بهترین روش‌های نگهداری و شست‌و‌شوی شلوار جین

اگر روش‌های نگهداری و شست‌و‌شوی شلوار جین را یاد بگیرید، می‌توانید از شلوارهای جین‌تان بیشتر و بهتر نگهداری کنید. کمتر هزینه کنید و بیشتر دوستدار محیط‌زیست باشید. در این مطلب از بهترین روش‌های نگهداری و شست‌وشوی شلوار جین برایتان گفته‌ایم.

نگهداری و شست‌وشوی شلوار جین

شما هم در دسته همان افرادی قرار دارید که شلوار جین‌ها را تا فرارسیدن پارگی و تخریبِ قابل‌توجه نمی‌شویند؟ سخت در اشتباهید. برای اینکه لباس‌های‌تان بوی نامطبوعی نگیرند و از آن مهم‌تر، باکتری‌ها در آنها جای خوش نکنند باید روش‌های نگهداری و شست‌وشوی شلوار جین را به‌خوبی بدانید.

قبل از هرچیز باید بدانید که اگر شلوار را درست و اصولی بشویید، خراب نمی‌شود. پس بیهوده از شستن شلوار جین دوری نکنید. هر چهار تا پنج‌باری که شلوار را می‌پوشید، بهتر است که اقدام به شست‌وشوی آن کنید. البته این توصیه برای کسانی است که زیاد از شلوار جین‌شان استفاده می‌کنند. اگر بنا باشد که شلوار را با فواصل زیاد و به دفعات اندک بپوشید، لازم نیست که زودبه‌زود به فکر شست‌وشو بیفتید.

نکته

  • اگرشلوار جینی خریده‌اید که پارچه‌اش سفت و خشک است هم برای تغییر حالت پارچه باید آن را بشویید. وقتی پارچه بیش از حد خشک می‌ماند، شکننده و آسیب‌پذیر می‌شود و در آن سوراخ‌ها و خراش‌هایی به‌وجود می‌آید که عمرش را کم می‌کنند.

اگر شلوار جین‌های‌تان از همان ابتدا پارچه چندان خشکی ندارند، می‌توانید کمی دیرتر شروع به شستن‌شان کنید. یعنی برای شستن شلوار جین نویی که پارچه‌ای سفت و خشک ندارد، چندان عجله نکنید. چندبار آن را بپوشید و بعد از اینکه دیگر راحت روی پا نشست به شستن آن فکر کنید. در واقع، اجازه بدهید که کمی در پا جای باز کند و بعد اقدام به شستن کنید. (البته از نظر بهداشتی بهنر است لباس را قبل از اولین بار پوشیدن هم بشویید.)

شیوه شست‌وشوی جین‌ها را بدانیم

همیشه برچسب یا همان تَگ دستور شست‌وشویی که روی بیشتر لباس‌ها وجود دارد را قبل از شستن بخوانید. یادتان هم باشد که لباس‌های دیگر را با شلوار جین داخل ماشین نریزید چون ممکن است که به هم رنگ بدهند.

قانون طلایی در میان روش‌های نگهداری و شست‌وشوی شلوار جین حضور آب سرد است. اگر می‌خواهید شلوار جین‌تان را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، باید ابتدا آن را پشت‌ و رو کنید و ماشین را هم روی درجه ملایم بگذارید. پودر لباسشویی هم باید ملایم باشد تا بافت‌های پارچه آسیب نبینند.

از نرم‌کننده‌ها هم در شستن شلوار جین استفاده نکنید. این مواد باعث تخریب بافت معمولی شلوار جین‌تان می‌شوند و آن را از حالت اولیه خود خارج می‌کنند. پس این نکته را هم به‌خاطر بسپارید.

محبوب‌ترین شوینده‌های لباس را ببینید

۱. شست‌وشوی جین‌ها بدون ماشین

نگهداری و شست‌و‌شوی شلوار جین

اگر ماشین لباسشویی ندارید یا دوست دارید که برای حفاظت بیشتر از شلوارتان با دست آن را بشویید به نکات زیر دقت کنید:

  • سینک یا تشت را با آب گرم یا سرد پُر کنید. برچسب روی لباس را بخوانید و ببینید که دمای مناسب آب برای شست‌وشوی آن چقدر است.
  • از مقدار اندکی مایع لباسشویی ملایم استفاده و آن را به‌خوبی داخل آب بریزید و با آب ترکیب کنید.
  • شلوار را داخل آب بگذارید و با دست‌تان آن را داخل آب تکان بدهید تا نواحی مختلفش از آب و کف بهره‌مند و تمیز شود.
  • اجازه بدهید که شلوار حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه داخل آب بماند.
  • آبی را که داخل تشت یا سینک کثیف شده، تعویض کنید و بگذارید که شلوار در آب تمیز حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند. با دست‌ها کمی شلوار را در آب تکان بدهید تا نقاط مختلفش پاک شود.
  • آب را تخلیه کنید و شلوارتان را هم لوله کنید یا به‌طور معمولی بچلانید تا آب اضافی موجود در آن خارج شود. البته چلاندن بیش از حد را فراموش کنید که اصلا کار خوبی نیست.
  • برای خشک‌کردن شلوار هم از دستورات روی برچسب لباس استفاده کنید.

۲. شستن شلوار جین سفید

شستن شلوار جین سفید

شلوارهای جین سفید معمولا بیشتر از موارد دیگر لک می‌شوند و کثیفی را نشان می‌دهند. در هنگام شستن شلوار جین سفید باید از ریختن لباس‌های دیگر در ماشین یا تشت (در صورت شستن لباس با دست) خودداری کنید. برای شستن جین‌های سفیدی که خیلی چرک و کثیف شده‌اند از آب سرد و برای مواردی که کمتر کثیف شده‌اند از آب گرم کمک بگیرید.

به هوای اینکه پارچه جین‌تان سفید است از سفیدکننده یا همان وایتکس خودمان استفاده نکنید. چون سفیدکننده‌ها موجب تخریب بافت شلوار جین و زردشدن آن می‌شوند. از نرم‌کننده هم استفاده نکنید که روی ظاهر و بافت پارچه شلوار جین سفید اثر منفی می‌گذارد. برای خشک‌کردن شلوار جین سفید به سراغ خشک‌کن نروید.


حتما بخوانید: راهنمای ست کردن رنگ سفید؛ چطور با سفید استایلی جذاب بسازیم؟

۳. خشک‌کردن شلوار جین

خشک‌کردن شلوار جین

از خشک‌کن دوری کنید. اگر می‌خواهید که عمر شلوارهای جین‌تان بالا برود، آنها را در محیطی پهن کنید که هوا به‌خوبی جریان دارد و دور خشک‌کن‌ها را خط بکشید. اما نکته دیگری هم وجود دارد. اگر دل‌تان می‌خواهد که شلوارتان کمی جمع‌وجور شود، بگذارید که نم آن کمی گرفته شود و بعد شلوار را داخل خشک‌کن بگذارید.

۴. فریزکردن شلوار جین

شاید شما هم از قدیم درباره فریزکردن شلوار جین چیزهایی شنیده باشید. اما این کار هیچ‌نقشی در تمیزکردن شلوار جین ندارد. گذاشتن شلوار در فریزر نمی‌تواند به تمیزشدن آن کمکی کند. مگر قرار است جادویی خاص در آنجا رخ بدهد؟ خیر. پس بهتر است که فضای فریزرتان را برای بستنی و خوراکی‌های دیگر باز بگذارید. جای شلوار جین قطعا در آنجا نیست.

نکات مهم برای افزایش عمر و حالت شلوار جین

نگهداری و شست‌و‌شوی شلوار جین

با توجه کردن به روش‌های نگهداری و شست‌وشوی شلوار جین مانع از تغییر شکل زودهنگام شلوارتان شوید. برای نمونه:

  • همیشه شلوارتان را بعد از اینکه از پا درآوردید به گیره آویزان کنید. در این‌صورت، جای باسن و زانوهایی که داخل شلوار مانده صاف می‌شود و شکل شلوار برای مدت طولانی‌تر به حالت اولیه خودش باقی می‌ماند.
  • بهتر است که شلوارهای جین زاپ‌دار یا همان شلوارهایی که دارای پارگی تزئیناتی هستند با دست شسته شوند. در غیر این صورت، عمر لباس کاهش پیدا می‌کند.

در آخر

روش‌های نگهداری و شست‌وشوی شلوار جین چیزهای پیچیده‌ای نیستند. نکاتی ساده را یاد بگیرید و از لباس‌های‌تان بهتر محافظت کنید. زمانی‌که قواعد و اصول را بلد باشید، لباس‌های‌تان بادوام بیشتری در کمدتان می‌مانند و زودبه‌زود نیاز به دست‌به‌جیب‌شدن و خرید نخواهید داشت. کمی اطلاعات، دقت و سلیقه به‌خرج‌دادن در نگهداری از پوشاک باعث می‌شود که لباس‌های نو، مناسب و متعددی در کمدتان داشته باشید.

جدیدترین مدل‌های شلوار جین زنانه را ببینید


در ادامه بخوانید: ۸ روش نگهداری و شست‌وشوی پالتو و کاپشن که باید بدانید
منبع realsimple.com tide.com
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.