همه‌چیز درباره پارچه هاوایی؛ تاریخچه، ست کردن و نگهداری از این پارچه دوست‌داشتنی

احتمالا شما هم اصطلاح پارچه هاوایی را شنیده‌اید. این پارچه‌های زیبا و چشم‌نواز بیش‌تر برای تولید پیراهن‌های خوش‌آب و رنگی به‌کار می‌روند که افراد مختلف، فارغ از جنسیت و سن‌وسال به پوشیدن‌شان علاقه دارند. اما شاید کسانی هم باشند که نمی‌دانند پارچه هاوایی چیست؟ در این مطلب، ضمن جواب دادن به این سوال شما را با تاریخچه، کاربردها و دلایل محبوبیت این نوع پارچه آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

پارچه هاوایی چیست؟

پارچه هاوایی چیست؟
پارچه هاوایی نوعی پارچه لطیف، خنک، غیر رسمی، طرح‌دار و بسیار پرطرفدار است که و با الهام از عناصر طبیعی نواحی گرمسیری طراحی می‌شود./ عکس از: Angelina-Bambina

پارچه هاوایی نوعی پارچه لطیف، خنک، غیر رسمی، طرح‌دار و بسیار پرطرفدار است که و با الهام از عناصر طبیعی نواحی گرمسیری طراحی می‌شود. این محصول منحصر به‌فرد تا همین چند سال پیش فقط برای دوخت پیراهن‌های مردانه‌ای به‌کار می‌رفت که در گوشه‌وکنار دنیا با نام پیراهن‌های Aloha هم شهرت دارند. پیراهن‌های Aloha معمولا به‌صورت یقه‌دار با آستین کوتاه یا آستین سه ربع تولید می‌شوند. اما این روزها، لباس‌های زنانه و بچه‌گانه شاد و زیبایی را هم با استفاده از پارچه‌ها درست می‌کنند. پارچه‌های هاوایی معمولا در طرح‌های بسیار متنوع و با استفاده از الیاف نخی تولید می‌شوند.

تاریخچه پارچه هاوایی چیست؟

تاریخچه پارچه هاوایی چیست؟
پارچه هاوایی با الهام از عناصر طبیعی نواحی گرمسیری و با تقلید از پیراهن کارگران مزارع نیشکر هاوایی تولید شد./ عکس از: Matt-Anderson

در اوایل قرن بیستم، رکود اقتصادی و بیکاری همه دنیا را فراگرفت. بنابراین، بسیاری از افراد برای کار کردن و پول درآوردن ناچار به مهاجرت شدند. در آن روزگار، جزیره هاوایی یکی از بهترین مکان‌هایی بود که به دلیل برخورداری از مزارع بزرگ نیشکر و آناناس کارگران زیادی را از کشورهای آسیایی و نقاط مختلف ایالات متحده جذب خودش کرد. این مهاجران علاوه بر زبان و آداب‌ورسوم‌، انواع لباس‌ها و استایل‌های مختلف را هم وارد جزیره کردند. کیمونوهای پر نقش‌ونگار ژاپنی، لباس‌های رنگارنگ و ابریشمی چینی و پیراهن‌های یقه‌دار آمریکایی از همین دسته بودند.

در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، کارگران مزارع نیشکر هاوایی پیراهن‌های آستین کوتاه یقه‌داری می‌پوشیدند که به دلیل شرایط اقتصادی نابسامان آن دوران معمولا از پارچه کیمونوهای قدیمی مهاجران ژاپنی درست می‌شدند. این لباس‌ها اولین نسل پیراهن‌های هاوایی بودند که با گذشت زمان به نماد این جزیره تبدیل شدند.

با به پایان رسیدن دوران رکود و بهتر شدن وضعیت اقتصادی، به‌تدریج پای گردشگران ثروتمند و خوش‌گذران به جزیره هاوایی باز شد. این افراد به پیراهن‌های Aloha علاقه نشان دادند. بنابراین، چند نفر تصمیم گرفتند با استفاده از پارچه‌های طرح‌دار و زیبا، نسخه به‌روز شده این پیراهن‌های آستین کوتاه و یقه‌دار را برای توریست‌ها تولید کنند و از این طریق، کسب‌وکارشان را بهبود بخشند. کم‌کم کار به‌جایی رسید که گردشگران به‌محض ورود به هاوایی یکی از این پیراهن‌ها را می‌پوشیدند و طرح‌های دیگر آن را هم به‌عنوان سوغات خریداری می‌کردند. به این ترتیب، تجارت پیراهن Aloha رونق گرفت. اما متاسفانه در سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵، دنیا درگیر جنگ جهانی دوم شد. بنابراین، تولید پارچه‌ها و پیراهن‌های هاوایی متوقف شد و تولیدکنندگان آن‌ها هم درست مانند دیگران مشغول تامین مایحتاج جنگ شدند.

بعد از جنگ، سال‌ها طول کشید تا دوباره نظر مردم به این پیراهن‌های زیبا جلب شود. سرانجام در دهه ۱۹۶۰، افراد ثروتمند و سلبریتی‌هایی مانند «الویس پریسلی» با پوشیدن پیراهن‌های هاوایی در موقعیت‌های مناسب به رواج دوباره این استایل کمک کردند.

مهم‌ترین دلایل محبویت پارچه هاوایی چیست؟

مهم‌ترین دلایل محبویت پارچه هاوایی چیست؟
پیراهن‌های هاوایی به نماد خوش‌گذرانی، ثروت و بی‌خیالی نسبت به استانداردهای معمول جامعه تبدیل شده‌اند./ عکس از: JohnnyGreig

پارچه هاوایی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف و با استفاده از الیاف نخی و باکیفیت بافته می‌شوند. لباس‌های دوخته شده با این پارچه‌ها کاملا خنک، سبک و کژوال هستند. بنابراین، راحتی، زیبایی و خنک بودن از مهم‌ترین عواملی هستند که توجه افراد بی‌شماری را به این پارچه‌های رنگارنگ جلب می‌کنند. اما دلیل محبوبیت بسیار زیاد پارچه هاوایی به مراتب فراتر از این‌هاست.

همان‌طور که قبلا گفتیم، این پارچه‌ها در ابتدا فقط در هاوایی و با الهام از عناصر طبیعی این سرزمین تولید می‌شدند. در آن زمان، سفر به جزایر هاوایی کار هر کسی نبود. یعنی، بیش‌تر افراد ثروتمند با صرف هزینه‌ قابل توجهی برای موج‌سواری، شنا، آفتاب گرفتن و سپری کردن اوقاتی خوش به سواحل اقیانوس آرام می‌رفتند. این مسافران سرخوش در هنگام بازگشت پیراهن‌های گل‌دار، رنگارنگ و نسبتا گران‌قیمتی را بر تن می‌کردند که از گذراندن تعطیلاتی لوکس، شاد و متفاوت خبر می‌داد.

اغلب این افراد هم از ورزشکاران و خواننده‌های مشهوری به حساب می‌آمدند که در بین مردم محبوبیت داشتند. از آن زمان به بعد، پیراهن‌های Aloha به نماد خوش‌گذرانی، ثروت و بی‌خیالی نسبت به استانداردهای معمول جامعه تبدیل شدند. بنابراین، اقشار دیگر جامعه هم با تبعیت از چهره‌های مورد علاقه‌شان کم‌کم به پوشیدن این لباس‌ها تمایل نشان دادند. این‌جاست که صنعت مد دست‌به‌کار شد تا نسخه‌های ارزان‌قیمت‌تری از آن را تولید کند و در دسترس همگان قرار دهد. ثابت بودن رنگ، مقاومت بالا و امکان شست‌وشو به روش‌های مختلف از دیگر دلایلی است که محبوبیت این پارچه‌ها را افزایش می‌‌دهد.

کاربرد پارچه هاوایی چیست؟

کاربرد پارچه هاوایی چیست؟
پارچه هاوایی بیش‌تر برای دوخت پیراهن‌های آستین کوتاه، یقه‌دار و دکمه‌داری به‌کار می‌رود که علاوه بر آقایان، سایر افراد خانواده هم با هر سن‌وسالی می‌توانند از آن استفاده کنند./ عکس از: AugustineChang

قبلا هم گفتیم که پارچه هاوایی بیش‌تر برای دوخت پیراهن‌های آستین کوتاه، یقه‌دار و دکمه‌داری به‌کار می‌رود که علاوه بر آقایان، سایر افراد خانواده هم با هر سن‌وسالی می‌توانند از آن استفاده کنند. این پیراهن‌های خنک و زیبا کاملا کژوال هستند. اما پوشیدن آن‌ها در محل کار اصلا توصیه نمی‌شود؛ چرا که از همان ابتدا نماد تعطیلات و خوش‌گذرانی بوده‌اند. در عوض، می‌توانید این پیراهن‌های متنوع را در هنگام سفرهای تابستانی، گشت‌وگذار در شهر، میهمانی‌های دوستانه و تفرج در ساحل دریا به تن کنید.

در حال حاضر، تعداد زیادی از برندهای محبوب با استفاده از این پارچه‌ها، لباس‌های تابستانی زنانه و دخترانه بسیار راحت و زیبایی تولید می‌کنند. دامن‌های بلند، تاپ‌های گل‌دار و پیراهن‌های بلند و کوتاهی که با کمک پارچه‌های هاوایی دوخته می‌شوند در میان همه خریداران از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند. این دسته از لباس‌ها هم درست مثل پیراهن‌های Aloha به‌ویژه در مسافرت‌های تابستانی و شهرهای ساحلی کاربرد دارد.

آیا برندهای معتبر هم پیراهن هاوایی را تولید می‌کنند؟

جواب مثبت است. علاوه بر تولیدکنندگان لباس‌های اقتصادی، «تامی»، «دیور»، «رالف لورن»، «ایو سن‌ لورن» و «ورساچه» از معتبرترین برندهایی هستند که مرغوب‌ترین پیراهن‌های هاوایی را تولید می‌کنند. قیمت این پیراهن‌ها بسته به جنس، طرح و برند تولیدکننده می‌تواند از حدود ۱۰ دلار تا چند هزار دلار متغیر باشد.

ست کردن پیراهن‌های هاوایی

ست کردن پیراهن‌های هاوایی
پیراهن هاوایی با اکسسوری‌ها، کیف و کفش و شلوارهای راحت ترکیب زیبا و جذابی را ایجاد می‌کند./ عکس از: Fernando-Genzorc

پیراهن‌های هاوایی معمولا طوری طراحی می‌شوند که آزاد یا Over Size باشند. این لباس‌های راحت با اکسسوری‌ها، کیف و کفش و شلوارهای راحت ترکیب زیبا و جذابی را ایجاد می‌کنند. حالا وقت آن است که ببینیم، آن‌ها را با چه چیزهایی می‌توانیم ست کنیم؟

از اکسسسوری‌ ساده و طبیعی استفاده کنید

از اکسسسوری‌های ساده و طبیعی استفاده کنید
پیراهن هاوایی با اکسسوری‌های متعدد و پر زرق‌وبرق جلوه زیبایی پیدا نمی‌کند./ عکس از: mediaphotos

از آنجا که این پارچه‌ها با گل‌ها و برگ‌های ریز و درشت، پرندگان زیبا، میوه‌های رنگارنگ و سایر طرح‌های شلوغ تزیین شده‌اند با اکسسوری‌های متعدد و پرزرق‌وبرق جلوه زیبایی پیدا نمی‌کنند. در صورت لزوم خوب است از کمربندهای ساده‌ای استفاده کنید که چندان جلب توجه نمی‌کنند. در ضمن، همراه این لباس‌ها بهتر است آویزهای گران‌قیمت را به‌کار نبرید؛ چون اصلا با یکدیگر هم‌خوانی ندارند.

بستن کروات‌ها و پاپیون‌های اسپورت هم با این نوع پیراهن به‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود؛ چون به هم نمی‌آیند و در ترکیب با هم ظاهری به‌هم ریخته و عجیب‌وغریب ایجاد می‌کنند. شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد، بهترین لوازم جانبی و اکسسوری‌ها برای این استایل آن‌هایی هستند که از مواد موجود در طبیعت درست شده‌اند. برای مثال، در جزایر هاوایی و دیگر نواحی ساحلی استفاده از آویزهایی که با گل‌های درشت گرمسیری یا با صدف‌های زیبا تزیین شده‌اند همراه با این لباس‌ها رواج دارد.

تی‌شرت‌های ساده بپوشید

تی‌شرت‌های ساده بپوشید
می‌توانید رنگ تی‌شرت‌تان را با یکی از گل‌ها یا طرح‌های روی پارچه هم ست کنید./ عکس از: drbimages

ممکن است ترجیح بدهید پیراهن‌ هاوایی را به تنهایی بپوشید. با این حال، در صورت تمایل می‌توانید دکمه‌هایش را باز بگذارید و زیرش یک تی‌شرت ساده با رنگ خنثی به تن کنید. تی‌شرت‌های سفید گزینه مناسبی برای ترکیب کردن با پیراهن‌های هاوایی به حساب می‌آیند. در عین حال، می‌توانید رنگ تی‌شرت را با یکی از گل‌ها یا طرح‌های روی پارچه هم ست کنید. پوشیدن تی‌شرت‌های طرح‌دار، شطرنجی، راه‌راه و شلوغ در زیر این پیراهن‌ها اصلا توصیه نمی‌شود. دلیلش هم این است که پارچه هاوایی به‌خودی خود طرح‌دار است و در کنار پارچه‌های طرح‌دار دیگر نه تنها جلوه خوبی ندارد، بلکه ممکن است آزاردهنده هم به‌نظر برسد.

انواع مدل‌های تیشرت زنانه

انواع تیشرت مردانه اینجاست

شلوارهای کتان با رنگ‌های خنثی بهترین گزینه‌اند

شلوارهای کتان با رنگ‌های خنثی بهترین گزینه‌اند
شلوارک‌ها یا شلوارهای ساده و کژوال با رنگ‌های خنثی از بهترین گزینه‌ها برای ست کردن با این پیراهن‌ها به حساب می‌آیند./ عکس از: mgstudyo

شلوارک‌ها یا شلوارهای ساده و کژوال با رنگ‌های خنثی از بهترین گزینه‌ها برای ست کردن با این پیراهن‌ها به حساب می‌آیند. برای مثال، یک شلوار لینن یا کتان به رنگ خاکی، سفید یا کرم را می‌توانید با اغلب طرح‌های پارچه هاوایی به تن کنید. این ترکیب رنگ و جنس معمولا ظاهری بسیار شیک و در عین حال، خودمانی و راحت ایجاد می‌کند.

خوشبختانه این روزها، شلوارهای تابستانی متنوعی با پارچه‌های خنک تولید می‌شوند که کمرشان با بند یا با کش محکم می‌شود و فوق‌العاده راحت و سبک هستند و با این نوع پیراهن سازگاری دارند. البته، پیراهن‌های هاوایی با زمینه تیره را می‌توانید با شلوارهای کتان یا جین مشکی هم ست کنید. شلوار جین آبی نیز به دلیل ماهیت غیر رسمی و راحتی که دارد همیشه یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای مواقعی است که می‌خواهید شیک و در عین حال، صمیمی و راحت باشید.

انواع شلوار پارچه‌ای و کتان زنانه

از کت‌ لینن و کتان استفاده کنید

از کت‌ لینن و کتان استفاده کنید
پوشیدن کت لینن با پیراهن هاوایی جلوه زیبایی ایجاد می‌کند./ عکس از: minianne

تا چند وقت قبل پوشیدن پیراهن‌های هاوایی با کت چندان رایج نبود. چرا که کت و شلوار حتی اگر با پارچه‌های اسپرت و خنک هم دوخته شود اساسا حالت رسمی‌تری دارد. با این حال، اکنون استانداردهای صنعت مد به شکل قابل توجهی دچار تغییر و تحول شده؛ همین موضوع، تعداد زیادی از طرفداران پیراهن‌های هاوایی را ترغیب کرده که آن‌ها را با کت بپوشند. اگر شما هم جزو این دسته هستید، پیشنهاد می‌کنیم از کت‌های تابستانی کتانی یا لینن با رنگ‌های خنثی استفاده کنید. این پیراهن‌ها با کت جین آبی و مشکی هم ظاهر جذابی پیدا می‌کنند.

در هنگام انتخاب کفش دقت کنید

در هنگام انتخاب کفش دقت کنید
صندل‌های تابستانی، گیوه و کفش لوفر از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای پوشیدن با پیراهن‌های هاوایی به حساب می‌آیند./ عکس از: CWMGary

بهتر است با چنین لباس خودمانی و کژوالی، کفش‌های راحتی بپوشید. صندل‌های تابستانی، گیوه و  لوفر یا همان کفش کالج از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای پوشیدن با پیراهن‌های هاوایی به حساب می‌آیند. حتی بعضی‌ها، در نوار ساحلی و کنار دریا این لباس‌ها را با دمپایی‌های زیبا، لا‌انگشتی و خوش‌آب و رنگ ست می‌کنند. البته، سلبریتی‌ها و دیگر افرادی هم هستند که پیراهن هاوایی را با کفش‌های رسمی می‌پوشند. این انتخاب تا اندازه زیادی به موقعیت و شرایط پوشیدن این لباس بستگی دارد. برای مثال، اگر قرار است پیراهن زیبا و گل‌دارتان را در یک میهمانی دوستانه بر تن کنید طبیعتا نمی‌توانید همراهش صندل و دمپایی بپوشید.

انواع کفش تخت زنانه

انواع صندل مردانه اینجاست

انتخاب کیف مناسب اهمیت دارد

انتخاب کیف مناسب اهمیت دارد
کیف‌های رنگی اسپرت کنفی و حصیری یا کوله‌پشتی‌های زیبا و رنگارنگ با پیراهن هاوایی تلفیق خوب را ایجاد می‌کنند./ عکس از: dorioconnell

یک کیف دستی از جنس کنف، حصیر یا کتان بهترین گزینه‌ای است که به‌راحتی می‌تواند با پیراهن‌های هاوایی ست شود و به زیبایی استایل‌تان بیافزاید. از سوی دیگر، استفاده از کیف‌های رنگی اسپرت و کوله‌پشتی‌های زیبا و رنگارنگ هم می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

بهترین پیراهن‌های هاوایی چه ویژگی‌هایی دارند؟

بهترین پارچه‌های هاوایی از الیاف نخی مرغوب، بسیار ظریف و نرم ساخته می‌شوند. در واقع، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک پیراهن هاوایی خوب این است که رها، نرم، خنک و ساخته‌شده از الیاف طبیعی باشد. به همین دلیل هم هست که این لباس‌ها برای فصل تابستان، سفرهای تفریحی و کنار دریا مناسب هستند. بنابراین، در هنگام خرید پیراهن هاوایی دقت کرده و پارچه‌هایی را انتخاب کنید که الیاف پلاستیکی در آن‌ها به‌کار نرفته باشد.


حتما بخوانید: مناسب‌ترین پارچه‌ها برای لباس تابستانی؛ خنک و راحت بپوشید

چند توصیه مهم درباره پارچه هاوایی

چند توصیه مهم درباره پارچه هاوایی
در هنگام شست‌وشو پیراهن هاوایی را پشت‌ورو کنید و بگذارید در معرض هوا و آفتاب خشک شود./ عکس از: Iker-Martiarena
 • پارچه‌های هاوایی را می‌توانید با دست یا با استفاده از ماشین‌لباسشویی بشویید و حتی می‌توانید آن‌ها را به خشکشویی ببرید.
 • در هنگام شستشو با ماشین لباسشویی، دستگاه را روی دور کند تنظیم کنید.
 • پیش از شستن پیراهن هاوایی چه با دست و چه با ماشین، خوب است آن را پشت‌ورو کنید.
 • پارچه‌های هاوایی مرغوب دارای رنگ ثابتی هستند و به‌هیچ عنوان رنگ نمی‌دهند. با این حال، برای جلوگیری از اتفاقات ناخواسته خوب است آن‌ها را به تنهایی بشویید.
 • بهتر است این لباس‌ها را داخل دستگاه خشک‌کن قرار ندهید و بگذارید زیر آفتاب خشک شوند. استفاده دائمی از خشک‌کن ممکن است موجب پوسیدگی پارچه‌های ظریف شود.
 • برای جلوگیری از چروک شدن، خوب است پیراهن‌های هاوایی مرغوب‌تان را در حالت نم‌دار روی چوب لباسی آویزان کنید و در معرض هوا قرار دهید تا خشک شوند. به این ترتیب، دیگر لازم نیست آن را دائما اتو کنید. اتو کردن مکرر ممکن است پارچه‌های لطیف را بپوساند.
 • پیراهن هاوایی باید گشاد و آزاد باشند. بنابراین اغلب افراد در هنگام خرید، گزینه‌ای را انتخاب می‌کنند که کمی بزرگ‌تر از سایز معمول‌شان است. با این حال، هرگز نباید پیراهنی را خریداری کنید که بیش از اندازه بزرگ و بلند باشد.
 • در هنگام خرید آنلاین، به‌سادگی می‌توانید به راهنمای انتخاب سایز مراجعه کرده و با اندازه‌گیری عرض سینه از خریدتان اطمینان یابید.

کدام هنرمندان پیراهن هاوایی می‌پوشند؟

در بین هنرمندان قدیمی، «الویس پریسلی» یکی از مشهورترین چهره‌هایی است که در بسیاری از تورهای ساحلی‌اش پیراهن هاوایی می‌پوشید.

سلبریتی‌های امروزی هم همچنان به سنت پوشیدن پیراهن‌های هاوایی وفادار هستند. برای مثال، در تصویر زیر «رایان رینالد» را می‌بینید که یکی از همین لباس‌های زیبا را به تن کرده است.

«جورج کلونی» هم فرصت پوشیدن پیراهن هاوایی را از دست نمی‌دهد. باور نمی‌کنید؟ تصویر زیر را تماشا کنید.

از قرار معلوم، سلبریتی‌های مسن‌تر هم به پوشیدن این نوع لباس‌ها علاقه دارند. در تصویر زیر «رابرت دنیرو» را می‌بینید که یک پیراهن هاوایی زیبا به تن کرده است.

انواع مدل‌های جذاب پیراهن هاوایی

سخن آخر

در این مطلب، سعی کردیم ببینیم پارچه هاوایی چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد؟ در عین حال، اطلاعات مفصل و جامعی را درباره نحوه ست کردن این لباس در اختیارتان قرار دادیم. نظر شما درباره پیراهن هاوایی چیست؟ آیا به پوشیدن این‌جور لباس‌ها علاقه دارید؟ خوشحال می‌شویم دیدگاه‌هایتان را در بخش «نظرات کاربران» با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: لباس کوکتل چیست؟ انواع و روش‌های ست کردن این لباس
منبع www.smithsonianmag.com www.alohashirtshop.com homequicks.com
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
2 دیدگاه
 1. یاسمن می‌گوید

  چه مطلب جالبی بود! نظرم درباره ی لباسها و‌پارچه های مدل هاوایی تغییر کرد 🙂

  1. فائزه حاجی‌آبادی، سردبیر می‌گوید

   پارچه هاوایی دنیای جالبی داره و واقعا دوست‌داشتنیه؛ اگر در جای مناسب خودش پوشیده بشه. خوشحالیم که مطلب رو دوست داشتین یاسمن جان.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.