بارانی زنانه؛ این لباس جذاب کلاسیک را چطور ست کنیم؟

بارانی‌ها از آن لباس‌هایی هستند که می‌توانند تیپ و استایل را از این‌رو به آن رو کنند. این لباس‌ها نوعی تشخص کلاسیک به صاحب‌شان می‌دهند. شاید جالب باشد که بدانید، بارانی در آغاز لباس مردان نظامی بوده است. اما در دنیای مد زنانه هم پرطرفدار است و هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود. در این مقاله از بارانی زنانه، کاربردها و روش‌های ست کردن آن خواهید خواند.

بارانی زنانه یا ترنچ‌کت چیست؟

بارانی زنانه

همان‌طور که گفته شد، بارانی یا ترنچ‌کت (Trench coat) ریشه‌های نظامی دارد. طراحی ساده و کاربردی این کت‌ها باعث محبوبیت‌شان در میان نظامی‌ها بوده است. سربازها از پوشیدن کتی که ضدآب است و پارچه مستحکم آن در انواع آب‌وهوا دوام می‌آورد، استقبال زیادی می‌کرده‌اند. طراحی یقه، کمربند و شکل دکمه‌های این لباس هم جذاب و خاص است. اِپُل‌ها و جیب‌ها هم حس‌وحالی خاص و ابهت و نمایی کلاسیک به این لباس محبوب می‌بخشند.

زنان از بعد از جنگ‌جهانی دوم شروع به استفاده از بارانی‌ها کردند. به‌طور کلی، بعد از این دوران، لباس‌های نظامیان به بازار مد و فشن دنیا راه پیدا کرده بود و هالیوودی‌ها هم مانند آدری هپبورن، مرلین مونرو و… با پوشیدن لباس‌هایی به این سبک به شهرت و همه‌گیرشدن‌شان دامن زده بودند. بارانی‌ها یا ترنچ‌کت‌ها جان می‌دهند برای پوشیدن در بهار و پاییز. بدانید که اگر یکی از اینها را در کمد دارید، با پوشیدن آنها یکی از بهترین تصمیم‌ها را در دنیای مد و فشن برای خود گرفته‌اید.

انواع بارانی را می‌شناسید؟

انواع بارانی

بارانی‌ها هم در طول زمان دچار رشد و تغییراتی شده‌اند. این‌روزها، انواع مختلفی از آنها در بازار وجود دارد و انگار که به تکامل رسیده‌اند. برای اینکه انتخاب بهتری از میان انواع بارانی داشته باشید، باید با انواع گوناگون مدل‌های آن آشنا شوید:

بارانی با قد کوتاه

قد بارانی‌های کوتاه تا زیر باسن یا اواسط ران می‌رسد. اینها گزینه خوبی برای زنان با اندام ریز هستند چون پاها را کوتاه و چاق نشان نخواهند داد. البته حواستان باشد که اگر قد بارانی بیش از حد کوتاه باشد، امکان دارد که اندامتان را پهن نشان بدهد. خانم‌هایی با قد بلند هم بهتر است به سراغ انواع دیگری از بارانی بروند. در ادامه به آنها توصیه‌هایی ارائه خواهد شد.

بارانی با قد متوسط

رایج‌ترین نوع بارانی، بارانی‌هایی با قد متوسط هستند. قد این لباس‌ها تا حوالی پایین زانو می‌رسد. بارانی‌ها با قد متوسط تقریبا با همه اندام‌ها تناسب دارند: افراد با قدی معمولی، بلند، لاغر یا چاق. حتی خانم‌های چاق‌تر هم با پوشیدن بارانی‌هایی با قد متوسط باریک‌تر و خوش‌اندام‌تر به نظر می‌رسند.

بارانی با قد بلند

قد بارانی‌هایی با قد بلند تا زیر زانو و حتی قوزک پا هم می‌رسد. اگر این بارانی‌ها به اندامتان بیایند، ظاهری شیک و کلاسیک پیدا خواهید کرد. خانم‌های قدبلند با پوشیدن بارانی‌های این‌مدلی بسیار شیک و جذاب می‌شوند. البته این به معنای نامناسب‌بودن بارانی بلند برای بانوان کوتاه‌قد نیست. آنها هم با پوشیدن بارانی بلند پاهایی کشیده‌تر پیدا خواهند کرد. اما باید حواسشان باشد، برای اینکه قدبلند و کشیده جلوه کنند، لازم است به سراغ خرید بارانی‌هایی بروند که کمی بالاتر از قوزک پا می‌ایستند.


حتما بخوانید: ۷ لباس پاییزی که امسال باید در کمدتان داشته باشید

بارانی‌های چهاردکمه یا تک‌دکمه

بارانی زنانه

بارانی‌ها به شکل سنتی چهاردکمه دوخته می‌شده‌اند. این روش باعث می‌شده تا بدن گرم‌تر بماند. اما این روزها، می‌توان شاهد بارانی‌های تک‌دکمه یا حتی بی‌دکمه هم بود. پوشیدن و انتخاب بارانی چهاردکمه مقوله حساسی است. این مدل در آغاز برای پهن‌تر نشان‌دادن بالاتنه مردان نظامی طراحی شده بود. برای بانوان همه قضیه به همین شکل است.

یعنی پوشیدن بارانی چهاردکمه می‌تواند بالاتنه‌شان را بزرگ‌تر و پهن‌تر نشان بدهد. پس اگر نمی‌خواهید که در قسمت بالاتنه پهن‌تر جلوه کنید، باید به سراغ بارانی‌هایی تک‌دکمه یا حتی بی‌دکمه بروید. یا اینکه می‌‌توانید دکمه‌های لباستان را باز بگذارید.

رنگ‌ها و جنس بارانی‌های مختلف

بارانی‌های مدرن در رنگ‌ها و جنس‌های بسیار متنوعی در بازار یافت می‌شوند. بارانی‌های پاییزی و زمستانی از جنس‌هایی مانند چرم و مموری دوخته می‌شوند و بهاری‌ها هم با پارچه‌هایی از جنس‌های نرم‌تر و خنک‌تر مانند ترکیباتی از ابریشم آماده می‌شوند. رنگ‌های بارانی‌های کلاسیک کرم، آبی نفتی، شتری، خاکستری،‌سرمه‌ای یا سیاه بود. اما این روزها می‌توان شاهد تنوع رنگی بسیار بالایی در بازار بارانی‌ها بود، مثلاً ست سرمه ای و طوسی که در انواع بارانی شاید آن هستیم.

چطور استایل بارانی را برای خود طراحی و استفاده می‌کنید؟

بارانی زنانه

همان‌طور که متوجه شده‌اید، بارانی‌ها دارای انواع بسیار متنوعی هستند. این لباس‌ها می‌توانند در انواع آب‌وهوا پوشیده شوند. بنابراین در تمام طول سال، به‌جز تابستان‌ها می‌توان آنها را به تن افراد مختلف دید. به موارد زیر دقت کنید:

بارانی‌ برای موقعیت غیررسمی

بارانی با استایلی کژوال

بارانی‌های غیررسمی با شلوار جین ترکیب زیبایی ایجاد می‌کنند. می‌توانید زیر این لباس، شومیزی جین هم به تن کنید و تیپی غیررسمی و بسیار شیک داشته باشید. زمانی که قرار است بارانی را در استایلی غیررسمی به کار بگیرید، باید برای پوشش پاها هم به سراغ کتانی یا کفش‌های تخت بروید. اگر کفش رسمی به پا کنید، تیپ‌تان تلفیقی عجیب و بی‌هویت خواهد شد.

بارانی برای سر کار

بارانی برای سر کار
عکس از:
Justin Case

برای کسانی که در شرکت یا اداره‌شان لباس فرمی خاص در نظر گرفته می‌شود، بارانی‌ها بهترین انتخاب برای زیبا و شیک‌شدن استایل هستند. با پوشیدن بارانی، حتی اگر از لباس فرم‌تان راضی نیستید، امکان شیک‌شدن را در اختیار خواهید داشت. پوشیدن بارانی بلند به همراهی یک‌جفت کفش پاشنه‌دار، شما را شبیه هنرپیشه‌های کلاسیک خواهد کرد. این‌طور نیست؟ شیک‌بودن در همه موقعیت‌ها حس‌وحال خوبی به شما خواهد داد. پس در انتخاب لباس حتی برای سر کار هم دقت به خرج بدهید.

بارانی برای موقعیت رسمی

بارانی برای موقعیت رسمی

زمانی که در پاییز، بهار یا زمستان به مهمانی‌های رسمی می‌روید، به جای پوشیدن کاپشن یا رویه‌های مختلف می‌توانید به سراغ بارانی‌ها بروید و آنها رو روی پیراهن یا هر لباس رسمی دیگری بپوشید که به تن دارید. ترکیب بارانی با لباس مجلسی و کفش‌های پاشنه‌دار، ترکیبی به‌شدت شیک و شکیل است. پس برای رفتن به مجلسی رسمی در فصول خنک یا سرد سال، بارانی‌ها می‌توانند گزینه‌ای مطلوب و ایدئال باشند.

استایل‌کردن بارانی زنانه در تیپ‌های مختلف چگونه است؟

بارانی زنانه در استایل‌های مختلف قابل‌استفاده است. از موقعیت‌های مختلف مناسب پوشیدن این لباس گفتیم. حالا می‌خواهیم به‌سراغ استایل‌کردن بارانی با لباس‌های مختلف برویم. در واقع، می‌خواهیم ببینیم که بارانی با چه لباس‌هایی تیپی شیک و جذاب برایتان می‌سازد. آماده‌اید؟

بارانی زنانه با شلوار جین

بارانی زنانه
بارانی با جین

شلوارهای جین در دسته لباس‌هایی با استایل و رنگ خنثی قرار می‌گیرند؛‌ یعنی از آنها می‌توانید در کنار رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی از لباس استفاده کنید. کنار هم قرارگرفتن بارانی‌ها با شلوارهای جین هم ترکیب برنده و مناسبی است. در این استایل حرفی به‌میان نیست و شما را حتما خوش‌پوش جلوه می‌دهد.

مدل‌های مختلفی برای بارانی‌ها وجود دارد و البته مدل‌های مختلفی هم برای شلوارهای جین. با در نظرگرفتن تناسب نسبی میان رنگ و مدل بارانی و شلوارتان استایلی درجه‌یک برای خود تدارک ببینید. یادتان باشد که جین‌ها در استایل‌های رسمی و نیمه‌رسمی هم کاربرد دارند.

بارانی زنانه با دامن

بارانی زنانه
پوشیدن بارانی با دامن

بارانی زنانه با دامن هم استایل جذابی می‌سازد. البته اگر از کسانی هستید که به دامن‌پوشیدن در بیرون از منزل علاقه ندارید، شاید این پیشنهاد چندان کاربردی نباشد. اما امتحان‌کردن استایل‌های تازه را از یاد نبرید. شاید با یک‌بار آزمایش مشتری بی‌بروبرگرد همین استایل شوید. نظرتان چیست؟

بارانی زنانه را با دامن بلند ست کنید. دستتان در انتخاب دامن باز است. باید ببینید که چه مدل از دامن بلند با اندامتان در سازگاری است و بعد آن را با بارانی بپوشید. دامن‌های پلیسه بلند گزینه‌های زیبایی برای ست‌کردن با بارانی هستند. دامن‌های چهارخانه و پشمی هم انتخاب‌های جذابی به نظر می‌رسند.

بارانی با بوت و نیم‌بوت

بارانی زنانه
بارانی و بوت

پاییز و زمستان که می‌رسد، عشاق بوت‌ونیم‌بوت سراغ کمدشان می‌روند و مدام به فکر این هستند که آنها را با چه لباس‌هایی ست و هماهنگ کنند. بارانی یکی از بهترین لباس‌هایی است که می‌تواند با بوت و نیم‌بوت پوشیده شود.

پس اگر در فکر این هستید که چطور بوت‌ها و نیم‌بوت‌هایتان را در استایلی پاییزی و زمستانی به کار بگیرید، حواستان به خرید بارانی باشد. یک بارانی متناسب و خوش‌رنگ، بوت یا نیم‌بوتی مناسب استایل و تیپی که حرف نخواهد داشت. نظرتان چیست؟

بارانی زنانه با کفش پاشنه بلند

بارانی زنانه
بارانی با کفش پاشنه‌دار

بارانی زنانه و کفش‌های پاشنه‌بلند استایل رسمی و شیکی برایتان می‌سازند. اگر می‌خواهید در مراسم یا موقعیتی رسمی شرکت کنید و باید حواستان به آب‌وهوای سرد هم باشد، حتما این استایل را در ذهن داشته باشید.

بارانی بلند و کفش پاشنه‌دار ترکیبی عالی برای افراد قدبلند و همچنین افراد با طیف‌های متفاوت قدی دیگر است. این استایل کلاسیک می‌تواند همه را با سلیقه‌های مختلف راضی نگه دارد.

در آخر

دنیای خشن نظامی‌ها هر لطف و فایده‌ای که برای دنیا نداشته باشد، در ارائه لباسی زیبا و کاربردی مانند بارانی کوتاهی نکرده است. بارانی‌ها می‌توانند شما را زیبا و خوش‌تیپ‌تر کنند. البته باید دقت کنید که از میان انبوه رنگ‌ها، مدل‌ها و پارچه‌ها، گزینه مناسب اندام و موقعیت‌تان را به تن کنید. در این صورت است که استایلی قابل‌قبول پیدا خواهید کرد و خودتان هم در آینه از دیدن تیپی معقول و شیک لذت خواهید برد. شما هم طرفدار بارانی هستید؟ به نظرتان نکته‌ای دیگر درباره بارانی‌ها وجود دارد که در این مقاله مطرح نشده است؟


در ادامه بخوانید: مناسب‌ترین پارچه‌ها برای دوخت لباس‌های پاییزی کدامند؟
منبع sumissura.com
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.