کفش پلتفرم چیست؟ چطور آن را ست کنیم؟

کفش‌های پلتفرم یکی از محبوب‌ترین انواع کفش هستند. این کفش‌ها لژ‌های ضخیم و محکمی دارند. با اینکه تاریخچه استفاده کاربردی از این کفش‌ها به دوران یونان باستان بازمی‌گردد، در دهه‌های اخیر کفش‌های پلتفرم محبوبیت خود را مدیون استفاده مداوم هنرمندان و سلبریتی‌ها هستند. آیا دوست دارید بدانید کفش پلتفرم چیست؟ این مطلب شما را با این کفش و روش‌های ست کردن آن آشنا می‌کند.

کفش پلتفرم چیست؟ از کجا آمده است؟

کفش پلتفرم - قدیمی

کفش پلتفرم کفشی است که لژ محکم و ضخیمی دارد. اغلب بلند هستند ولی نوع تخت آنها هم موجود است. دقت کنید که کفش پلتفرم لزوما پاشنه‌اش بلند نیست، بلکه ضخیم است. بلندی آن‌ها به‌طور معمول بین یک تا چهار اینچ (۳ تا ۱۰ سانتی‌متر) طراحی می‌شود تا فرد هنگام پوشیدن آن حداکثر احساس راحتی را داشته باشد.

۱. کفش پلتفرم در دوران یونان باستان

طبق اطلاعات موجود، تاریخچه پیدایش کفش‌های پلتفرم ازنظر نمادین بودن آن، به زمان یونان باستان و آفرودیت برمی‌گردد. جدا از نماد، نکته مهمی که باید در نظر داشته باشیم این است که از ابتدای تاریخ این کفش‌ها با اهداف کاربردی تولید شده‌اند.

آفرودیت

در زمان یونان باستان، نماد اصلی کفش‌های پلتفرم آفرودیت بود که گهگاه مجسمه او با مدل بسیار بلند از این کفش‌ها ساخته می‌شد. همچنین در نقاشی‌های مربوط به او نیز این کفش‌ها را می‌بینیم.

نکته: آفرودیت در اساطیر یونانی الهه عشق، زیبایی و هیجان است. چهره او در مجسمه‌ها و تصاویر بیشتر با یک لبخند ترسیم می‌شود.

هنر تئاتر

در آن زمان بازیگران تئاتر مطابق با درجه اهمیت نقشی که روی صحنه بازی می‌کردند کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشیدند. یعنی هر چقدر که نقش‌شان مهم‌تر بود، به همان اندازه ارتقاع پاشنه کفش‌شان نیز بلندتر ساخته می‌شد. جنس پاشنه‌های این کفش‌ها که کوتورنوس (Cothurnus) نام داشتند، از چوب‌پنبه و بند‌هایشان نیز چرمی بود. بازیگران مهم نمایش‌ این کفش‌ها را می‌پوشیدند تا هنگام راه‌رفتن روی صحنه مفهوم اصلی نمایش را به‌درستی منتقل کنند و مخاطب بتواند بیشتر روی نقش آنها تمرکز کند.

دوران میان سده‌ای

در دوران میان سده‌ای (قرون وسطی) ابتدایی‌ترین مدل‌ کفش‌های پلتفرم (Pattens) نام داشتند. مدل ساخت پتن‌ها نزدیک به کفش‌های کوتورنوس بود؛ اما پاشنه‌های برجسته آنها به کفش‌های پلتفرم امروزی شباهت داشت. هدف از پوشیدن این کفش‌ها در آن برهه از تاریخ این بود که پاهای فرد از سطح زمین بالا‌تر باشد تا با زمین کثیف و گل آلود برخورد نکند. کفش‌های پتن در ابتدا از چوب ساخته می‌شدند؛ اما در نسخه‌‌های به‌روز شده، سازندگان از فلز نیز برای ساخت کفش استفاده می‌کردند. روی کفش نیز گره‌هایی از جنس چرم یا پارچه دوخته می‌شد که فرد بعد از پوشیدن آنها را می‌بست.

در قرون وسطی، فقط کسانی که ثروتمند بودند می‌توانستند این کفش‌ها را خریداری کنند یا به عبارتی دیگر، این کفش‌ها برای افراد متمول جامعه در دسترس بودند. برای مثال همانطور که در گوشه پایین سمت چپ این تصویر مشاهده می‌کنید، در کنار جیوانی آرنولفینی و همسرش یان ون آیک که یک نقاش بلژیکی بود، یک جفت کفش پتن وجود دارد که به‌نوعی بیانگر ثروتمند بودن این زوج است. اشراف ایتالیایی همچنین برای آنکه کوتاهی قدشان مشخص نشود از زیر دامن‌های بلند کفش‌های پتن را می‌پوشیدند تا مشخص نشوند.

۲. کفش پلتفرم در قرن سیزدهم

کفش‌های پلتفرم کا‌ب‌کاب

قرن سیزدهم شاهد تولید نوع دیگری از کفش‌های پلتفرم به نام کاب کاب بود. ساختمان این کفش‌ها یک کفی با ارتفاع بلند از جنس چوب بود که با صدف و قطعاتی از عاج فیل تزئین می‌شد و چون زمانی که فرد با این کفش‌ها راه می‌رفت صدایی مانند کوبیده‌شدن دو دست به‌هم به گوش می‌رسید، نام کاب‌کاب برای این کفش‌ها انتخاب شد. مانند دیگر انواع پلتفرم، کفش‌های کاب‌کاب نیز در راستای چند هدف تولید شدند.

در آن دوره، چون مردم به‌طور مکرر از حمام‌های عمومی استفاده می‌کردند، چه کسانی که در حمام کار می‌کردند چه مردم عادی، به کفش‌هایی نیاز داشتند که در حمام مانع از خیس شدن پاهایشان و همچنین مانع از برخورد پا با دمای گرم و سرد زمین حمام شود. همچنین زمانی که کسی می‌خواست از توالت استفاده کند، برای اینکه لباس‌هایش گلی یا خیس نشوند کفش‌های کاب‌کاب را می‌پوشید.

کفش‌های پلتفرم شوپین

کفش پلتفرم - شوپین

در قرن سیزدهم کفش‌های پتن به‌روز شده و با نام شوپین در اختیار قشر ثروتمند قرار گرفت. کفش‌های شوپین ظواهر عجیب و اشکال متمایزی داشتند و سازندگان با استفاده از مقادیر زیادی طلا و جواهرات آنها را تزئین می‌کردند. این کفش‌ها را بیشتر اشراف ایتالیایی می‌پوشیدند؛ اما در اسپانیا هم مد بود.

۳. کفش پلتفرم در قرن پانزدهم

کفش‌های زوکولی، محصول قرن پانزدهم هستند. مجبوبیت این کفش‌ها به‌دلیل کاربرد مصرفی‌شان بسیار زیاد بود. زمانی که سنگ‌فرش‌ها دچار آب‌گرفتگی می‌شدند، این کفش‌ها به فرد کمک می‌کرد تا لباس‌ها و پاهایش خیس نشوند.

اقدام تاریخ‌ساز ملکه فرانسه

در سال ۱۵۴۷، کاترین مدیچی ملکه وقت کشور فرانسه که قد کوتاهی داشت، با پوشیدن کفش‌های شوپین سعی کرد که قدش را بلند‌تر نشان بدهد. این اتفاق موجب شد که کاربرد جدیدی برای کفش‌های شوپین معرفی شود؛ برای مثال بعد از ملکه، دیگر اشراف‌زادگان فرانسه نیز به همین منظور کفش‌های شوپین را می‌پوشیدند.

۴. کفش پلتفرم در قرن شانزدهم

کفش پلتفرم - نسخه به روز شوپین

در اوایل قرن شانزدهم اشراف‌زاده‌های ایتالیایی اهل ونیز نسخه‌های به‌روز شده کفش‌های شوپین را به یک دلیل جدید‌تر می‌پوشیدند و آن جلوگیری از کثیف‌شدن دامن لباس‌های گران‌قیمتشان در برخورد با سطح کثیف زمین بود. کفش‌های پلتفرم در آن دوره بیانگر میزان ثروتمندی افراد هم بود؛ از‌این جهت که هرچه پاشنه کفش بلند‌تر می‌‌شد نشانگر این بود که فرد ثروتمندتر است. جالب است بدانید برخی از این کفش‌ها آن‌قدر بلند بودند که اشراف‌زادگانی که آن‌ها را می‌پوشیدند به نیمی زن  نیمی چوب ملقب بودند!

همچنین راه‌رفتن با آن‌ها بسیار دشوار بود؛ بنابراین افراد برای آنکه هنگام راه‌رفتن تعادل خود را حفظ کنند، با عصا‌های کمکی راه می‌رفتند یا به‌ خدمتکاران خود تکیه می‌کردند تا زمین نخورند.

نکته:‌ در حالت کلی، نسخه شوپین کفش‌های پلتفرم به‌عنوان پوشاک اصیل زنانه و انتقال مفهوم اشراف‌زادگی بانوان آن‌زمان بود.

۵. کفش پلتفرم در قرن بیستم

کفش پلتفرم - قدیمی

در طول قرن بیستم، کفش‌های پلتفرم با ایجاد تغییری در پاشنه (بلند‌ترشدن) بازهم به‌روز شدند. در اوایل دهه ۱۹۳۰ طراحی به نام موشه کیمل، اولین نسخه مدرن این کفش‌ها را برای بازیگر محبوب وقت، مارلن دیتریش طراحی کرد و به‌دنبال آن این کفش‌ها در مدت زمان بسیار کم در بین افراد متمولی که در منطقه بورلی هیلز لس آنجلس ساکن بودند به محبوبیت زیادی رسیدند.

کفش پلتفرم و سالوادور فراگامو

یکی از اتفاق‌های مهم در تاریخ کفش‌های پلتفرم در اواخر دهه ۱۹۳۰ و به‌لطف سالوادور فراگامو طراح کفش ایتالیایی رقم خورد. در سال ۱۹۳۸، او نوعی کفش پاشنه بلند با طرح رنگین‌کمانی برای ستاره آن روزهای هالیوود، جودی گارلند که هم بازیگر بود و هم خواننده، طراحی کرد. این کفش‌ها نوعی ادای احترام به موزیک Over The Rain خانم گارلند و مفهوم آن بود. سالوادور فراگامو، پدر کفش‌های پلتفرم مدرن است. او علی‌رغم کمبود مواد در دوران جنگ در ایتالیا که آن زمان تحت حکومت موسولینی بود، تصمیم گرفت مواد جایگزین را بررسی کند. برای مثال، چوب‌پنبه یکی از آن مواد بود.

فراگامو دریافت که اگر کفش‌ها را با چوب‌پنبه بسازد با دوام خواهند بود. او قسمت پاشنه‌های کفش را با لایه‌هایی از چوب‌پنبه طراحی کرد تا بدون اینکه سنگین شوند بلند و مرتفع باشند. امروزه ما این کفش‌ها را به نام Wedge می‌شناسیم.

کارمن میراندا خواننده معروف برزیلی نیز از طرفداران این کفش‌ها بود و در محبوبیت آنها نقش مهمی داشت.

کفش پلتفرم - خواننده برزیلی
خانم کارمن میراندا با کلکسیون کفش‌های پلتفرم خود

کفش پلتفرم در دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰

پاشنه‌ها یا لژ‌های کفش‌های پلتفرم در دهه ۱۹۴۰ با ارتفاع بیشتری تولید شدند. این کفش‌ها به‌گونه‌ای طراحی می‌شدند که پاشنه با به‌طور جزئی بالا‌تر از انگشتان پا قرار بگیرد. اما در دهه ۱۹۵۰، محبوبیت کفش‌های پلتفرم به‌مرور کاهش یافت از‌این‌رو میزان طراحی و تولید نیز کم‌تر شد.

کفش پلتفرم در دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰

از آغاز دهه ۱۹۶۰ تا دو دهه بعد از آن، کفش‌های پلتفرم در ایالات متحده به محبوبیت زیادی رسیدند. البته محبوب‌ترین مدل همان مدل زوکولی معروف قرن پانزدهم بود که پیش‌تر به آن اشاره کردیم.

رابطه عصر دیسکو و کفش پلتفرم چیست؟

کفش پلتفرم - مدل دهه 70

برعکس دهه قبل، محبوبیت کفش‌های پلتفرم در اواخر دهه ۱۹۶۰ به‌دلیل استفاده سلبریتی‌ها و هنرمندان محبوب به‌طور چشمگیری افزایش یافت و تا یک دهه بعد در اروپا و بریتانیا هم مد شد. برای مثال بسیاری از ستارگان موسیقی راک مانند دیوید بووی در اجرا‌های زنده خود با کفش‌های پلتفرم دیده می‌شدند.

دلیل دیگر محبوبیت کفش‌های پلتفرم در دهه ۱۹۷۰، معرفی و پیدایش فرهنگ دیسکو بود. کفش‌های پلتفرم در عصر دیسکو به کفش‌های مهمانی معروف بودند. استایل خاص افرادی که به دیسکو می‌رفتند با کفش‌های پلتفرم تکمیل می‌شد. طرفداران این کفش‌ها بیشتر دختر‌های نوجوان یا زنانی بودند که به‌تازگی دهه دوم زندگی خود را پشت سر می‌گذاشتند. البته گاهی مرد‌ها هم کفش‌های پلتفرم را می‌پوشیدند.

به‌دنبال علاقه قشرجوان، طراحان نیز انواع مختلفی از این کفش‌ها را روانه بازار می‌کردند. برای مثال پاشنه‌های کفش‌ها را با چراغ‌های کوچک تزئین می‌کردند یا با ساخت پاشنه‌های شیشه‌ای، فضای داخلی آنها را با طرح‌های مختلف از جمله آکواریوم، جنگل یا رنگین‌کمان تزئین می‌کردند که بسیار مورد توجه قرار می‌گرفت.

نکته: محبوب‌ترین کفش‌های پلتفرم در عصر دیسکو، Kork-Ease نام داشت.

طراحی‌های ظالمانه در تولید کفش پلتفرم

کفش پلتفرم - مدل ظالمانه
عکس شبیه‌سازی شده از مدل پلتفرم‌های آکواریومی

عوامل متعددی موجب شد که در یک دوره، از محبوبیت این کفش‌‌ها کاسته شود. برای مثال همانطور که اشاره کردیم، زمانی که پاشنه‌های این کفش شیشه‌ای بود انواع طراحی‌ها داخل پاشنه انجام می‌شد تا کفش جذاب‌تر به‌نظر برسد اما برخی مدل‌های طالمانه نیز در بازار وجود داشت. برای مثال در بعضی طرح‌های آکواریوم، ماهی‌ زنده نیز داخل آبی که در پاشنه جریان داشت قرار می‌دادند!‌

ماجرای بداقبالی نائومی کمبل با کفش پلتفرم چیست؟

کفش پلتفرم - نائومی کمبل
سمت راست – لنگه کفشی که نائومی کمبل با آن زمین خورد

با اینکه در اواخر دهه ۱۹۸۰، کفش‌های پلتفرم بازهم از رده مد خارج شده بودند، در دهه ۱۹۹۰ طراح مد مطرح بریتانیایی خانم ویوین وست وود دوباره روند تولید آنها را در صنعت مد احیا کرد.  او برای رویداد مد خود در سال ۱۹۹۳ پاشنه‌بلندی طراحی کرده بود که ۲۱ سانتی‌متر ارتفاع داشت و برای برند بوفالو طراحی شده بود. ازآنجاکه خانم نائومی کمبل قرار بود این کفش‌ها را در رویداد مد وست وود معرفی کند، هنگام راه‌رفتن روی صحنه، مچ پاهایش به‌طور شدیدی پیچ خورد و مقابل دید همه زمین خورد. تصاویر و ویدیو‌هایی که از این رویداد و لحظه زمین‌خوردن او منتشر شد خوشایند نبود و موجب بدنامی کفش‌ها شد؛ بااین‌حال همزمان میزان توجهات را نیز به این کفش‌ها افزایش داد.

گروه Spice Girls

کفش پلتفرم - گروه اسپایز گرلز
اعضای گروه با انواع کفش پلتفرم

گروه موسیقی Spice Girls که یکی از اعضای آن خانم ویکتوریا آدامز بکهام بود، در بیشتر اجراهایشان چکمه‌های پلتفرم و کفش‌های کتانی پلتفرم تولید برند بوفالو را می‌پوشیدند. این گروه در بین نسل جوان محبوبیت زیادی داشتند و موجب شدند محبوبیت کفش‌های پلتفرم نیز بین مردم افزایش یابد؛ به‌اندازه‌ای که در مدت زمان بسیار کم در صدر جدول کفش‌های مد روز قرار گرفتند.

کفش پلتفرم در دهه ۲۰۰۰

مدل جدید کفش‌های پلتفرم در سال ۲۰۰۴ و با تولید برند ایو سن لوران معرفی شد. این کفش‌ها با پاشنه‌های ۵.۳ اینچی معادل ۱۳.۵ سانتی‌متر و بند‌های درهم‌تنیده تولید شدند. این بند‌ها عامل جذابیت کفش بودند و بندی که روی مچ پا بسته می‌شد قابل‌تنظیم بود.

پلتفرم‌های دهه ۲۰۱۰

در اواخر دهه ۲۰۱۰، بوت‌های پلتفرم با مدل‌های دهه ۱۹۷۰ که بسیار محبوب بودند باز تولید شدند. به این کفش‌ها در اصطلاح Nothing Shoes می‌گفتند. این کفش‌ها زیره شفافی داشتند و بسیار راحت بودند.

کفش‌های پلتفرم امروزی

کفش پلتفرم - مدل امروزی

امروزه، این سبک از کفش‌ها برای کسانی که می‌خواهند قد خود را افزایش بدهند بسیار مناسب است. کفش پلتفرم چه پاشنه‌دار باشد چه اسپرت تفاوتی ندارد. در هر حالت اکثر بانوان و حتی آقایان این سبک از کفش‌ها را دوست دارند.

در طول تاریخ و در بین فرهنگ‌های مختلف سراسر جهان، کفش‌های پلتفرم محبوبیت بسیار زیادی داشته‌اند و این موضوع فقط به زمان یا فرهنگ خاصی محدود نیست. امروزه نیز انواع متفاوتی از کفش‌های پلتفرم در دسترس مردم هستند که از مواد مختلف و در انواع مختلف تولید می‌شوند.


حتما بخوانید: اصول شیک‌پوشی برای زنان ریز نقش و قد کوتاه

انواع کفش پلتفرم چیست؟

کفش پلتفرم - انواع

تنوع در کفش‌های پلتفرم بسیار زیاد است. برای مثال صندل‌های فانتزی، معمولی، کفش‌های اسپورت، ورزشی و مجلسی در دسترس عموم هستند؛ اما هرکدام از این مدل‌ها نیز چندین زیر مجموعه دارند که در انواع شکل‌ها تولید می‌شوند.  اما این نکته را به یاد داشته باشید که بهتر است هر نوع از کفش پلتفرم را متناسب با کاربرد آنها انتخاب کنید.

به‌طور کلی کفش‌های پلتفرم چند دارای چند گروه هستند که شامل موارد زیر است:

۱. کفش‌های پاشنه‌ بلند پلتفرم

کفش پلتفرم - پاشنه بلند

این نوع از کفش‌های پلتفرم که پاشنه‌های بلند و بسیار ضخیمی دارند برای استفاده در مجالس عروسی و مهمانی یا مراسم‌های رسمی مانند فستیوال‌های خارجی بیشتر کاربرد دارند؛ اما بهتر است این کفش‌ها را برای مدت زمان محدودی بپوشید. برای مثال هنگام پیاده‌روی یا موقعیت‌هایی که قرار است سرپا باشید، این انتخاب چندان مناسب نیست.

۲.بوت‌های پلتفرم

کفش پلتفرم - بوت پلتفرم

از بهترین مدل‌های پلتفرم به شمار می‌آیند و بسیار پرطرفدار هستند. بوت‌های پلتفرم جذابیت استایل شما را چند برابر خواهند کرد.

۳. نیم‌بوت‌های پلتفرم

کفش پلتفرم - نیم بوت ها

نیم‌بوت‌های پلتفرم جز کفش‌های پرکاربرد پلتفرم هستند که با انواع لباس‌ها می‌توانیم آنها را ست کنیم.

۴.کفش‌های پاشنه تخت پلتفرم

کفش پلتفرم - پاشنه تخت

پاشنه‌های تخت یا صاف از گروه کفش‌های پلتفرم چیزی میان صندل و کفش پلتفرم است که برای ست کردن با شلوار‌های ساده و دامن‌ها مناسب هستند. کفش‌های اسپرت پلتفرم را نیز می‌توانیم دراین زیر مجموعه نام ببریم.

۵.کفش‌های پاشنه کوتاه پلتفرم

کفش پلتفرم- پاشنه کوتاه

همانطور که از نامش مشخص است، این کفش‌ها پاشنه‌های کوتاه‌تری دارند، این کفش‌ها نیز بین هنرمندان محبوبیت زیادی دارند، برای مثال لیدی گاگا در اکثر اجرا‌های زنده خود این کفش‌ها را می‌پوشد.

نکته: یک سبک خاص از چکمه‌های پلتفرم امضای استایل خانم لیدی گاگا است. چکمه‌های پلتفرم او محصول کمیاب تولید شده آرمادیلو الکساندر مک کوئینز است که از چوب حکاکی شده دست‌ساز ساخته شده است. در دوران اخیر، نسخه به‌روز شده این چکمه‌ها به شکل تخت برای اولین‌بار وارد صنعت مد شد. این چکمه‌ها کل پاها را می‌پوشانند و فرد هنگام پوشیدن آن راحت است.

کفش پلتفرم را چگونه ست کنیم؟‌

کفش پلتفرم - روش ست کردن

کفش‌های پلتفرم به‌دلیل ظاهر جذابی که دارند، در ترکیب با بیشتر لباس‌ها یک استایل جسورانه برای فرد می‌سازند. هم چنین برای ساخت استایل با این کفش‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد و هر کدام از لباس‌های زیر را می‌توانیم با انواع مختلف کفش‌های پلفرم ست کنیم؛ اما اگر می‌خواهید کمی با اصول پیش بروید ما برایتان چند پیشنهاد ویژه داریم. ازآنجاکه کفش‌های پلتفرم انواع متعددی دارند و تنوع ساخت استایل نیز با آنها زیاد است، چند مورد مهم از آنها را بررسی می‌کنیم:

با انواع لباس‌های جین

کفش پلتفرم - شلوار جین

کفش‌های پلتفرم در ترکیب با لباس‌های جین ظاهری گیرا برای شما ایجاد می‌کنند. فرقی ندارد که شلوارتان جین باشد یا کت جین پوشیده پاشید، شما با انواع این کفش‌ها می‌توانید استایل خود را آنطور که دوست دارید بسازید. اما بهتر است نسبت به موقعیتی که می‌خواهید در آن حضور داشته باشید کفش خود را انتخاب کنید و از استاندارد بودن آن هم مطمئن شوید. برای مثال، شلوار بگی یا شلوار تمام‌گشاد جین، برای محافل غیر رسمی مانند دیدار‌های دوستانه یا دورهمی‌های خارج از خانه مناسب است.

با انواع لباس‌های چرم

کفش پلتفرم - لباس چرم

اگر می‌خواهید کفش‌های پلتفرم را با لباس‌های چرم ترکیب کنید، بهتر است کفش‌های پاشنه بلند و زیره ضخیم پلتفرم را انتخاب کنید؛ چون این دو ترکیب به‌معنای واقعی جسورانه است و در ذهن مخاطب ماندگار می‌شود.

با انواع دامن‌ها

کفش پلتفرم - دامن

در فصول گرم ست کردن انواع دامن‌ با کفش‌های پلتفرم ایده بسیار خوبی است. البته اگر می‌خواهید قدتان بلند‌تر به نظر برسد کفش‌های پاشنه بلند یا اگر احساس راحتی برایتان مهم است، می‌توانید با کفش‌های اسپورت استایل خود را بسازید. در هر حالت این این ترکیب جذاب و دلنشین است.

با پیراهن‌های گلدار

کفش پلتفرم - پیراهن گل دار

پیراهن‌های گلدار به‌دلیل راحتی، سبکی و ظرافتی که دارند بسیار محبوب هستند. نسل جوان به‌طور معمول این پیراهن‌ها را با انواع مختلف کفش‌های پلتفرم ست می‌کنند که هرکدام زیبایی خود را دارند.

با پیراهن‌های مجلسی

کفش پلتفرم - لیدی گاگا

کفش‌های مدل چکمه‌ای پلتفرم با زیره ضخیم از محبوب‌ترین و شیک‌ترین انواع پلتفرم‌ها هستند و ترکیب این آنها با هر لباسی جذابیت ویژه‌ای در نگاه مخاطب ایجاد می‌کند. اما جذابیتشان در ترکیب با پیراهن‌های مجلسی واقعا متفاوت است.

با انواع لباس‌های راه‌راه

کفش پلتفرم - راه راه

پارچه‌های راه راه در تمامی اجزای لباس چه طرحشان افقی باشند چه عمودی محبوبند و شما برای تکمیل کردن این استایل خود حتما به کفش‌های پلتفرم فکر کنید. برای مثال کفش‌های پلتفرم پاشنه بلند با یک پیراهن راه‌راه یک ترکیب جذاب هستند و بدیهی است که ترکیب رنگ در این استایل به‌طور‌کامل با رنگ پارچه پیراهن مرتبط است.

با بلیز و شلوار ساده

کفش پلتفرم - بولیز و شلوار

در این ترکیب بهتر است که حتما پلتفرم اسپورت یا پاشنه متوسط انتخاب کنید تا تعادل بین اجزای لباستان برقرار باشد. برای مثال بوت‌های بلند چندان برای ست کردن با شلوار‌های ساده مناسب نیستند اما مورد بلیز حتی یک تی‌شرت ساده هم می‌تواند استایل شما را کامل کند. برای مثال یک نوع از شلوار‌های ساده را بررسی می‌کنیم:

شلوار بگی مشکی با کفش‌های پلتفرم

شلوار‌های گشاد در رنگ‌های مختلف و کفش‌های آکسفورد یک ترکیب مدرن برای نسل جوان است که طرفداران زیادی هم دارد. در خصوص ساخت استایل با این شلوار‌ها، کفش‌های پلتفرم آکسفورد انتخاب خوبی است. اگر می‌خواهید با شلوار مشکی ست کنید، بهتر است رنگ کفشتان را هم سیاه یا سفید انتخاب کنید. البته ترکیب سیاه‌و‌سفید نیز انتخاب خوبی است.

حالا که تا حدودی با روش ست کردن کفش‌های پلتفرم در استایل‌های مختلف آشنا شدیم، می‌خواهیم محبوب‌ترین و پرکاربرد‌ترین کفش‌های پلتفرم یعنی پلتفرم‌های اسپرت را در چند مثال بررسی کنیم:

با دامن جین، تی‌شرت و کفش پلتفرم اسپرت

کفش پلتفرم - تنوع لباس

دامن جین کوتاه یکی از آیتم‌هایی است که در بین دختران جوان طرفدار دارد و ترکیب آن با یک تی‌شرت و کفش اسپرت پلتفرم بسیار پرکاربرد است. هنگام ست کردن این اجزا بهتر است این نکات را در نظر داشته باشیم:

۱. هنگام ترکیب کفش اسپرت پلتفرم با دامن جین بهتر است دامن‌های ای‌لاین را در نظر بگیریم، هم از این نظر که احساس راحتی داشته باشیم و هم از این نظر که برای زیباتر دیده شدن استایلمان قد دامن اگر بالاتر از زانو‌هایمان باشد بهتر است. درباره لباس بالاتنه همان‌طور که گفتیم یک تی‌شرت هم کافی است؛ اما تاپ‌های آستین حلقه‌ای هم مناسب هستند.

۲. همچنین در ترکیب با شلوار جین رنگ کفش‌های خود را سفید، قرمز و یا آبی انتخاب کنید.

کت‌و‌شلوار با کفش‌های پلتفرم اسپورت

کفش پلتفرم - کت و شلوار

در دهه‌های قبل کت‌و‌شلوار را در پوشش مردانه با کفش‌های ورنی براق و در پوشش زنانه نیز با کفش‌های پاشنه بلند ست می‌کردند. البته این ترکیب هنوز هم ادامه دارد؛ اما با این تفاوت که یک ترکیب جدید نیز به استایل کت‌‌وشلوار اضافه شده است و آن کفش‌های اسپرت پلتفرم است.

در ارتباط با ترکیب رنگ، بهتر است اگر کت‌و‌شلوار تیره انتخاب کردیم، کفش‌هایمان سفید باشد. این انتخاب جذاب‌تر است.

لباس سرهمی با کفش پلتفرم

کفش پلتفرم - لباس سرهمی

انواع لباس‌های سرهمی با کفش‌های پاشنه تخت پلتفرم ترکیب جسورانه‌ای خلق می‌کند که بازهم بسیار پرطرفدار هستند. در این ترکیب آزادی انتخاب داریم؛ چه از نظر مدل چه رنگ می‌توانیم هر چیزی که دوست داشته باشیم با هم ست کنیم.

سخن پایانی

کفش‌های پلتفرم اصیل و محبوب هستند. در این مطلب سعی داشتیم تا ابعاد مختلف مربوط به این کفش‌ها را از تاریخچه گرفته تا محبوب‌‌ترین آیتم‌های ساخت استایل را باهم بررسی کنیم. حال پرسش ما این است، شما کدام نوع از کفش‌های پلتفرم را بیشتر دوست دارید؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: اصول آرایش به سبک فرانسوی؛ چطور مثل زنان فرانسوی زیبا و شیک آرایش کنیم؟
منبع mentalitch startupfashion independent
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.