‌کرد استفاده کرده بود. او با طراحی این لباس نشان داد که استفاده از رنگ‌های ناهماهنگ در یک مجموعه می‌تواند جلوه بصری بسیار چشمگیری به وجود آورد.

این اقدام ایو نه‌تنها تأثیر عمیقی در طراحی سبک لباس‌ها گذاشت، بلکه طراحان دیگر را تشویق کرد تا با دنیای رنگ‌‌ها آشتی کنند. آنها هم در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کردند، استفاده از تضاد‌های رنگی جسورانه در پروژه‌هایشان را آغاز کردند.

تولدی دوباره در صنعت مد

کالربلاکینگ - تولد دوباره صنعت مد
از طرح‌های کالربلاکینگ استفن باروز

یکی از طراحانی که این تکنیک را ارتقا داد، استفان باروز، طراح مد آمریکایی، بود. او لباس‌هایی طراحی کرد که به‌دلیل ترکیب رنگ‌های متضاد در لایه‌های مختلف و متمایز از هم، فوق‌العاده زیبا بودند و به‌سرعت بین مردم محبوب شدند. اما دلیل محبوبیت آنها، صرفا ترکیب رنگ‌ها نبود. او او هم‌زمان موضوعاتی مانند جنبش، آزادی و فرهنگ را در قالب رنگ‌ها در طرح‌های اولیه لباس‌ها می‌گنجاند.

درواقع کالربلاکینگ از اینجا به بعد بود که به‌شکل جدی مطرح شد و عصر جدیدی را در صنعت مد به‌ وجود آورد که دهه‌های پیش‌رو را تحت‌تأثیر داد. این تکنیک در حال حاضر جای پای خود را در چشم‌انداز فعلی مد کاملا محکم کرده است و به‌عنوان بستری عمل می‌کند که طراحان می‌توانند از آن برای گسترش مرزهای رنگ در قوانین سنتی سبک استفاده کنند. البته با اینکه تاریخچه کالربلاکینگ از نقاشی و طراحی مد آغاز می‌شود، فقط محدود به این دو حوزه نیست و ردپای آن را می‌توان در تمامی رشته‌ها از طراحی دکوراسیون داخلی گرفته تا صنعت لوازم آرایشی و اکسسوری‌ها، مشاهده کرد.

کارکردن با تکنیک کالربلاکینگ چگونه است؟

هرچند طراحی سبک یک مقوله کاملا شخصی است و برای پیاده‌کردن این تکنیک در استایل، دکوراسیون، میکاپ یا اکسسوری‌هایتان کافی است از سلیقه دلخواه خودتان استفاده کنید، اصول و قواعدی وجود دارد که بهتر است آنها را بدانید. در ادامه درباره پیش‌نیازهای تکنیک کالربلاکینگ و اصول آن صحبت می‌کنیم.

۱. اعتمادبه‌نفس داشته باشید

یادتان باشد تکنیک کالربلاکینگ قبل از هرچیزی با نوعی تضاد در رنگ‌ها سروکار دارد و تضاد در هر زمینه‌ای به‌سرعت توجهات را به خود جلب می‌کند. بنابراین اصلی‌ترین موضوع پیش از هر اقدامی در استایل لباس یا دکوراسیون با استفاده از این تکنیک، داشتن اعتمادبه‌نفس است. نباید از جلب‌توجه و دیده‌شدن استایل لباس‌پوشیدنتان خجالت بکشید. اعتمادبه‌نفس داشته باشید و از این تکنیک در لباس‌هایتان استفاده کنید تا شخصیت جذاب‌تری پیدا کنید.

۲. چرخ رنگ را یاد بگیرید

چرخه رنگ
چرخه رنگ

چرخ رنگ مهم‌ترین مفهوم در کالربلاکینگ است. پیش از آشنایی با چگونگی ترکیب رنگ‌ها، ابتدا لازم است با عناصر مختلف آن آشنا شوید. درباره تاریخچه رنگ‌ها و ابعاد روان‌شناختی آنها مطالعه کنید. برای کار عملی می‌توانید یک پالت رنگ تهیه کنید و رنگ‌های موردنظرتان را برای ترکیب در حالت‌ها و موقعیت‌های مختلف انتخاب کنید. این مرحله به‌نوعی، قدم اول برای کالربلاکینگ محسوب می‌شود.

۳. رنگ‌های مناسب انتخاب کنید

همان‌طور که می‌دانید، رنگ‌ها می‌توانند توهم بصری ایجاد کنند؛ یعنی می‌توانند ابعاد چیزها را متفاوت نشان دهند. برای مثال، در استایل، بعضی رنگ‌ها ممکن است باعث شوند چاق‌تر، لاغرتر، بلندتر یا کوتاه‌تر به نظر برسیم. در دکوراسیون هم همین‌طور است؛ مثلا برخی رنگ‌ها ممکن است اتاق را کوچک‌تر یا دل‌بازتر نشان دهند. بنابراین انتخاب مناسب رنگ‌ها مهم است.

در استایل رنگ‌ها باید طوری انتخاب شوند که به اندام ایدئال خودتان نزدیک شوید. اگر اندام بی‌نقصی دارید، این مسأله برایتان چندان مهم نخواهد بود؛ ولی اگر برای مثال، دوست دارید کشیده‌تر و لاغر‌تر به نظر بیایید، باید از رنگ‌های تیره‌تر در لباس‌های پایین‌تنه شامل دامن، شلوار یا شلوارک استفاده کنید یا کفش همرنگ با این لباس‌ها بپوشید. اگر دوست دارید کمی توپر به نظر برسید، رنگ‌های روشن‌تر با طرح‌های افقی مناسب‌ترند.

در دکوراسیون هم باید همین موارد را رعایت کنید. برای مثال اگر اتاق کوچک است، رنگ‌های شاد و روشن آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. رنگ‌های تیره در عوض باعث می‌شوند اتاق زیاد بزرگ و خالی به نظر نرسد.

۴. حداقل دو رنگ به کار ببرید

کالربلاکینگ - حداقل دو رنگ استفاده کنید
در کالربلاکینگ حداقل به دو رنگ نیاز دارید.

در تکنیک کالربلاکینگ باید از رنگ‌های مختلف استفاده کنید. بنابراین حداقل دو رنگ باید در استایل شما موجود باشد. برای مثال، دو رنگ که پررنگ هم باشند و به‌خوبی دیده شوند برای شروع کافی است.

۵. ترکیب رنگ لباس با پوست و مو مهم است

اگر از کالربلاکینگ در استایل استفاده می‌کنید، هنگام انتخاب رنگ‌ها به پوست و موهایتان هم توجه داشته باشید. رنگ‌هایی را انتخاب کنید که با رنگ پوست و مویتان ترکیبی جذاب و هماهنگ ایجاد کند. برای مثال، اگر صورتی رنگ‌پریده دارید باید از رنگ‌هایی استفاده کنید که به صورت‌تان رنگ بدهد نه اینکه آن را رنگ‌پریده‌تر کند.

۶. تعداد اکسسوری‌ها و حجم آنها را به‌اندازه مناسب انتخاب کنید

هنگام استفاده از روش کالربلاکینگ اگر رنگ‌های روشن به کار می‌برید، اکسسوری‌ها را کمتر کنید تا استایلتان را شلوغ و شلخته جلوه ندهد. این کار از تأثیر بصری کالربلاکینگ می‌کاهد.

۷. رنگ لاک ناخن را فراموش نکنید

اگر استایلتان از کالربلاکینگ چندرنگ پیروی می‌کند، لاک ناخن را رنگارنگ انتخاب نکنید. این کار باعث می‌شود استایل لباس‌پوشیدنتان شلوغ به‌نظر بیاید و زیبایی آن محو شود.

با درنظرگرفتن این پیش‌نیاز‌ها می‌توانیم حالا از تکنیک کالربلاکینگ صحبت کنیم.

انواع مختلف کالربلاکینگ

کالربلاکینگ - انواع ترکیب‌های کالربلاکینگ
ترکیب‌های ممکن در کالربلاکینگ

کالربلاکینگ انواع مختلفی دارد که در هریک از آنها باید از اصول خاصی در چرخه رنگ پیروی کنید. همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، انتخاب رنگ‌ها به شیوه‌های خاصی صورت می‌گیرد. شما با همین روش‌ها می‌توانید رنگ‌ها مختلف را انتخاب و با هم ترکیب کنید.

استایل مونوکروماتیک

کالربلاکینگ - استایل مونوکروماتیک
در این استایل مونوکروماتیک از سه طیف تیره و روشن سبز استفاده شده است.
کالربلاکینگ - استایل مونوکروماتیک
استایل مونوکروم که به‌روش کالربلاکینگ در آن از طیف تیره و روشن خنثا استفاده شده است.

یکی از ساده‌ترین، شیک‌ترین و بهترین روش‌های کالربلاکینگ استفاده از آن در سبک مونوکروم است. سبک مونوکروم یا سبک تک‌رنگ به سبکی از لباس‌پوشیدن می‌گویند که فرد در آن همه لباس‌هایش را از یک رنگ انتخاب می‌کند. بنابراین اگر بخواهید از کالربلاکینگ در این سبک استفاده کنید، باید سایه‌های تیره و روشن یک رنگ مشخص را ترکیب کنید. مثلا اگر لباس‌هایی بپوشید که همگی از طیف‌ها و سایه‌های متفاوتی از آبی انتخاب شده‌اند، تکنیک کالربلاکینگ را در استایل مونوکروم به کار برده‌اید.


حتما بخوانید: استایل مونوکروم چیست؟ اصول ست کردن لباس با این استایل جذاب

ترکیب رنگ‌های مکمل در کالربلاکینگ

کالربلاکینگ - ترکیب رنگ‌های مکمل
قرمز و سبز دو رنگ مکمل در چرخ رنگ هستند.
کالربلاکینگ - ترکیب رنگ‌های مکمل
زرد و بنفش دو رنگ مکمل در چرخ رنگ هستند.

این ترکیب در نقطه مقابل استایل مونوکروم قرار می‌گیرد. در این ترکیب رنگ‌ها با هم مکمل هستند و یکدیگر را پوشش می‌دهند؛ اما از یک طیف رنگی نیستند. یادتان باشد باید رنگ‌ها را به‌درستی انتخاب کنید و بدانید کدام رنگ‌ها مکمل یکدیگر هستند. برای مثال، سبز و قرمز یا زرد و بنفش ترکیب‌های مکمل هستند.

ترکیب آنالوگ یا مشابه

کالربلاکینگ - ترکیب آنالوگ
آنالوگ دورنگ؛ در چرخ رنگ این دورنگ کنار هم هستند.
کالربلاکینگ - ترکیب آنالوگ
آنالوگ سه‌رنگ؛ در چرخ رنگ این سه رنگ کنار هم هستند.

در این ترکیب باید از رنگ‌های هم‌خانواده استفاده کنید. این رنگ‌ها در چرخ رنگ درکنار هم قرار می‌گیرند. برای مثال ترکیب زرد و نارنجی و قرمز آنالوگ است.

ترکیب دیادیک یا دو رنگ

کالربلاکینگ - ترکیب دیادیک
در چرخ رنگ، قرمز دو خانه از نارنجی‌زرد فاصله دارد و این ترکیب دیادیک را ایجاد می‌کند.
کالربلاکینگ - ترکیب دیادیک
در این ترکیب دیادیک آبی دو خانه از زرد فاصله دارد.

برای این ترکیب، یک رنگ از چرخ رنگ انتخاب می‌کنید ولی رنگ بعدی باید دو خانه قبل یا بعد از آن فاصله داشته باشد. برای مثال سبز با نارنجی‌زرد یک ترکیب دیادیک است.

محبوب‌ترین مدل‌های کت زنانه را ببینید

ترکیب تریادیک یا سه‌رنگ

کالربلاکینگ - ترکیب تریادیک
یک ترکیب تریادیک از سه رنگ زردنارنجی، بنفش سرخابی و سبز.
کالربلاکینگ - ترکیب تریادیک
ترکیب تریادیک از زرد و آبی و قرمز.

در این ترکیب از سه رنگ استفاده می‌کنید ولی باید آنها را طوری انتخاب کنید که در چرخه رنگ تشکیل مثلث متساوی‌الاضلاع بدهند. اگر نمی‌دانید این مثلث چیست، روش ساده‌تری هم هست. به این شیوه که یک رنگ را انتخاب می‌کنید و سه خانه جلو می‌روید و رنگ بعدی را انتخاب می‌کنید. رنگ سوم هم سه خانه با دومی فاصله دارد.

ترکیب تترادیک یا چهاررنگ

کالربلاکینگ - ترکیب تترادیک
ترکیب تترادیک یا مستطیلی از قرمز، سبز، آبی و زردنارنجی.
کالربلاکینگ - ترکیب تترادیک
یک ترکیب تترادیک دیگر، این بار از زرد، بنفش، قرمز و سبز.

برای انجام این ترکیب باید طوری رنگ‌های مکمل را دوبه‌دو استفاده کنید که تشکیل یک مستطیل بدهند. استفاده از چهاررنگ در کالربلاکینگ ظاهری جالب و متعادل به استایل شما می‌بخشد. برای این کار بهتر است از دو جفت رنگ استفاده کنید که یکی غالب بر دیگری باشد. برای مثال اگر قصد دارید زرد، قرمز، آبی و سبز را باهم ترکیب کنید، شلوار قرمز، بلوز زرد، کفش آبی و کیف و اکسسوری‌های دیگر را سبز انتخاب کنید. بهتر است در ترکیب چهارتایی از سایه‌های یک رنگ استفاده نکنید تا انتخاب چهارگانه‌تان زیبا و منحصربه‌فرد به نظر برسد.

ترکیب متساوی‌الساقین

کالربلاکینگ - ترکیب متساوی‌الساقین
در این ترکیب بنفش به جای زرد با دو رنگ دو طرف آن یعنی نارنجی و سبز روشن ترکیب شده است. عکس: کالکشن بهار گوچی/ ۲۰۱۱
کالربلاکینگ - ترکیب متساوی‌الساقین
ترکیب متساوی‌الساقین از قرمز که مکمل آن سبز است، اما به‌جای آن از سبز روشن و آبی روشن استفاده شده است.

در این ترکیب یک رنگ را انتخاب می‌کنید اما به‌جای اینکه آن را با رنگ مکمل آن ترکیب کنید، با دو رنگ کناری آن رنگ مکمل ترکیب می‌کنید. برای مثال، می‌توانید رنگ بنفش را به‌جای زرد با نارنجی و سبز روشن که دو طرف زرد قرار گرفته‌اند ترکیب کنید.

ترکیب طبیعی رنگ‌ها

برای این ترکیب از رنگ‌های موجود در طبیعت الهام می‌گیرید. برای نمونه، به رنگ‌های رنگین‌کمان توجه کنید، رنگ‌ها به صورت بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز درکنار یکدیگر قرار دارند. این رنگ‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. بنفش، آبی و سبز در یک طرف و زرد، نارنجی و قرمز در سمت دیگر هستند. کافی است یک رنگ را از یک سمت درست با رنگ متناظر آن در سمت دیگر ترکیب کنید و با این کار تکنیک کالربلاکینگ ایجاد کنید.

چند ایده کالربلاکینگ برای ترکیب رنگ‌ها و اشکال هندسی

چند ایده کالربلاکینگ
عکس برگرفته از وب‌سایت fashioneven
چند ایده کالربلاکینگ
تصویر برگرفته از وب‌سایت fashioneven
چند ایده کالربلاکینگ
عکس برگرفته از وب‌سایت fashioneven
چند ایده کالربلاکینگ
تصویر برگرفته از وب‌سایت fashioneven
چند ایده کالربلاکینگ
عکس برگرفته از وب‌سایت fashioneven
چند ایده کالربلاکینگ
عکس برگرفته از وب‌سایت fashioneven

محبوب‌ترین کت‌های تک مردانه اینجاست

نگاه کوتاهی به کالربلاکینگ در طراحی دکوراسیون

تمامی این تکنیک‌ها در طراحی دکوراسیون نیز صدق می‌کند. در اینجا کالربلاکینگ به‌عنوان ترکیب دو یا چند رنگ ثابت برای ایجاد ترکیب‌های اغلب ناهماهنگ که به فضا شادابی و نشاط ببخشد تعریف می‌شود. این سبک به ما کمک می‌کند تا در یک فضا تمرکز افراد را به یک بخش خاص مثلا اتاق نشیمن یا اتاق خواب جلب کنیم. بهتر است این تکنیک را در بخش‌های محدودی از یک فضا پیاده کنیم تا به‌خوبی دیده شود.

ایده‌های کالربلاکینگ جذاب برای طراحی دکوراسیون

در اینجا چند ایده برای طراحی دکوراسیون با روش کالربلاکینگ برایتان داریم.

از اشکال هندسی مختلف در کالربلاکینگ استفاده کنید

چند ایده کالربلاکینگ در دکوراسیون

کالربلاکینگ در طراحی دکوراسیون به‌معنای آن نیست که صرفا رنگ‌های مختلف را روی یک دیوار مستطیلی‌شکل با هم ترکیب کنید. بلکه می‌توانید با ایجاد اشکال هندسی مانند دایره، مستطیل یا مثلث یا طراحی اشکال بی‌مفهوم و در کنار آن، ترکیب هوشمندانه رنگ‌ها، محیطی جذاب ایجاد کنید.

از ترکیب رنگ‌های ناهماهنگ واهمه نداشته باشید

چند ایده کالربلاکینگ در دکوراسیون

 

دورشدن از پالت‌‌های تک‌رنگ و استفاده از برخی الگو‌های کالربلاکینگ موجب کشف ترکیب رنگ‌هایی می‌‌شود که به‌نوعی سبک‌های سنتی را به چالش می‌کشد. به همین دلیل ترکیب رنگ‌های ناهماهنگ به هنگام تماشا حس خوبی در مخاطب بر می‌انگیزد.

رنگ‌های متضاد در دو منطقه مجاور ترکیبی جذاب ایجاد می‌کنند

چند ایده کالربلاکینگ در دکوراسیون

برای مثال، اتاق نشیمن و آشپزخانه را در نظر بگیرید که مجاور هم هستند؛ اما یکی با ترکیب آبی و سبز و دیگری با صورتی و زرد بلاکینگ شده‌اند. این کار باعث می‌شود دو محیط کاملا متمایز به نظر برسند. به‌عنوان مثال دیگر، فرض کنیم دو اتاق کنار هم هستند؛ اگر درهای آن دو از رنگ‌های متفاوت انتخاب شده باشند، خودبه‌خود بین آن دو اتاق شبیه هم تمایز ایجاد می‌کند؛ زیرا تأثیر بصری ناشی از کالربلاکینگ در تعریف فضا به‌طور واضح به بیننده منتقل می‌شود.

سخن آخر

بررسی تکنیک کالربلاکینگ دریچه‌ای جدید از دنیای پررمزوراز رنگ‌ها را به‌روی ما باز می‌کند. آشنایی با مفاهیم رنگ‌ها لازمه یک زندگی انرژی‌بخش و نشاط‌آور است. ما با رنگ‌ها زنده‌ایم و زندگی می‌کنیم. از سوی دیگر، تماشای ترکیب دو رنگ کاملا متضاد که منظره زیبایی به استایل یا دکوراسیون ما می‌بخشد، همواره لذت‌بخش بوده و هست. بااین‌حال انتخاب اینکه کدام رنگ و کدام ترکیب بیشتر برایمان جذاب و دلنشین باشد به‌عهده ماست. حال از شما می‌خواهیم که ایده‌های خود را با ما در میان بگذارید. به نظر شما کالربلاکینگ در کدام حالتِ ترکیب و با کدام رنگ‌ها برایتان جالب است؟ در بخش دیدگاه‌ها منتظر ایده‌های جذاب شما هستیم.


در ادامه بخوانید: همه چیز درباره پوشیدن کفش کتانی در استایل رسمی
منبع designbuzz domestika 40plusstyle
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.