کیف کلاچ چیست و چطور آن را ست کنیم؟

احتمالا شما هم با تصویر کیف کلاچ (Clutch) آشنایی دارید. اما شاید نام حرفه‌ای‌اش در دنیای مد را نمی‌دانید. در این مقاله از کیف کلاچ و شیوه ست‌کردن آن در استایل می‌خوانید.

کیف کلاچ چیست و چه کاربردی دارد؟

کیف کلاچ چیست
عکس از: Cindy Ord

کیف‌های کلاچ همان کیف‌های دستی کوچکی هستند که برای مهمانی‌ها استفاده می‌شوند. همان کیف‌های کوچکی که فقط کارت بانکی، موبایل و چیزهای محدودی را در خود جای می‌دهند. کلاچ‌ها معمولا بدون بند و دسته طراحی می‌شوند اما انواعی از آنها هم بندهای چرمی، زنجیری و… دارند. کیف کلاچ دارای انواع مختلفی است و قدمت استفاده از آن به دوران تمدن بابِل می‌رسد. باورتان می‌شود؟

این روزها، تنوع کیف‌های کلاچ بیشتر و بیشتر از گذشته‌ها هم شده است. شما می‌توانید مدل‌های مختلفی از آن را به شکل‌های مربع، مثلث، قلب و با پارچه‌ها و جنس‌های مختلف ببینید. کیف‌های کلاچ چرمی و وینیلی (نوعی چرم مصنوعی) معمولا برای موقعیت‌های غیررسمی‌تر استفاده می‌شوند. جنس‌های دیگری مانند پارچه‌های ساتن می‌توانند کیف کلاچ را به درجات رسمی‌تری برسانند.

کاربرد کیف‌های کلاچ زیاد است. سبک‌ و راحت‌بودن این کیف‌ها باعث می‌شود که در مواقع غیررسمی دست‌تان آزاد باشد و کیفی سنگین را به دوش نکشید. در مواقع رسمی هم استفاده از کیف‌های کلاچ براق یا به رنگی خاص و ویژه می‌تواند لباس‌تان را از سادگی خارج کند یا به آن جلوه زیبایی بدهد.

درباره تاریخچه کیف‌های کلاچ بدانید

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، ردپای کیف کلاچ به دوران بابلی‌ها می‌رسد. ظاهرا از این سبک از کیف برای حضور در مراسم مذهبی استفاده می‌کرده‌اند. به‌مرور زمان، کلاچ‌ها برای حمل وسایل ضروری در مواقع مختلف به کار برده می‌شده‌اند.

در زمان‌های بسیار قدیم، هم مردان و هم زنان از کیف‌های کلاچ کوچک استفاده می‌کرده‌اند و آنها را به کمربند لباس خود می‌آویختند. در اوایل دهه ۱۸۰۰ میلادی هم زنان از کیف‌های کوچکی با دسته‌های کوتاه استفاده می‌کرده‌اند که بی‌شباهت به کلاچ‌های امروزی نبوده است. اما در اوایل قرن ۱۹ میلادی، کلاچ‌ها از دنیای مد کنار رفتند. این دوری چندان طول نکشید و دوباره در دوران جنگ جهانی دوم به دنیای مد و فشن بازگشتند.

علت چه بود؟ التهابات و عواقب ناشی از جنگ روی اقتصاد کشورها هم اثر گذاشته بود و تولیدی‌ها ترجیح می‌دادند که کیف‌هایی کوچک‌تر تولید کنند و مواد زیادی برای هر کیف استفاده نکنند. این بود که کلاچ‌ها دوباره محبوب و کاربردی شدند.

کیف کلاچ؛ مردانه یا زنانه؟

کیف کلاچ مردانه
کیف کلاچ مردانه/ عکس از:  Edward Berthelot

کیف کلاچ فقط برای خانم‌ها نیست. طراحان مدل‌های مختلفی از آن را برای استایل مردانه هم آماده می‌کنند. کلاچ‌ها بازنشسته نمی‌شوند و حالا در سال ۲۰۲۱، اتفاقا بیشتر از گذشته‌ها روی کار آمده‌اند و مدل‌های متنوع مردانه‌شان در بازار قابل‌خریداری است. شاید در گذشته‌ها، بیشتر خانم‌ها به‌سراغ استفاده از این مدل کیف می‌رفتند، اما این روزها روی فرش قرمزها و مراسم رسمی یا به‌طور روزانه، آقایان هم طرفدار کلاچ شده‌اند و استایل‌شان را با کلاچ‌هایی مناسب عالی و بی‌نظیر می‌کنند. پس وقتی از کلاچ حرف می‌زنیم از کیفی جذاب می‌گوییم که می‌تواند فارغ از جنسیت، استایل هر زن یا مردی و به‌طورکلی هرکسی را شیک و زیبا کند.

شیوه ست‌کردن کیف کلاچ چیست؟

کیف‌ کلاچ طرح‌ها، جنس‌ها و ابعاد مختلفی دارد. باید بدانید که چطور و چگونه از آن در استایل‌های مختلف استفاده کنید. برای مثال، توصیه‌های زیر برای ست‌کردن کیف کلاچ را مرور کنید. حتما روزی در جایی به دردتان می‌خورد:

استفاده از کلاچ در استایل مونوکروم

کیف کلاچ با استایل مونوکروم
کیف کلاچ با استایل مونوکروم/ عکس از: Jeremy Moeller

استایلی مونوکروم انتخاب کنید. یعنی چه؟ یعنی اغلب یا تمام لباس‌های‌تان از یک رنگ باشد؛ هر رنگی که دوست دارید. حالا به سراغ کیف کلاچی بروید که از نظر رنگ با باقی بخش‌های استایل‌تان در تضاد یا هماهنگی است. مثلا استفاده از کیفی قرمز در کنار استایلی تمام‌سفید ایده خوبی است. زرد و بنفش، طوسی و آبی، نارنجی و قهوه‌ای.

انتخاب رنگ مناسب کیف کلاچ

انتخاب رنگ مناسب کیف کلاچدر بحش قبلی از ست‌کردن کلاچ با استایل مونوکروم گفتیم. اما این را هم یادتان باشد که اگر می‌خواهید کیف کلاچ را به‌طور روزانه استفاده کنید و همیشه در خیابان هم دست‌تان باشد، بهتر است به سراغ رنگ‌های خنثی بروید تا ست‌کردن آن با باقی اجزای استایل‌تان کار دشواری نباشد.

همچنین رنگ‌هایی مثل نارنجی و قرمز برای کیف کلاج بسیار زیباست در صورتی که با پالتو، مانتو یا کتی مشکی ست شود.


حتما بخوانید: راهنمای ست کردن رنگ مشکی برای خانم‌ها؛ چطور با مشکی استایلی جذاب بسازیم؟

استفاده از کلاچ با کت‌وشلوار

کیف کلاچ با کت و شلوار
کیف کلاچ با کت و شلوار

کت‌وشلواری ساده یا شلواری ساده با کتی طرح‌دار هم در همراهی با کیف کلاچ عالی می‌شوند. استفاده از کیف کلاچ ساده‌ای که طرح ندارد با این استایل بسیار جلوه خوبی پیدا می‌کند. برای مثال، می‌توانید کتی  ساده و شلواری مشکی را با یک عدد کلاچ مشکی سِت کنید. کفش پاشنه‌بلند را هم فراموش نکنید.

دقت به شیوه دست‌گرفتن کیف کلاچ

نحوه دست گرفتن کیف کلاچ
نحوه دست گرفتن کیف کلاچ

برای اینکه تیپ و استایلی جذاب داشته باشید و شیک به نظر برسید، بهتر است  کیف را با هردو دست در مقابل بدن نگه دارید. چنین شیوه‌ای در زمان‌هایی مناسب است که لباسی رسمی و مجلسی به تن کرده‌اید. اگر اندازه و ابعاد کیف‌تان بزرگ است، راه دیگر دست‌گرفتن آن، زیر بغل‌گذاشتن کیف است؛ یعنی طوری که انگار می‌خواهید جزوه‌ای را با خود حمل کنید و به دانشگاه بروید.

دقت به اندازه کیف کلاچ

کیف کلاچ

اندازه هر کیفی چه کلاچ باشد و چه نوعی دیگر، باید با ابعاد بدنی‌تان در تناسب قرار بگیرد. افراد قدکوتاه باید به سراغ استفاده از کیف‌های کلاچی کوچک‌تر بروند و قدبلندها هم می‌توانند از کیف‌های بزرگ استفاده کنند. گاهی هم قانون‌ها جواب نمی‌دهند و فقط با آزمون‌وخطاست که می‌توانید کیف با اندازه‌ای مناسب برای استایل‌تان پیدا کنید. مثلا شاید طراحی و مدل یک کیف به‌گونه‌ای باشد که به‌رغم بزرگی برای استایل فردی کوتاه‌قد هم مناسب است.

دقت به جنس کیف

برخی از افراد ترجیح می‌دهند که کیف‌های متعددی بخرند. به همین خاطر به سراغ کیف‌های خیلی گران نمی‌روند. کیفی که ارزان باشد هم معمولا کیفیت و جنس ماندگاری ندارد. اما همین استراتژی، یعنی خرید تعداد زیادی کیف ارزان‌قیمت باعث می‌شود که ماندگاری هریک بیشتر شود.

اما اگر بناست که یک یا چندکیف داشته باشید، حواس‌تان به کیفیت باشد. چون کیف‌های کلاچ به‌دلیل ساختاری که دارند، زود خراب می‌شوند. مثل گوشه‌های‌شان ساییدگی پیدا می‌کند. پس اگر قرار است که فقط یک کیف کلاچ در کمد داشته باشید، به‌سراغ جنسی بادوام و باکیفیت بروید تا مدت‌ها برای‌تان بماند و ظاهرش مخدوش نشود.

در آخر

کیف کلاچ مجلسی

استفاده از کیف کلاچ در مهمانی‌های رسمی همیشه رایج بوده و هست. اما این‌روزها در خیابان هم از این کیف‌ها استفاده می‌شود و این کار دیگر چیز عجیب‌وغریبی نیست. یکی از مهم‌ترین نکاتی که این‌روزها دنیای مد و افراد مختلف متوجه آن شده‌اند، اهمیت‌دادن به راحتی، سادگی و البته سلامت است.

جذاب‌ترین کیف‌های کلاچ را ببینید

بنابراین، هرچیزی که بتواند جایگزین کیف‌های بزرگ و سنگینی شود که به شانه‌ها، دست‌ها و کمر فشار وارد می‌کنند، گزینه مطلوبی خواهد بود. شما طرفدار کیف کلاچ هستید؟ استفاده از آن را چطور و در چه موقعیت‌هایی می‌پسندید؟ نکته دیگری درباره به‌کارگیری آنها در استایل‌تان در نظر دارید؟ مشتاق خواندن نظرات خوبتان در بخش نظرات کاربران هستیم.


در ادامه بخوانید: روش‌های ست کردن کیف و کفش برای خانم‌ها؛ روش‌های قدیمی را کنار بگذارید
منبع wisegeek.com wikihow.com fashionpro.me
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.