شلوار واید چیست؟ چطور آن را ست کنیم؟

دنیای مد سرشار از طرح‌ها، ابتکارات و مدل‌های جذابی است که هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شوند و همیشه طرفداران پر و پا قرص خودشان را دارند. شلوار واید هم یکی از همین مدل‌های دوست‌داشتنی است که از دهه ۱۹۱۰ میلادی تاکنون جای خود را در دل هواداران فشن باز کرده است. در این مطلب، قصد داریم برایتان بگوییم که شلوار واید چیست؟ و چگونه باید آن را با سایر لباس‌ها ست کرد؟ پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

شلوار واید چیست؟

شلوار واید چیست؟
شلوار واید یکی از مدل‌های محبوبی است که در قسمت کمر و باسن کاملا فیت بدن است و از آن به بعد به سمت پایین شلوار گشاد می‌شود./ عکس از: MoustacheGirl

شلوار واید که به آن پالازو (palazzo) هم می‌گویند، یکی از مدل‌های محبوبی است که در قسمت کمر و باسن کاملا فیت بدن است؛ اما از باسن به پایین به‌تدریج عرض آن بیش‌تر می‌شود؛ به‌طوری‌که دمپای آن کاملا واید یا گشاد است. این مدل شلوار پاها را کشیده‌تر نشان می‌دهد.

تاریخچه شلوار واید چیست؟

تاریخچه شلوار واید چیست؟
شلوار واید برای دهه‌های طولانی در فهرست کارهای طراحان مد و مورد توجه دوست‌داران فشن بوده است.

در دهه‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۰ میلادی، با الهام از لباس‌های آسیایی (به‌ویژه پوشش مردمان کشور چین) شلوار واید به کمدهای ساکنان آمریکا و اروپا راه پیدا کرد. کافی است به تصاویر به‌جا مانده از ستارگان سینما و سلبریتی‌های آن دوران نگاهی بیاندازید تا شلوارهای گشاد ساتن یا ابریشمینی را ببینید که به زیبایی با مانتوهای بلند، تونیک‌های چشم‌نواز یا کت‌های مخملی ست شده‌اند. در اواخر دهه ۱۹۲۰ میلادی، محبوبیت این شلوارها به‌اندازه‌ای افزایش یافت که علاوه بر ستارگان نظر مردم عادی کوچه و خیابان را هم به خود جلب کرد.

تاریخچه شلوار واید چیست؟
معروف‌ترین سلبریتی‌های قدیمی در مراسم گوناگون با شلوار واید ظاهر می‌شدند.

در دهه ۱۹۳۰ میلادی، شلوار گشاد به بخش جدایی‌ناپذیری از استایل روزانه غربی‌ها تبدیل شد. در این دوران، پوشیدن لباس‌های منزل و پیژامه‌های واید هم در میان خانم‌ها گسترش پیدا کرد. با این حال، این پیژامه‌های خوش آب‌ورنگ و ابریشمی تنها برای خواب طراحی نشده بودند؛ بسیاری از افراد این لباس شیک و راحت را در اوقات فراغت، گشت‌وگذار در شهر یا در سفرهای دریایی بر تن می‌کردند.

تاریخچه شلوار واید چیست؟
با نگاه کردن به تصاویر قدیمی، بانوان بسیار زیبایی را می‌بینید که در کوچه و خیابان و در سفرها شلوار واید بر تن کرده‌اند.

در دهه ۱۹۷۰، بار دیگر توجه طراحان مد به این استایل جذاب جلب شد و ترکیبات متنوعی از شلوار واید دوباره به بازار آمد. در این دوره هم درست مانند دوران‌های پیشین، شلوار پالازو به شدت مورد استقبال سلبریتی‌ها و مردم عادی قرار گرفت.

تاریخچه شلوار واید چیست؟
در دهه هفتاد میلادی و در سالیان پس از آن هم شلوار پالازو به شدت مورد استقبال سلبریتی‌ها و مردم عادی قرار گرفت.

در فاصله دهه‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ میلادی، این لباس باز هم در نمایش‌های مد پدیدار شد و نهایتا از کمد لباس افراد شیک‌پوش و مدرن سردرآورد. شلوارهای دمپا گشاد، چند سالی است که مجددا در دل مردم جا باز کرده‌اند و به یکی از اصلی‌ترین لباس‌های دوست‌داران مد و فشن تبدیل شده‌اند.

انواع مدل‌های شلوار واید چیست؟

انواع مدل‌های شلوار واید چیست؟
شلوار واید در مدل‌های گوناگون و با پارچه‌های مختلف به بازار ارائه می‌شود./ عکس از: FeelPic

۱. شلوار جین واید

شلوار جین واید
شلوار جین واید یکی از مدل‌های محبوب و پرطرفدار است./ عکس از: Inna-Shcherbak

شلوار جین واید را هم با بالاتنه رسمی و هم با بالاتنه کژوال می‌توانید ست کنید. برای داشتن ظاهری غیررسمی،کافی است شلوار جین گشادتان را همراه با یک تاپ کوتاه بپوشید؛ اگر می‌خواهید ظاهرتان رسمی‌تر باشد هم می‌توانید آن را با یک شومیز حریر یا ابریشمی زیبا ست کنید.

مدل‌های شومیز مناسب مهمانی

۲. جامپسوت یا سرهمی واید

جامپسوت یا سرهمی واید
جامپسوت یا سرهمی واید بسته به نوع پارچه و روش ست کردن با اقلام دیگر هم به صورت رسمی و هم به صورت کژوال کاربرد دارد.

جامپسوت واید یا سرهمی گشاد در قسمت بالاتنه کاملا منسجم و فیت بدن است. اما از زیر باسن به پایین کم‌کم گشاد می‌شود تا به قسمت دمپا برسد. این لباس هم بسته به پارچه مورد استفاده و نحوه ست کردن با دیگر اقلام می‌تواند به‌صورت کژوال یا رسمی به‌کار رود.

۳. شلوار واید مجلسی

شلوار واید مجلسی
برای شرکت در مراسم رسمی کافی است یک شلوار واید مجلسی را با یک شومیز زیبا ست کنید./ عکس از: Elena-Boltunova

این نوع شلوار معمولا با استفاده از پارچه‌های منسجم و در عین حال، افت‌داری مانند کرپ یا لینن دوخته می‌شود. شلوار واید کرپ یا لینن علاوه بر دورهمی‌ها و میهمانی‌ها در دیدارهای کاری هم کاربرد دارد. بسته به نوع مراسم، می‌توانید آن را با کفش و بالاتنه مناسبی ست کنید و به‌صورت کاملا رسمی یا نیمه‌رسمی به‌کار برید.

۴. شلوار راحتی واید

شلوار راحتی واید
شلوارهای راحتی واید معمولا با استفاده از پارچه‌های استرچ و تنفس پذیر تهیه می‌شوند.. عکس از: DragonImages

شلوارهای راحتی واید معمولا با استفاده از پارچه‌های تریکو، پارچه‌های استرچ و دیگر الیافی دوخته می‌شوند که از تنفس‌پذیری بالایی برخوردارند. بنابراین، این لباس را می‌توانید به‌عنوان پیژامه در منزل بپوشید و استراحت کنید؛ یا آن را در هنگام انجام تمرینات و فعالیت‌های ورزشی به‌کار برید.

انواع الگوهای شلوار واید چیست؟

انواع الگوهای شلوار واید چیست؟
شلوار واید با استفاده از الگوهای متنوعی دوخته می‌شود که هر یک برای اندام خاصی مناسب هستند./ عکس از: RobertoDavid

۱. شلوار واید فاق بلند و پیلی‌دار

شلوار واید فاق بلند و پیلی‌دار
شلوار واید فاق بلند و پیلی‌دار عیوب و اضافه وزن نواحی کمر، باسن و شکم را مخفی می‌کند.

شلوار واید فاق بلند و پیلی‌دار یکی از بهترین گزینه‌هایی است که به استتار برجستگی‌ها و چربی‌های ناحیه کمر، شکم و باسن کمک می‌کند.

۲. شلوار واید فاق بلند بدون پیلی

شلوار واید فاق بلند بدون پیلی
شلوار واید فاق بلند بدون پیلی مناسب افرادی است که کمر و پاهای باریکی دارند.

این نوع شلوار پالازو معمولا در قسمت بالا کاملا تنگ و چسبان است و به وسیله دکمه و زیپ بسته می‌شود. این الگو بیش‌تر مناسب افرادی است که کمر و پاهای باریکی دارند.

۳. شلوار واید استاندارد

شلوار واید استاندارد
شلوار واید استاندارد عیوب و اضافه وزن ران‌ها را می‌پوشاند.

این الگو بیش‌تر مناسب افرادی است که ران‌های بزرگ‌تری دارند. همچنین، اندام‌های گلابی شکل هم در این لباس جلوه زیباتری پیدا می‌کنند.

۴. شلوار واید کلاسیک

شلوار واید کلاسیک
شلوار واید کلاسیک مناسب افرادی است که بالاتنه پهن و پایین تنه باریکی دارند.

شلوار پالازوی کلاسیک برای بسیاری از اندام‌ها مناسب است. از این جمله، می‌توان به افرادی اشاره کرد که بالاتنه پهن و پایین تنه باریکی دارند.

۵. شلوار واید با الگوی خیلی گشاد

شلوار واید با الگوی خیلی گشاد
شلوار واید با الگوی خیلی گشاد بهترین گزینه برای روزهای گرم تابستان است.

بعضی از شلوارهای پالازو به‌گونه‌ای برش می‌خورند که از زیر باسن تا دمپا کاملا گشاد بوده و از دور درست شبیه دامن به نظر می‌رسند. این لباس یکی از بهترین گزینه‌ها برای فصل تابستان است. بسته به نوع پارچه و نحوه ست کردن با سایر اقلام، می‌توانید این شلوار را در مراسم مختلف بر تن کنید.

مزایای پوشیدن شلوار واید چیست؟

مزایای پوشیدن شلوار واید چیست؟
شلوار واید در عین راحتی زیاد اندام و پاهای شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد./ عکس از: AscentXmedia

۱. شلوار واید پاهای شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد

شلوار واید پاهای شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد
افرادی که قد بلند و اندام کشیده‌ و باریکی ندارند با پوشیدن شلوار واید تا اندازه زیادی می‌توانند به ظاهر دلخواه‌شان نزدیک‌تر شوند./ عکس از: middelveld

شلوارهای دمپا گشاد برای خانم‌های قد کوتاه گزینه‌ بسیار خوبی به حساب می‌آیند. در واقع، نحوه قرارگیری این شلوار بر روی کمر و باسن و فاق بلند آن چنین مزیتی را ایجاد می‌کند. خصوصا هنگامی با پوشیدن شلوار واید کشیده‌تر به‌نظر می‌رسید که یک تاپ کوتاه یا تنگ و یک جفت کفش پاشنه بلند را با آن ست کنید. مراقب باشید شلوارتان را بیش از اندازه کوتاه نکنید. چرا که برای دستیابی به نتیجه دلخواه، لازم است شلوارتان به‌اندازه‌ای بلند باشد که تقریبا به زمین برسد و روی کفش‌تان را بپوشاند.


حتما بخوانید: اصول شیک‌پوشی برای زنان ریز نقش و قد کوتاه

۲. شلوار واید برجستگی‌ها و چربی دور کمر را می‌پوشاند

شلوار واید برجستگی‌ها و چربی دور کمر را می‌پوشاند
شلوار واید به دلیل الگوی خاصی که دارد بسیاری از برجستگی‌های ناخوشایند بدن را می‌پوشاند.

با پوشیدن شلوار واید به خوبی می‌توانید اضافه وزن و چربی‌های ناحیه کمر و شکم را بپوشانید. برای راحتی بیش‌تر و دستیابی به نتایج بهتر توصیه می‌کنیم از شلوارهای گشادی استفاده کنید که با پارچه‌های سبک و تنفس‌پذیر دوخته شده‌اند. اگر در ناحیه شکم اضافه وزن دارید، با استفاده از یک جلیقه زیبا و بلند می‌توانید برجستگی‌های این منطقه از بدن را استتار کنید.

انواع مدل‌های جلیقه زنانه اینجاست

۳. شلوار واید بسیار راحت است

شلوار واید بسیار راحت است
شلوار واید بسیار راحت و تنفس پذیر است./ عکس از: ASphotowed

الگوی شلوار واید به‌گونه‌ای طراحی شده که راحتی و آرامش بسیار زیادی را برایتان ایجاد می‌کند. برای مثال، در روزهای سردتر سال به‌سادگی و بدون نگرانی از تنگ بودن دمپای شلوار می‌توانید چکمه یا بوت دلخواه‌تان را بپوشید و به راحتی از پا درآورید.

۴. شلوار واید بدن‌تان را خوش فرم‌تر نشان می‌دهد

شلوار واید بدن‌تان را خوش فرم‌تر نشان می‌دهد
برای افرادی که بالاتنه صاف یا مستطیلی دارند شلوار واید گزینه مناسبی به حساب می‌آید./ عکس از: AscentXmedia

به‌ویژه اگر بالاتنه صاف یا مستطیلی دارید با استفاده از این نوع شلوار می‌توانید بدن‌تان را خوش فرم‌تر از همیشه جلوه دهید. در عین حال، با توجه به الگوی خاص این لباس و ایجاد تمرکز کم‌تر بر روی باسن، شلوار واید برای اندام‌های گلابی شکل هم گزینه مناسبی به حساب می‌آید. به افرادی که اندام بیضی یا سیبی شکل دارند هم توصیه می‌کنیم شلوارهای پالازوی محبوب‌شان را با یک جلیقه بلند ست کنند.

۵. با پوشیدن شلوار واید ظاهری شیک و مد روز پیدا می‌کنید

با پوشیدن شلوار واید ظاهری شیک و مد روز پیدا می‌کنید
سالیان سال است که شلوار واید به یکی از اجزاء جدایی ناپذیر کمد بانوان مدرن تبدیل شده است./ عکس از: MoustacheGirl

شلوار واید مدت‌هاست که در فهرست لباس‌های مد روز قرار دارد. بسیاری از شیک‌پوش‌ترین سلبریتی‌ها در مراسم و مناسبت‌های گوناگون یا حتی در کوچه و خیابان این لباس محبوب را به تن می‌کنند. بنابراین، اگر شما هم می‌خواهید ظاهری پرجلوه‌تر و مدرن‌تر داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل یکی از این شلوارها را امتحان کنید.

۶. شلوار واید یکی از بهترین گزینه‌ها برای تابستان است

شلوار واید یکی از بهترین گزینه‌ها برای تابستان است
یک شلوار واید خیلی گشاد از جنس نخ، لینن و سایر الیاف خنک از بهترین گزینه‌ها برای روزهای گرم تابستان به حساب می‌آید./ عکس از: AscentXmedia

شلوار واید خصوصا اگر از جنس نخ باشد یکی از بهترین گزینه‌هایی است که در فصل تابستان می‌توانید به تن کنید. کافی است این شلوار پر طرفدار را با یک تاپ کوتاه ست کنید و از راحتی، زیبایی و جریان یافتن هوا در آن لذت ببرید.

روش‌های مختلف ست کردن شلوار واید چیست؟

روش‌های مختلف ست کردن شلوار واید چیست؟
شلوار واید با انواع لباس‌ها ست می‌شود./ عکس از: SerhiiBobyk

۱. با تاپ نیم‌تنه (کراپ تاپ) ست کنید

با کراپ تاپ ست کنید
پوشیدن کراپ تاپ با شلوار واید ترکیب بسیار زیبایی را ایجاد می‌کند./ عکس از: Nataliia-Suietska

ترکیب شلوار واید با کراپ تاپ (تاپ کوتاه) یکی از گزینه‌های بسیار زیبا و شکیلی است که اندام شما را کشیده‌تر و باریک‌تر نشان می‌دهد. این ترکیب، به‌ویژه مناسب افرادی است که کمر باریک و باسن درشتی دارند.

انواع مدل‌های تاپ نیم‌تنه اینجاست

۲. با تاپ بلند و چسبان بپوشید

با تاپ بلند و چسبان بپوشید
این لباس به ویژه مناسب افرادی است که در نواحی کمر و پهلوها چربی اضافی دارند./ عکس از: panic_attack

اگر در قسمت کمر و پهلوها اضافه وزن دارید، کافی است یک شلوار واید فاق بلند را با یک تاپ زیبا، بلند و چسبان ست کنید. به این ترتیب، زیباتر و خوش‌فرم‌تر از همیشه به‌نظر می‌رسید.

۳. با انواع شومیز ست کنید

با انواع شومیز ست کنید
شلوار واید را با شومیزهای ابریشمی، حریر یا ساتن بپوشید و از ظاهر چشمگیرتان لذت ببرید./ عکس از: izanbar

بسته به جنس شلوار و نوع مراسم، می‌توانید آن را با یک شومیز زیبا ست کنید. برای مثال، پوشیدن شومیزهای حریر، ساتن یا ابریشمی با شلوار پالازو ترکیبی رسمی و خوشایند را ایجاد می‌کند.

۴. با جلیقه‌های بلند ست کنید

با جلیقه‌های بلند ست کنید
ترکیب شلوار واید با یک جلیه بلند گزینه مناسبی برای بانوان خوش سلیقه است./ عکس از: Alexei-Cruglicov

یک جلیقه زیبا و بلند را با شلوار واید محبوب‌تان ست کنید. به این ترتیب، می‌توانید برجستگی‌های ناخوشایند دور کمر، پهلوها و شکم‌تان را بپوشانید.

۵. با تی‌شرت بپوشید

با تی‌شرت بپوشید
شلوار جین واید با تی‌شرت ترکیب زیبا و در عین حال بسیار راحتی است./ عکس از: PeopleImages

به‌ویژه شلوار جین واید با تی‌شرت ترکیبی بسیار زیبا و راحت ایجاد می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم، تی‌شرت‌تان را حتما داخل شلوار قرار دهید و از ظاهر کژوال‌ و چشم‌نوازتان لذت ببرید.

محبوب‌ترین تیشرت‌های زنانه اینجاست

۶. با کفش پاشنه بلند ست کنید

با کفش پاشنه بلند ست کنید
کفش پاشنه بلند وقتی با شلوار واید پوشیده شود اندام را کشیده‌تر از همیشه نشان می‌دهد./ عکس از: Olga-Mosman

کفش‌های پاشنه بلند اعم از صندل، کفش رسمی، بوت یا چکمه با شلوارهای واید ترکیب چشمگیری را ایجاد می‌کنند و اندام‌تان را کشیده‌تر از همیشه نشان می‌دهند.

۷. با کت اسپرت ست کنید

با کت اسپرت ست کنید
شلوار واید و کت اسپورت جایگزین مناسبی برای مانتو و شلوار هستند./ عکس از: ta-nya

شلوار پالازو در ترکیب با یک کت اسپورت جلوه زیبایی پیدا می‌کند. این استایل، خصوصا در ایران کاربرد بسیار زیادی دارد و می‌توان آن را جایگزین مانتو و شلوار کرد.

۸. با اسنیکرز بپوشید

با اسنیکرز بپوشید
اسنیکرز تقریبا با هر نوع شلواری هماهنگی دارد./ عکس از: ShaneKato

پوشیدن اسنیکرز و شلوار واید همراه با هم به ظاهر شما جلوه‌ای اسپورت می‌بخشد و راحتی‌تان را تضمین می‌کند. کافی است پیراهن مردانه و شلوار پالازوی محبوب‌تان را به‌همراه یک جفت اسنیکرز راحت و زیبا بپوشید تا باقی روز را در آرامش کامل به انجام کارهایتان بپردازید.

۹. با مانتوی بلند ست کنید

با مانتوی بلند ست کنید
مانتوی بلند جلوباز و شلوار واید از هماهنگی زیادی برخوردارند.

شلوار واید با مانتوی بلند جلوباز ترکیب چشم‌نوزای را ایجاد می‌کند. این استایل هم در مواقع رسمی و هم در موقعیت‌های کژوال کاربرد دارد. کافی است به هماهنگی جنس مانتو با شلوار دقت کرده و برای استایل‌های گوناگون‌تان کفش‌های مناسبی انتخاب کنید. برای مثال، یک شلوار واید از جنس کرپ با مانتوی مجلسی و یک جفت کفش پاشنه بلند ترکیب بسیار مناسبی را ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، مانتویی از جنس وال یا لینن را می‌توانید با شلوار پالازوی لینن و یک جفت صندل تابستانی پاشنه بلند یا تخت ست کنید.

طول مناسب برای شلوار واید چیست؟

طول مناسب برای شلوار واید چیست؟
شلوار واید معمولا روی کفش را می‌پوشاند./ natashamam

شلوار واید معمولا روی پاهای شما را به صورتی می‌پوشاند که تنها بخش‌هایی از پنجه و پاشنه کفش معلوم می‌شود. به همین دلیل، طول این نوع شلوار تا اندازه زیادی به نوع کفش مورد نظر شما بستگی دارد. پس، لازم است ابتدا تصمیم بگیرید که شلوار دمپا گشادتان را با کفش تخت خواهید پوشید یا پاشنه بند؟ البته، بعضی از مدل‌های شلوار واید هم کوتاه است و تا بالای قوزک پا می‌رسد.

آیا شلوار واید اندام فرد را چاق‌تر نشان می‌دهد؟

آیا شلوار واید اندام فرد را چاق‌تر نشان می‌دهد؟
شلوار واید فاق بلند اندام شما را کشیده‌تر و لاغرتر نشان می‌دهد./ عکس از: ta-nya

خیر. همان‌طور که قبلا هم گفتیم، پوشیدن شلوار واید فاق بلند می‌تواند اندام شما را کشیده‌تر و لاغرتر نشان بدهد. خصوصا فرم بوت‌کات (bootcut) از پرطرفدارترین انواع الگوهای این شلوار است که در سراسر جهان و در میان افراد گوناگون با بدن‌های متفاوت طرفداران زیادی دارد. بوت‌کات به شلوارهایی گفته می‌شود که در قسمت کمر و دور باسن به‌صورت فیت قرار می‌گیرند و به‌ویژه از زانو به پایین گشادتر می‌شوند.

آیا شلوار واید برای افراد قد کوتاه هم مناسب است؟

آیا شلوار واید برای افراد قد کوتاه هم مناسب است؟
شلوار واید می‌تواند اندام افراد کوتاه قد را کشیده‌تر نشان بدهد./ عکس از: Kaczmarek

بله. شلوار واید اگر با کفش و بالاتنه مناسبی ست شود می‌تواند قد فرد را کشیده‌تر نشان بدهد.

کدام سلبریتی‌ها به پوشیدن شلوار واید علاقه دارند؟

«ویکتوریا بکهام» یکی از شیک‌پوش‌ترین سلبریتی‌هایی است که معمولا استایل مینیمال‌اش را با شلوارهای واید تکمیل می‌کند:

کدام سلبریتی‌ها به پوشیدن شلوار واید علاقه دارند؟
ویکتوریا بکهام اغلب شلوار واید می‌پوشد.

«جسیکا بِیل» و «جنیفر لوپز» هم از طرفداران پر و پا قرص شلوارهای واید به حساب می‌آیند:

کدام سلبریتی‌ها به پوشیدن شلوار واید علاقه دارند؟
در این تصویر «جسیکا بِیل» را می‌بینید که یک شلوار واید زیبا به تن کرده است.
کدام سلبریتی‌ها به پوشیدن شلوار واید علاقه دارند؟
«جنیفر لوپز» در این عکس یک شلوار واید را با یک شومیز زیبا ست کرده است.

محبوب‌ترین شلوارهای زنانه اینجاست

سخن آخر

در این مطلب، برایتان گفتیم شلوار واید چیست؟ و چگونه می‌توان آن را با سایر لباس‌ها ست کرد؟ همچنین، تلاش کردیم برخی از نکات مفید را در این رابطه با شما به‌اشتراک بگذاریم. نظر شما چیست؟ آیا شما هم به پوشیدن شلوار پالازو علاقه دارید؟ معمولا چه جنس پارچه‌ای را ترجیح می‌دهید؟ خوشحال می‌شویم دیدگاه‌هایتان را در بخش «نظرات کاربران» با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

منبع www.masterclass.com 40plusstyle.com vintagedancer.com
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.