راهنمای ست کردن کمربند مردانه برای استایل رسمی و غیررسمی

کمربند یکی از اکسسوری‌هایی است که تاحدزیادی در جذابیت آقایان تأثیر دارد. با اینکه ست‌کردن کمربند با لباس‌های مختلف چندان سخت نیست، گاهی پیش می‌آید که ندانید با لباسی که پوشیده‌اید جور در می‌آید یا نه. برای اینکه کارتان را راحت کنیم، در این مطلب از اصول ست کردن کمربند مردانه برایتان گفته‌ایم.

آقایان در چه موقعیت‌هایی می‌توانند کمربند ببندند؟

اگر بخواهیم پاسخ کوتاه به این سؤال بدهیم باید بگوییم تقریبا همیشه. کمربند از ابتدا جزو اکسسوری‌های کاربردی برای آقایان بوده است و بیشتر از مد، آن را برای محکم‌نگه‌داشتن شلوار می‌بستند. بنابراین همیشه می‌توانید کمربند ببندید و محدودیتی از این نظر ندارید. برخلاف تصور کمربند فقط برای موقعیت‌های رسمی نیست و در موقعیت‌های کژوال هم می‌توانید از انواع کمربند استفاده کنید. فقط باید نوع درست آن را انتخاب کنید.

به‌طورکلی با این لباس‌ها بهتر است، کمربند ببندید:

 • زمانی‌که شلوار دارای حلقه کمربند است؛
 • هنگامی پیراهن را درون شلوار قرار می‌دهید؛
 • وقتی کاپشن یا کت بلیزر می‌پوشید؛
 • اگر همه لباس‌هایتان از بالا تا پایین هم‌رنگ است. در این مورد کمربند کنتراست خوبی ایجاد می‌کند.

با این لباس ها بهتر است کمربند نبندید:

 • وقتی پیراهن چسبان می‌پوشید نیازی به کمربند نیست.
 • وقتی تی‌شرت می‌پوشید. البته مانعی ندارد ولی جذاب نیست.

هیچ‌کدام از این دو قانون سفت‌وسخت نیستند و همه‌چیز بستگی به سلیقه خودتان بستگی دارد.

حالا بیایید ببینیم انواع کمربند مردانه کدام‌اند.

چند نوع کمربند مردانه داریم؟

برای آقایان فقط دو نوع کمربند رسمی و کژوال وجود دارد. ویژگی‌های این کمربندها با هم متفاوت است.

کمربند مجلسی یا رسمی

ست کردن کمربند مردانه - کمربند مجلسی یا رسمی
کمربند مجلسی ساده و چرمی است، براق است و سگک ساده‌ای دارد

کمربندهای مجلسی یا رسمی فقط چرمی هستند و طراحی ساده‌ای دارند. معمولا چرمی که برای آن استفاده می‌کنند براق است.

پهنای این کمربندها کم است و تقریبا به ۲.۵ تا ۳ سانتی‌متر می‌رسد. برای اینکه ساده‌ و شیک باشند، فقط از یک سگک مربعی فلزی براق تشکیل شده‌اند و دوخت بند آن همرنگ خود چرم است. این کمربندها را می‌توانید با کت‌وشلوار در مجالس رسمی مانند عروسی، در رویدادهای تجاری و در محیط‌های کاری رسمی بپوشید. بهتر است رنگ آن را خنثا انتخاب کنید؛ مشکی، قهوه‌ای و خرمایی بهترین گزینه‌های موجود هستند.

کمربندهای کژوال

ست کردن کمربند مردانه - کمربند کژوال
کمربندهای کژوال لزوما چرم نیستند و سگک آنها می‌تواند طرحی خاص داشته باشد

این کمربندها برای موقعیت‌های غیررسمی و کژوال مناسب‌اند. برای انتخاب کمربند کژوال محدودیت کمتری دارید و می‌توانید طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و سبک‌ها را بپوشید. سگک آنها بزرگتر است و بیشتر از ۳ سانتی‌متر هستند. جنس آنها معمولا چرم، جیر، طناب، برزنت و پنبه است.

چرمی که برای کمربند کژوال استفاده می‌کنند معمولا ناصاف و ناهموار است و دوخت روی آن می‌تواند از رنگی متضاد از چرم باشد. سگک آنها ضخیم و مات است و کمتر پیش می‌آید صیقلی باشد. تنوع بیشتری دارند و می‌توانید آنها را با شلوار جین، چینو و حتی شلوارک بپوشید.


حتما بخوانید: همه‌چیز درباره شلوار کتان چینو؛ روش‌های ست کردن

چگونه کمربند مردانه را ست کنیم؟

برای انتخاب بهترین کمربند که به‌خوبی ظاهرتان را تکمیل کند، باید اصول ست کردن آنها را بدانید. به‌عنوان یک قانون کلی، باید فلزاتی را که در لباستان دارید با سگک کمربند و پارچه لباس و کفش را با بند آن هماهنگ کنید. البته این قانون در استایل رسمی مهم‌تر است.

برای استایل رسمی

ست کردن کمربند مردانه - کمربند برای استایل رسمی
رنگ و جنس کمربند باید با رنگ و جنس کفش ست باشد

برای مثال، جنس و رنگ سگک کمربند باید با ساعت، دکمه سردست یا گیره کراواتی که استفاده می‌کنید مطابقت داشته باشد. اگر سگک کمربندتان طلایی است، باید ساعت، دکمه سردست یا گیره کراوات هم طلایی باشند. اگر نقره‌ای است، ساعت، دکمه و گیره کراوات را هم نقره‌ای انتخاب کنید. گاهی می‌توانید آن را با حلقه ازدواج هم هماهنگ کنید.

از سوی دیگر، اگر کمربند از چرم قهوه‌ای است، باید با کفش قهوه‌ای ترجیحا چرمی آن را ست کنید. اگر هم کمربند مشکی است، کفش را مشکی انتخاب کنید. حتما باید جنس چرم‌ها هم یکی باشد؛ یعنی یا هر دو مات یا هر دو براق. انتخاب کفش چرم براق و کمربند چرم مات و بالعکس فاجعه است.

برای استایل کژوال

ست کردن کمربند مردانه - برای استایل کژوال
برای سبک کژوال می‌توانید خنثا بودن یا سردی و گرمی رنگ‌ها را در نظر بگیرید

در ظاهر کژوال، آزادی عمل بیشتری دارید و همه‌چیز به سلیقه شما بستگی دارد. اگر کژوال رسمی‌تر می‌خواهید از رنگ‌های متضاد استفاده نکنید و کمربندی با ساده‌ترین طرح و بافت انتخاب کنید. اگر نه، می‌توانید از نظر خنثا یا سرد و گرم بودن رنگ‌ها کفش و کمربند را ترکیب کنید.

حالا بیایید چند ترکیب پیشنهادی را ببینیم.

ترکیب‌های پیشنهادی برای ست کردن کمربند مردانه

این ترکیب‌ها را امتحان کنید؛ برخی از آنها رسمی و برخی دیگر کژوال هستند.

۱. با کفش مشکی یا خاکستری؛ کمربند با رنگ سرد

ست کردن کمربند مردانه - کمربند خاکستری با کفش خاکستری

اگر کفشی مشکی می‌پوشید، می‌توانید آن را با کمربند مشکی و خاکستری ست کنید. برعکس اگر کفش خاکستری دارید، کمربند را مشکی، طوسی یا آبی‌تیره انتخاب کنید. چون مشکی و خاکستری خنثا هستند، معمولا با رنگ‌های سردتر بیشتر جور در می‌آیند تا رنگ‌های گرم‌تر. به همین دلیل طیف آبی و طوسی برای آن مناسب‌تر است تا طیف قرمز و نارنجی.

۲. با کفش‌های دو رنگ؛ کمربند از رنگ غالب

ست کردن کمربند مردانه - کمربند با کفش دورنگ
در این کفش رنگ غالب قهوه‌ای است، پس کمربند را قهوه‌ای انتخاب می‌کنیم

اگر کفش دو رنگ بود چه؟ در این مواقع کمربند را از رنگی که در کفش غالب است انتخاب کنید. نیاز نیست کمربند را دقیقا با هر دو رنگ مطابقت دهید. با فاصله به کفش نگاه کنید و ببینید بیشتر کدام رنگ آن بیشتر به چشم می‌آید. برای مثال اگر کفشی دارید که کل آن قهوه‌ای است و فقط قسمت پنجه آن آبی‌رنگ است، کمربند را قهوه‌ای انتخاب کنید.

پرفروش‌ترین انواع کمربند مردانه

۳. با کفش آبی؛ کمربند قهوه‌ای یا مشکی

ست کردن کمربند مردانه - کفش آبی با کمربند قهوه‌ای

به‌طور کلی، کفش‌های آبی با کمربند قهوه‌ای ترکیب مناسبی دارند. بااین‌حال به لباستان هم توجه کنید. برای مثال اگر لباستان مشکی یا سفید بود، کمربند را مشکی انتخاب کنید.

۴. با کفش سفید؛ کمربند از رنگ لباس

ست کردن کمربند مردانه - کفش سفید
با کفش سفید، کمربند را همرنگ لباس انتخاب کنید بهتر است

برای کفش سفید، هر رنگ کمربندی که دوست داشته باشید خوب است. اگر انتخاب سخت است به لباستان توجه کنید. بهتر است آن را با رنگ لباس هماهنگ کنید.

۵. با شلوار خاکستری؛ کمربند قهوه‌ای یا مشکی

ست کردن کمربند مردانه - کمربند مشکی و شلوار خاکستری

همان طور که گفتیم وقتی رسمی لباس می‌پوشید کمربند باید با کفش ست باشد. ولی اگر استایل کژوال دارید کمربند خاکستری با کمربند قهوه‌ای هم خوب است و نیاز نیست آن را با کفش ست کنید. اگر قهوه‌ای دوست ندارید کمربند مشکی ببندید.

۶. با شلوار جین آبی؛ کمربند قهوه‌ای

ست کردن کمربند مردانه - جین با کمربند قهوه‌ای

اصولا با شلوار جین آبی کمربند قهوه‌ای خیلی قشنگ‌تر است. با این حال می‌توانید هر رنگ دیگری ازجمله مشکی را هم انتخاب کنید.

۷. کمربند مشکی؛ همه رنگ‌های خنثا

در استایل کژوال، کفش‌ها یا لباس‌های مشکی، سفید، خاکستری روشن و خاکستری تیره همگی با کمربند مشکی جور در می‌آیند. اگر یادتان باشد در استایل کژوال برخلاف استایل رسمی لزوما نیازی نیست رنگ کمربند را با کفش جفت کنید.

۸. کمربند قهوه‌ای؛ همه رنگ‌های تیره ولی غیرخنثا

کمربند قهوه‌ای را با هر کفش یا لباس دارای رنگ تیره ولی خنثا از جمله سرمه‌ای، سبز تیره، بنفش تیره و رنگ‌های گرم پاییزی از قهوه‌ای، شرابی، برنزی، نارنجی، زرد خردلی می‌توانید ست کنید.

۹. کمربندهای همه‌کاره

اگر دنبال کمربندی هستید که با هر لباسی جور باشد، آن را از رنگ قهوه‌ای تیره یا مشکی انتخاب کنید. می‌توانید هر دو رنگ را داشته باشید و دیگر به کمربند دیگری نیاز پیدا نمی‌کنید.

کمربند قهوه‌ای تیره و مشکی، هر دو با کت‌وشلوار خاکستری، سرمه‌ای یا آبی تیره برای استایل رسمی و با شلوار جین آبی و شلوار چینو خاکی و برنزی برای استایل کژوال مناسب هستند.

نکات مهم درباره کمربند مردانه

ست کردن کمربند مردانه - نکات مهم درباره کمربند مردانه
اندازه کمربند مردانه باید طوری باشد که یک تا دو سوراخ اضافی باقی بماند
 • اندازه کمربند را درست انتخاب کنید. کمربند باید به‌زیبایی روی کمر بنشیند. راحت‌ترین راه این است که یک سایز از سایز شلوارتان بزرگ‌تر باشد. برای مثال، اگر شلوارتان سایز ۳۴ است، کمربند را باید از سایز ۳۶ انتخاب کنید.
 • در حالت ایدئال حداقل باید دو سوراخ اضافی روی بند باقی بماند. هرگز نباید ادامه کمربند به بندینک آخر در پهلو برسد یا از آن عبور کند.
 • رنگ قهوه‌ای را با مشکی ترکیب نکنید. مثلا ترکیب کفش مشکی با کمربند قهوه‌ای جذاب نیست. دلیلش این است که در چرخه رنگ، قهوه‌ای گرم است و مشکی سرد به شمار می‌رود.
 • اگر سایه‌های مختلف قهوه‌ای را با هم ترکیب می‌کنید، آنهایی را انتخاب کنید که به هم نزدیک باشند. برای مثال قهوه‌ای تیره با قهوه‌ای خیلی روشن جذاب نیست.
 • هرگز با تاکسیدو که نوعی کت‌وشلوار رسمی برای عروسی است، کمربند نبندید.

انواع کمربند مردانه را ببینید

جمع‌بندی

یکی از روش‌هایی که با آن می‌توانید ظاهرتان را شیک‌تر و کامل‌تر نشان دهید، بستن کمربند است. اگر اصول ست کردن کمربند مردانه را بدانید و درست انتخاب کنید، می‌توانید هم برای استایل رسمی و هم برای سبک کژوال روی آن حساب کنید. راحت‌ترین راه برای انتخاب کمربند این است که چرم آن را با چرم کفش و سگک آن را با فلز اکسسوری‌هایی که استفاده می‌کنید هماهنگ کنید.

آیا جایگزینی برای کمربند می‌شناسید؟ خودتان به‌جای کمربند از چه راه‌های دیگری برای شیک‌پوشی استفاده می‌کنید؟ لطفا دیدگاه‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: راهنمای ست کردن کراوات با کت و شلوار و پیراهن؛ نکاتی که حتما باید بدانید
منبع gazman effortlessgent suitsexpert
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.