معنای علائم روی محصولات آرایشی؛ ۱۲ نشانه که حتما باید بدانیم

تابه‌حال دقت کرده‌اید که معنا و مفهوم نشانه‌ها و شکل‌های روی محصولات آرایشی به چه معناست؟ شاید آنها را دیده باشید اما از آنجایی که توضیح و شرحی درباره‌شان نخوانده‌اید و ندیده‌اید، زود از یادتان رفته‌اند. در این مقاله می‌خواهیم از معانی همه آن شکل‌ها و علائم برایتان بگوییم.

۱. مدت‌زمان استفاده پس از بازکردن

معنای علائم محصولات آرایشی
مدت زمان پس از بازکردن

این علامت نشان می‌دهد که تا چه زمانی پس از بازکردن محصول آرایشی می‌توانید از آن استفاده کنید. در واقع، تاریخ انقضای محصول پس از بازکردن در آن را نشان می‌دهد. این نشانه را شورای اروپایی یعنی یکی از نهادهای اتحادیه اروپا مشخص کرده است.

تمام محصولاتی که عمرفروشگاهی‌شان به ۳۰ ماه یا بیشتر می‌رسد، باید این نشانه را روی بسته‌بندی‌های خود داشته باشند. منظور از عمر فروشگاهی هم مدت‌زمانی است که هر کالا برای استفاده، مصرف یا فروش مناسب باقی می‌ماند.

برای محصولاتی با عمر فروشگاهی زیر ۳۰ ماه هم نیاز به حک‌کردن تاریخ حداقل ماندگاری وجود دارد. منظور از عدد و حرفی که روی نمادی به شکل قوطی درج می‌شود هم همان بازه زمانی مناسب برای استفاده است. برای مثال، 6M یعنی تا ۶ ماه پس از بازکردن محصول می‌توانید از آن استفاده کنید.

چرا چنین علامتی مهم است؟ اگر بدانید که تا چه زمانی می‌توانید از محصول به‌خوبی بهره ببرید، در بازکردن آن دقت می‌کنید. مثلا شاید هنوز قوطی کرم پودرتان تمام نشده و محصولی جدید هم خریده‌اید. به نشانه مذکور روی بسته خرید جدیدتان نگاه کنید و با توجه به آن، پس از تمام‌شدن قوطی قبلی به فکر بازکردن کرم پودر جدید باشید.

یادتان باشد که اگر زمان مناسب استفاده از محصول بگذرد، احتمال دارد که خراب شود. برای مثال، شاید محصولات مراقبت از پوست در مجاورت هوا به حالت اکسیدشده دربیایند.

۲. تاریخ حداقل دوام

تاریخ حداقل دوام محصولات آرایشی
تاریخ حداقل دوام

این علامت هم تاریخ انقضای محصول پوستی را فارغ از زمان بازکردن آن نشان می‌دهد. به‌طور معمول، محصولات آرایشی مربوط به پوست را می‌توانید ۲ تا ۳ سال پس از تولیدشان استفاده کنید. البته یادتان نرود که اگر محصول حاوی مواد ارگانیک باشد، این مدت‌زمان کوتاه‌تر می‌شود.

محصولات منقضی‌شده اثرگذاری ندارند و می‌توانند باعث آسیب‌های پوستی هم بشوند. پس اگر می‌بینید که تاریخ محصول موردنظرتان گذشته، آن را دور بیاندازید و استفاده نکنید.

۳. ای‌مارک (E-MARK)

ای مارک
ای مارک

علامت ای‌مارک هم نشان می‌دهد که به‌طور میانگین و متوسط چه حجمی از محصول داخل بسته وجود دارد. این نشانه از ابداعات اتحادیه اروپا برای محصولات بسته‌بندی‌شده است. کشورهای مختلف دنیا از این نماد استفاده می‌کنند. در واقع، این علامت به شما خبر می‌دهد که هزینه چه حجمی از یک محصول را پرداخت کرده‌اید.

۴. علامت سی‌ای (CE MARKING)

معنای علائم محصولات آرایشی
علامت سی‌ای

نشانه سی‌ای را زیاد دیده‌اید. این علامت بیشتر برای ابزارها و لوازم الکتریکی آرایشی مانند اتوهای مو و… استفاده می‌شود. این یعنی محصول مذکور متناسب با استانداردهای ایمنی اتحادیه اروپا ساخته شده است و برای محیط‌ زیست خطری ندارد.

۵. قابل سوختن

علامت روی محصولات آرایشی
قابل‌اشتعال‌

در میان معنای علائم روی محصولات آرایشی باید به این گزینه دقت زیادی کنید. چرا؟ چون نشان می‌دهد که محصول موردنظر به‌شدت قابل‌اشتعال است. پس نباید آن را در مجاورت آتش یا حرارت بالا قرار بدهید.

۶. رجوع به دستور استفاده

علامت روی محصولات آرایشی
نیاز به رجوع به دفترچه

این نشانه هم به شما می‌گوید که پای یک بروشور یا دستور استفاده به‌میان است. در واقع، برای اینکه بهتر و درست‌تر از محصول آرایشی استفاده کنید، نیاز به مرور دستورالعمل‌ها و شیوه مصرفش دارید. می‌بینید که توجه به علامت‌های روی محصولات چقدر مهم است؟ از این به‌بعد بهتر است که آنها را نادیده نگیرید.

۷. شکستنی

معنای علامت‌های روی محصولات آرایشی
بسته‌بندی شکستنی

بعضی از محصولات آرایشی و بهداشتی در بسته‌بندی‌هایی از جنس شیشه و مواد شکستنی عرضه می‌شوند. این نماد نشان می‌دهد که باید حواستان را جمع کنید تا محصول موردنظر نشکند.

۸. استفاده از سطل زباله

استفاده از سطل زباله
استفاده از سطل زباله

این گزینه واضح است. می‌گوید که باید زباله تولیدشده از بسته‌بندی محصول را دور بریزید و به‌طور کلی، حواستان باشد که اگر لازم است، آن را در بازیافتی‌ها بیندازید. این نماد از سوی کشور انگلیس طرح شده است و نوعی یادآوری برای تمیز نگه‌داشتن محیط را گوشزد می‌کند.

۹. نوار موبیوس

معنای علامت‌ها روی محصولات آرایشی
علامت قابل‌ بازیافت‌بودن

وجود نوار موبیوس یعنی شکلی که در تصویر بالا می‌بینید، اشاره به بازیافت دارد. بسته‌بندی محصولاتی با این نشان را می‌توان بازیافت کرد. اگر درصدی هم در میان نوار زده شده باشد، یعنی به‌اندازه آن درصد در محصول از مواد قابل‌بازیافت استفاده شده است.

برای مثال، اگر ۵درصد در میان نوار زده شده باشد، باید بدانید که ۵درصد از مواد محصول را می‌توان بازیافت کرد. اگر هم عددی از ۱ تا ۷ در میانه نوار موبیوس باشد، یعنی نوع رزین (نوعی پلیمر) موجود در محصول چیست.

۱۰. فاقد تست حیوانی

معنای علائم روی محصولات آرایشی
فاقد تست حیوانی

اگر چشمتان به جمال این خرگوش روی بسته‌بندی محصولات آرایشی روشن شد، باید بدانید که در تولیدشان پای تست حیوانی به‌کار نبوده است. امتحان‌کردن مواد آرایشی روی حیوانات کار درستی نیست. بسیاری از افراد درباره این موضوع حساسیت دارند و نمی‌خواهند از موادی استفاده کنند که به قیمت گرفتن جان حیوانات بی‌گناه تولید شده‌اند.

برای اینکه بدانید کدام برندها تست حیوانی ندارند، کافی است نام آنها را در این وب‌سایت crueltyfreekitty.com جست‌وجو کنید.

این برند فاقد تست حیوانی است


حتما بخوانید: همه چیز درباره تست حیوانی لوازم آرایشی؛ برندهایی که تست حیوانی دارند و معرفی جایگزین‌ها

۱۱. حلال‌بودن

معنای تصاویر و علامت‌های روی مواد آرایشی
حلال‌بودن محصول آرایشی

یعنی در محصول موردنظر موادی استفاده شده که حلال‌اند و از نظر اسلامی مشکلی ندارند. برای مثال، حیواناتی که استفاده از آنها و کشتارشان منع شده در محصول به کار نرفته‌اند. الکلی هم در ترکیبات محصول آرایشی نیست؛ الکلی که حرام است و از نظر اسلام نباید وارد بدن شود.

۱۲. دارای گواهینامه وگان

علامت روی محصولات آرایشی
گواهی وگان

با بررسی معنای علائم روی محصولات آرایشی به گواهی وگان هم می‌رسیم. وجود چنین نمادی یعنی هیچ ماده‌ حیوانی در آن وجود ندارد. این گواهینامه را مجمع وگان‌ها در انگلستان به محصولات می‌دهد و قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای هم دارد. ترویج گیاه‌خواری مطلق از جمله کارهایی است که این سازمان انجام می‌دهد.

لوازم آرایشی فاقد تست حیوانی

حالا نوبت شماست

آشناشدن با این علامت‌ها باعث می‌شود که از این به بعد به بسته‌بندی محصولات آرایشی توجه بیشتری کنید. بعضی از این علامت‌ها اطلاعات بسیاری خوبی درباره محصول در اختیارتان می‌گذارند. تابه‌حال درباره‌شان کنجکاو شده بودید؟ مورد دیگری هست که فکر می‌کنید شناخت آن اهمیت دارد اما در متن چیزی درباره‌اش نگفته‌ایم؟


در ادامه بخوانید: همه‌چیز درباره لوازم آرایشی وگان؛ آیا تست حیوانی دارند؟
منبع collectiveli.com
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.