راه‌های تشخیص مروارید اصل از تقلبی

به اصل‌بودن مرواریدهای زیورآلات مرواریدی‌تان شک دارید؟ پس در ادامه، با ما همراه باشید که در این مطلب «من‌ومد» از راه‌های تشخیص مروارید اصل از تقلبی برایتان خواهیم گفت، راه‌هایی که نیازی به هیچ ابزار تخصصی نداشته و برای همگان قابل‌اجراست.

قبل از شروع، باید یادآوری کنیم که منظورمان از مروارید اصل، مروارید هم طبیعی و هم پرورشی است. درمورد مرواریدهای طبیعی و پرورشی هم قبلا در مطلب انواع مروارید برایتان توضیح داده بودیم. در مطلب حاضر، یاد می‌گیریم برای تشخیص مروارید اصل از تقلبی دنبال چه نشانه‌هایی بگردیم. این شما و این راه‌هایی که شاید با امتحان‌کردن‌شان به نتیجه برسید:

۱. دنبال نواقص ظاهری جزئی باشید

دنبال نقایص ظاهری جزئی باشید - سطح مروارید اصل

جالب است بدانید که شکل ظاهری مرواریدهای اصل معمولا کاملا گرد و قرینه نیست. اگر خوب دقت کنید، در مرواریدهای اصل به‌احتمال زیاد به نواقص ریزی برخواهید خورد که اتفاقا زیبایی کارند. منظور از نواقصی هم که گفتیم، می‌تواند مثلا اندکی ناصافی یا بی‌تقارنی در برخی قسمت‌ها باشد. به‌دلیل همین ایرادهای جزئی است که میزان بازتاب نور در زوایای مختلف اغلب مرواریدهای اصل یکسان نیست. مرواریدهای اصل عمق درخشش بیشتری هم به‌نمایش می‌گذارند.

مرواریدهای تقلبی معمولا از ظاهری کاملا بدون نقص برخوردارند. یعنی کاملا مدور بوده و از هر سمت و زاویه‌ای که نگاه کنید، درخشندگی و تلألؤی یکسانی می‌بینید.

البته، ناگفته نماند که مرواریدهای اصل هم بعضا کاملا گرد و مدورند، با سطحی بسیار صیقلی و یک‌دست، اما مروارید اصل با چنین مشخصاتی کم گیر می‌آید و بعید است که به تعداد زیاد در گردنبندهای مروارید رشته‌ای استفاده شود. نکته دیگر اینکه گاهی ناصافی‌های سطح مرواریدهای اصل با چشم غیرمسلح به‌راحتی قابل‌رؤیت نیست، اما زیر میکروسکوپ حتما مشهود خواهد بود.

نمونه تصاویر گردنبند مروارید اصل را ببینید

۲. به درخشش آن دقت کنید

راه‌های تشخیص مروارید اصل از تقلبی - درخشش مروارید

درخشش واژه‌ای است که جواهرسازان برای توصیف میزان کمی و کیفی انعکاس نور سنگ‌های قیمتی استفاده می‌کنند. درخشش و برق مروارید هم بخشی از زیبایی این گوهر گران‌بهاست. مروارید باکیفیت باید دارای درخششی روشن و واضح بوده و در معرض نور بدرخشد. حتی گفته شده که وقتی از نزدیک نگاه می‌کنید، باید بتوانید کمی از انعکاس خودتان را هم ببینید.

مشکل اینجاست که درخشش مرواریدهای اصل اما با کیفیت پایین معمولا در حد کدر و اصطلاحا گچی است و به همین دلیل گاهی شاید با مرواریدهای تقلبی اشتباه گرفته شوند. بنابراین، صرفا از روی تست درخشش نمی‌توان به اصالت کار پی برد.

۳. به رنگ نور انعکاسی دقت کنید

راه‌های تشخیص مروارید اصل از تقلبی - مروارید با انعکاس صورتی

اغلب مرواریدهای باکیفیت در زیر نور، انعکاسی رنگی بر سطح‌شان پدیدار می‌شود که اصطلاحا اُوِرتُن (overtone) نام دارد، انعکاسی که به‌سختی با همین ظرافت در مرواریدهای تقلبی قابل‌کپی است. مثلا مرواریدی که در تصویر بالا می‌بینید، دارای اُوِرتُن صورتی است. مرواریدی که بر سطح آن در معرض نور، هاله‌ای از نورهای رنگی ایجاد می‌شود، به‌احتمال زیاد تقلبی نیست. اما این را هم بدانید که برخی مرواریدهای اصل دارای اُوِرتُن محسوسی نیستند و به همین دلیل، اگر درمورد مرواریدی به چنین مشخصه‌ای برنخوردید، لزوما به‌معنی تقلبی‌بودن آن نیست.

۴. در محل سوراخ مروارید دنبال سرنخ بگردید

راه‌های تشخیص مروارید اصل از تقلبی - سوراخ‌کردن مروارید

مرواریدهایی را که قرار است برای گردنبند یا دستبند استفاده ‌شوند، با مته‌های مخصوصی سوراخ می‌کنند تا قابل‌استفاده با بند و زنجیر باشند. از روی مشاهده دقیق محل این سوراخ می‌توان به گمانه‌زنی‌هایی رسید. یادتان باشد که پوشش رنگی مرواریدهای تقلبی در اطراف جای مته، معمولا براثر استفاده مکرر و سایش مرواریدها به هم، دچار رنگ‌پریدگی شده و بدنه زیرین کار که می‌تواند شیشه‌ای یا پلاستیکی باشد، معلوم خواهد بود.

۵. آزمایش دندان را امتحان کنید

سطح مروارید اصل هنگام سایش به دندان، حسی حاکی از دارابودن بافتی با ناهمواری‌های ریز و حالتی شن‌دارگونه خواهد داشت. اما سطح مرواریدهای تقلبی، همان طور که قبلا هم گفتیم، معمولا کاملا صاف و صیقلی است. البته، مروارید اصلی که به‌خوبی پولیش و پرداخت شده باشد هم احتمالا صاف و هموار به نظر می‌رسد.

۶. چند مروارید را به هم بمالید

راه‌های تشخیص مروارید اصل از تقلبی - مالیدن چند مروارید به هم

مرواریدهای اصل معمولا براثر سایش به یکدیگر، کمی حالت اصطکاک ایجاد می‌کنند که به‌دلیل همان نواقص جزئی و ناصافی‌های ریزی است که گفتیم. اما مرواریدهای تقلبی معمولا براثر سایش به یکدیگر، سُر می‌خورند. همچنین از سایش مرواریدهای اصل به هم چه‌بسا مقداری خاکه یا پودر حاصل شود.

۷. دمای آن را حس کنید

مروارید مشکوک را در دست‌تان بگیرید و ببینید که چه حسی روی پوست‌تان ایجاد می‌کند. مرواریدهای اصل معمولا در چند ثانیه اول، یعنی قبل از اینکه براثر تماس با دست‌مان گرم شوند، سرد و خنک به نظر می‌رسند، خنکی‌ای شبیه حس پای برهنه روی سنگ مرمر. اما مرواریدهای تقلبی پلاستیکی معمولا هم‌دمای اتاق به نظر می‌رسند و زودتر در دست، گرم می‌شوند. البته، مرواریدهای غیراصل شیشه‌ای و با کیفیت ساخت بالا هم ممکن است به سردی مرواریدهای اصل به نظر برسند. پس این مورد هم به‌تنهایی آزمایش چندان قابل‌اطمینانی نیست.

۸. به وزن هر مهره دقت کنید

راه‌های تشخیص مروارید اصل از تقلبی - وزن مروارید

یکی دو مروارید را چند باری بالا بیندازید و به وزن‌شان دقت کنید. اغلب مرواریدهای اصل به‌نسبت سایزشان کمی سنگین‌ترند، درحالی‌که مرواریدهای تقلبی، خصوصا انواع پلاستیکی، بسیار سبک به نظر می‌رسند. برخی انواع مرواریدهای تقلبی شاید حتی به‌طرز اغراق‌آمیزی سنگین‌تر از سایزشان باشند. البته، این آزمایش هم دارای درصد خطای بالایی است، چراکه قضاوت وزن جسمی به این کوچکی می‌تواند برای ما غیرحرفه‌ای‌ها چالش‌برانگیز باشد.

۹. آزمایش پرتاب را هم امتحان کنید

مروارید مشکوک را از فاصله حدود ۶۰ سانتی‌متری روی سطحی شیشه‌ای بیندازید و ببینید که تا چه ارتفاعی برخواهد گشت. اگر ارتفاع برگشت بیش از ۳۰ سانتی‌متر بود، نشانه خوبی است، چراکه ارتفاع برگشت مرواریدهای تقلبی معمولا در این حد نیست.

زیورآلات نفیس مروارید اینجاست

جمع‌بندی

در این مطلب، با راه‌های تشخیص مروارید اصل از تقلبی آشنا شدید. اما همان‌طور که پیشتر هم یادآوری کردیم، هیچ‌یک از آزمایش‌های فوق به‌تنهایی برای تشخیص مروارید اصل از تقلبی کافی نیست، بلکه باید با مجموعه‌ای از راه‌های تشخیصی به جواب برسید. ازجمله راه‌های دقیق‌تر و تخصصی برای تشخیص قطعی می‌توان به بررسی مروارید مشکوک از طریق روش انکسارسنجی یا رادیوگرافی با اشعه ایکس اشاره کرد. کارشناسان خبره از طریق مشاهده زیر میکروسکوپ هم می‌توانند به اصل یا تقلبی‌بودن مروارید پی ببرند.

اگر راه دیگری برای تشخیص مروارید اصل از تقلبی بلدید، لطفا با ما و مخاطبان‌مان در قسمت دیدگاه‌ها در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: مروری بر تاریخچه مروارید؛ قدیمی‌ترین گوهر لوکس دنیا
منبع wikihow.com thepearlsource.com
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
2 دیدگاه
  1. حبیب‌الله قاسمی نژاد می‌گوید

    با اسید هیدرو کلریک. یا جوهر نمک میتوان امتحان کرد….صدف طبیعی و اصلی به خاطر وجود کربنات کلسیم دچار واکنش میشود

    1. فائزه حاجی‌آبادی، سردبیر می‌گوید

      سلام و ممنون از راهنمایی‌تون.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.