راهنمای ست کردن لباس خال‌خالی برای آقایان؛ چطور اصولی خالخالی بپوشیم؟

طرح خال‌خالی از آن طرح‌های جذابی است که روی هر لباس و وسیله‌ای می‌نشیند. سال‌هاست که این توپ‌های کوچک روی بستری ساده از پارچه می‌توانند لباس‌های زنانه و مردانه زیبایی خلق کنند. شاید فکر کنید که لباس خال‌خالی برای آقایان عجیب است و ست‌کردن آن اصول خاصی ندارد؛ اما اصلا اینطور نیست. در این مقاله برایتان از اصول صحیح ست کردن لباس خالخالی برای دیگران گفته‌ایم.

خلاصه‌ای کوتاه از تاریخچه لباس خال‌خالی برای آقایان

لباس خال‌خالی برای آقایان
چرچیل با پاپیونی خال‌خالی

شاید عجیب و حتی مسخره به نظر برسد اما حقیقت دارد: در تاریخچه پوشاک دنیای غرب، خال‌خالی‌ها از همان ابتدا پرطرفدار نبودند چون طرحشان برای عموم یادآور بیماری‌های پوستی مانند جذام و طاعون بوده است. اما در همیشه بر یک پاشنه نمی‌چرخد، با فرارسیدن قرن ۱۸ میلادی، طرح خال‌خالی روی دور موفقیت قرار گرفت.

استفاده از طرح خال‌خالی در پوشاک مردانه بیشتر منحصر به اکسسوری‌هایی مانند کراوات، پاپیون، جوراب و دستمال جیبی کت یا همان پوشِت است. ضمن اینکه خال‌های درشت هم معمولا برای لباس خانم‌ها استفاده می‌شود. البته در دنیای بی‌انتهای مدوفشنِ امروزی که از تغییرات و تنوع استقبال زیادی می‌شود، دیگر مرزکشی‌های این‌چنینی چندان پرمعنا نیست.

طرح خال‌خالی حالتی شاد و بشاش دارد و استفاده از آن نمادی از پویایی و تحرک است. از جمله افراد مشهوری که به این طرح علاقه داشته‌اند، باید به ادوارد هشتم پادشاه انگلستان معروف به دوک ویندسور  (Duke of Windsor) اشاره کرد. وینستون چرچیل یعنی نخست‌وزیر بریتانیا هم از دوست‌داران خال‌خالی بود.

در ادامه از نکاتی در ست‌کردن لباس خال‌خالی برای آقایان خواهید خواند.

نکات لازم برای ست‌کردن لباس خال‌خالی برای آقایان

در زمان استفاده از طرح خال‌خالی برای استایل مردانه باید به مواردی مانند اندازه خال‌ها، رنگ و فاصله میانشان دقت داشته باشید. اجازه بدهید که درباره نکات مهم بیشتر برایتان بگوییم:

اندازه خال‌ها

لباس خال‌خالی برای آقایان
اندازه خال‌های پارچه روی رسمی‌بودن آن اثرگذار است

 

یادتان باشد که اندازه خال‌های لباس و اکسسوری‌ها روی معنایی که متبادر می‌کنند، بسیار اثرگذار است. برای مثال، خال‌هایی با اندازه کوچک یا متوسط بیشتر در استایل‌های رسمی و کاری استفاده می‌شوند اما خال‌های بزرگ حالتی غیررسمی دارند و حس‌وحالی سرخوشانه به استایل می‌دهند.


حتما بخوانید: در دورهمی‌های دوستانه چه بپوشیم؟ برای آقایان

فاصله خال‌ها از یکدیگر

فواصل میان خال‌ها در لباس هم مهم است. هرچقدر که فاصله میان خال‌ها کمتر و منظم‌تر باشد، جلوه لباس هم متقارن‌تر و اتوکشیده‌تر خواهد شد. اما اگر به‌دنبال طرح‌هایی آزادانه‌تر و رهاتر هستید و استایلی هنری یا هنجارشکنانه را می‌پسندید به سراغ خال‌هایی بروید که به طور تصادفی در بخش‌های مختلف پارچه جای خوش کرده‌اند.

لباس خال‌خالی برای آقایان
طرز قرارگیری خال‌ها روی پارچه

 

هرچقدر که فاصله خال‌ها از هم کمتر شود، رنگ خال‌ها رنگ غالب لباس یا اکسسوری خواهد بود. برای استایل‌های رسمی و خیلی مرتب باید به سراغ پارچه‌هایی بروید که خال‌های روی آنها با فواصلی مشخص و منظم از هم چیده شده‌اند.

رنگ خال‌ها

لباس خال‌خالی برای آقایان
هماهنگی میان رنگ پس‌زمینه پارچه و خال‌ها مهم است

 

هماهنگی میان زمینه و رنگ خال‌ها در پارچه لباس خال‌خالی برای آقایان بسیار مهم است. رنگ زمینه و خال‌ها باید با هم در تضاد باشند. اگر طیف رنگی این دو به هم بسیار نزدیک باشد، تمیز دادن خال از زمینه سخت می‌شود و دیگر فایده‌ای در پوشیدن لباسی طرح‌دار وجود نخواهد داشت.

مثلا این‌ها را در نظر بگیرید: رنگ آبی زمینه با خال‌های سفید، رنگ قرمز در پس‌زمینه‌ای مشکی، ترکیب معروف سفید و مشکی یا هر ترکیب دیگری که باعث شاخص‌شدن خال‌ها بر پس‌زمینه پارچه می‌شود.

شیوه ست‌کردن لباس خال‌خالی برای آقایان

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، طرح خال‌خالی بیشتر در اکسسوری‌های مردانه استفاده می‌شود. برای همین در ادامه درباره ست‌کردن آن در استایل در جایگاه اکسسوری خواهید خواند. اما به‌طور کلی، طرح خال‌خالی می‌تواند به‌سادگی، چندین رنگ را وارد تیپ شما کند و جلوه‌ای جذاب از رنگ‌هایی هماهنگ را به نمایش بگذارد.

کراوات‌های خال‌خالی

لباس خال‌خالی برای آقایان
ست‌کردن کراوات با لباسی رسمی

اگر به‌‌دنبال استفاده از خال‌خالی در استایلی رسمی هستید، بهتر است که به سراغ جنس کراواتی ابریشمی بروید. یادتان باشد که کراوات خال‌خالی با پیراهنی بدون نقش و طرح، انتخاب ساده و بی‌دردسری است. اما اگر طرفدار طرح و نقش هستید، پوشیدن پیراهنی راه‌راه یا پیراهنی با طرح‌های درشت و بزرگ در کنار پاپیون و کراوات خال‌خالی هم توصیه می‌شود.

پوشِت یا دستمال جیبی خال‌خالی

لباس خال‌خالی برای آقایان
پوشت خال‌خالی با کراوات ساده

پوشِت‌ها یا دستمال‌های کوچک در جیب کت‌ معمولا برای اضافه‌کردن رنگی تازه به استایل استفاده می‌شوند. شاید به نظرتان بیاید که این دستمال‌های کوچک چندان اهمیتی ندارند اما سخت در اشتباه هستید. این دستمال‌ها با رنگ و طرحشان می‌توانند تیپی ساده و معمولی را به حالتی شیک، خاص و چشم‌گیر بدل کنند.

حال اگر پوشت‌تان طرح خال‌خالی داشته باشد، میزان اثرگذاری دستمال جیبی بیشتر هم می‌شود. این طرح یعنی خال‌خالی نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند و اثرگذاری بالایی دارد. برای اینکه تیپ و استایلی خاص با پوشت خال‌خالی داشته باشید، لازم نیست که کراواتی خال‌خالی با همان رنگ و طرح پوشت بپوشید؛ اصلا چنین چیزی لازم نیست. باید سلیقه به خرج بدهید و طرح و رنگ کراوات را با پوشت خال‌خالی‌تان هماهنگ کنید اما شباهت تام کار درستی نیست.

شال‌گردن پارچه‌ای خال‌خالی

لباس خال‌خالی برای آقایان

اگر دستمال‌گردن یا شال‌ گردن پارچه‌ای خال‌خالی می‌پوشید، حواستان باشد که تمرکز استایلتان بر محور آن خواهد بود. باید دقت کنید که شال یا دستمال گردن خال‌خالی‌تان در تناسب و هماهنگی با بخش‌های دیگر استایل باشد. اگر می‌خواهید این عنصر در تیپ‌تان چندان خیره‌کننده و مرکز توجه نباشد، به‌سراغ گزینه‌هایی بروید که خال‌هایشان ریز است.

جوراب‌های خال‌خالی

لباس خال‌خالی برای آقایان
جوراب خال‌خالی در استایل مردانه

 

جوراب‌های مردانه یکی از بهترین بخش‌های استایل برای ابراز سلیقه شخصی هستند. جوراب‌ها می‌توانند درباره شخصیت افراد چیزهای زیادی را فاش کنند. یادتان باشد که با پوشیدن جوراب‌های خال‌خالی توجه زیادی را به پاهای خود جلب می‌کنید. برخی از آقایان ترجیح می‌دهند که نقطه چشم‌گیر استایلشان، بخش دیگری باشد. در هر حال، انتخاب با شماست.

جذاب‌ترین لباس‌های مردانه را ببینید

در آخر

خال‌خالی‌ها می‌توانند روی پارچه‌های بخش‌های مختلف لباستان بنشینند و در مراسم رسمی و غیررسمی همراهتان باشند؛ محدودیتی در کار نیست. شما طرفدار پوشیدن طرح خال‌خالی هستید؟ نظرتان درباره این طرح چیست؟


در ادامه بخوانید: اصول صحیح ست کردن جوراب و کفش برای آقایان؛همه نکات مهم که باید بدانید
منبع gentlemansgazette.com
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.