استایل پرپی چیست؟ اصول ست کردن این استایل جذاب برای خانم‌ها

شاید تاکنون نام استایل پرپی را شنیده باشید؛ شاید هم نه. این سبک به اوایل قرن بیستم ارتباط دارد و مدت‌هاست در صنعت مد با آن آشنا هستیم؛ بااین‌حال کمتر کسی نام آن را شنیده است یا ویژگی‌هایش را می‌داند. اما واقعا استایل پرپی چیست؟ اگر کنجکاوید درباره‌اش بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

استایل پرپی چیست؟ تاریخچه استایل پرپی

اصطلاح استایل پرپی در اوایل قرن بیستم متولد شد و درباره دانش‌آموزان مرفه و ثروتمند ساکن نیوانگلند که برای آموزش در آیوی لیگ که از معتبرترین دوره‌های آموزشی جهان است آماده می‌شدند. ریشه اصطلاح پرپی (preppy) از دو واژه prep به‌معنای مدرسه مقدماتی (preparatory school) گرفته شده است. بااین‌حال، تکامل زیبایی‌شناختی آن در طول قرون بیستم و بیست‌ویکم، فراتر از آن است و به همین دلیل، امروزه این سبک ارتباطی با دانش‌آموزان ندارد و افراد عادی هم از آن پیروی می‌کنند.

در دهه ۱۹۸۰، کتابی با عنوان راهنمای استایل پرپی (The Official Preppy Handbook) منتشر شد که با زبانی طنز درباره استایل پرپی توضیح می‌داد. هدف نویسندگان این کتاب بیشتر طعنه‌زدن به این استایل بود نه آموزش آن؛ اما توانست جرقه‌ای روشن کند که انشعاب‌های متفاوتی از استایل پرپی در دهه‌های آینده به وجود آید.

شاخه‌ای که در بین آنها از همه قابل‌توجه‌تر بود، مد هیپ‌هاپ است. این مد ظاهری تازه‌تر به همراه آورد که باعث شد تصور افراد از چیزی که به آن استایل پرپی می‌گویند تغییر کند.

برخی از طراحان هستند که همیشه به استایل پرپی گره خورده‌اند؛ نظیر رالف لورن و تامی هیلفیگر. بااین‌حال، در سال‌های اخیر برندهایی ازجمله توم براون (Thom Browne) و نوآ (Noah) در حال آغاز عصر جدیدی از استایل پرپی هستند. دوره‌ای که با اسکیت برد، هیپ‌هاپ و سبک خیابانی سروکار دارد. در حال حاضر، استایل پرپی، از حالت یونیفرمی فاصله گرفته و بیشتر با فردیت عجین شده است. در طراحی استایل پرپی، آیتم‌هایی را از این شیوه سنتی لباس‌پوشیدن گلچین می‌کنند و آن را با سبک شخصی ترکیب می‌کنند.

آیتم‌های رایج در استایل پرپی چیست؟

حال به این پرسش می‌رسیم که آیتم‌های متداول در استایل پرپی چیست؟ آیا این استایل فقط شامل کت‌های تویید، دامن‌های پیلی‌دار یا طرح‌های آرگایل هستند؟ بیایید با این آیتم‌ها بیشتر آشنا شویم.

بلوز گشاد با یقه سه‌سانت

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی
جیجی حدید

این پلوورها محبوب‌ترین آیتم استایل پرپی هستند که هم برای منزل و هم برای بیرون جذاب‌اند. می‌توانید از جیجی حدید، مدل معروف، برای ست‌کردن آن با هرچیزی از شلوار جین گرفته تا شلوار ورزشی ایده بگیرید.

پیراهن راگبی راه‌راه

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی
کندال جنر

 

پیراهن‌های راگبی راه‌راه از نشانه‌های استایل پرپی هستند. این پیراهن‌ها را می‌توانید با شلوار جین و اسنیکرهای ساق‌بلند بپوشید. منبع الهام می‌خواهید؟ کندال جنر. این سوپرمدل یک بار با ست‌کردن یک پیراهن راگبی سیاه و سفید با شلوار جین، صندل بنددار برکن استاک آلمانی و عینک آفتابی، ظاهری شیک و فوق‌العاده برای خود درست کرد.

جلیقه بافتنی حاشیه‌دار

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

استایل پرپی بدون جلیقه بافتنی معنا ندارد. مخصوصا نوع مشکی (سفید) آن که روی حلقه آستین، یقه و لبه پایین نوارهای سفید (مشکی) دارد. این جلیقه را به‌راحتی می‌توانید با شلوار کارگو اورسایز ست کنید. دامن تنیس هم می‌تواند به‌زیبایی این جلیقه را تکمیل کند.

دامن تنیس پیلی‌دار یا پنل‌دار

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

نیازی نیست حتما مثل سرنا ویلیامز تنیسور بی‌نظیری باشید تا دامن تنیس بپوشید. یک بلوز اورسایز، یک تی‌شرت گرافیکی یا جلیقه، مانند چیزی که در گزینه قبلی گفتیم، با دامن تنیس عالی می‌شود.

پیراهن مردانه سفید دکمه‌دار

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

 

نمی‌دانیم کسی که پیراهن مردانه سفید را برای اولین بار اختراع کرد، آیا هرگز می‌دانست این پیراهن به محبوب‌ترین لباس تاریخ تبدیل می‌شود و می‌توان آن را به میلیون‌ها روش ترکیب کرد؟ در هر صورت، پیراهن مردانه سفید یا شومیز برای خانم‌ها، یکی از آیتم‌های محبوب استایل پرپی است. می‌توانید آن را تنها بپوشید و دکمه‌هایش را ببندید یا زیر آن یک تاپ سفید بپوشید و دکمه‌هایش را باز بگذارید. یک شلوار جین و کفش لوفر با آن ترکیب کنید، استایلی الهام‌گرفته از دهه ۹۰ میلادی برایتان خواهد ساخت.

شلوار گلف با خط اتو

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

شلوار گلف شلواری است راسته ولی چسبان نیست. برای داشتن یک استایل پرپی عالی، شلوار گلف را با یک جلیقه که درباره‌اش صحبت کردیم ست کنید و یک کت جین هم روی آن بپوشید. اگر شلوار کمی کوتاه‌تر باشد با هرچیزی از کفش پاشنه‌گربه‌ای گرفته تا لوفر، جور در می‌آید.

کفش‌های کالج یا لوفر

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی
بلیک لایولی، بازیگر هالیوود

اما کفش رایج در استایل پرپی چیست؟ معمولا کفش‌های کالج، تخت و لوفر بهترین هستند. کفش کالج با یک کت‌وشلوار چهارخانه برای پاییز استایل پرپی متمایزی برایتان ایجاد خواهد کرد. اگر به‌دنبال ایده هستید، بلیک لایولی (Blake Lively)، بازیگر جذاب و دوست‌داشتنی هالیوود، ایده استایلی کاملا متفاوت با این کفش‌ها به شما می‌دهد. آن را با شلوار جین سفید و یک تی‌شرت راه‌راه ست کنید و تمام.

اسنیکرهای کلاسیک سفید

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

اسنیکرها هم یکی از اقلام رایج در استایل پرپی هستند. اسنیکرهای سفید را با لباس گلدار و کت جین ست کنید تا روشی غیرمنتظره برای ایجاد استایل پرپی داشته باشید.

بلوز بافتنی طرح گیس‌بافت

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

آیا می‌دانید راه ساده برای بخشیدن ظاهری کژوال به استایل پرپی چیست؟ کافی است این بلوزهای بافتنی با طرح طنابی یا گیس‌بافت را بپوشید. فرقی نمی‌کند گشاد و آفشولدر باشد یا قالب‌تن. هر دو می‌توانند جذاب باشند.

بلوز بافتنی طرح آرگایل

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

بلوز طرح آرگایل (Argyle) آن‌قدر معروف است که اگر پدرتان هم آن را نداشته باشد، حتما پدربزرگتان یک‌دست از آن دارد. این طرح بسیار مردانه جذاب سال‌هاست در بازار پوشش زمستانی مردانه حضور دارد و حتی خانم‌ها هم به آن علاقه‌مندند. آرگایل به طرح لوزی یا هندسی می‌گویند که با رنگ‌های مختلف روی یک زمینه تک‌رنگ بافته می‌شود. بلوز آرگایل از آیتم‌های اصلی در استایل پرپی است. منبع الهام؟ بلا حدید را ببینید که چطور یک بلوز آرگایل را با پافر اورسایز و کلاه مشابه آن ست کرده است:

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی
بلا حدید با بلوز آرگایل

کیف‌های حصیری سنتی

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

کیف‌ها و ساک‌های حصیری از اکسسوری‌های محبوب در استایل پرپی هستند. نوع ساده و سنتی آن، همان زنبیل نان است که اگر گذرتان به نانوایی افتاده باشد، حتما آنها را دست خانم‌ها دیده‌اید (مادران و پدران ما از قدیم از استایل پرپی پیروی می‌کردند). درهرصورت این ساک‌ها را امروزه از برند مارنی گرفته تا کلوئه به‌شکلی مدرن طراحی می‌کنند و در اختیار نسل جدید قرار می‌دهند.

شلوار جین راسته

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

این شلوار جین سفید نوعی ادای احترام به سبک آمریکایی جکی کندی است. زمانی که او بانوی اول بود، این شلوار را با تی‌شرت سفید نشاسته‌ای و ژاکت کشباف پشمی ست می‌کرد. اگر می‌خواهید از این فشن‌آیکون بزرگ ایده بگیرید، می‌توانید یک روسری هم بگذارید.

جلیقه کشباف کشمیر

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

یک جلیقه دیگر که جزو آیتم‌های استایل پرپی است. این جلیقه کشباف است و از جنس کشمیر تهیه شده است. اگر آن را با یک ژاکت پشمی مشابه ست کنید، استایل پرپی گرم و نرمی برای روزهای پاییزی خواهید داشت.

دامن چهارخانه یا تارتان

استایل پرپی چیست؟ - آیتم‌های استایل پرپی

دامن تارتان کوتاه جزء جدایی‌ناپذیر استایل پرپی مخصوصا در هوای بین تابستان و پاییز است. آن را با چکمه‌های بلند تا روی زانو ست کنید و با یک پیراهن مردانه یا شومیز دکمه‌دار بپوشید یا اینکه کلا آن را با تی‌شرت کلاسیک و کفش‌های لوفر با پاشنه پلتفرم ترکیب کنید.

اصول ترکیب فصلی استایل پرپی چیست؟

برای طراحی استایل پرپی، باید آیتم‌های درستی از آن را با توجه به فصول سال انتخاب کنید. باید بدانید چطور ترکیب فصلی از آن بسازید که هم مناسب باشد و هم جذابیت و شیکی را مدنظر قرار دهد. ایده‌هایی که در اینجا مطرح کرده‌ایم، ترکیب کژوال و مجلسی برای فصول گرم و سرد هستند.

۱. استایل پرپی برای بهار و تابستان

برای بهار و تابستان، استایل پرپی شامل رنگ‌های تند و شاد و طرح‌های مدرن است. صورتی، آبی، زرد و همه رنگ‌های پاستلی و طرح‌های گل و شکوفه برای این فصول عالی‌اند.

برای استایل کژوال ولی شیک

استایل پرپی چیست؟ - ایده‌هایی برای استایل پرپی

 • اگر استایل کژوال می‌خواهید، یک پیراهن پوپلین دکمه‌دار با آستین‌های تازده به رنگ بهاری یا تابستانی بپوشید. رنگ‌های صورتی یا هلویی عالی هستند.
 • یک شلوار جین یا چینو کاپری رنگی با آن ست کنید. اگر شلوار رنگی دوست ندارید رنگ خنثا هم بد نیست. بسته به موقعیتی که در آن هستید، شلوارک نخی طرح‌دار یا دامن نخی ساده هم می‌تواند مناسب باشد. طول هردو باید تا وسط ران باشد.
 • کفش تخت باله ظاهر شما را تکمیل خواهد کرد؛ مخصوصا اگر از چرم رنگی باشند و در قسمت پنجه پاپیون داشته باشند. اگر برای دویدن می‌روید، اسنیکرها هم عالی خواهند بود.
 • می‌خواهید جواهرات هم با آن ست کنید؟ مرواریدهای چندلایه یا گردنبند طلای مونوگرام انتخاب‌های خوبی هستند. چند گردنبند از انواع مختلف را با هم ترکیب نکنید، زیرا مخصوص استایل بوهمی است. اگر گردنبند چندلایه انتخاب می‌کنید همه را از یک نوع در نظر بگیرید؛ مثلا همه مروارید باشند. برای مچ‌بند، می‌توانید یک دستبند طنابی ببندید.

برای استایل رسمی‌تر

استایل پرپی چیست؟ - ایده‌هایی برای استایل پرپی

 • اگر به‌دنبال استایل پرپی رسمی‌تر در روزهای گرم هستید، یک پیراهن مردانه یا شومیز دکمه‌دار بپوشید، ولی بهتر است پارچه آن تردتر باشد. برای مثال، پارچه لینن باکیفیت، ابریشم یا پنبه‌ای می‌تواند مناسب باشد. آستین‌ها را بهتر است در مچ ببندید، اما اگر می‌خواهید به‌سمت بالا تا کنید مانعی ندارد.
 • دو سبک دامن برای این ظاهر مناسب‌اند: یکی دامن بلند تا روی زانو ترجیحا با پارچه ابریشمی برای موقعیت‌های رسمی‌تر و دوم دامن مدادی. پیراهن را درون دامن قرار دهید و مطمئن شوید کمر دامن روی خط‌کمر طبیعی شما قرار گرفته است. رنگ دامن بهتر است تند، روشن یا با طرح‌های گل‌دار باشد.
 • اگر به‌جای ترکیب دامن و شومیز می‌خواهید پیراهن بپوشید، لباسی با یقه هفت یا قایقی بدون آستین که کمی بالای زانو باشد مناسب است. این لباس یادآور سبک کانتری است.
 • کفش را از نوع کفش ساده زنانه انتخاب کنید. مدل پاپیونی یا نگین‌دار هم می‌تواند مناسب باشد.
 • برای اکسسوری، یک کلاچ ساده و چند لایه گردنبند مروارید عالی است. این اکسسوری هم برای لباس‌های شیک و مجلسی و هم برای لباس‌های کژوال مناسب است.

۲. استایل پرپی برای پاییز و زمستان

وقتی هوا رو به خنکی می‌رود، استایل پرپی از رنگ‌های پررنگ‌تر به رنگ‌های خنثا و طرح‌های ملایم و کلاسیک تغییر می‌کنند. رنگ‌های خاکی، سرمه‌ای، خاکستری، سبز شکاری، قهوه‌ای و خرمایی مایل به قرمز، رنگ‌های اصلی پاییزی برای این سبک مد هستند. طرح‌های پاییزی شامل چهارخانه، گینگهام، هرینگبون و راه‌راه است.

برای ظاهری کژوال

استایل پرپی چیست؟ - ایده‌هایی برای استایل پرپی

 

 • برای فصول سرد، پیراهن چهارخانه ضخیم‌تر یا گینگهام با رنگ‌های پاییزی برای استایل پرپی کژوال مناسب است.
 • لایه‌بندی لباس‌ها از کارهای ضروری در این فصل است. بلوزهای بافتنی با طرح طنابی و ژاکت‌های کشباف بلند دکمه‌دار، انتخاب‌های ایدئال برای لایه‌بندی روی پیراهن هستند. آستین‌های پلوور را می‌توانید به سمت بالا فشار دهید تا سه‌ربع شود. یقه پیراهن زیری را از یقه بلوز یا پلور بیرون بکشید و روی آن قرار دهید. به‌جای ژاکت یا پلوور می‌توانید جلیقه بپوشید. رنگ مناسب جلیقه، سرمه‌ای یا خاکستری زغالی است که با همه لباس‌های دیگر از رنگ‌های پاییزی ترکیب خوبی ایجاد می‌کند.
 • در اوایل پاییز، شلوار جین بلند یا کاپری یا شلوار پارچه‌ای مناسب است. در روزهای سردتر شلوارهای کاپری دیگر مناسب نیستند. درعوض شلوارهایی بپوشید که بتوانید آنها را درون بوت‌های بلند قرار دهید.
 • کفش‌های پاییز و زمستان براساس دمای هوا با هم متفاوت‌اند. برای پاییز می‌توانید از رنگ‌های سبز شکارچی یا سرمه‌ای یا اسنیکرهایی که تابستان می‌پوشیدید استفاده کنید؛ اما برای زمستان باید سراغ بوت‌های بلند تا زانو بروید. اگر بوت ضدآب شکارچی دوست دارید، برای داشتن بهترین ظاهر با آن، باید جوراب بافتنی بلند بپوشید که از بالای آن بیرون بزند.
 • در زمستان باید کت و پالتو یا بارانی هم روی لباس‌هایتان بپوشید. برای استایل پرپی، کت‌های کلاسیک پشمی دودکمه یا چهاردکمه مناسب هستند. اگر کت بلیزر را ترجیح می‌دهید آن را برای پاییز انتخاب کنید. بلیزر مخمل کبریتی کژوال‌تر است و نوع فاستونی یا پشمی آن رسمی‌تر خواهد بود. می‌توانید از روسری‌های ضخیم یا شنل‌های بافتنی هم استفاده کنید.
 • اگر در محیط گرمسیر زندگی می‌کنید، به‌جای کت پشمی کت سبک‌تر یا ترنچ‌کت خاکی‌رنگ نظیر بارانی‌های بربری بپوشید.

برای استایل مجلسی

استایل پرپی چیست؟ - ایده‌هایی برای استایل پرپی

 

 • اگر استایل پرپی زمستانی مجلسی یا رسمی‌تر می‌خواهید، لباس‌های تا زانو یا کوتاه‌تر با برش‌های ساده و کلاسیک برای و مهمانی‌های کوکتل و غیررسمی در تعطیلات عالی هستند. از دامن پپلوم یا لباس‌های ای‌لاین هم می‌توانید به‌عنوان لباس شب استفاده کنید.
 • سیلوئت‌های ساده یکی دیگر از گزینه‌های زیبا و جذاب برای استایل پرپی هستند. لباس‌های چهارخانه یا طرح هرینگبون در این دسته قرار می‌گیرند.
 • اگر دامنتان کوتاه است و می‌خواهید گرم بمانید، شلوارهای چسبان یا لگ بپوشید و آنها را در بوت‌های بلند تا زانو قرار دهید. حواستان باشد که بوت‌هایتان باید پاشنه‌بلند باشند چون درباره استایل کژوال صحبت نمی‌کنیم.
 • برای مراسم‌هایی که به‌شکل کراوات سیاه برگزار می‌شوند، یک لباس مجلسی راه‌راه سرمه‌ای بلند انتخاب کنید. اگر رنگ‌های تند را دوست دارید، یک لباس مجلسی ساده و سیلوئت‌دار بپوشید و رنگ‌های آن را به‌سبک کالر بلاکینگ انتخاب کنید.
 • به‌عنوان اکسسوری، کفش‌های پاشنه‌بلند و جواهرات مروارید عالی هستند. جیر انتخاب خوبی برای کفش است.

سخن پایانی

استایل پرپی بی‌انتها، کلاسیک و همیشگی است. هرکسی می‌تواند با کت تویید، جلیقه بافتنی، دامن تنیس و لباس‌های چهارخانه خوش‌تیپ به نظر برسد. درواقع پرپی پایه ابتدایی استایل است، محافظه‌کارانه است. به‌قول رالف لورن، یک بوت کابویی بپوشید، کراوات را به‌عنوان کمربند ببندید، بلوز کشباف را دور کمرتان گره بزنید و ناگهان می‌بینید تبدیل به یک آدم عجیب با سبک فوق‌العاده شخصی تبدیل شده‌اید.

نظرتان راجع به استایل پرپی چیست؟ آیا چنین سبک‌هایی را می‌پسندید؟ با انتخاب کدام آیتم‌های آن استایل شخصی خودتان را طراحی می‌کنید؟ لطفا دیدگاه‌هایتان را با ما درمیان بگذارید.

منبع lovetoknow byrdie
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.